agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni266Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2007, 17:56   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Merhaba arkadaşlar,
Belki mevsim itibariyle biraz erken ama bir sorum var. Benim de balkonumda açelyam var. Bu ilk açelyam. Kışın içeri almam gerekir mi yoksa üzerini naylonla mı örteyim? Naylonla örteceksem hava alsın diye delikler mi delmek lazım? Tekrar görüşmek üzere.

kaleydeskop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2007, 22:54   #32
Ağaçsever

elizabet's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2007
Selam kaleydeskop
Ben acelya saksılarımı bir sene içeri almıştım ama cok sıcaktan (merkezi sistem kalorıfer) bozulmaya yaprak dökmeye başladılar hemen balkona çıkarttım cok soğukta kar ve don zamanı naylon gecırdim delik acmaya gerek yok

elizabet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 21:01   #33
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elizabet Mesajı Göster
Selam kaleydeskop
Ben acelya saksılarımı bir sene içeri almıştım ama cok sıcaktan (merkezi sistem kalorıfer) bozulmaya yaprak dökmeye başladılar hemen balkona çıkarttım cok soğukta kar ve don zamanı naylon gecırdim delik acmaya gerek yok

Çok teşekkür ederim Elizabet beni bilgilendirdiğin için. Benim açelyam sanırım pek mevsimi olmadığı halde baya bir tomurcuklandı. Tek tek çiçek açıyor şimdi. Çok mutluyum şimdi devamlı sevesim geliyor onları.

Eski 21-08-2007, 21:38   #34
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Bendede bir açelya vardı ama yazın ne yazıkki kurudu.Bu nazik bitkiyi yazın nasıl koruyorsunuz bir püf noktasımı var yoksa?

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 22:00   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Püf noktası yok. En azından benimkilerde yok. Bu sıcaklarda özellikle sardunyalarım (sakızlar hariç), limonum zarar gördü. Yani sıcak sevenler bozuldu fakat açelyalar coştu.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 09:02   #36
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Ben açelyama gün içinde aklıma geldikçe su püskürtüyorum. Bol nemi seviyor.
Bir seferinde sanırım birkaç gün susuz bırakmışım, akşam eve geldiğimde bütün yaprakları solmuştu, birçoğu da dökülmüştü. Ölecek sandım ama o akşam iyice sulayıp bol bol da su püskürtünce gece yarısı baktığımda düzelmişti (Bu arada canım o kadar sıkılmıştı ki gece uykudan uyandım ve hemen açelyama koştum) O gün bu gündür suyunu ve su spreyini ihmal etmiyorum. Ve sanırım benimki de çiçek açacak. Tomurcuk olduğunu düşündüğüm birsürü oluşum var üzerinde. İnşallah çiçek açar da sizinle buradan paylaşırım.
Uzun lafın kısası; açelyanızın nemini eksik etmeyin arkadaşlar.

kupecim beğendi.
Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2007, 02:50   #37
Ağaçsever

Bu da benim açelyam. Zamansız açmış değil mi? Geçen sene çok gürdü yaprakları dalları. Ama haylaz kedi yavruları oynarken üstüne atlayınca dalları kırıldı hep zavallının. Bu kadar kaldı. İlk kez resim gönderiyorum umarım becerebilmişimdir. Görücez bakalım şimdi.

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
Eski 26-08-2007, 10:26   #38
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Çok güzel ben başaramıyorum bu güzelliği yaşatmayı evim sıcak geliyor herhalde..

Eski 26-08-2007, 13:58   #39
Ağaçsever

Evin içini çok sevmiyorlar herhalde. Ben de bir keresinde denedim olmadı. Açık havada yerin varsa balkon falan gibi iyi oluyor GLCN. Gün boyu güneş ışığı da iyi gelmemişti. Bizim balkon sabah saatlerinde güneşli.

Eski 26-08-2007, 15:30   #40
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Bende sıcağı sevmediğini bildiğim için balkonda yetiştiriyordum fakat oralarıda sıcak geldi herhalde çünkü ne yazıkki iki balkonumda güneş alıyor biri sabah biri öğlen...O yüzden bakamıyorum diye kaanat getirdim...

Eski 27-08-2007, 03:57   #41
Ağaçsever

İllerimiz yakın ama bi de evlerimiz yakın olsaydı benim balkonumda bakabilirsin açelyana derdim ama ne yazık ki değil Açelyayı da çok sevdiğin belli keşke başka bir yolu olsaydı.

Eski 23-09-2007, 14:25   #42
Ağaçsever

Arkadaşlar Koçtaştan çok güzel beyaz bir açelya aldım. Ama toprağı çok kötü. Su tutmuyor ve çok hafif. Verdiğim su süzgeçten geçirmiş gibi akıp gidiyor. Ayrıca saksısı da küçük. Saksısını değiştirsem mi yoksa markette olduğu gibi altına su dolu bir tabak mı yerleştireyim ocak şubata kadar?

Eski 25-09-2007, 15:05   #43
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Merhabalar;
Benim de bir açelyam var artık. Dün çiçekçiden aldım. Haftalardır kedinin ciğere baktığı gibi bakıp bakıp çiçeklerine almıyordum , yetti dedim sonunda, 3 avro nolcak.. Sayın sempe'ninkine benziyor çiçekleri.. Ama sanki pek küçücükler, ya da henüz açma aşamasındalar.. Sayın gilan'ınkiler ne hoş öyle, devasa çiçekler.. Inşallah benimki de öyle olur

Bir sorum olacak, nasıl çoğaltılıyor bu açelya? Minik dallarından birini kırıp toprağa soksam olur mu? Ya da suda filan mı bekletmeli?
İlk mesajda daldırma ve aşı denmiş de, daldırma ne ola ki? Direk toprağa sokmak herhalde?

Güncelleme:
Meğer iki açelya başlığı varmış, diğer başlıkta yazıyordu çelik olayı, şimdi gördüm.. Bu arada moralim de bozuldu açıkçası.. Çiçekçinin gübreye boğduğu, ve bu yüzden yemyeşil koyu yaprakları ve birsürü çiçek tomurcuğu olan açelyalar ölüyorlarmış..
Benimki de tarife uyuyor .. Neyse elimden geleni yapacağım artık, soğuk yerlere güneşsiz yerlere koyayım belki yaşamayı seçer...

Selamlar...

kupecim beğendi.

Düzenleyen cezzar : 25-09-2007 saat 17:22
cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 18:48   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaleydeskop Mesajı Göster
Arkadaşlar Koçtaştan çok güzel beyaz bir açelya aldım. Ama toprağı çok kötü. Su tutmuyor ve çok hafif. Verdiğim su süzgeçten geçirmiş gibi akıp gidiyor. Ayrıca saksısı da küçük. Saksısını değiştirsem mi yoksa markette olduğu gibi altına su dolu bir tabak mı yerleştireyim ocak şubata kadar?
Merhabalar, açelyanın kök kısmını bozmadan daha büyük bir saksıya alıp altını,üstünü ve yanlarını normal bahçe toprağı ile doldurun, sulama düzenini buna göre ayarlayın, yani akıp giden suyun bir kısmı saksıda kalacağından buna göre dengeleyin. Sıcağı sevmez. Selamlar.

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 23:40   #45
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaleydeskop Mesajı Göster
Ben de aldım aynısından Saksısı çok küçük olduğu için ben değiştirdim ama inşallah tomurcukları bundan etkilenmez. Yalnız şunu söylemek istiyorum: Saksıyı büyütseniz de bence altına tabak koyun, açelyanızı susuz bırakmayın. Ben çiçekli dönemlerinde uygun boydaki saksı altını ortalama 2-3günde bir dolduruyorum. Susuz kalırsa önce çiçekleri kaybediyorsunuz, sonra da bitkiyi.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 15:09   #46
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim Mehtap Hanım ve Gilan. Artık ne yapacağımı biliyorum ya içim rahat etti. Henüz değiştirmemiştim saksıyı. Hemen değiştirmeliyim yoksa açelyam ölebilir. İlk önce durumu farkedemediğimden yapraklarının üçte birini kaybettik zaten daha fazla acı çekmesin çiçeğim.

Eski 26-09-2007, 16:10   #47
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Sevgili açelya severler;
Açelyanın istekleri ile ilgili çeşitli bilgiler paylaşılmış.
Bir de önemli özelliği Asitli toprağı sevmesi, bu sene bende tekrar açelya alacağım..
Ama toğrağını asitlendirmek için Domates püresi vereceğim, bu yaz Ful'de denedim.. Muhteşem sonuç aldım; Yaprakları daha büyük ve koyu yeşil, çiçekleri iri ve boldu.
Sanırım açelya içinde geçerli olabilir!. Yakın zamanda sizler ile sonucu paylaşırım.

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 16:46   #48
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Domates püresi koku ve sinek yapmadı mı?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 18:57   #49
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Fulüm balkonda idi. Koku ve sinek olmadı. Ama ev içinde açelyada durum ne olur bilemem.
Sorun olursa, toprağını biraz açarak püreyi az kullanıp, üstünü tekrar örtmek yeterli olur sanırım.

Eski 03-10-2007, 14:54   #50
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Açelyanın suyu sevmesi hadisesine ben de şahit oldum arkadaşlar, paylaşayım dedim..
2 haftalık açelyamı güya suluyordum hep az az da olsa 1-2 günde bir.. Altında kap yoktu, üstten sulama yapıyordum.. Üzeri tomurcuk doluydu zaten satın aldığımda, şu an üstünde 15 kadar çiçek var: kimi tamamen açmış, kimi yarı tomurcuk..
Dün akşam bir baktım: çiçeklerin çanak yaprakları büzüşüvermiş, kendilerini bırakmışlar. Koparılıp atılmış gibi duruyorlar.. Üstelik bir gece önce üstten az su verdiydim yine.. Hemen saksıyı kaldırdım, ne göreyim: O kadar hafif ki.. Demek susuz kalmış dedim... Altına kap koyup alttan epeyce su verdim.. Sonra, aynen sayın Fatma E.nin anlattığı gibi , gece kalktığımda baktım: inanılmaz !! Benim kesin gitti diye düşündüğüm çiçekler sanki yeniden dirilmişler...
Sözün özü: alttan ve bol bol sulamaya devam

Selamlar....

kupecim beğendi.
cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 13:41   #51
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Sonunda bugün bende AÇELYA aldım.
Umarım tekrar üzülmem, domates püresini deneyeceğim. Sanırım burda da başarılı olacaktır.

Eski 24-10-2007, 13:50   #52
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sn. Bonsaisanın bonsai ağaç türleri başlığındaki açelya konusunda yazıdığı bir yazı var. Açelyası olanlar bence okusunlar:
Açelya

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 19:40   #53
Ağaçsever

elizabet's Avatar

Arkadaslar acellyem cicek aciyor sizlerle paylasmak istedim ozellikle Guler hanimin tavsiyesine uydum hergun kendisini aniyorum

Eklenen Resimler

Selma_321 beğendi.
Eski 03-11-2007, 11:36   #54
Ağaçsever

elizabet's Avatar

Arkadaslar Guler hanim bana yazin sicaklarda bu tavsiyeyi vermisti o zaman uyguladim sizlerde uygulayin formulu aynen veriyorum asagida

Sevgili elizabet,
Sen de sula biraz nemlendir, yani hafif gölge bir yerde yapraklarına akşamdan su püskürt beyaz bir naylon ile kapat dikkat et naylon yapraklara değmesin. Naylon içi damla damla su buharı gibi oldun. Senin de açelyan açar.

Eski 19-11-2007, 11:14   #55
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili elizabet, açelyandan memnun olduğuna sevindim. Benim açelyam da çok güzeldi, hele çiçekleri iri iri ve katmerli. Ama ben rahatsızken eve temizliğe gelen kadının azizliğine uğramış. Kadın başka işi yokmuş gibi hiç bana danışmadan budama yapmış aklınca. Çok büyüdüğü için budamışmış. Zavallı çiçeğim kuşa dönmüş. Çok kızdım ama elden ne gelir.
Şimdi çiçeğin gövdesine bol bol yaprak gübreli su fısfıslıyorum. Yeni yeni yapraklar
oluşmaya başladılar, inşallah boşluklar dolacak da çiçeğim yolunmuş kuşluktan kurtulacak.
Yeni yeni tomurcukları var ama nerede eski görkemli hali. Adam edebilirsem resimlerini yüklerim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 11:36   #56
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili celal sungur, sitede okuduğum kadarı ile açelyaların güzel alımlı olmaları için satıcılar aşırı hormon veriyorlarmış, siz yeni mi aldınız?
Benim açelyam tam 18 senelik. Koskocaman bir saksı, her sene de çok güzel kırmızı katmerli çiçekler veriyordu hilafsız 3 ay devamlı çiçek açıyordu. Bu sene bir kazaya uğradı. Temizliğe gelen kadın kendince bir budama yapmış, güzelim çiçeğimi adeta kuşa çevirmiş, ortasını oymuş. Toparlamak için çok uğraştım. Önce içindeki bütün bağlama sopalarını çıkarttım, kendi halinde yaydım. Gün aşırı her akşam yapraklarına dallarına yaprak gübreli su püskürttüm ve beyaz naylon ile sardım. Naylon bitkiye hiç değmedi.
Bir hafta sonra gövdesinden yeni yeni yapraklar çıkartmaya başladı. Şimdi naylon ile örtmüyorum. Başka vitamim filan vermedim saksı içindeki toprağın bir miktarını boşalttım yeni kestane toprağı ilave ettim. İnşallah toparlanacak gibi.
Siz isterseniz bitkinin yapraklarına su püskürtüp şeffaf bir naylona sarın naylon içi buharlansın rutubetlensin. Boncuk boncuk su taneleri oluyor. Ben böyle yaptım. Bitkide bir böceklenme veya mantar olayı yok değil mi? Dalları çok gevrek olduğu için kırılma yapabilir.
Naylonlarken dikkat edin yapraklar naylona değmesin. Kolay gelsin.

Eski 22-11-2007, 11:46   #57
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Benim aldığımda aynı şekilde oldu.Torfa ekili sanırım.Fazla sulamada bitkiyi çürütüyor.Benimki komle gövde ve dallar çürümüştü.Suyu çok seviyor diye çok su vermiştim.Sonuç mefta.Toprağını değiştirin.Gövdeden dal kırıp bakın.İnşallah kurtulur.

kupecim beğendi.
Eski 22-11-2007, 11:59   #58
Moderatör

Güler's Avatar

Dallardan yeni yapraklar oluşmaya başladı.

Eski 22-11-2007, 12:04   #59
Moderatör

Güler's Avatar

Toparlıyabildiğim kadarı ile şekle giren açelyam, daha yeni yeni çiçeğe başlıyor.

milaca2010 beğendi.
Eski 22-11-2007, 13:58   #60
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Maşallah bu budanmış hali mi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024