agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2018, 15:06   #1561
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2018
Merhaba arkadaşlar, foruma yeni katıldım. Fotoğraflarda gözüken Rudolph Roehrs isminde bir difenbahya türü arıyorum. İstanbul'da bu türü benimle paylaşabilecek bir arkadaş var mıdır?

Bu arada difenbahya türlerini anlatan güzel bir sayfadan bu isimi öğrendim: Dieffenbachia

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
muharremkarakaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2018, 14:50   #1562
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Difenbahya Çiçeği (Dieffenbachia) Nasıl çoğaltılır ?

Mesut Temiz beğendi.
mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2018, 22:55   #1563
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2018
Merhaba

Forumda yeniyim. Resimdeki çiçeği yeni temin ettim ama gövdesi ince geldi bana.
Sizce nasıl bu aylarda ne yapabilirim tavsiyelerinize ihtiyacım var t2şekkür ederim

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
salih2534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2018, 15:02   #1564
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salih2534 Mesajı Göster
Forumda yeniyim. Resimdeki çiçeği yeni temin ettim ama gövdesi ince geldi bana.
Sizce nasıl bu aylarda ne yapabilirim tavsiyelerinize ihtiyacım var t2şekkür ederim
Bu bitkinin kısmî ya da dolaylı güneş görmesi gerekir... Yani uzun saatler boyunca doğrudan güneş altında kalmamalı... Ayrıca tropik yağmur ormanı bitkisi olduğu için toprağını fazla kuru bırakmamaya dikkat etmelisiniz ve arada bir de yapraklarına fısfısla su püskürtülmelisiniz... Su püskürtme işini güneş ışığı altında olmadığı zamanlarda, örneğin akşamları yapmanız uygun olur, çünkü su damlacıkları güneş ışığını odaklayarak yapraklarda yanıklara neden oluyor... Kış aylarında sulamanın azaltılması gerekir...

Gövdenin inceliği sorun olmaz, uygun şartlar altında bakımını yaptıkça optimum şeklini alacaktır... Bol şanş...

derin35 ve salih2534 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2018, 20:15   #1565
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bu bitkinin kısmî ya da dolaylı güneş görmesi gerekir... Yani uzun saatler boyunca doğrudan güneş altında kalmamalı... Ayrıca tropik yağmur ormanı bitkisi olduğu için toprağını fazla kuru bırakmamaya dikkat etmelisiniz ve arada bir de yapraklarına fısfısla su püskürtülmelisiniz... Su püskürtme işini güneş ışığı altında olmadığı zamanlarda, örneğin akşamları yapmanız uygun olur, çünkü su damlacıkları güneş ışığını odaklayarak yapraklarda yanıklara neden oluyor... Kış aylarında sulamanın azaltılması gerekir...

Gövdenin inceliği sorun olmaz, uygun şartlar altında bakımını yaptıkça optimum şeklini alacaktır... Bol şanş...
Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Dediklerinizi uygulayacağım bundan sonra.

Mesut Temiz beğendi.
salih2534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2018, 18:13   #1566
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Merhaba arkadaşlar, çiçeğim bu halde ve yeni çıkan yapraklar büzüşmüş bir şekilde duruyor, yaprakta bulunanlar kabuklu bit mi, yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

vcarter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2018, 10:14   #1567
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Difenbahyama ne oluyor? :(

Merhaba arkadaşlar,
Benim difenbahyamın yaprakları belli yerlerinden sararıyor ama aynı zamanda yeni yaprakları da oluşuyor. Ne olduğunu anlayamıyorum ne yapmam gerekiyor sizce? Toprağını 2 ay önce değiştirdim daha büyük bir saksıya aldım acaba bu yüzden olabilir mi?

Eklenen Resimler

Gul26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2018, 00:10   #1568
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2018
Merhaba difenbahya balkonda unutmuşum yapraklarda sararma yaprakta yarıdan kopma ve kuruma oldu içeriye aldım yaklaşık 2 haftadır içeride ancak nasıl toparlayabilitim bitkiyi kurtarma şansım var mıdır

Mesut Temiz beğendi.
Cemre Demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2018, 12:16   #1569
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2018
Merhaba benim bitkimde alt yaprakları döküldü kestim suya koydum umarım köklenir

BehiyeM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2018, 17:12   #1570
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemre Demir Mesajı Göster
Merhaba difenbahya balkonda unutmuşum yapraklarda sararma yaprakta yarıdan kopma ve kuruma oldu içeriye aldım yaklaşık 2 haftadır içeride ancak nasıl toparlayabilitim bitkiyi kurtarma şansım var mıdır
Bitkinin gövdesi ve kökü donmadıysa yeni vereceği yapraklar sağlıklı olacaktır.. Sararmış, kurumuş yapraklar için yapacak bir şey yok... Yaprakların kurumuş kısımlarını traşlayarak yeşil kısımlarını fotosentez yapıp bitkiye besin ve büyüme materyali sağlamaları için bırakın... Bitki donmadıysa, sabit oda sıcaklığı ve her gün fısfısla nemlendirerek daha çabuk toparlamasına yardımcı olabilirsiniz...

Eski 23-12-2018, 17:15   #1571
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BehiyeM Mesajı Göster
Merhaba benim bitkimde alt yaprakları döküldü kestim suya koydum umarım köklenir
Aslında bitki büyüdükçe zaten en alttan eski yapraklarını döküyor, ama sizin bitkinizdeki durum bu mu, resim olmadığı için göremiyoruz...

Difenbahyanız sağlıklıysa, kesilen çelik suda mutlaka köklenecektir.. Sabit oda sıcaklığında ve aydınlık bir yerde tutarsanız kısa zamanda köklenmeyi gözlemleyebilirsiniz.. Ancak toprağa dikmek için bence köklerin iyice büyüyüp yayılmasını bekleyin...

Eski 05-02-2019, 12:55   #1572
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2014
difenbahya salon bitkim çürüdü

merhabalar
salonumda duran difenbahya türü bitkim sanırım salon az güneş gördüğü ve toprağı uzun süre kurumadigi için çürümeye başladı bende saksısını değiştirdim az büyük bir saksı ile sonra çürüyen yapraklarını kopardım su vermeden güneş alan balkonuma çıkarttım ama hala çürüme devam etti işin kötüsü boy atacağı filiz de çürüyor gibi ama gövdesinde bir çürük yok sizce ne yapmalıyım sonrada curuyen yapraklarinida koparsam cicekde 3 tane yaprak kalacak
fotoğrafları:
http://resimag.com/p1/5bb9fd3d95e.jpeg
http://resimag.com/p1/d642aad30bf.jpeg
http://resimag.com/p1/6a934e3bd0f.jpeg

veli33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2019, 13:48   #1573
Ağaç Dostu

mutlu_inan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2015
gövdenin sağlam yerinden bir kaç çelik çıkarıp bir kısmını suya koyup bir kısmını da başka bir saksıda toprak içine sokuşturarak köklenmelerini bekleyin. çabuk kök salan bir bitki belki sıfırdan başlamış olacaksınız ama en azından kurtulmuş olur hemde en az 2-3 tane olurlar

mutlu_inan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2019, 04:48   #1574
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi veli33 Mesajı Göster
merhabalar
salonumda duran difenbahya türü bitkim sanırım salon az güneş gördüğü ve toprağı uzun süre kurumadigi için çürümeye başladı bende saksısını değiştirdim az büyük bir saksı ile sonra çürüyen yapraklarını kopardım su vermeden güneş alan balkonuma çıkarttım ama hala çürüme devam etti işin kötüsü boy atacağı filiz de çürüyor gibi ama gövdesinde bir çürük yok sizce ne yapmalıyım sonrada curuyen yapraklarinida koparsam cicekde 3 tane yaprak kalacak
fotoğrafları:
http://resimag.com/p1/5bb9fd3d95e.jpeg
http://resimag.com/p1/d642aad30bf.jpeg
http://resimag.com/p1/6a934e3bd0f.jpeg
Resimden gördüğüm kadarıyla difenbahya'nızın gövdesi daha önceden kırılmış ve hemen altından yeni yaprak veriyor... Yeni yaprak da oldukça sağlıklı görünüyor... Yeni yaprak vermeye devam ediyorsa eski yaprakların azalması pek sorun olmaz... Birkaç yıllık yapraklarsa dökülmeleri normal... Gövdede de bir sorun yokmuş zaten... Bence kuruyan/çürüyen eski yaprakları nazikçe kesip çıkarın ve bitkiye uygun bakımı sağlayarak düzelmesini bekleyin... Toprağı çamurlaştıysa makul bir süre sulamadan bunu gidermeniz gerekir... Bir de bence yapraklarda parazit olup olmadığını bir kontrol edin... Mantar hastalıkları ile ilgili fazla bir bilgim yok, ama bu da söz konusu olabilir.. Bu durumda bir mantar ilacı uygulamanız da iyi olabilir...

Eski 01-04-2019, 14:53   #1575
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Difenbahyam yan sürgünün ağırlığını ne kadar taşıyabilir?

Sürgün 6 yapraklı, kış ortasında kırılırsa kurtaramamaktan korkuyorum.

Şimdi tam mevsimi, sürgünü ayırsam mı, ayırmasam mı?

Elim de varmıyor, difenbahyalarımdan çok çektim.

Benim en nazlı kızlarım onlar.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2019, 03:29   #1576
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Difenbahyam yan sürgünün ağırlığını ne kadar taşıyabilir?

Sürgün 6 yapraklı, kış ortasında kırılırsa kurtaramamaktan korkuyorum.

Şimdi tam mevsimi, sürgünü ayırsam mı, ayırmasam mı?

Elim de varmıyor, difenbahyalarımdan çok çektim.

Benim en nazlı kızlarım onlar.
Bence ayırın, bu mevsimde İzmir'de suda kolayca köklenecektir....

derin35 beğendi.

Düzenleyen Mesut Temiz : 09-04-2019 saat 22:26 Neden: Yazım hatası...
Eski 04-04-2019, 14:43   #1577
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Yanıtınıza teşekkür ederim Mesut Temiz.
Şu an çiçek bana bakıyor, ben çiçeğe...

Ha gayret diyorum.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 04-09-2019, 18:22   #1578
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2019
Bundan 1 ay önce bende bir difenbahya aldım. Eve getirip saksısını ve toprağını değiştirdim. Güneşi dolaylı olarak alacak güzel bir yere koydum. Bir süre çok iyi gitti bir yaprak bile açtı fakat son 2 haftadır sürekli yaprak dökmeye başladı. Çok suladığımı düşünüp 1 hafta sulamadım ama değişen bir şey olmadı.

Bir sürü yorum yazılmış çoğunu okudum ama durumu düzeltecek birşey bulamadım. Sizce ne yapmalıyım?

inthezone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2019, 11:06   #1579
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2019
Merhaba.bende 1 ay önce difenbahya aldım ve çoğaltmak istiyorum ama neresinden kesileceğini bilmiyorum yardımcı olurmusunuz?

Oske Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2019, 11:08   #1580
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2019
Fotoğrafını atacağım ama yükleyemiyorum neden

Oske Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2019, 11:23   #1581
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oske Mesajı Göster
Fotoğrafını atacağım ama yükleyemiyorum neden
Muhtemelen fotoğraf boyutu yüksektir. 70 kb çivarında olması gerekiyor.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Mobil Cihazlardan Foruma Bağlanmak (yazmak, fotoğraf yüklemek)

Merhaba.bende 1 ay önce difenbahya aldım ve çoğaltmak istiyorum ama neresinden kesileceğini bilmiyorum yardımcı olurmusunuz?

Difenbahyayı istediğiniz yerden ne kadar yükseltmek istiyorsanız oradan kesersiniz. Sıkıntı olmaz. Sadece üzerini bir şey ile kaplarsanız iyi olur. Streç naylon ile yapanlar var. Aşı macunu da elinizde var ise olabilir.
Suda rahat köklendirirsiniz. Toprakta da kök salabiliyor.

Mesut Temiz beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2019, 19:53   #1582
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2019
Selamün aleyküm herkese iyi akşamlar bi sorum olacak difenbahya hakkında hiç bir bilgim yok ama çok beğendim ve yetiştirmek istiyorum fotoğrafta gördüğünüz difenbahya çiçeğimi büyük bir difenbahyadan kestim ve yaklaşık 15 gün suda beklettim ve toprağa diktim ve 20 gündür böyle sizce yetişirmi ne kadar sürer büyümesi

Eklenen Resimler

MahmutsamiDoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2019, 16:38   #1583
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MahmutsamiDoğan Mesajı Göster
Selamün aleyküm herkese iyi akşamlar bi sorum olacak difenbahya hakkında hiç bir bilgim yok ama çok beğendim ve yetiştirmek istiyorum fotoğrafta gördüğünüz difenbahya çiçeğimi büyük bir difenbahyadan kestim ve yaklaşık 15 gün suda beklettim ve toprağa diktim ve 20 gündür böyle sizce yetişirmi ne kadar sürer büyümesi
Aleyküm selam , İyice köklendikten sonra daha iyi bir gelişim gösterecektir İnşAllah , sizinki de gayet iyi duruyor

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2020, 11:15   #1584
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2020
Difenbahya Yaprak Sararması

Merhaba,
Bitki bakımında çok acemiyim. 1 ay kadar önce difenbahya aldım. Ancak difenbahyamı haftada 1 aynı oranda, her yere eşit miktarda su gelecek şekilde suluyorum. Yapraklarını nemli bezle siliyorum. Bitkim direk camın önünde durmuyor ama ışık da alıyor.

Ancak yapraklarda kurumalar ve çatlamalar başladı. En alttaki yaprak ise sararmaya başladı. Üstten yeni yaprak da çıkıyor. Sebebi ne olabilir? Bir de yaprak kenarları içe doğru dönüyor. Ne yapmalıyım, yardımcı olursanız sevinirim. Görselini ekledim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve derin35 beğendi.
tugce2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2020, 11:29   #1585
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Sn. tugce2007, bitkiler satın alınıp eve gelince, yeni yerine uyum sürecinde alt yapraklarını sarartıp döker. Bu sorun değildir. Üstten yeni yaprak vermeye devam edecektir. Bitkiniz gayet sağlıklı görünüyor. Zaten difenbahyalar genelde alt yapraklarını atarak büyürler. Ortalama her ay bir yeni yaprak veriyor benim difim. Güle güle büyütün.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 31-07-2020, 14:04   #1586
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Sn. tugce2007, bitkiler satın alınıp eve gelince, yeni yerine uyum sürecinde alt yapraklarını sarartıp döker. Bu sorun değildir. Üstten yeni yaprak vermeye devam edecektir. Bitkiniz gayet sağlıklı görünüyor. Zaten difenbahyalar genelde alt yapraklarını atarak büyürler. Ortalama her ay bir yeni yaprak veriyor benim difim. Güle güle büyütün.
Öyle mi tamam çok teşekkür ederim.

tugce2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2020, 13:22   #1587
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Merhaba dostlar,
Bu da benim difenbahya bitkim.
Yazılanları okudum.
Ayrıca öneriniz, bakımında deneyip olumlu sonuç aldığınız püf noktaları varsa paylaşırsanız çok sevinirim.
Sevgiler.
[IMG][/IMG]

derin35 beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2020, 12:11   #1588
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Bitkiniz çok güzel. Daha ne olsun? Yerini sevmiş. Güzel bakmışşınız. Bence hiç püf noktasına ihtiyacı yok. Benim difimi görseniz cılız, çelimsiz, küçük yapraklı. Ne yapsam olduramadım.

yardimcierhan beğendi.
Eski 02-09-2020, 22:03   #1589
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Çok teşekkür ederim derin35 dostum. Sevgi ve bol ışık çok mühim. Acaba yerini mi değiştirseniz? Bir de ben toprak olarak,orman toprağı, hindistan cevizi torfu, torf, biraz perlit ve pomza taşı karışımı kullandım. Bir de yanmış koyun gübresi var içinde. : ‘ )

derin35 beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2020, 22:41   #1590
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2020
Arkadaşlar merhaba;Difenbahya mı yaklaşık 1 hafta önce bir arkadaştan aldım kök kısmında irice iki adet kök vardı sizin yazdığınız ve internetten araştırdığım kadarıyla pomza taşlı ,perlirli , torflu ve birazda bahçe toprağı karışımı yaptım...Hatta yumurta kabuğu, muz kabuğu ve tarçında ekledim toprağı zengin olsun diye ek olarakta yanmış tavuk gübresi (yaklaşık 1 çorba kaşığı kadar) ekledim...9 numara saksıya diktim , kış olduğu için salona perde arkasından güneş alacak yere de koydum sonuç resimdeki gibi, yapraklar içe doğru kıvrılmış durumda iki yaprakta da lekeler var bu sizce normal mi? Aklıma gelen başka bir soruda saksı çok mu büyük?

Mesut Temiz beğendi.
esma.tnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024