agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2014, 13:34   #1471
Yeni Üye

erdemn's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2014
Difenbahya Çiçek Açmaya başladı

İyi günler arkadaşlar evimin salonunda bulunan Difenbahyam altıncı yılından sonra artık çiçek açmaya karar verdi. Ayrıca 6 adet dibinden çıkan yavru Difenbahya aldım onlarda koçaman oldu. Sizlerle açacak olan çiçekleri paylaşmaya karar verdim. Daha önce Difenbahya nın çiçek açtığını hiç görmemiştim bende merakla bekliyorum. Şu an çiçek açma aşamasının ilk evresinde olan 2 adet tomurcuk şeklinde bakın nasıl buldunuz çiceğimizi.

Eklenen Resimler

erdemn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 20:13   #1472
Yeni Üye

erdemn's Avatar

Difenbahya bu gün ciceğini açmış

Difenbahya bu gün ciceğini açmış şimdilik kokmuyor

Eklenen Resimler

Eski 31-10-2014, 11:22   #1473
Yeni Üye

erdemn's Avatar

Difenbahya mın bugünkü hali

Difenbahya mın bugünkü hali

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2014, 17:24   #1474
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2014
Sayın Erdemn difenbahya nıza öncelikle maşallah demek isterim benimde 2adet difenbahyam var 2 side çiçekçden aldımda büyük yaprakları vardı 1yıldır birlikteyim yaprakları çok küçüldü acaba nerde yanlış yaptım saygılar

mert59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 14:51   #1475
Yeni Üye

erdemn's Avatar

Difenbahya çiçeğini kapadı

Difenbahya çiçek açmıştı. Sizlerle yukarıdaki resimlerini paylaşmıştım. Nedenini anlamadım bir sebepten dolayı çiçek kapandı. Aşağıda resimlerini sizlerle paylaşıyorum.
Sayın mert59 Difenbahya çiçek açma zamanı yaklaşınca yapraklar anladığım kadarıyla yaprakları küçülüyor. Benim Difenbahya çiçek tomurcuk açma zamanı yaklaşınca yaprakları küçülüyor galiba bu benim izlenimim.

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2014, 19:47   #1476
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2014
Sayın Erdemn difenbahya nız mevsim itibarıyla açmaktan vazgeçmiş olabilirmi bulunduğu ortamda ısı değişilkliği oldumu bu durumuna üzüldüm. Belki zamanla çiçeklenir. Saygılar.

mert59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 17:46   #1477
Ağaç Dostu

sinan yavuzz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Bugün bir akrabam tarafından yaklaşık 1.5 metre boyunda bir difanbahya çiçeği hediye edildi ama çok bakımsızdı toprağı saksının yarısında bile değilde birde sanırım fazla sulanmış, toprak ekledim saksısını değiştircektim ama annem baharı bekle dedi birde sizin yorumunuzu almak istedim

sinan yavuzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 11:57   #1478
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
ben difimi 3 parçaya ayırdım suya koydum yapraklı olanı, diğerlerinide topraga ektım sudakı yapraklı olandan kök çıktı fakat topraktakiler içi su dolu iğrenç bişeye dönüşüp çürüdü. yapraklı olan şuan yaprakları sararmaya başladı ne yapabilirim. toprağı yeni almıştım.

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 01:34   #1479
Yeni Üye

devilstori's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2014
merab benim cok acıl bır cereye ihtiyacım var 1 yıldır benımle olan difim topragında küçük beyaz böcekler gördüm aslında bu gun sularken tabagına biriken suyu dökerken gördüm hemen saksıyıya baktım difimi saksıdan cıkardım ve o ıgrenc böceklerın resmen sürüsüyle karsılastım solucan da vardı en dıpte saksıya yapısık solucanı gercı attım ama böceklere napa bilirim nasıl kurtara bılırım ıkı aydır buyumesı yavaslamıstı ama topragını baharda degıstırmıstım topraga bakmak aklıma bıle gelmedı . lütfen yardım ve önerilerinizi beklıorum bırcok konu okudum ve kafam karıstı.

devilstori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 07:06   #1480
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devilstori Mesajı Göster
merab benim cok acıl bır cereye ihtiyacım var 1 yıldır benımle olan difim topragında küçük beyaz böcekler gördüm aslında bu gun sularken tabagına biriken suyu dökerken gördüm hemen saksıyıya baktım difimi saksıdan cıkardım ve o ıgrenc böceklerın resmen sürüsüyle karsılastım solucan da vardı en dıpte saksıya yapısık solucanı gercı attım ama böceklere napa bilirim nasıl kurtara bılırım ıkı aydır buyumesı yavaslamıstı ama topragını baharda degıstırmıstım topraga bakmak aklıma bıle gelmedı . lütfen yardım ve önerilerinizi beklıorum bırcok konu okudum ve kafam karıstı.
uzman değilim ama solucan oluştuğna göre çok sulanmış bence toprağı değiştirmek yeterlidir çiçekte bişey yoksa aynı saksıyı kullanacaksanız iyice yıkamanızı öneririm çünkü o beyaz böcekler tekrar geliyor

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2015, 16:30   #1481
Yeni Üye

devilstori's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2014
arkadaşlar topragının boceklenmesı sonucu kestıgım dıfım kötü dürumda formu neryse bastan sona okudum ve bı cozum bulamadım suan kestıgım ve dırek topraga dıktıgım acıkta kalan kısımları mumla muhurledıgım yavrular yumusamaya basladı ve sankı curuyecek gıbı duruyor ve koklu kalan kısımda aynı durumda napmalıyım acaba yapraklı kısımın yaprakları sararıyo sanırım oda kuruyacak az eevl hepsını soktum ve toprakta kalan kısımlarda yumusuamıs neden acaba bu sorunlar sızlerdede oldu mu napmalıyım yoksa varda ben mı gozden kacırıorum

devilstori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 19:35   #1482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2015
Efendim merhabalar..
Yaklaşık 1 yıllık difenbahyam açtığı her yeni yaprak sonrası alttan bir yaprağı sarartıp kurutup çürütüyor. Resimde göründüğü üzere. Sebep ne olabilir haftada 330ml lik hazır suyun tamamını boşaltıyordum. Sebep bu olabilirmi ?

Eklenen Resimler

Alpako Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 02:36   #1483
Yeni Üye

kıvanç-yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2015

Selam herkese benim difenbahyanın yaprağı yuvarlak sararma oldu neden olabilir fotolarını attım yardım edin sobalı odada duruyor ondan olabilirmi

Eklenen Resimler

Gül Batur ve Muda beğendi.
kıvanç-yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 15:42   #1484
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Hangi çiçek olursa olsun bitkilerin yaprakları bir süre sonra ölmeye yerine yeni yapraklar çıkmaya başlıyor. Bitki özellikle kışın yeterli güneş ışıgı gelmediği havalandırma ve sulama azaldığı için dinlenme moduna geçiyorlar. Bunda benim anladığım kış güneşinin de etkisi var. Baharla birlikte yeterli ışık, hava ve su ile yeterli toprak olması gerekirse gübreleme ile çok daha güzel difenbahyanız olur. Benim gördüğüm hiç sıkıntı yok. Dışarıda oldukları için donan, içeriye alınınca da bozulan o kadar çiçek var ki.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 23:40   #1485
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Annemlerdeki difenbahya.. Belkide en sevdigim iç mekan bitkisidir.

Yavru vermiyor ki çalayım

Eklenen Resimler

efeege beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 16:44   #1486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Difenbahya çürümesi

Herkeze Merhaba,

Fotoğrafta görmüş olduğunuz difembahya çeliklerini 2 m ye ulaşan ana bitkiyi bölerek elde ettim, 24 saat beklettikten sonra toprağa diktim. 10 gün sonra bu hale geldiler. Açıkta olan uçları yumuşadı ve çürüdü. Üzerlerinde de yeşil küfler oluştu. Bu konuda ne yapabilirim?
Name:  image.jpg
Views: 2026
Size:  60.0 KB

osmanogul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 09:33   #1487
/

Giriş Tarihi: 01-01-2013
@osmanogul forumda bir üstad onların nomal çoğaltılma şeklinin toprağın altına tamamen gömmek olduğunu söylemişti. 3 boğum kalacak şekilde kesin küçük küçük yan yatırıp toprağa gömün. Çok sulamayın yoksa çürür bitki. Hafif nemli olsun.

taisenberg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 10:11   #1488
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2015
acil yardım..

oğlum çiçeklere zarar verdiği için onları balkona çıkarmıştım. bi süre sonra yaprakların üstü resimlerdeki gibi oldu ne yapmalıyım.

Eklenen Resimler

rizamarangoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 10:38   #1489
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bitkinizde unlu bit olmuş.

http://www.agaclar.net/forum/genel-b...ruma/10740.htm

Bu şekilde bir rahatsızlık olduğu zaman önce ilgili yerde arayıp daha sonra zararlıyı ve ilacını sormak gerekiyor.

http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 16:20   #1490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2014
Merhaba,

Fotoğraftaki güzelim çiçeği neyazıkki yanlışlıkla kırdık. Ne yapabiliriz önerinize ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

http://i.hizliresim.com/d5RrZ4.jpg

uysalnet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2015, 16:32   #1491
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uysalnet Mesajı Göster
Merhaba,

Fotoğraftaki güzelim çiçeği neyazıkki yanlışlıkla kırdık. Ne yapabiliriz önerinize ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.
Merhaba ve hoşgeldiniz foruma.

Çiçeğinizin boyu uzun ancak ana dalı ince gibi geldi; muhtemelen bu nedenle kırılmıştır. Bence ana dalı daha kısa olacak şekilde (yaprakların başladığı noktaya daha yakın) bir yerden kesin, (mutlaka sap kalsın tabi 10 cm kadar) ve bunu direkt toprağa ekin. Kısa zamanda köklenip tutacaktır. Hatta dilerseniz diğer (yapraksız) sapı da ekin o da tutacak ve kısa zamanda yaprak verecektir.

Bu arada lütfen http://www.agaclar.net/forum/uyeler-...niyor/2595.htm konusunda kendinizi tanıtın ki sizi daha iyi tanıyalım. Aramıza hoş geldiniz.

Düzenleyen hobiciakvarist : 01-07-2015 saat 16:35 Neden: resimleri alıntıdan çıkarttım ki gereksiz server zorluğu çıkartmasın
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2015, 23:02   #1492
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
Merhaba, bu gün, neden benim de bir difenbahyam yok diyerek, kendime küçük boy bir difenbahya aldım Aldığım yerde bir az hırpalanmış, ama olsun, iyi bakarsam düzeleceğini düşünüyorum.

Eklenen Resimler

salihcan beğendi.
a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 11:19   #1493
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca Mesajı Göster
Merhaba, bu gün, neden benim de bir difenbahyam yok diyerek, kendime küçük boy bir difenbahya aldım Aldığım yerde bir az hırpalanmış, ama olsun, iyi bakarsam düzeleceğini düşünüyorum.
Küçük bir duş aldırın ardından sabah veya güneşi alan bir yere koyun sonra oturun ve onun güzelliğini izleyin

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 20:10   #1494
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihcan Mesajı Göster
Küçük bir duş aldırın ardından sabah veya güneşi alan bir yere koyun sonra oturun ve onun güzelliğini izleyin

Ben de aynen sizin söylediğiniz gibi yaptım sn. salihcan. Şimdi de gelişmeleri bekliyorum

salihcan beğendi.
Eski 02-07-2015, 20:43   #1495
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Tek size önereceğim şey suyuna dikkat edin birde sabah Güneş'i çok yakıcı ise ince bir tül çekin güzel haberlerinizi bekliyorum...

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 09:49   #1496
Yeni Üye

deryaozel427's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2015
Benim Difenbahyam

Benim difenbahyam 9 yaşında. Püf noktası ise, evde hep ayni odada yaşaması, güneşi tülün arkasından alması, her hafta ayni gün ve saatte sulanması, haftada bir sıvı vitaminli su ile spreylenmesi, her sene üstüne torf eklenmesi, ayda 2 kez duş alması ve yapraklarını ıslak bezle merdiven yardımıyla silmem..

Eklenen Resimler

deryaozel427 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 14:52   #1497
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deryaozel427 Mesajı Göster
Benim difenbahyam 9 yaşında. Püf noktası ise, evde hep ayni odada yaşaması, güneşi tülün arkasından alması, her hafta ayni gün ve saatte sulanması, haftada bir sıvı vitaminli su ile spreylenmesi, her sene üstüne torf eklenmesi, ayda 2 kez duş alması ve yapraklarını ıslak bezle merdiven yardımıyla silmem..
Sn. deryaozel427, maşallah bitkiniz çok sağlıklı, bakımını nasıl yapıyorsanız aynen devam edin. En doğru şekilde bakımını yapıyorsunuz, özellikle aynı odada kalması konusuna kesinlikle katılıyorum, bitkiler her defa yer değiştirince yeni yerlerine alışıncaya kadar genellikle gelişim göstermezler

Jakin beğendi.
Eski 31-08-2015, 15:43   #1498
Yeni Üye

deryaozel427's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2015
Evet bitkiler ortam şokunu sevmezler. Ya da yeni yere adapte olmasi için 1 **** 2 ay lazım. Benim tek sorunum bitkinin gövdesi ince ve desteğe ihtiyacı var. Çok buyuk yapraklı ve altlardan ve üstten sürekli uzayıp büyüyor. Heralde marangoza gidip 8 veya 10 cm kalinliginda 3m boyunda bir bitki desteği yaptirmam lazim.

Jakin beğendi.
deryaozel427 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2015, 09:59   #1499
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Ölümden Dönen Difenbahya :D

Okul koridorlarında, yıllardır aynı saksıda, toprağı değiştirilmeden kalmış difenbahya tüm yapraklarını dökmüş ve sadece gövde olarak kalmış. Bunun üzerine hizmetli arkadaşlar, kurudu diye bitkiyi söküp çöpe atmışlar. 1,5 m civarında, sadece gövde olarak atılmış olan bitkiye bir şans vermek istedim ve sorumlusu olduğum akvaryum ünitesine getirerek dörde böldüm. Dört parçayı birbirine bağlayarak, yavru balıkları koyduğumuz boylandırma tankının bir köşesine sabitledim. Ünite genel olarak balıkların strese girmemesi için loş ışıkta tutuluyor. 3 ay içerisinde sadece gövdeden gelmiş olduğu durum budur. Toprak yok, balık tankında olduğu için bol miktarda nitrat çekebiliyor. Birim devamlı nemli olduğu için olsa gerek yapraklar pırıl pırıl ve güçlü. Doğal ortamlarının nemli ve loş olduğu düşünülürse sanırım tam ortamını buldu. Dip kısımda bolca ve güçlü kök gelişimi mevcut. Tankın suyu pırıl pırıl, yavru balıklar mutlu, difenbahya mutlu.

Name:  image1.jpg
Views: 2060
Size:  55.8 KB

Name:  image2.jpg
Views: 1790
Size:  64.6 KB

seya, deryaozel427 ve mbdgn beğendi.
olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2015, 10:32   #1500
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-12-2014
müthiş bir deneme .. gerçekten güzel görünüyor tebrik ederim sayın olmez .. tekrar toprağa almak gerekecek sanırım ... uzun ömürlü olsun

aerosol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024