agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2008, 19:29   #241
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
benimkisinin yapraklarına bireşeyler oldu resmini eklerim

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 02:26   #242
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sevgili newyorker,
Yapraktaki lekeler güneş yanığına benziyor, eğer bitkiyi satın aldığında yaprak parlatıcı sürmüşlerse diffenbachiların yaprakları bozuluyor. Sen en iyisi bitkiyi bir kaç müdahalede bulun, öncelikle yaprakların tümünü ıslak bir sünger ile fazla hırpalamadan nazikçe sil, bitkiye direkt güneş ışığı gelmesini engelle, akşamları yapraklarına sisleme şekilde su püskürtmeye çalış elinden geldiğince, elinde varsa salon bitkileri için kullanılan kompoze gübre ile sula ama çok sulama fazla su hemen çürütüyor bilmiş ol. Son olarak Diffenbachia sabır isteyen bir bitki SABIRLI OL ve bekle tüm bu uygulamalrdan sonra yeni ve sağlıklı yapraklar çıkıcaktır.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 10:36   #243
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

doğru bir sadece 1 yaprakta var 2 yaprakta küçük küçük oluşmaya basladı. dediğiniz dogru 1 saat arabada yolculuk yaptı araba acayip sıcaktı o yüzden olabilir. ama 3 tane fidesi var onların zarar görmesini istemiyorum.

çok teşekkürler...

Eski 09-08-2008, 12:14   #244
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

durumu pek vahim değil ama

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2008, 19:01   #245
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
bunlar da benimkiler biri büyük kocaman 1,50 boyunda biri de 35-40 sanırım

büyük olan çok iiyi güneş alıyordu. bu yüzden hep yaprağa verdi kendini nerdeyse aynı yaşta olmalarına rağmen biri küçücük kaldı diğeri kocaman oldu. büyümemesinin sebebi türünden de olabilir çünkü farklılar birbirlerinden. ama yine de o yaprağa giderken küçük olan sürgüne gitti. ve bu aralar sanırım sevdiği mevsim. yaprağa da sürgüne de gidiyor küçük olan sürgün yaprak açtı.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 09:16   #246
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Günaydın sanki ikinciye biraz işkence yapılmış, ilki çok güzel gelişmiş, çok güzel. İkincinin yaprakları ve toprağı biraz sağlıksız görünüyor. Ben olsam naylonu saksıdan çözerdim.

Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 12:15   #247
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

annem bütün eşyaları salona doldurduğu için benim difenbahyam saat 1'e kadar aydınlık oluyor sonraları çok hafif loş oluyor. ama sağlıklı gelişiyor. bir yavrusu yaprak açtı diğer iki yavrusu yarı açtı yani açmak üzereler. en büyük anne ise yeni yaprağını henüz yeni gösteriyor. ayrıca powered sana çok teşekkür ederim yapraklardaki lekeler durdu. resimlediğim yaprakta gelişme var. resimlerini eklerim...

Eklenen Resimler

Eski 11-08-2008, 12:20   #248
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

resimlerde yanık olan yerler görünüyor...

Eski 11-08-2008, 19:24   #249
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

jelatine sarmamızın nedeni kedim. kedim topraklarını alıp oyun oyanamak için aşşa indiriyodu. mecbur böyle önlem aldık. çıkarıcam en kısa zamanda.

büyük olan 2,5 **** 3 yaşında bilmiyorum aslında belki daha fazladır.

Eski 11-08-2008, 23:07   #250
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

ben difenbahyamdan 1 fideyi ayırmayı düşünüyorum hangi zamanda ve nasıl ayırcam ve ayırdığım zaman ne yapacağımı söylerseniz sevinirim...

Eski 12-08-2008, 11:15   #251
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

ben zamanını bilmiyorum ama yanından çıkan sürgünü oradan koparıp ayırıyorsunuz sanırım önceki mesajlardan hatırladığım kadarıyla. ayırdıktan sonra size tavsiyem suya koymadan dikmenizdir. çünkü çok çabuk eriyor. dikdikten sonra besin de verin gübre de kullanın bence köklenip annesi gibi büyür bu şekilde.

Eski 12-08-2008, 15:25   #252
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Ben nisan ayında suya koydum on günde köklenmişti. Şimdi bir dal daha aldım bir tanıdığımdan ama ne suda, ne toprakta bir türlü köklendiremedim. Sanırım sıcaklardan, hemen çürümeye başlıyor.
Bernacyhn, köklenmeden gübre koymak yanlış diye biliyorum. Sanırım Mine Hanım'ın bir mesajında okumuştum.

Düzenleyen Lalezar78 : 12-08-2008 saat 17:06
Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2008, 15:23   #253
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

benimkisi sanırım köklü topraktan çıkıyor zaten sallanıyordu anndemden onay çıkarsa ordan alıp yeni saksıya dikicem. ama şimdi yapsam olur mu? saksıya geçirene kadar
suda kalsa nasıl olur?

Eski 15-08-2008, 15:38   #254
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

şu fide

Eklenen Resimler

Eski 16-08-2008, 01:24   #255
Ağaç Dostu

İşte bendeki... Balkonda, köşede, akşamdan akşama sulanıyor yapraklarına su püskürtülüyor...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 16-08-2008, 01:24   #256
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Daha önce de yazmıştım suya koymayın çürür! Dalı doğrudan toprağa dikin, diktiğiniz zaman bol su verin bol bol doyurun suya toprağı sonra toprak iyice kuruyana kadar su vermeyin 1 ay bile kurumasa vermeyin. Bu süreçte direkt güneş ışığından koruyun. Köklenmemiş çeliklere gübre verilmez!

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2008, 13:50   #257
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

vazgeçtim o fideyi ayırmıycam ama hasta bir yaprağı kestim. bitkinin şeklin bozulmadı diğer 1 yapraktada oluşmuştu 2-3 küçük noktaydı ama durdu. bitkim iyi durumda

ben su püskürtemiyorum çunkü püskürtme kabımı babam alıp içine böcek ilacı koydu. san kaşka kap yoktu.neysa ben2 günde bir bütün çiçeklerimin yapraklarını silerim

baldaş arkadaşım acaba hangi bitkileri besliyorsun özel mesaj olarak gönderirmisin?neyse bitkin çok güzel nasıl ürettin?

arkadaşlar 3 adet difenbahya çeliği alıdım bodur ve yaprakları yeşil resmini eklerim

acaba ne yapmalıyım kök yerleri belli aslında diksem olurmu?? (fide olduğu için yapraklarında beyazlık yok büyüklerinde vardı) acaba büyüyünce beyazlıklar artar mı??

sanırım adı diffenbachya compakta.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 18-08-2008, 11:43   #258
Ağaç Dostu

1- Bu sayfada bir yerde sanıyorum difenbahyanın suda köklendirilmemesi gerektiğini yoksa çürüyeceğini okumuştum. ( Ne şaşkınım yahu iki mesaj yukarıdaymış sonradan farkettim ) Direk toprağa dik. Buna dikkat et. Toprak çok cıvık olmayacak ama kurumasına da izin verme.

2-Difenbahyanın yaprağını ellemeyin su değdirmeyin diyorlar ama fısfısla her akşam yaprakları ıslatıyorum bayılıyor buna. Güneşte deneme ama yapraklar yanar newyorker akşam saatlerini ya da sabah erken saatleri bekle sulama ve fısfıs için. Bana sorarsan buranın iklimi elverişli niye difenbahyanı eve hapsediyorsun ki balkona koyabilirsin. Böylece daha kolay fısfıslarsın.

3-Böcek ilacı konan kabı güvenli bir kaba boşaltıp ( Üzerine ne olduğunu yaz mutlaka ) kaynar suyla yıkayabilirsin bilmem ki etkisi kalmaz o zaman yine de bir bilene danış derim.

4- Benim difenbahyam oldukça uzak yoldan ( Ta İstanbul'dan ) açık araba kasasında geldi
Çok hırpalanmıştı. Balkona aldım. Güneşe değil de köşe bir yere koydum. Toprak takviye ettim. Biraz sıvı gübre verdim. Tepedeki yapraklardan yine gelişmeye başladı. Alt kısmında hiç yaprak kalmadı diyebilirim...

5-Bende salon bitkisi yok. Balkonda yetişen bitkilerim var ( Sardunya, kedi tırnağı, kaz ayağı, buz çiçeği, sarmaşık, hanımeli gibi )

Eski 21-08-2008, 13:04   #259
Yeni Üye

BARIŞ AKINCI's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2007
Yapraklar sarardı

Arkadaşlar benim difenbahyam de pencere kenarında direkt güneş almıyor ama,karanlık da değil.4-5 günde bir su veriyorum.Sadece tatile çıkarken kurumasının diye saksının altına da taşana kadar su koydum,fazlasıyla da suladım.Eve geldiğimde iyi görünüyordu.3-4 gün sonra yapraklar sararmaya başladı hiç sulamadan.Bunun sebebi nedir?
Bir de resimdeki saksı çiçeğim için yeterli mi?Değilse saksıyı değiştirebilirmiyim bu aylarda?
Çiçeğimin kökleri de topraktan yüzeye çıkmış,bu da bir sebep olabilir mi?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
BARIŞ AKINCI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2008, 13:11   #260
Yeni Üye

BARIŞ AKINCI's Avatar

Ben sadece su veriyorum.Başka hiçbir şey vermiyorum.Aldığımda çok küçüktü.Arada bir yaprakları sararırdı ama bir iki tane.Şimdi çok var.Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?2 sene oldu alalı.

Eklenen Resimler

Eski 21-08-2008, 13:57   #261
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Aynısı benim difenbahyalara da oluyor, tatile giderken çok su döküyorum, gelince sararmış oluyor. Sanırım bir anda çok su vermekten kaynaklanıyor. Sararmış yaprakları kesin, toprağının iyice kurumasını bekleyin, sonra normal sulama düzeninize geri dönün.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2008, 14:59   #262
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Acaba gövde de mi sararmış yoksa resimde mi öyle gözüküyor?

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2008, 22:01   #263
Yeni Üye

BARIŞ AKINCI's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ Mesajı Göster
Acaba gövde de mi sararmış yoksa resimde mi öyle gözüküyor?
Yaprakların gövdeye bağlı olan yerleri sarı görünüyor.Gövdede bir sorun yok.Yaprakları kestim ve bekleyeceğim.Umarım bişey olmaz.

Eski 21-08-2008, 22:08   #264
Yeni Üye

BARIŞ AKINCI's Avatar

Çiçeklerin kesilmiş hali.Çok kötü oldu
Unutmadan saksımın boyu yeterli mi?Saksı toprağının dışına bitkinin köklerinin çıkması normal mi acaba?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 21-08-2008, 22:21   #265
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bence normal değil, çok isterseniz toprağını dağıtmadan saksısını hemen değiştirebilirsiniz, ya da baharı bekleyip daha güvenli bir saksı değişimi yapabilirsiniz. Daha büyük bir saksıda daha iyi gelişme gösterir.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 00:12   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2008
Yaklasık 4-5 senedir benimde 3 tane diffenbahyam var onları büyütürken çok zorluk çekmedim dökülme sorunu bendede vardı ama sonradan alt kısımladından filiz atıp o kötü gözüken yerleri hemen hemen kapattılar yani sonradan yandan filiz verip o boslukları kapatabiliyorlar benim 2'sinde öyle oldu 3'cüsünün alt kısımlarında öle bi problem olmadı bence barış bey sizin çiçeğinizde çok fena gözülmüyor bence yakın zamanda kendini toparlıyacaktır

dozturkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 09:27   #267
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Difenbahyalarınızın resmini eklermisiniz?

Eski 22-08-2008, 11:44   #268
Yeni Üye

işte benim difilerim :)

işte benim diffenbahyalarım 15 gündür yoktum pek sulamamışlar ben yokken boyunları biraz bükük ama toparlıyacaklar büyük itimalle

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 22-08-2008, 12:20   #269
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Şu arkadaki değişik cinsten bendede var. ama yaprakları alacalı değil.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 22-08-2008, 13:29   #270
Yeni Üye

Aslında o değişik cinsten mi bilmiyorum biri getirdi bana o benekliyle beyaz saksıda yeşil kurdeleli olanı evinde çiçeği kırılmış biri alt kısmı biri uç kısmından fidelediğini söylemişti yanlış hatırlamıyorsam ikiside tek yaprak şeklindeydi geldiğinde şimdi ikiside kocaman ağaç oldular çoçuklarım gibi büyümelerine şahit oldum

Sizinkini pek diffenbahyaya benzetemedim açıkcası daha çok bir tür sarmaşığa benziyor sanki yanılıyor olabilirimde anlayan biri görse daha iyi olur ******

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024