agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2007, 16:58   #121
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Bu da benim difenbahyam.Babannemden aldım.Şu anda salonumda ve pencereye uzakta duruyor.Yerini değiştirmeli miyim?Bu çiçeğin bende manevi değeri çok büyük.Onun ölmesini istemiyorum.Çünkü babannemi kaybettim.Bana ondan hatıra olacak.Salonumuda nereye koymam gerektiğini lütfen yazın.Toprağı kurudukça dinlenmiş su veriyorum.

Eklenen Resimler

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2007, 18:40   #122
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Bence ısık alan bir yere koyarsanız daha düzgün gelişir ısıktan uzaksa ısıga uzanması gerekecek ve buda şeklini bozabilir...

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 10:43   #123
-

Giriş Tarihi: 07-01-2008
Galeri: 3
forumda ilgili bir yere yazmıştım ama burası daha uygun galiba..
öncelikle merhabalar..
arkadaşlar bende de bu çiçekten var ve benimkinde de üstten bir yaprak verdiğinde alttan bir yaprak sararıp gidiyo desem yeridir.
ancak sormak istediğim bugünlerde gözüme çarpan bir durum ;
yaprakların bazılarının kenar ve uçlarında kahverengi kuruma tarzında küçük parçalar oluşmuş.
hastalık mıdır? öyleyse ne yapmalıyım?
resim koyma imkanım yok
anlatabildim mi bilemiyorum?
bu kahverengi lekeleri soran bikaç kişi var ama cevap veren yok. bilen birileri varsa yardımcı olsun lütfen?

bol çiçekli günler..

espri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 12:03   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Espri merhaba, aynı durum benim bitkimde de sözkonusu idi.Bir yaprak verdiğinde alttan mutlaka bir yaprak kurur ve bir yürlü yaprakları çoğalmazdı. Bir süre sonra üsteki yapraklardan dolayı palmiye gibi olurdu Sonra ev değiştirdim.Birden bu sorunlar ortadan kalktı. Aldığı güneş ile ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum. Sulamada bir değişiklik yapmadım. Güneşten rahatsız olan bir bitki değil. Eğer gölgede ise hemen güneşlik bir alana çekmenizi tavsiye ederim..Kısa sürede toparlanacaktır.

umutluol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 12:39   #125
-

Giriş Tarihi: 07-01-2008
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umutluol Mesajı Göster
Espri merhaba, aynı durum benim bitkimde de sözkonusu idi.Bir yaprak verdiğinde alttan mutlaka bir yaprak kurur ve bir yürlü yaprakları çoğalmazdı. Bir süre sonra üsteki yapraklardan dolayı palmiye gibi olurdu Sonra ev değiştirdim.Birden bu sorunlar ortadan kalktı. Aldığı güneş ile ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum. Sulamada bir değişiklik yapmadım. Güneşten rahatsız olan bir bitki değil. Eğer gölgede ise hemen güneşlik bir alana çekmenizi tavsiye ederim..Kısa sürede toparlanacaktır.
teşekkür ederim cevap için.
bende 1 ay kadar önce ev değiştirdim inşallah burada düzelir. ancak kahverengi lekeler kötü gibi geliyor. yaprak kenarlarında küçük sınırlı lekeler... bunlar hakkında bir bilgin var mı? bu arada saksımı fransız pencerenin önüne koydum yön doğu birkaç saat doğu günesi alıyor çiçek..

bool çiçekli günler..

espri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 13:46   #126
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Yaprak kenarlarının kuruması, kenardan içeri doğru keskin bir kontürle kenarların kuruması ortam neminin çok azlığından kuru kaloriferli havanın sebep olabileceğini düşünmek gerek.

Bu anlamda bu bitkileri sıcak kalorifer peteklerinden uzak tutmak gerekir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2008, 20:19   #127
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Arkadaşlar 128.mesajdaki difenbahyamın saksınını değiştirmem gerekir mi?Birkaç kişi çiçeğinin saksısı küçük diyor.Sizce değiştirmem gerekir mi?
Birde saksısını değiştirsem bile alttaki sürgünü ayırmadan değiştirmek istiyorum.Problem olur mu?Çünkü alttaki sürgünü başka saksıya alırsam daha iyi olur dediler.Bense alttaki sürgünün de durmasını istiyorum.Bilgi verirseniz sevinirim.

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2008, 20:55   #128
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Difenbahyanızı direkt ışığa koymaktan ziyade, yarı gölge ama sıcak bir saolun köşesine koymanızı öneririm. Yapraklarını belli aralıklarla siliniz. Uzun aralıklarla bol su veriniz. Yerini çok değiştirmeyin. Rahmetli ananemden kalma bir difenbahyam mevcut salonumda. Ve 5-6 kere çok dipten budamama rağmen yine de mükemmel bir büyüme göstermekte. Her budama öncesi tavana dayanıp tavana sarılır gibi boyun eğmekte.

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 10:35   #129
Yeni Üye

filyos's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Arkaşlar benim difenbahyam kötüye gdiyor.Sebebini anlayamadım.Yazın çok güzel büyümüştü.Yerini değiştirmedim pencere önünde ancak bulunduğu oda sıcak değil.Ben İzmir'de oturuyorum.Yani çok soğuk da değil.Yapraklarının bazılarının yarı kısmı erimeye başlamış nedense.Tuhafıma gitti.Kış mevsiminde bu bitkiye su vermemeli miyiz acaba diye bir soru takıldı kafama.Çok sık da su vermiyorum aslında en erken 3 haftda bir vermiştim.Sebebini bilen arkadaşlardan yardım etmelerini istiyorum.Lütfen.

filyos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 15:43   #130
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Benim difenbahyalarımdan birisi ölmek üzereydi,kestim ,suya koydum;şimdi köklendi.Yakında tekrar toprağa alacağım.Sıcak güneşli bir salondaydı, fazla rahat işe yaramadı herhalde

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 21:24   #131
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Merhaba filyos, difenbahya soğuğa hiç dayanıklı değildir. Yapraklarının o hale gelmesinin nedeni soğuk odada kalmasından dolayıdır. Soba yanan odaya koyarsan çiçeğini kurtarabilirsin.

Ayrıca difenbahya sıcak ve nemli ortamları sever. Sıcak ortama alırsan yapraklarına fısfıs yap.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2008, 17:24   #132
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sevgili arkadaşlar, yaklaşık 3 ay önce aldığım difenbahya'mın bir yaprağında aşağıda eklediğim fotoğrafta da görülebileceği gibi lekeler oluştu. Bu konuda bana bilgi verebilecek olan var mı? Difenbahya'm ölüyor mu? Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2008, 19:55   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
O yaprak ölür ama diğerlerine bir şey olmaz merak etmeyin.

Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2008, 20:06   #134
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Bu arada diğer yaprakta da ayni durum başladı. Niye olduğunu merak ediyorum. Bu gidişle sanırım difenbahya'mı ciddi ciddi kaybedebilirim.

Eski 19-01-2008, 20:22   #135
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
degerli arkadasim once evindeki **** bitkinin icerisindeki lavralara bak bitkini yemisler ikincisi bakteri malesef kucuk hayvanlar bitkileri yerken bakterileride bulastirirlar sanirim cam acikken kanatli bir kucuk hayvanlardan biri gelmis olacakki bakteri **** virus bulastirmistir bu hayvanlar turkcedenasil oldugunu bilmiyorum ama anlatmaya calisayim uc gruba ayrilirlar kesip yiyiciler delip iciciler yalayicilar umarim yanlis anlasilmaz genis bilgileri internetten bulabilirsiniz kesip yiyicilerin agiz kisimlarinda kesici makaslari vardir bir bitkide bakteri **** virus olmasi yeterlidir bulastirir digerlerine emici va yalayicidada ayni sekil bu yuzden panik yapmak yerine ne olabilir arastirmasi gerektirmektedir bitkinin yapraklarini suya karistiracagin az bir miktar bira hem hastaligin ilerlemesini hemde gunes isiklarinin vermis oldugu bir reaksiyon sayesinde parlamasini saglayacaktir umarim anlata bilmisimdir kendinize iyi bakiniz

yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2008, 20:25   #136
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Bitkiyi iyice inceledim. Herhangi bir canlı yok. Lekeler, sanki yanmış gibi görünüyor. Toprakta da hiç bir şey yok. Ama yine de yarın gündüz gözü ile daha da ayrıntılı bakacağım.

Eski 20-01-2008, 11:38   #137
Yeni Üye

durakkan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Merhabalar bitki dostları,
Merhaba Buket hanım,benim Difenbahya' mda da aynı sorun var,yapraklarda kahverengileşme.Ben de fungus kökenli olduğunu tahmin ediyorum.Eğer çözebildiyseniz önerilerinizi bekliyorum.Teşekkürler...

durakkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2008, 12:56   #138
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

"Fingus kökenli" demişsiniz. Bu ne demek? Benim bu konuda pek fazla bir bilgim yok. Bu arada yukarıda da belirttiğim gibi benim Difenbahya'mdaki sorun diğer yaprağa da atladı. Bu sabah iyice her tarafını inceledim, daha önce bahsedildiği gibi hiç bir canlı görmedim. Yani benimkindeki sorun sanırım canlıdan kaynaklanmıyor. Siz de bir fotoğraf ekleyebilirseniz, görelim bakalım sorunumuz ortak mı?
Ben, bugünkü durumunu inşallah bu akşama ekleyebileceğim.

Eski 22-01-2008, 22:26   #139
Yeni Üye

durakkan's Avatar

Buket hanım merhaba,
Sanırım sorunumuz aynı,fungus kökenli derken,ben nemden mantar kökenli bir hastalıktan kaynaklandığını düşünüyordum.Oysa benim evim güneş görmüyor bile ve de oldukça serin diyebilirim.Bu sorunun neden kaynaklandığını ben de çözemedim.İlk defa Diffenbahya yetiştiriyorum diyebiliyorum,bu sorunla da yaklaşık bir ay önce bu çiçeği evime getirdim ve daha yeni yeni karşılaşıyorum.İlk olarak bu şekilde kahverengileşme alt yapraklardan sadece birinde başladı ve ben onu kopararak bitkiden uzaklaştırdım.Umarım ilerleyen günlerde diğerlerine de yansımaz.Konu hakkında çözüm önerileri olacak arkadaşların önerilerini bekliyorum.Teşekkür ederim.

Not:Moderatör arkadaşlara bir önerim olacak;sitenin değişik bölümlerine yazılara yazabiliyoruz,fakat sonradan bunlartı kontrol etmek için tek tek bunları forum içinden bulmak gerekiyor.Son yazılan mesajları göstren bir bölüm olsa nasıl olur acaba?Bu biraz daha cevap gözleme açısından iyi olabilir mi?Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 22-01-2008, 23:42   #140
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Buket hanım bitkiniz soğuktan etkilenmiş muhtemelen cama değiyordu ve soğuk cam bitkininyapraklarını yakmış gibi bir görüntü var, gövdeyi de kontrol edin sararma varsa bitkinizin durumu kötü demektir yok eğer sadece yapraklardaysa sadece yeni sürgün vermesini bekleyin. Daha korunaklı bir yere alın ve bekleyin bitki nereden itibaren zarar görmüş görelim.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2008, 13:17   #141
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Selahattin Bey, gövdede sararma yok ayrıca çiçek cama yakın bir yerde de değil. Size az sonra tüm çiçeğin genel fotoğrafını çekip eklemeye çalışacağım. Ayrıca diğer yaprakta da daha önce belirttiğim gibi benzer durumlar oluşuyor.
Ben de Durakkan arkadaşım gibi hasta yaprakları bitkiden ayırsam mı?

Durakkan Moderatör arkadaşlardan rica ettiğiniz durumu, en üstteki yeşil şerit üzerindekihızlı arama başlığındaki yeni mesajlar kısmından takip edebilirsiniz

Eski 23-01-2008, 13:31   #142
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Difenbahya'nın son durumu.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 23-01-2008, 14:05   #143
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Buket, hasta yaprakları kopar bence, bitki birde onlar için yorulmasın.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2008, 21:02   #144
Yeni Üye

durakkan's Avatar

Buket hanım merhaba,
Yeni mesajlar hakkında sanırım dikkatsiz davrandım biraz,teşekkür ederim.Arkadaşlarında belirttiği gibi o şekilde kahverengileşen yaprakların üzerinde kalmasına gerek yok onları bir an önce bitkiden uzaklaştırın ki dğer yapraklara da bulaşma riski olmasın.
Benim naçizane bir fikrim olacak,bu bitki de bazan yapraklarda özsu gibi bir salgı olabiliyor,bu sıvının bitki üzerinde kalması ve eğer hava sirkülasyonu yoksa mantarsal hastalıklara sebep olabileceği kanaatindeyim.Bence bitkinin bulunduğu ortam biraz hava sirkülasyonuna maruz kalmalı diye düşünüyorum.Bir de şunu sormak istiyorum,bitkiyi yapraklarını su püskürtme suretiyle suluyor musunuz?Eğer öyle yapıyorsanız bu aralar bence biraz ara verin olur mu?
Umarım Difenbahya nız en kısa zamanda kendini bulur...?

Eski 24-01-2008, 19:33   #145
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Sevgili Durakkan; tavsiyenize uyarak hasta yaprakları bitkiden ayırdım. (Bunu çok üzülerek yaptım çünkü bitkinin şeklini de bozmuş oldum). Umarım daha fazla hasar bırakmadan bu durumdan kurtulurum. Sizdeki son durum ne?

Eski 24-01-2008, 21:26   #146
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Bitkiden ayırmak iyi bir çözüm. Bitkinin kestiğiniz kısmı ağlama yaparsa mum damlatın...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 13:27   #147
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Selahattin Bey, inceledim ama öyle bir şey olmadı. Şimdilik bekliyorum.
Difenbahya, ne derece güneş görmeli? Gün içerisinde, biz evde olmadığımızdan her taraf kapalı olduğu için çok fazla güneş gördüğünü söyleyemem. Eve geldiğimde pencere ve pancurları açıyorum. Ancak o zaman güneş görebiliyor. O da direk güneş ışığı değil sadece aydınlık. Ne dersiniz bu durumun güneş veysa aydınlık ile ilgisi olabilir mi?

Eski 25-01-2008, 13:40   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2008
Selamlar,

Difenbahya'larımı sizlerle paylaşmak istedim ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bu difenbahya'ğıma fazla su kaçırmış olmalıyım ki, alt yaprakları sarardı ve koparmak zorunda kaldım. Bu görünümünlede biraz çirkin oldu.

Bundan iki aynı boyda var, sürekli yeni yaprak çıkarıp büyümeye devam ediyorlar.

SİLİVRİLİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 15:32   #149
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Silivrili, fotoğraflarınızı foruma yüklemeniz iyi olur. Ayrıca baktığımız zaman onları olması gerektiği posizyonda görmeliyiz. Ne olduğunu anlamak için kafamızı çevirmemize gerek kalmamalı. Bu yüzden fotoğraflarınızı sildim.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 13:44   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2008
Dediğiniz gibi yaptım;

Yukarıda görüldüğü gibi suyu fazla kaçırdım ki yapraklar sarardı. Bende koparmıştım. Böyle görünümü pek hoş olmuyor, ne yapabiliriz.

Bu da çok sağlıklı bir şekilde büyüyor.

SİLİVRİLİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024