agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2012, 16:11   #1261
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Bu mevsimde köklendirme?

Merhabalar. Yaz ortasında ana gövdeden ayırma çalışması sırasında kırılan dalı köklenmesi için yine aynı saksıya dikmiştim. ancak köklenme olmadığı gibi toprağa temas eden kısımlarda çürüme olmuş. Çürüyen dalı yerinden sökerek fotoğraftaki gibi ikisi suda birisi de toprakta olmak üzere tekrar köklendirmek istiyorum. Bu mevsimde bu uygulamanın başarı ihtimali nedir?

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2012, 18:08   #1262
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
kolay köklenen bir bitkidir merak etmeyin..ama ben göklendirirken üzerini kapama gereği duymuyorum bir bardaga su doldurup dalları koyup az aydınlık bir yere koyuyorum kökleniyor sorun cıkmıyor köklenmedende ekmiyorum ki çürümesin...

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2012, 18:47   #1263
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman Koçak Mesajı Göster
Merhabalar. Yaz ortasında ana gövdeden ayırma çalışması sırasında kırılan dalı köklenmesi için yine aynı saksıya dikmiştim. ancak köklenme olmadığı gibi toprağa temas eden kısımlarda çürüme olmuş. Çürüyen dalı yerinden sökerek fotoğraftaki gibi ikisi suda birisi de toprakta olmak üzere tekrar köklendirmek istiyorum. Bu mevsimde bu uygulamanın başarı ihtimali nedir?
Fazla nem çürümesine neden olabilir. Köklenene kadar toprağın ıslak değil de hafif nemli olması gerekiyor.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 09:09   #1264
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Teşekkürler..

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 11:34   #1265
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2012
merhabalar, bu çiçekten köklendirmeyi başarıp da elinde fazla olan var mı? birkaç yerde sordum çok pahalı geldi bu çiçekten evimde olmasını çok istiyorum şu an forumda şansımı deniyorum olmazsa ne yapalım vereceğiz sanırım

cherry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 20:38   #1266
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2012
gövde çürümeler oluşuyor,kaziyorum -devam ediyor.ne yapabilirim

lalolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 16:11   #1267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2009
Difenbahyam çiçek açtı

İşyerinde 3-4 yıldır baktığım difenbahya nın geçen kar yağışı sırasında değişik bir yaprak verdiğini fark ettik.
Bunun yaprak değilde çiçek olduğunu anlamamız zaman aldı. Çiçek cama yapışık durduğu için açılan çiçekler tamamen açılamadan soğuktan çürüdü sanırım kahverengi .Soğuk -8/ -9 derece olmuştu. Ç00ok üzüldük. yapacak bir şey yoktu. İnşallah tekrar açar diyoruz.

Not::Geçen sonbaharda çok uzayıp artık devrilmeye başlayan diğer difenbahya'yı ortadan ikiye bölüp suya koymadan direk olarak ikinci bir saksıya ektim, çok güzel tuttu.

Düzenleyen maki01 : 25-03-2013 saat 01:09 Neden: Sayfa bütünlüğünü bozan büyük fotoğraf silindi.
c0sm0 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 08:31   #1268
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
arkadaşlar benim difimin kenarlarında iki ayrı difi daha var.onları nasıl ayırmam gerekiyor? ayırmassam büyümesinde yavaşlamaya sebep olur mu? yeni yeni içek bakan biriyim.şimdilik gelişimi güzel gidiyor, ayırıpta saglıgını bozarsam diye de korkuyorum

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 10:36   #1269
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaprak7 Mesajı Göster
arkadaşlar benim difimin kenarlarında iki ayrı difi daha var.onları nasıl ayırmam gerekiyor? ayırmassam büyümesinde yavaşlamaya sebep olur mu? yeni yeni içek bakan biriyim.şimdilik gelişimi güzel gidiyor, ayırıpta saglıgını bozarsam diye de korkuyorum
bitkinin daha kuvvetli olduğu ilk bahar aylarında bu işlemi yapmanızı tavsiye ederim...

yaprak7 beğendi.
ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 10:44   #1270
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
cok teşekkür ederim

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 18:05   #1271
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Merhaba Arkadaşlar,
Bu bitkiyi çok seviyorum. Geçen sene almıştım. 7 tane yaprağı vardı. bir yıl geçti hala 7 yaprağı var. Nasıl mı? Her çıkardığı yapraktan sonra alttan bir yaprağı sararıp bozuluyor ben de onu koparıyorum. Herkesin bitkisine bakıp çok özeniyorum. Muhteşem görünüyorlar ama benimki hala aynı noktada sayıyor. Ne yapmam gerekir. Bu bitkiyi daha gür bir hale sokmanın bir yolu var mı?

melek yüzlü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 08:48   #1272
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Difenbahyam geldiğinde küçücüktü sanırım yerini sevdi azman bişey oldu

Eklenen Resimler

ilkazra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 09:59   #1273
Ağaçsever

Kaç yılda bu boya geldi, nasıl bakıyorsunuz

Eski 01-03-2013, 10:08   #1274
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Difenbahya bir yıldır bende küçük bir saksıdaydı ve küçük 5 yapraklıydı. Yerini sevdi sanırım odamın köşesinde öylece duruyor hiç bir bakımıda yok arada bir saksıyı çeviriyorum dallanma orantılı olsun diye o kadar

sadecegeçen beğendi.
Eski 01-03-2013, 10:22   #1275
Ağaçsever

Teşekkür ederim. Benimkide sizinki gibi büyür inşallah. Benimkide ilk aldığımda 7 yapraklıydı bir sene geçti hala 7 yapraklı. Güneye bakan pencerenin önünde duruyor. Haftada bir de su veriyorum ama hala aldığım gibi.

Eski 01-03-2013, 13:57   #1276
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Saksısını değiştirdiniz mi? Biraz büyük bir saksıya geçirip toprağını değiştirirseniz ki ben öyle yaptım işe yarayabilir.Odam kuzeye bakıyor difenbahyam da odanın en pencereye en uzak köşesinde sanırım o nedenle iri yapraklı ışığa doğru meyil yaptıkça saksının yönünü çeviriyorum ki düzgün gövdeli olsun diye.Sizinkide bu kadar güzel olur umarım kolay gelsin

Eski 01-03-2013, 14:10   #1277
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkazra Mesajı Göster
Difenbahya bir yıldır bende küçük bir saksıdaydı ve küçük 5 yapraklıydı. Yerini sevdi sanırım odamın köşesinde öylece duruyor hiç bir bakımıda yok arada bir saksıyı çeviriyorum dallanma orantılı olsun diye o kadar
Sürekli aynı yerde mi duruyor ? Hiç güneş görmüyor mu ?

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 14:19   #1278
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Benim odam sadece yazın güneş görüyor oda güneş batarken çapraz bir şekilde odanın bir duvarı yarım metre kadar alıyor .

Eski 11-03-2013, 22:54   #1279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
DELİ TAY:Böcek sorunu: Saçı Kıbrıs (demir sülfat) yapraklarda klorofil üretimini artırıcı etkisi olan bir gübredir.suda cozdurup bıtkıye verırsen bocekleri yok edıyor

mgsmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 19:02   #1280
Ağaçsever

gülcicek's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi c0sm0 Mesajı Göster
İşyerinde 3-4 yıldır baktığım difenbahya nın geçen kar yağışı sırasında değişik bir yaprak verdiğini fark ettik.
Bunun yaprak değilde çiçek olduğunu anlamamız zaman aldı. Çiçek cama yapışık durduğu için açılan çiçekler tamamen açılamadan soğuktan çürüdü sanırım kahverengi .Soğuk -8/ -9 derece olmuştu. Ç00ok üzüldük. yapacak bir şey yoktu. İnşallah tekrar açar diyoruz.

Not::Geçen sonbaharda çok uzayıp artık devrilmeye başlayan diğer difenbahya'yı ortadan ikiye bölüp suya koymadan direk olarak ikinci bir saksıya ektim, çok güzel tuttu.
cosmo difenbahya kaç günde tuttu aceba merak ediyorum bende komşumun soguktan yaprakları etkilenip sararan difenbahyasını aldım 3 parçaya ayırıp direk saksılara yerleştirdim orta gövde kısım canlı duruyordu yapraklar onu korumuş olmalı diye düşünüyorum sabırsızlıklar tutup köklenmelerini bekliyorum inşallah bu bekleyiş hüsranla sonuçlanmaz bu konuda tavsiyesi olan arkadaşlar yazsınlar noolurrr eşekkürler

gülcicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 20:03   #1281
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
hepinizin difenbahyaları çok güzel
bi bende yok kimsenin bitkisinin dibinden çıkmıyor ve kimse ana dalı kırmak istemiyor bizim burda
bu bitki sadece yapraktan tutarmı deneyeniniz var mı ?
tüm yorumları okuma fırsatım olmadı

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 20:18   #1282
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kılıçh Mesajı Göster
hepinizin difenbahyaları çok güzel
bi bende yok kimsenin bitkisinin dibinden çıkmıyor ve kimse ana dalı kırmak istemiyor bizim burda
bu bitki sadece yapraktan tutarmı deneyeniniz var mı ?
tüm yorumları okuma fırsatım olmadı
Aslında difenbahya yavru verir kılıçh neden çıkmıyor ki Yapraktan kesinlikle tutmaz mutlaka yavrusu ya da tepesinin koparılıp suda çimlendirilmesi lazım veya toprağa dikebilirsin Arıyorum bölümünde başlık aç yardımcı olucaktır elinde bulunan üyeler

maki01 beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 20:33   #1283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2013
Bir yıl önce difenbahya cinsine bezeyen bir çiçek almıştım ilk aldığımda yaprakları kocaman ve orta kısımları beyaz çizgiliydi. Fakat zaman geçtikçe gövdesinin boyu uzayıp yaprakları fotoğrafta görüldüğü gibi küçüldü. Yaprak çıkarmaya devam ediyor fakat yaprak boyları büyümüyor. Çok fazla gövde var gibi duruyor acaba saksı mı küçük geldi bilmiyorum. Yerinden memnun su ve ışık alma konumu hepsi yerinde sıvı gübre bile kullandım bir ara fakat bir gelişme göremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

greenthumb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 21:33   #1284
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Arkadaşlar difenbahya hiç kardeşi olmuyor nedeni nedir?Nasıl kardeşlenmesini sağlayabilirm ?

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 08:27   #1285
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihcan Mesajı Göster
Arkadaşlar difenbahya hiç kardeşi olmuyor nedeni nedir?Nasıl kardeşlenmesini sağlayabilirm ?
Merhana salihcan foruma hoşgeldin öncelikle Difenbahyan hangi türden normal difenbahyalar bazen kardeş vermeden boya gidiyorlar diğer difenbahya türleri örneğin compacta, tropik snow gibi türler fazla boylanmıyorlar ve bolca yavru veriyorlar Difenbahyan normal büyük yapraklı difenbahyaysa belki yavru vermeden sadece boyu uzayabilir Arkadaşımın annesinin vardı boyu tam tavana değiyordu üstünü kesmişler geçenlerde gittiğimde gördüm baktım yanlardan bir sürü yavru vermiş kıyabilirsen üstünü kes derim ve o kestiğin kısmı suda çimlendirip başka bir saksıya dikmeni öneririm

salihcan beğendi.
Eski 06-04-2013, 09:31   #1286
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

çok teşekür ederim bay tömürcek türü tropik snow ama ben difenbahyama kıyamam

Eski 06-04-2013, 16:13   #1287
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihcan Mesajı Göster
çok teşekür ederim bay tömürcek türü tropik snow ama ben difenbahyama kıyamam
Çok garip tropik snowun her yerinin yavru dolu olması lazım Benimkide tropik snow 1 saksıdan eş dost akraba herkesi difenbahya sahibi yaptım ve hala yavru vermekle meşgul Acele etme yavru verecektir eninde sonunda aldığın saksıda duruyorsa değiştir ve bol aydınlık biyere koy

salihcan beğendi.
Eski 06-04-2013, 18:01   #1288
/

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Arkadaşlar çoğaltma konusunda yardım istiyorum yardımcı olabilirmisiniz? Daha önce hiç denemedim. Şimdi Saksıdan 10-15 cm yukardan kesiyorum 2 parça halinde. alttaki kısma dokunmadan kaılıyor. Üstteki kısmın gövdesini 1-2 parçaya daha bölüyorum ve bu üç parçayı su içinde köklendirmeye çalışıyorum. Üstteki ve alttaki kısım hakkkında sorun yok ama aradaki gövdelerde mi böyle su içinde köklenecek. Bu kısmı anlamadım?

taisenberg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 18:59   #1289
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Evet sayın teisenberg hepsini suda çimlendirebilirsiniz sorun yok İsterseniz direk toprağa da dikebilirsiniz ama suda garanti oluyor Suda 2 hafta veya daha kısa sürede çimleniyorlar Kolay gelsin

Eski 06-04-2013, 19:12   #1290
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

bay tömürcek bu gün difenbahyama baktığımda bir şey fark ettim 2 tane ana dal oluşuyor

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024