agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2009, 20:00   #601
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için Bernacım ve Sevgili Powered. Hemen üzerindeki küflenen kısmı kesip toprak yerleştirdim...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 20:02   #602
Ağaç Dostu

Sayın Juniperus difembahyanız tüm zerafetiyle ben burdayım diyor. Maşallah güzel büyütmüşsünüz. Toprağında menekşe yaprakları var sanırım. İyi düşünmüşsünüz. Çünkü difembahya toprağında menekşeler güzel yavruluyor...

Eski 24-06-2009, 19:56   #603
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Benim diffilerimi annem çöpe attı saksılarını kullanmak için çok üzüldüm ama karşı çıkınca tartışıyoruz bu yüzden mecburiyetten razı oldum sökülüp çöpe atılmalarına. Umarım sizinkiler güzel güzel büyürler ve ve çiçeklerini görürsünüz.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 21:02   #604
Ağaç Dostu

Sevgili Berna difembahyalarını annenin çöpe atmasına üzüldüm. Zira çok özenle büyütüyordun ve her geçen gün iyice güzelleşiyorlardı. Ama sen gene bu işin peşini bırakmadan tekrar başlarsın diye tahmin ediyorum...

Eski 26-06-2009, 19:00   #605
Ağaçsever

duygumit's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2009
merhaba arkadaşlar. Difenbahyamın uzayan boyuna bir çare buldum. kestim. Kestiğim parçalardan da parçalar kestim. Yaprak vermesini bekliyorum.kestiğim yerleri de mumla mühürledim.

Name:  sahibinden_CIMG3834.jpg
Views: 3056
Size:  33.4 KB

Name:  sahibinden_CIMG3838.jpg
Views: 4219
Size:  26.6 KB

Name:  sahibinden_CIMG3837.jpg
Views: 2921
Size:  30.8 KB

duygumit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 07:28   #606
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Hiç anlamıyorum, nasıl atılır çöpe Yani birisine verilse, mutlaka isteyen hatta canı gönülden kucaklayan olur, ama hiç kimseye danışmadan insanlar gözünü bile kırpmadan çöpe atabiliyor. İnanın ben bile iki kere çöplerden çiçek ( hem de saksısıyla birlikte ) bulup evime getirdim, çok tuhaf gerçekten. Sevgili Berna inanın sizi çok iyi anlıyorum, anlayamadığım, annenizin tutumunu ve çok üzülüyorum gerçekten...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Benim diffilerimi annem çöpe attı saksılarını kullanmak için çok üzüldüm ama karşı çıkınca tartışıyoruz bu yüzden mecburiyetten razı oldum sökülüp çöpe atılmalarına. Umarım sizinkiler güzel güzel büyürler ve ve çiçeklerini görürsünüz.

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 07:32   #607
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Aaaa ah bir de ben kıyabilsem.... Durmadan erteleyip duruyorum ama iyice ibibik gibi oldu. Kesmem lazım ama elim varmıyor bir türlü Böyle de pek çelimsiz... Siz çok iyi etmişiniz umarım en kısa zamanda verim alırsınız ve güle güle büyütürsünüz bebişlerinizi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duygumit Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar. Difenbahyamın uzayan boyuna bir çare buldum. kestim. Kestiğim parçalardan da parçalar kestim. Yaprak vermesini bekliyorum.kestiğim yerleri de mumla mühürledim.

Eklenti 89657

Eklenti 89658

Eklenti 89659

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 09:19   #608
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2008
merhaba arkadaşlar
Benim Dieffenbachia'm oldukça gelişmişti.Fakat şimdi yaprakları sararmaya başladı.Yer darlığından olduğunu zannederek annemle birlikte saksısını değiştirdik.Değişen hiçbirşey olmadı.Hergün yaprak kaybediyor.Çok üzülüyoruz.Eski sağlığını kazanması için ne yapabilirim?

nazem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 09:37   #609
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2009
Merhaba Arkadaşlar,

Fotoğrafta görüldüğü gibi bir difenbahya'm var. Bu bitki daha önce 4 daldan oluşuyordu. Altta pet şişe içerisinde olan parçayı ana gövdeden 15 gün kadar önce ayırdım. Sıvı gübreli su içerisinde 15 gündür köklendiriyorum, birkaç yerinden 1-2 mm kök çıkarmaya başladı.

Bu diffenbahya mağaza içinde hiç bakılmıyordu hatta ilk toprağı bıçkı tozu karıştırılmış bir topraktı. % 60 bıçkı tozu vardı diyebilirim. Bir bardak su dökünce yarısı saksı altından çıkıyordu. Fotoğraftaki saksıya aldım, toprağını biraz dökerek yeniden ektim. Yaklaşık 6 haftadır yeni saksısında. Sıvı gübre kullanıyorum.

Sıkıntım ise şu;
Bu diffenbayha'nın yeni çıkan yaprakları büyük çıkmıyor. Fotoğrafta görünen büyük bir yaprak var ve hiçbirisi bu şekilde olmuyor. Acaba bitki 3 gövde ile büyüdüğünden cansız mı kalıyor. Yandaki iki dalı ayırmayı düşünüyorum. Hem 4 diffenbahya'm olur, hemde ana gövde yaprakları büyür diye düşünüyorum. Birde acaba yandaki dalları alınca, bitki yeniden yanlardan patlar mı?

Fatihsahin07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 10:54   #610
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Sayın fatihşahin,

Uzun zamandır baktığım bir difenbahiam var. O nedenle sizin bitkinizde hiç bir sorun göremedim. Yaprakları büyümüyor diyorsunuz. Büyük yapraklar erken çıkmış yaşlı olanlar, genç çıkanlar haliyle küçük olacaklar ve yaprakların büyümesi oldukça zaman alıyor. Çok sağlıklı ve genç bir bitkiniz var. Ayırma işlemine gelince bu bitkiler oldukça hassas çok dikkatli olmanız gerektiğini düşünüyorum.
Sadece sıvı gübre ile beslediğinizi de artık dikseniz iyi olur. Bu bitkiler suyu hiç sevmiyorlar zaten kendi gövdeleri su deposu lütfen daha fazla sulak yerde tutmayın. Öncelikle besleyici olduğundan torflu bir saksıya dikmenizi öneriyorum.

Daha tecrübeli arkadaşlar ne der bilemiyorum benim düşüncelerim bunlar. Bence endişeleneceğiniz bir durum yok.

fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 01:25   #611
Ağaç Dostu

oobd's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2009
difenbahyamın toprağındaki minik böcekler zamanla ona zarar vermeye başlamıştı..tprağını değiştirdim kendine gelmeye başladı ama güçlü ve hızlı büyüsün istiyorum..diktiğimde 3 yapraktı şimdi 1,5 yaprak kaldı..ne yapabilirim?

oobd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 15:10   #612
Yeni Üye

habitad's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazem Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar
Benim Dieffenbachia'm oldukça gelişmişti.Fakat şimdi yaprakları sararmaya başladı.Yer darlığından olduğunu zannederek annemle birlikte saksısını değiştirdik.Değişen hiçbirşey olmadı.Hergün yaprak kaybediyor.Çok üzülüyoruz.Eski sağlığını kazanması için ne yapabilirim?
Aynı sorun benim bitkimdede vardı.Merak ettim saksısını boşalttım.Kök çürüklüğü başlamış.Bitkiyi toprak üstü kısmından (hastalık bulaşmamış yerınden) kestim.Gövdeyi yapraksız kısmından 15 cm lik 3 parçaya ayırdım.Sonra onları perlit ve torf karışımından oluşan ayrı ayrı ayrı saksılara diktim.Sıvı gübre ile belli aralıklarla suluyorum.20 gün oldu tomurcuklar oluşmaya başladı.Eski hali ****** daha güzeldi ama hastalanıp kurumasındansa 3 ayrı difenbahım oldu.Tabi büyümelri biraz zaman alıcak sağlık olsun ....

habitad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 16:36   #613
Ağaç Dostu

vibb's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatihsahin07 Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

Fotoğrafta görüldüğü gibi bir difenbahya'm var. Bu bitki daha önce 4 daldan oluşuyordu. Altta pet şişe içerisinde olan parçayı ana gövdeden 15 gün kadar önce ayırdım. Sıvı gübreli su içerisinde 15 gündür köklendiriyorum, birkaç yerinden 1-2 mm kök çıkarmaya başladı.

Bu diffenbahya mağaza içinde hiç bakılmıyordu hatta ilk toprağı bıçkı tozu karıştırılmış bir topraktı. % 60 bıçkı tozu vardı diyebilirim. Bir bardak su dökünce yarısı saksı altından çıkıyordu. Fotoğraftaki saksıya aldım, toprağını biraz dökerek yeniden ektim. Yaklaşık 6 haftadır yeni saksısında. Sıvı gübre kullanıyorum.

Sıkıntım ise şu;
Bu diffenbayha'nın yeni çıkan yaprakları büyük çıkmıyor. Fotoğrafta görünen büyük bir yaprak var ve hiçbirisi bu şekilde olmuyor. Acaba bitki 3 gövde ile büyüdüğünden cansız mı kalıyor. Yandaki iki dalı ayırmayı düşünüyorum. Hem 4 diffenbahya'm olur, hemde ana gövde yaprakları büyür diye düşünüyorum. Birde acaba yandaki dalları alınca, bitki yeniden yanlardan patlar mı?

kullandığınız toprak çok sıkıştırılmışsa yapraklar küçük çıkacaktır. %60 bıçlı tozu olması onun içindi. toprak ne kadar gevşek yapıda olursa yapraklar o kadar büyük olur. tecrübe ile sabittir.

vibb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 22:49   #614
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2008
sayın habitad
Çİçeğiniz için üzüldüm.Umarım sağlıklı şekilde büyürler.Öneriniz için de teşekkür ederim.Ben toprak değişiminde kökünde böyle bir sorunla karşılaşmadım.Çok canlı bir çiçekti salona girenlerin dikkatini çeken güzel bi çiçekti ama ne olduğunu çözemiyorum ve hala yaprak kaybediyor.

nazem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 12:26   #615
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Galeri: 15
Merhaba difenbahya dostları:
Arkadaşımın salonunda 4 dev saksıda tavana kadar uzanan difenbahyalar var ve bol bol hiç korkmadan kesip kesip saksıya ekiyor. Hiç korkmanıza gerek yok ben de denedim oluyor. Kesilen yerlere hiçbir şey sürmedim. Akşama fotoğraflarını eklerim. 3-4 parmak genişliğinde kesip üstünden ve gövdeden kesip ekebilirsiniz. Ben apartman koridorunda dairemin girişinde tutuyorum soğuktan etkilenmiyor. Salonum güney cephe bol güneşli olduğu için içeriye alamdım. Arkadaşım difenbahyanın ışıklı bir yerde olmayı sevdiğini söylediği için 2 yıldır kapı girişimi süslüyor.

ayferaksit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 12:29   #616
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
_merhaba ben aranıza yeni katıldım.
Geçen sene eşimin aldığı difenbahya'nın 2ay önce toprağında solucanlar gördüm hemen saksıdan çıkardım bide ne göreyim kök falan kalmamış çürümüş hemen çürüyen yerden kestim heryerini yıkadım eşim yeni toprak getirdi ve o şekilde diktim (Köklendirmeden) yapraklarının hepsi öldü sadece 2yaprağı kalmıştı şimdi yeniden canlandı ve yeni yapraklar veriyor.

ayşe gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 15:57   #617
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Arkadaşlar elimde resimde görüldüğü gibi bir difanbahya köküm var.
bunu toprağamı dikeyim yoksa suyamı koyayım köklenmesi için...
ben şu an ne yapacağımı bilemediğim için suya koydum.
lütfen yardım edin yalnış birşey yapmayayım...
şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 17:21   #618
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suizan Mesajı Göster
Arkadaşlar elimde resimde görüldüğü gibi bir difanbahya köküm var.
bunu toprağamı dikeyim yoksa suyamı koyayım köklenmesi için...
ben şu an ne yapacağımı bilemediğim için suya koydum.
lütfen yardım edin yalnış birşey yapmayayım...
şimdiden teşekkür ederim.
Sevgili Suzian,aynı benim difim gibi olmuş sizinkide!Hemen çürümüş kısmı kesip atın.Kalan kısmınıda karanlıkta duracak bir yere suya koyun,havalarda sıcak oluğu için çok kısa zamana köklenecektir.Benimki 10 günde köklendi,ardından diktim,şimdi yeni yaprak çıkartıyor..Tecrübeyle sabittir..

Düzenleyen Crocus Şen : 29-06-2009 saat 17:22 Neden: harf hatası
Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 19:06   #619
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Crocus Şen çok teşekkür ederim şimdi derhal dediklerinizi yapıyorum
umarım benim difanbahyamda en kısa zamanda köklenir.
sağlıcakla...

sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 22:15   #620
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Galeri: 15
difenbahya

Akşam saatinde bu kadar oldu

Eklenen Resimler

ayferaksit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2009, 23:27   #621
Yeni Üye

aydogmus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Halk arasında şeker gübresi deniyor amonyum sülfat verdim.
sanırım iyi geldi AMAN dikkat gübreyi bir silme tatlı kaşiği verin. Ardından yarım çay bardağı su dökün ki gübre erisin bir saat sonra bir su bardağı daha su verin gübre homajen olarak tüm köklere gitsin
Name:  sahibinden_S5000023.jpg
Views: 2942
Size:  57.6 KB
Buda gelişmesini sürdürüyor gübreden sonra oda degişti.
Name:  sahibinden_S5000024.jpg
Views: 2907
Size:  53.1 KB

aydogmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2009, 18:25   #622
/

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cubukicikoyu Mesajı Göster
arkadaşlar bende beş yıldır bakıyorum ama hiç çiçek açtığını görmedim
ilginç geldi fotoşop olmasın
hepinize sevgiler saygılar
mustafa

Öyle olması imkansız...Bizimde geçen senelerde baya bi boy verdikten sonra açmıştı..Ama artık açmıyorr:[

Masum_Melek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2009, 23:25   #623
Ağaçsever

duygumit's Avatar

arkadaşlar difenbahyamın boyunu kısaltmıştı. resimleri yukarıda. alt yaprakları sarardı. normal mi acaba. çiçeğim ölmedi yapak büyütüyor. ama sarardı.acaba ölecek mi? yoksa normal bir süreç mi?

Eski 06-07-2009, 00:19   #624
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ggulday Mesajı Göster
başlıca salon bitkisidir benimde birçok çiçeğim var ama difenbahyam yok benimle paylaşabilecek çiçekseverler aranmaktadır. nasıl çoğaldığını bilmiyorum çelik mi olur artık, köktenmi ayrılır? nasıl olursa olsun paylaşıma açığım:
selamlar.))) çoğalması gayet basıt. (neconeco) ya sıpariş vereceksiniz hemen çoğalacak.))))))). umarım sizde isteğinize kısa zamanda kavuşursunuz.

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 06:33   #625
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
duygumit bu normal olarak biliyorum. sanrıım büyümesinden kaynaklanıyor. benimde ilk aldığım difimin alt yaprakları hep sarardı. kel kalacak sandım ama artık durdu. çiçeğe müdahaleden de kaynaklanıyor olabilir, büyümesinden de ... daha bilgili olanlar yazarlar sanrıım. endişe etmeyin düzelecektir...

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 11:38   #626
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sn;Duygumit, sanırım bitkiyi kesmiştiniz değil mi?
Bu durumda alttan 1-2 yaprağını kök oluşturana kadar dökmesi çok normal.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 12:39   #627
Ağaçsever

duygumit's Avatar

teşekküre ederim. şu anda 4-5 yaprağını kaybettim. ama üstten yaprak büyütüyor. düzelmesini bekliyorum.

Eski 07-07-2009, 10:25   #628
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayşe gül Mesajı Göster
_merhaba ben aranıza yeni katıldım.
Geçen sene eşimin aldığı difenbahya'nın 2ay önce toprağında solucanlar gördüm hemen saksıdan çıkardım bide ne göreyim kök falan kalmamış çürümüş hemen çürüyen yerden kestim heryerini yıkadım eşim yeni toprak getirdi ve o şekilde diktim (Köklendirmeden) yapraklarının hepsi öldü sadece 2yaprağı kalmıştı şimdi yeniden canlandı ve yeni yapraklar veriyor.
işte yukarıda bahsettiğim difim.

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2009, 12:52   #629
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sn;Ayşegül,
Çok güzel yapmışsınız, bitkiyi kurtarmışsınız, şimdi biraz ışık verin daha da canlanıcaktır, difenbachialar tam gölge bitkisi değilidir, bir çok kişi bu konuda yanlış yapıyor, tül arkasından güneş ışığı alırsa, daha kalın gövde daha büyük yaprak alıcaksınız, bu sadece sizin değil, genel bir sorun. Diffenbachiası olan tüm arkadaşlar tül arkasından günde 1-2 saatte olsa güneş ışığı görsün bitkiniz aradaki gelişim farkını görüceksiniz ki çok fazla olacak.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 13:25   #630
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

teşekkürler powered verdiğiniz bilgiler için (buarada hemşeriyiz

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024