agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-05-2007, 01:30   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2007
difenbahyamın yaprakları çürüyor

Merhaba arkadaşlar,
birkaç ay önce bir koçtaş'tan aldığım oldukça görkemli difenbahya çiçeğim ev ortamına gelir gelmez hızla yaprak kaybetmeye (dış kısımlardan) başladı. sulamasına, ışığına, 15 günde bir besinine o kadar dikkat ediyorum, yine de yaprak kaybını önleyemedim. çok mu su ister az mı anlayamadım. her gün düzenli olarak su püskürtüyorum, toprağını da nemli tutmaya çalışıyorum. fazla su alıp da çürümesin diye saksısı ile saksı tabağı arasına yükselti bile koydum. bir de yapraklarının ucunda yanma gibi çürümeler başladı. fotolarını ekliyorum. resimlerde iyi görünüyor ama satın aldığımda bu halinin iki katı büyüklükteydi... resmen gözümün önünde eridi gitti... yardımcı olan çıkarsa çok sevinirim.
şimdiden teşekkürler....

Eklenen Resimler

ruj beğendi.
yase_erdo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 20:14   #32
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Bence çok su veriyorsunuz,toprağın sadece üst kısmı değil,parmağınızı batırdığınız zaman kuru gelirse o zaman sulayın.Benim evim çok aşırı sıcak, bitkimde çok büyük, ben bile yazın 4 günde bir 2 bardak suyla suluyorum.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 20:23   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Exclamation

Aramıza hoşgeldiniz,Zerrin hanıma katılıyorum,Difenbahyalarım sıcak bir salondalar,buna rağmen,kışın 15 günde bir yazın da haftada bir sularım.Hiç bir sorun yok.Birde direk güneş görmesinler,aydınlık ama güneşşiz ortamda daha iyi oluyorlar.Sevgilerimle.

Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 20:27   #34
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülgün Mesajı Göster
Aramıza hoşgeldiniz,Zerrin hanıma katılıyorum,Difenbahyalarım sıcak bir salondalar,buna rağmen,kışın 15 günde bir yazın da haftada bir sularım.Hiç bir sorun yok.Birde direk güneş görmesinler,aydınlık ama güneşşiz ortamda daha iyi oluyorlar.Sevgilerimle.
Çok iyi hatırlattınız, Gülgün Hanım;direk güneşten kesinlikle hoşlanmıyor hele benimkini tamamen gölgede bıraktım.Çok memnun.

Eski 27-05-2007, 22:07   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2007
zerrin hanım ve gülgün hanım, yardımlarınız için teşekkürler. hemen sulamayı azaltıyorum. benim çiçeklerimin sorunu (evdeki diğerleri için de geçerli) fazla su vermemmiş. galiba elimin ayarı pek yok.. forumdaki bilgilerden bunu öğrenmiş oldum... ama bir noktayı anlamıyorum. yaptığım araştırmalarda hep bu çiçeğin nemi çok sevdiğini okumuştum. e peki nemi nasıl sağlayacağım? sadece yapraklarına su püskürtmek yeterli mi? tekrar teşekkürler, sevgiler.

yase_erdo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 19:43   #36
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yase_erdo Mesajı Göster
zerrin hanım ve gülgün hanım, yardımlarınız için teşekkürler. hemen sulamayı azaltıyorum. benim çiçeklerimin sorunu (evdeki diğerleri için de geçerli) fazla su vermemmiş. galiba elimin ayarı pek yok.. forumdaki bilgilerden bunu öğrenmiş oldum... ama bir noktayı anlamıyorum. yaptığım araştırmalarda hep bu çiçeğin nemi çok sevdiğini okumuştum. e peki nemi nasıl sağlayacağım? sadece yapraklarına su püskürtmek yeterli mi? tekrar teşekkürler, sevgiler.
Çiçeklerinizin bulunduğu ortama da su sıkmanız ortamın neminin artmasını sağlıyor.Sürekli yapraklarına su sıkmayın , enfeksiyon riski olabilir diye duymuştum.Kararında az az su sıkın.Ben bazen çiçeklerimin yanında çamaşır kurutuyorum.

Eski 06-06-2007, 10:29   #37
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Acil yardım rica ediyorum

1 ay önce eve gelen yardımcım difenbahyamı düşürerek kırdı. Yaklaşık 15 senelik 1,5 metre boyunda ve çok güzeldi. Ben yeniden diktim . Üstelik Selahattinn beyden köklendirici hormon alıp onunla diktim. Ama hala canlanmadı ve üstelik bütün yapraklarınıda döktü. Gözümün önünde eriyor. Her salaonuma girişte onu görünce kahrımdan ölücem. Potasyum, azot ağırlıklı vitaminde verdim. Ne yapmam lazım bilen arkadaşlardan yardım istiyorum.

cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 10:44   #38
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cyucel Mesajı Göster
1 ay önce eve gelen yardımcım difenbahyamı düşürerek kırdı. Yaklaşık 15 senelik 1,5 metre boyunda ve çok güzeldi. Ben yeniden diktim . Üstelik Selahattinn beyden köklendirici hormon alıp onunla diktim. Ama hala canlanmadı ve üstelik bütün yapraklarınıda döktü. Gözümün önünde eriyor. Her salaonuma girişte onu görünce kahrımdan ölücem. Potasyum, azot ağırlıklı vitaminde verdim. Ne yapmam lazım bilen arkadaşlardan yardım istiyorum.
Üzülmeyin ve telaşa kapılmayın benimde çiçeğim geçen sene kırılmıştı bir parçasını bende sizin gibi ekmiştim ama çürümeye başlamiştı şimdi ise hersene boyunu kısaltmak için ben kırıyorum ve bu sayede 4 tane çiçeğim oldu.Öncelikle çiçeğinizi topraktan çıkartın toprakta olan kısmı çürümüşse sert bölgeye kadar kesin sararan yapraklarıda kopartın ve çiçeğiniz çok uzunsa ekcek kadar yer bırakarak bikaç parçayada bölebilirsiniz(ben öyle yapıyorum).parçaları suya koyun serin ve loş bir ortama koyun ben genelde koltul arkalarına koyuyorum köklendirmek için ve faydasınıda görüyorum suyunuda sık sık değiştirin şimdiye kadar suyuna hiç köklendirici falan da koymadım benimkiler fazla nazlı değil.Size kolay gelsin.

Düzenleyen GLCN : 06-06-2007 saat 12:18
GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 14:16   #39
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Teşekkürler birde suya koyarak deneyeyim belki o zaman daha çabuk köklenir

Eski 07-06-2007, 23:28   #40
doğa

flower's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Wink herkese ***...

şu anda difenbahyamın üzerinde hiç yaprak yok en son tepede duran 3 yaprak ta soldu ve döküldü.Yeni yaprağı bile açamadan kurudu.gövdesi ve kökü şu an sağlam.gövde yapraksız ve yaklaşık 30-35 cm boyunda şu an bulunduğu yer günün yarısı güneşli kalan yarısı aydınlık şekilde yani onun için fena değil diye düşünüyorum.suyunu düzenli veriyorum ama yaklaşık 3 haftadır bir gelişme göstermiyor.nasıl bir çare önerirsiniz çiçeğimi kurtarmam için

zeynepayşe beğendi.
flower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 23:34   #41
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Selamlar;

Hoşgeldiniz

Sizi önce Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında buraya ve http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 buraya davet ediyorum. Daha sonra bu konuda size yardımcı olacaklardır.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 00:12   #42
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

39 daki mesajı sizde uygulayabilirsiniz çok sulamaktan toprak kısmından çürüyo olabilir söküp bakmanızı tavsiye ederim.

Eski 08-06-2007, 08:13   #43
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Teşekkür ederim ama 15 senedir bakıyorum. Daha köklenmediği için böyle heralde. Ama köklendirirci hormonunda bir faydasını görmedim yani. Suya koysaydım daha çabuk köklenirdi heralde. Bu arada çiçeğimi bu hale getiren yardımcıma da yol verdim. Kadın 4 parçaya böldü resmen.

Eski 08-06-2007, 10:20   #44
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

bence ona kızacağınıza teşekkür edin sayesinde 4 çiçeğiniz olmuş güzel değilmi ben bunu bilinçli olarak her sene yapıyorum ve dağıttığım çiçeğin sayısı yok.

Eski 09-06-2007, 18:59   #45
doğa

flower's Avatar

Wink

Difenbahyamın iki kökünüde kontrol ettim.Ana kökler sağlam gibi duruyor fakat kılcal kökler çürümüş.Şimdi toprak dışındalar.İki ayrı gövde de aynı durumda.
Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz

Teşekkürler.

Eski 10-06-2007, 14:59   #46
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Şuan ölmek üzere olduğu için teşekkür edemiyorum. Ondan başka herşeyi söyledim içimden. Kahrımdan ölücem gördükçe.

Eski 10-06-2007, 15:17   #47
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Sizi dinledim ve kestim. 2 tanesi toprakta kaldı. 2 tanesini suya koydum. Bakalım ne olacak.

Eklenen Resimler

ruj ve Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen cyucel : 10-06-2007 saat 21:21
Eski 10-06-2007, 17:28   #48
doğa

flower's Avatar

İki gövdeyi de kök kısmından suya koydum.Dışarda durması onu kurutacak diye düşündüm.Biraz köklendiğinde de tekrar toprağa dikeceğim.Ne kadar zamanda saçaklanacağını da bilmiyorum açıkçası. Umarım bu yaptığım dorudur.Bilgisi olan varsa lütfen yorumlayınız.

Eski 11-06-2007, 17:20   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Flower ve CYücel bence her ikinizde doğru olanı yapmşşınız,şimdi tek yapacağınız şey sabırla köklenmelerini beklemek.GLNC ye katılıyorum,ben de her sene kesip köklendiririm,dağıttıklarımla beraber 10 saksı Difenbahyam olmuştu şimdiye kadar.Kendinizi üzmeyin.Düzeleceklerdir.Sevgilerimle.

Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 17:55   #50
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

sayın cyücel gövdedeki kuru yaprakları temizlemenizi tavsiye ederim suyunuda hergün değiştirin kısa zamanda köklenirler merak etmeyin.Saksıdakine fazla su vermeyin kökleri çürümesin yakında etrafından yeni filizler vermeye başlar.

Eski 12-06-2007, 08:34   #51
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar. Toprakta olana baktım, yanlarından 2 tane cırıf vermiş. Çok mutluyum bugün. Darısı senin başına flower. Arkadaşların dediği gibi galiba sabretmemiz lazım. Yanlız çiçeklerimde karınca oluşmuş. Ve defenbahyanın yapraklarında da sarı sarı yumurtalar buldum. Ne yapmam lazım sizce?

Eski 12-06-2007, 09:30   #52
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Zararlılarla ilgili sayfayı gezmenizi öneririm şimdilik sık sık silerek kurtulabilirsiniz ama fazla su püskürtmeyin.

Eski 12-06-2007, 23:27   #53
doğa

flower's Avatar

İnşallah cyücel,iyi temennin için teşekkür ederim.
Sabırsızlıkla kökünün saçaklanmasını bekliyorum.
Umarım çiçeğim eski bol yapraklı günlerine döner.

Bu arada GLCN'ye katılıyorum,bende zararlılarla ilgili forumu incelemeni tavsiye ederim.Çünkü, şu an bitlenen bir çiçeğim için önerilen ev yapımı bir ilacı deniyorum,şimdilik iyi sonuç verecekmiş gibi görünüyor.

Zararlıyı yumurtadan çıkmadan bitkiden temizleyebilirseniz daha iyi olur.Acele etmenizde fayda var.

Eski 14-06-2007, 09:31   #54
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Süper

Arkadaşlar, difenbahyamdan birçok kök fışkırmış inanamadım. Daha 3 gün oldu suya koyalı. Ben niye daha önce suya koymamışım. Anşalın direk toprağa ekerek çiçeği ben daha kötü yaptım. Herkese tavsiye ediyorum.Hemen suya koysunlar. Bu kadar kısa sürede mi köklenir, hala inanamıyorum. İlgi gösterip, cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.

gülcicek beğendi.
Eski 23-06-2007, 08:03   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Bu çiçekle ilgili yanlış düşünüyorsun. Yaklaşık 2 ay önce aldığımda 20 santim var yok küçük bir bitkiydi daha şimdi bile 50 cm geçti. Sabah güneşi alan bir yere bıraktım. Toprağını hiç kuru bırakmıyorum. Yapraklarının da sürekli tozunu alıyorum. İnşallah seninkide iyileşir. İyileşmezse de bana ver bide ben bakayım.

pbilgili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2007, 08:07   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2007
arkadaşlar benim çiçeğimin de toprağı sinekleniyor ne yapmam lazım bilen var mı?

pbilgili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2007, 22:42   #57
doğa

flower's Avatar

Benim suya koyduklarımda halen bir hareketlenme yok. Köklenmeye niyetleri yok galiba. Ama gövdeleri hala diri, biraz daha sabır diyorum.

cyucel senin adına çok sevindim darısı bana artık.

Eski 27-06-2007, 10:17   #58
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Suyunu sık sık dedğiştirim fazla aydınlık olmayan ve hafif serin bir yere koyduysanız en kısa zamanda sizinkide köklenir üzülmeyin.

Eski 28-06-2007, 22:34   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pbilgili Mesajı Göster
arkadaşlar benim çiçeğimin de toprağı sinekleniyor ne yapmam lazım bilen var mı?
Toprağını değiştirin, kurtulun...

En basit çözüm bu...

Hem toprak değiştirmek de gerekli zaten... Çiçek topraktan gerekli besinleri aldıktan sonra, bir müddet sonra ya toprağı katkılarla zenginleştirmek gerek **** toprağı toptan değiştirmek gerek...

Ne biçim cümle oldu bu ya?

ReaL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 23:03   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2007
Galeri: 1
benimkinin alttaki yaprakları faazla gelişmiyor ve bir süre sonra sararıyor ama üstten devamlı yaprak veriyor. boya gitmesini de istemiyorum neden olabilir bu?

bora35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024