agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2009, 23:07   #541
Yeni Üye

eylüllüm's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Merhaba arkadaşlar,difenbahyamın yaprak uçları kurumaya başladı ne yapmalıyım? Bir de saksımda iki kök var,sizce ne zaman ayırmalıyım?

Eklenen Resimler

eylüllüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 23:18   #542
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bence hiç ayırmayın yoğun görünümüyle daha güzel görünür ancak sanki difenbahyanız sanki soğukta kalmış veya aşırı sususzluk şoku yemiş gibi görünüyor, o yaprakları dip kısmından temizleyin daha iyi bir görünüme sahip olsun.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 23:29   #543
Yeni Üye

eylüllüm's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Bende sıcaktan böyle olduğunu düşündüm,evim çok güneş alıyor,yaprakları ondan kurumuş olabilir mi? Biraz daha serin,ışık alan ama çok aşırı güneş almayan odaya götürdüm. Çiçeğimin bakımını nasıl yapmalıyım sizce? Yeni hediye geldi,bu konuda da acemiyim Yardım ederseniz çok mutlu olacağım

eylüllüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 17:50   #544
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Eylüllüm bakım konusu çok iyi bir şekilde önceki sayfalarda işlendi. Sayfaları okumak için zamanınız varsa okuyum derim zira aklınıza takılan her sorunun cevabı sayfalarda var. İnşallah çiçeğinizi kaybetmeyeceksiniz...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 00:28   #545
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Dif yavrusu topraga dikmiştim çürüdü.Difin yapraklarında kenarlardan içe dogru kıvrılmalar var neden olabilir.Birde bizim difin yaprakları çok büyük dev bir agaç gibi başka difler saksılarda çok güzel duruyor acaba benim difin cinsimi farklı ?(daha önce resmini yüklemiştim)

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 12:51   #546
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Önceki sayfalara bakanlar hatırlarlar. Benim de büyükçe bir diffim vardı. Kedim yapraklarını kırdığı için annemle beraber onu kestik ve suya koyduk. önce gölgedeydi ve aylarca çürümeden öylece orada durdu; sonradan güneş gören bir dolabın üstüne aldım baktım ki üç haftada yeni yavru verdi. öncekilere göre daha küçük bu yavru ama diffimi kurtarmanın sevinci bambaşka

diğer küçük yapraklı diffimi de ekleyeyim dedim

Eklenen Resimler

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 15:53   #547
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2009
merhaba benimde yeni bir difenbahyam oldu.annemin komşusundan yapraklı şekilde dal aldım suya koydum yaklaşık 1,5 ay olmasına ragmen bi gelişme yok sizce ne yapmalıyım.suyu ne kadar koyulmalı köklendirmede

züboli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 16:27   #548
Ağaç Dostu

Sayın Züboli 1,5 ay gibi sürede çeliğiniz çürümediyse emin olun biraz daha sabırlı beklerseniz köklerini en yakın zamanda göreceğinize eminim. Köklendirmede önemli olan suyu bulanık tutmamak. Su bulanıklaştıysa suyu değiştirmenizi tavsiye ederim...

Eski 12-05-2009, 10:47   #549
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Diffim için besin almak istiyorum ama hangi markanın ürününü almalıyım karar veremedim. Vilmorin mi yoksa Anadolu mu alayım tavsiye verebilir misiniz?

Eski 12-05-2009, 15:04   #550
Ağaç Dostu

Sevgili Berna Anadolu marka almanı tavsiye ederim. Çok iyi geliyor. **** bulabilirsen NPK nın 20-20-20 si çok ideal. Kullandım ve çok iyi geldiğini gözlemledim...

Eski 12-05-2009, 15:35   #551
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
O isimdeki markaları duymadım hiç, burası küçük yer "Tropikal Bitki Besini" isimli sıvı gübreyi aldım ben difenbahyam için. Sn.Faruk sanırım siz demiştiniz alttan yaprakların sararması normaldir diye, sararmalar hala devam ediyor ne yazık ki hızlı bir şekilde, bunun besinle alaksı var mı bilemiyorum... Bununla birlikte yeni açan 2 yaprak diğer aldığım zamanki halindeki yaprakların neredeyse 2 katı büyüklüğünde. Tabi bununda besinle alakası varmı bilemiyorum...

NPK oranıda %18 şeklinde ve diğer elemenlentler mevcut...

bu konu hakkında birşey diyebilir miisnz?

(ayrıca bugün difenbahymı daha büyük saksıya aldım, aslında 1 büyükle değişilmesi gerktiğini okumuştum ama sanırım benimki 2 büyük numara falandır, bilemiyorum ama sararmalar durur mu diye değiştirdim..)

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 16:09   #552
Ağaç Dostu

Sayın Optimus bu bitki alttan sürekli sararıp dökülmeye ve üstten de sürekli yaprak çıkarmaya meyillidir. Yapraklarının alttan sararması bitkinin hastalandığı anlamına gelmez. Kullandığınız sıvı beside NPK oranı bana düşük geldi. NPK yı zirai ilaç satan yerlerde toz halinde de alabilirsiniz. İdeal olanı NPK 20-20-20 dir. Bitkinizin yeni çıkan yapraklarının büyük çıkması bitkinin sağlıklı büyümesi anlamına gelebileceği gibi kullanılan sıvı besinin verdiği olımlu etki anlamına da gelebilir. Ben bitkimi alttan sulama yapıyorum ve sürekli toprağının nemli kalmasını sağlıyorum. Gelişimide gayet sağlıklı bir seyir izliyor...

Eski 12-05-2009, 22:56   #553
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

bu %18, her biri için ayrı ayrı %18

Eski 13-05-2009, 14:14   #554
Ağaçsever

senor's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2009
Galeri: 1
Benim difenbahyam sahip olduğum çiçeklerin içerisinde en güzellerinden biri idi, bol aydınlık ve kısmen güneşli yerini çok sevmiş, yaşlı olmasına rağmen bir de alttan yavru vermişti. Daha önceleri yaz ayında hem temizlik hem de yapraklarını ıslatmak için yıkadığım olmuştu; ancak, kış ayında yıkadım tamamını ve çok üşüdü, hem de saksısında fazla su birikti. Bir hafta içinde yaprakları kurudu ve dibindeki yavru fazla sudan öldü. Bu esnada aylardan Ocak ayıydı. Güzel çiçeğimi durduk yere yıkamadım tabii, karlı bir günde evden taşınmış idik ve üstü yaprakları görülemeyecek şekilde toza tabi tutulmuştu işçiler tarafından.
Nisan ayına girdiğimizde yaşlı olan dallardan birini üç yerinden kestim ve hepsini suya koydum. Fakat kök vermedi, aksine çürümeye yüz tuttu. Daha sonra eski saksısına yanyana diktim hepsini.
Şimdi altta görüldüğü gibi ne canlı ne de ölü bir halde. Su vermeyi kestim. Tamamen kuruyunca sulanıyor sadece.
Yani siz siz olun kış ayında bu çiçeği yıkamayın. Hatta korkumdan tozlanan diğer çiçeklerimi de yıkamıyorum halen.
Yine aydınlık ve doğu cepheli yeni yerinde (eskiden güneyde idi) çok yakında olmasa da eskisi gibi canlanacağına inanıyorum çiçeğimin. Bugüne dek çiçek öldürmeme çabalarım hep sonuç verdi, bu da ölmeyecek, biliyorum.

Eklenen Resimler

senor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 15:02   #555
Ağaç Dostu

Sayın Senor inşallah bitkiniz yeni çelikleriyle en kısa zamanda tekrar yüzünüzü güldürür...

Eski 13-05-2009, 15:46   #556
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

o saksı ona birazcık küçük mü acaba?

Eski 13-05-2009, 16:12   #557
Ağaçsever

senor's Avatar

Resmi tepeden çektiğim için küçükmüş gibi duruyor.

2 dal varken tam geliyordu.

Yanda dikilen 2 çelikle beraber çelik sayısı şimdi 4 'e çıktı. Hepsi de gelişirse mutlaka küçük gelecektir. Seneye topraktan ayırmak ister o zaman.

Eski 13-05-2009, 16:31   #558
Ağaç Dostu

Saksının daima küçük olanı idealdir. Büyük saksılarda bitki saksıyı doldurma telaşına girerek sürekli kök gelişimi yapar ve boya gitmez. Fakat küçük saksıda bitki kök gelişimini belli bir süre sonra bitireceği için bitki enerjisini toprak üstü kısmı olan gövdesine aktaracağından dolayı boy uzaması ve yaprak çıkarması sürekli devam edecektir. Lafın özü küçük saksılar daha ideal. Denemenizi şiddetle tavsiye ederim...

Eski 14-05-2009, 15:02   #559
Ağaçsever

senor's Avatar

Bitkisine (kök yapısına) göre değişmekle beraber saksının uygun boyda olması da gelişimini etkileyen bir husus. Tabi ki ufacık bir bitkiyi kocaman saksıya dikmemeli ne kadar çabuk gelişse bile. Tam tersi zaten belli, kökü saksıya zor sığan bir bitki de o saksıya dikilmemeli.

Ama benim önceki mesajımda durum böyle değil. Resmi görünce ben de fark ettim, saksı küçük görünüyor. bugün bir de alttan çekecektim, fırsat olmadı. Çekip yükleyeyim de siz de şaşırın, fotoğraf yanıltıyor bazen.Aslında baya büyük saksı.Tepeden çekildi resim.

Resim çekerken yanına kalem vb.koyanları daha iyi anlıyorum şimdi

Eski 15-05-2009, 14:05   #560
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2009
difenbahya

arkadaşlar,
ben de siteyi yeni gördüm ve çok beğendim.yapanın ve katkıda bulunanların ellerine sağlık...
bana geçmişolsun diye bir difenbahya(yeni öğrendim) almışlar.
ama küçük saksı içinde 6-7 gövde bir arada duruyor.
ne yapmamı tavsiye edersiniz?
nasıl yapablirim? ben bu konuların yabancısıyım. bitkinin kötü olmasını istemiyorum.
annem de bir tanesini istiyor. nasıl verebilirim?
sorularımı yanıtlarsanız sevinirim.
teşekkür ederim.

oyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 14:09   #561
Yeni Üye

difenbahya

birönceki mesajda resim eklemeyi unutmuşum.
pardon...

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Eski 20-05-2009, 22:15   #562
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
467 mesaj'da bu bitkinin bakımını bulabilirsiniz.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 01:30   #563
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Bu çiçeği sorunsuz yetiştiren biri olarak bu bölüme kaç kez tavsiyelerde bulundum fakat niye ise eski konular okunmadan sürekli aynı şeyler sorulup duruluyor... Bu bitki için
1-Toprak
2-Işık
3-Gübre
4-Nem
5-Kesme

5 Altın kural doğru uygulandığında dev diffenbachialarınız olucak işte bu kadar basit.
Peki nasıl doğru uygulamalı? Buyrun...

1- Toprak: Torf ve bahçe toprağı karışımı amatör yetiştiriciler için iyi bir karışım aslında çiçeğin istediği tam olarak bu değil fakat ev yetiştiricileri için bu karışım tavsiye olunur. Neden? Çünki bu bitki gövdesinin fazla nemli kalmasını sevmiyor, hemen çürüme yapabiliyor, Torf uzun süre nem tutuyor bu da çüremeye davetiye çıkarıyor, fazla nem tutma kapasitesi olmayan taşlı bahçe toprağı ile torf karıştırırsak uygun olur.

2- Işık: Günde en az 2 saat tül arkasından gelecek güneşi alırsa evde yetiştirme için ideal ışık sağlanmış olur tabii bu 2 saatin dışında kalan zamanlardada oda güneş almasa bile aydınlık olmalı!

3- Gübre: Sadece Azot Potasyum Fosfor gübresi yetmez ister 20 20 20 verin ister 40 40 40 eğer topraktaki mikro elementler azalmışsa azot falan alınamaz bitki kullanamaz, kısacası kompoze gübre olmalı salon bitkileri için satılan gübreler olabilir, Demir Mangan Çinko Bakır Kalsiyum Magnezyum bu elementleri içeren gübreler kullanmalısınız. **** her 2 yılda bir toprak değiştiriceksiniz mikro elementleri yenilemek için.

4- Nem: Unutmayalım ki bu bitki tropikal bir bitki kısacası tropikal bölgelerdeki iklim koşullarını istiyecektir bolca tropik orman yağmurları evinizde olmıyacağına göre! Fıs Fıs sürekli yapraklarına klorlu da olsa su püskürtmek zorundasınız başka, çare yok.

5- Kesme: Son olarak evde bakacağınız Diffenbachialarınız kestikçe güzelleşicektir her 2 **** 3 yılda bir en alt yaprağın 10cm aşağısından kesin suya bile koymanız gerek yok direkt yeni bir saksıya dikin ve saksıyı suya doyurup 1.5 ay hiç su veremyin göreceksiniz hemen köklenicektir sorunsuz köklenicektir lakin bu işlemi 20 derecenin üstündeki hava sıcaklıklarında yapın köklenme sıcaklığını bulmaazsa köklenme zor çok zor olucaktır.

Tüm bunları eksiksiz yerine getirirseniz bu bitki sizin yüzünüzü bir hayli güldürücektir nankörlük etmez.

otamış beğendi.
powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 17:35   #564
Yeni Üye

aydogmus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Benim difenbahyam tam 4 yaşında inanılması zor ama doğru.Garibim geçen sene aşırı sulamadan ve aşırı gübreden neredeyse ölüyordu.tüm yaprakları sarardı.kökleri çürüdü.tepesindeki son sürgün yerinin 10 cm altından keserek suda tekrar köklendirdim.tüm kış onunla ilgilendim.Küllerindan yeniden doğuyor.hayırlısı bakalım.o eski şaşaa lı günlerini iple çekiyorum.

Eklenen Resimler

aydogmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 21:29   #565
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sevgili aydogmus çürüdü değil mi ve sizde kestiniz çok doğru bir karar vermişsiniz. Ben daha önceki mesjımda bahsettim fazla nemli kalırsa hemen çürümeye yüz tutuyor ya sürekli alttan tabaktan sulamak gerekiyor **** çok fazla nem tutmayacak bir toprak karışımına dikmek gerekiyor.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 13:12   #566
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Bunlar da benim diffilerimin en yeni halleri.

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2009, 13:43   #567
Ağaç Dostu

Sevgili Berna baya aşama kaydetmişsin. Böyle giderse seneye çok güzel bir difembahya göreceğiz senden...

Eski 23-05-2009, 17:54   #568
Yeni Üye

yardım

yardımınız için teşekkür ederim.
ama kafama takılan bir konu daha var.
daha önce gönderdiğim resimde bulunan difenleri nasıl ayırabilirim?
bunu bilen var mı? :P

Eklenen Resimler

Düzenleyen oyam : 23-05-2009 saat 19:02 Neden: resim ekleme
Eski 23-05-2009, 18:41   #569
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Teşekkürler Faruk (abi).

Sevgili oyam, eğer farklı köklerse nazikçe köklere zarar vermeden birbirinden ayırın. Ama sakın tek başınıza denemeyin muhakkak size yardım edebiecek birisi olsun güzel diffiniz zedelenmesin.
Eğer sürgünlerse aşağıdaki örnek fotoğraftaki şemada olduğu gibi kesmeniz kafidir. Yani yan olacak şekilde kesmelisiniz.

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2009, 19:07   #570
Yeni Üye

teşekkür ederim bernacyhn,
resimleri yeni ekledim.sanırım benimkilerde ayrı kökler var.
ayırma işlemini annem ile birlike yapmayı düşünüyorum. tavsiyen için sağol. ayrım işlemi bitince resmini tekrar foruma göndereceğim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024