agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-08-2008, 14:24   #271
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
büyük difenbahyamı gölgeye alınca yandaki sürgünler büymeye başladı yukardan yaprak verişi yavaşladı. gövdesi çok kel kaldı yandakiler bir an önce büyüseler de sizinkşler gibi güzel güzel seyretsem. ben hiç besin kullanmıyorum ondan olsa gerek bir tek kedim toprağını al aşağı ettiği için torf takviyesi yaptım o kadar yakınlarda ufak torba torf da bulamıyorum diğer bitkilerime de lazım...

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 14:50   #272
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Bernacyhn benimkiside gölgede hep fideleri yaprak verdi ana bitkim ağır ağır çıkarıyor yapraklarını.ve sonunda yapamadığım şeyi yaptım ve bir fideyi ayırdım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen newyorker : 22-08-2008 saat 17:46
newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 17:56   #273
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Ben direk ektim. Bu aylarda suda çürüyeceğini düşündüm. Sizce doğrumu yaptım?

Eski 22-08-2008, 18:43   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2008
bernacyhn ben çiçeğime sudan başka hiçbirsey vermedim herhangi bir takviye **** yardımcı hicbirsey kullanmadım sadece gereksinim oldukca saksısını değiştirdim

newyorker suda bekletmeden hiç büyütme deneyimim olmadı ama bir yerde okumuştum direk ekilince suyunuda ona göre biraz daha fazla vermek gerekiyormus sanırım ama sen yinede bir bilene danış **** suda beklet bilmiyorum karar sana kalmış

dozturkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 18:57   #275
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

newyorker iyi yapmışsın ne kadar çok bitki o kadar az kuraklık demek... ben her bitki etkiğimde aklıma susuzluktan ölen insanlar küçücük çocuklar geliyor aklıma. bir saksı iki saksı neyi değiştirecek diyorlar ama en azından senin ürettiğin karbondioksiti alıp götürse kardır ama değil mi? hem artık bizim evlerimizde bir iki saksı değil ki 10-15 saksı bitki çoğu difenbahya gibi büyük bitkiler... bugün hatta annemle ablamla ufak tartışmasını yaptık. çiçeklerimi öss ye hazırlandığım için diğer odalara dağıttım. masamda ders çalışabilmek için. mutfağa da birkaç saksı menekşemi koydum. mutfaktayken tam olarak hatırlamıyorum ama ablam niye üretiyosun ki tarzında bir şey söyledi. ben de küresel ısınma için dedim... annem de iki tane üç saksıyla mı olcak onlar da suyu tüketiyor dedi(o sırada sular kesikti), dedi. ben de millet bas bas bağırıyor balkonlarınızı teraslarınızı bahçeye çevirin diye, dedim. ağacı terasa dikemeyiz dimi dedim o iş de saksıyla oluyo dedim. ikisi de sustu. sonuçta bitkilerin tükettiklerinden çok su getiriyor. ihtiyaçları olduğunda yağmur bulutlarını kendilerine çekip yağmur yağmasını sağlayabiliryorlar. bir tas su fazla mı şimdi onlara...

işte öyle elimden geldiği kadar innları teşvik etmeye çalışıyorum. daha fazla alan çölleşmesin çocuklar ölmesin millet bilinçlensin diye. sırf bunun için arkadaşlarıma saksılarıyla menekşe hediye ettim. onlardaki menekşeler büyüdükçe güzelleştikçe çoğaltacaklar onlar da başkalarına hediye edecekler... ne mutlu bana ki böyle şeyler yaparak inanılmaz derecede neşe duyuyorum...

Eski 22-08-2008, 19:06   #276
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Bende annemle aynı sorunları yaşıyorum. Neden bu kadar bitkiyi eve sokuyorsun diyor. oysaki ne yarar anlatmak.(Hangi bitkileri besliyorun özel mesajlardan yazar mısın?)

Eski 23-08-2008, 10:09   #277
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Difenbahyamda henüz bir solma görmedim.

Eski 23-08-2008, 10:34   #278
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BARIŞ AKINCI Mesajı Göster
Arkadaşlar benim difenbahyam de pencere kenarında direkt güneş almıyor ama,karanlık da değil.4-5 günde bir su veriyorum.Sadece tatile çıkarken kurumasının diye saksının altına da taşana kadar su koydum,fazlasıyla da suladım.Eve geldiğimde iyi görünüyordu.3-4 gün sonra yapraklar sararmaya başladı hiç sulamadan.Bunun sebebi nedir?
Bir de resimdeki saksı çiçeğim için yeterli mi?Değilse saksıyı değiştirebilirmiyim bu aylarda?
Çiçeğimin kökleri de topraktan yüzeye çıkmış,bu da bir sebep olabilir mi?
Bence sorunu yok. Ha birde saksısını değiştirin. Yaprakları yine çoğalacaktır.

Eski 23-08-2008, 15:16   #279
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

eğer kökler dışarı çıkmışsa muhakkak bir numara büyük saksıyla değiştirin torf takviyesi deyapın hatta daha iyi olmasını istiyorsanız sadece torf koyabilirsiniz büyük saksıya.

Eski 28-08-2008, 21:45   #280
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

kedim büyük difenbahyamın bir yaprağını daha kırmış kel kaldı yavrum iyice yanlardaki sürgünler bir an önce büyüse de kendine gelse zavallım. ama bir nazlanıyor bir nazlanıyor anlatamam... gölgeye de aldm ama yaprak vermeye devam ediyor sürgünlerde hiçbir kıpırtı yok

Eski 29-08-2008, 17:09   #281
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

küçük ve büyük difenbahyalarııım

büyük difenbahyam coştu ve coşmaya devam ediyor küçük olan da sürgün veriyor devamlı yanlardan 4 tane sürgün var hepsi de yaprak açtı. hem de ilgilenmediğim halde büyük onunla ilgileniyorum diye bana naz mı yapıyor artık nedir anlamadım gitti.

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2008, 18:01   #282
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Difenbahyalarımdan birinin dibinden birçok yavru çıktı, ben bunları ayırmadım ve kel kel uzayan ana gövdenin yanında çok hoş oldular:

Name:  DSC04271.jpg
Views: 1927
Size:  61.9 KB

Diğer difenbahyam ise, verdiği tek yavrusuyla bütünleşerek güzel bir şekilde evimizi süslemeye devam ediyor:

Name:  DSC04273.jpg
Views: 1995
Size:  61.3 KB

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 18:05   #283
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sayın bernacyhn, sürgünlerin de büyümesini istiyorsanız bence iki haftada bir yeşil yapraklı bitkiler için olan gübrelerden verin. Bitki güçleniyor, hem yaprağa hem sürgüne gidiyor.

Eski 29-08-2008, 19:56   #284
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Ah ah benimde böyle olsa teşke. Bitkim geldiğinden beri 3 yaprak kaybetti. 3 fidesi vardı onlardan birini ayırdım ama ana bitkide bir sorun var gibi. yavrular harıl harıl büyüyor büyük olan bir fide annesine yaklaştı ama büyük bitki hiç büyümedi. bir yaprak çıkardı oda çelimsiz ve küçük. Ne yapıcam bilmiyorum. Acaba sorunu ne?? birde şmdi saksı değişse birşey olur mu??

Eski 29-08-2008, 20:16   #285
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Newyorker, bence senin difenbahyan yemeyip içmeyip yavrusunu besliyor, bu yüzden ana gövde gelişmiyor. Ama onlara bir bütün halinde bak, sonuçta birleşikler ve yavrunun büyümesi demek, bitkinin büyümesi ve sağlıklı olması demek.

Eski 29-08-2008, 20:21   #286
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Ama bilmiyorum büyük bitkinin 3 yaprağı kaldı. acaba saksı değiştirsem olur mu?

Eski 30-08-2008, 15:10   #287
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Difenbahyam ın gövdesi kalınlaşıp yapraklandıkça alttaki ince gövde artık bitkiyi taşıyamaz duruma gelmişti.Bunun üzerine ben de gövdenin istediğim kalın bir noktasından hava köklendirmesi yapmaya karar verdim.İstediğim noktaya bir naylon yardımıyla torf sarıp ara ara nemli kalması için suladım.20 gün sonra artık köklenmişti ve kalın kökleri naylonu delmeye başlamıştı.Bunun üzerine naylonu açarak işaretli yerden kestim ve bitkiyi su dolu bir bidona köklerinin iyice gelişmesi için yerleştirdim.Çünkü bitkimin yapraklarının beslenebilmesi için gelişmiş bir kök yapısına ihtiyacı var.Bir hafta da bidonda kaldıktan sonra yeni saksıya aldım.Artık annemin ince gövdeli yapraklanmaya hazır,benimse eskisinden biraz boyu kısa fakat altı çıplak olmayan kalın gövdeli bir difenbahyam var.

Eklenen Resimler

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2008, 20:42   #288
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

sevgili cüce nar, bu benim aklıma hiç gelmemişti. acaba ben de denesem mi benim büyük difenbahyam da artık taşıyamıyor kendini alt kısmı baya bir ince. ne zamandır buraya üyeyim ama hava köklendirmesinin ne olduğunu bilmiyordum. bunun için de ayrıca teşekkür ederim size. ama önce köklendikten sonra koyacağım bidonu ayarlamam lazım. nerden bulurum ki acaba bir buçuk metre var benim bitkim. ona uygun bidonu nasıl temin edebilirim acaba??

Eski 31-08-2008, 11:38   #289
Ağaçsever

Sevgili bernacyhn,bildiğimiz plastik su ,turşu bidonlarından kullandım ben.Aslında eğer köklendirmeyi yaparken gövdeye sardığın torf yeterli büyüklükte olursa ona da ihtiyaç kalmaz.Ben küçük bir paketleme yaptığım için kökler yeterli büyüklüğe ulaşmadan naylonu delmeye başlamıştı.bazı arkadaşlar keserek suya konulduğunda gövdenin çürüdüğünden yakınıyolardı.Bu yöntemle böyle bir riski de ortadan kaldırmış oluyoruz.Bitki hem topraktan beslenmeye devam ediyor hem de kökleniyor.Bu yöntem odunsu gövdeli ağaçlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor.Bonsai forumlarında ayrıntılı bilgiler mevcut.

Eski 31-08-2008, 12:36   #290
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Evet doğru söylüyorsunuz. Benim paketi baya bir büyük yapmam gerekecek.Yarın carrefour'a gidip torf ve besin alacağım. Akşam eve gelince paketlemeyi yaparım. Ben bir şey sormak istiyorum. Bitki köklendikten sonra keseceğiz ya altta kalan kısmının da sürgün verip çoğalmasını istiyorum ama kesim yerini neyle mühürlememiz gerekiyor acaba?

Eski 31-08-2008, 15:20   #291
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

1,50 metre oldu kendini taşıyamıyor artık kesmek zorundayım. Bu sayede daha fazla bitkim olacak. Niyeyse içimde evdeki bitkilerin daha da çok olmasını isteyen bir şey var. Devamlı hepsini çoğaltıp büyütmek geliyor içimden. İlerde zaten ziraat mühendisliği okumak istiyorum. Bitkileri gördükçe isteğim artıyor.

Eski 31-08-2008, 15:36   #292
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Nasıl bakıyorsun difenbahyana?

Eski 31-08-2008, 15:39   #293
Ağaçsever

Kestiğin bölgeyi aşı macunu ile kapatırsan o bölgedeki su kaybını önlemiş olursun.Ben kapatmamış ve o şekilde anneme hediye etmiştim.Şu anda kesilen yerin alt tarafından yapraklanma başladı.Hatta annem benim verdiğim gövdeyi üçe bölerek suya koymuş.Sudaki çelikler bile köklenmeye ve yaprak vermeye başlamış.

Eski 31-08-2008, 15:42   #294
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

benim difebahyamın 2 yaprağı kaldı. yavruları ise çok canlı. ne yapıcam?

Eski 31-08-2008, 16:47   #295
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Maşallah 11 yaşındasın ama bakmadığın **** bakmak istemediğin bitki yok velilerin nediyor bu duruma çok merak ediyorum.
Difenbahyan yavruları beslerken kendi zayıf düşmüştür sıvı gübre kullan , baharla beraberde istersen ayıronları.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 19:11   #296
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cüce nar Mesajı Göster
Kestiğin bölgeyi aşı macunu ile kapatırsan o bölgedeki su kaybını önlemiş olursun.Ben kapatmamış ve o şekilde anneme hediye etmiştim.Şu anda kesilen yerin alt tarafından yapraklanma başladı.Hatta annem benim verdiğim gövdeyi üçe bölerek suya koymuş.Sudaki çelikler bile köklenmeye ve yaprak vermeye başlamış.
aşı macununu nasıl bulabilirim? bilinmedik bir şey mi yoksa şu bizim camlarda kullandığımız macunlardan mı?

Eski 31-08-2008, 20:22   #297
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Camlarda kullandığımız macunlardan değil onlar genelde nalburda oluyor aşı macununu ziraat ilaçları satan yerlerden bulabilirsin.

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 20:27   #298
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Kesik bölgelere mum da damlatılıyor ama difenbahyaya uygulanabilir mi bilmiyorum. Aklınızda olsun.

Eski 31-08-2008, 20:41   #299
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

yakınlarda her türlü bitkinin satıldığı bir yer var( açık havada çeşit çeşit ağaçların olduğu yerlerden biri adını unuttum) oradan bulabilirim sanırım. gittiğimde mumun da kullanılıp kullanılamayacağını öğrenirim okullar açılmadan önce. 8 günüm kaldı. okulla beraber staj da başlıyor. buralara pek uğrayamayacağım sanırım. 8 gün içinde bitkilerim için yapabildiğim ne varsa yapacağım. rabbim yardımcım olsun. bu arada yarın oruca niyetleneceklerin Allah niyetlerini kabul etsin inşallah

Eski 31-08-2008, 21:25   #300
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Sevgili bernacyhn mum damlatabilirsin ben denedim hatta damlatmadıklarım çürüdüler. Sn. Selahattin Yılmaz'ın tavsiyesi var. Bu sayfada 234 nolu mesaj
Difenbahya (Dieffenbachia)

Düzenleyen Lalezar78 : 01-09-2008 saat 20:31
Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024