agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 3 Gönderen a_fan_of_barca
  • 2 Gönderen a_fan_of_barca
  • 1 Gönderen a_fan_of_barca

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2015, 02:22   #1
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
Calathea Lancifolia

Bir birine çok benzeyen Calathea türleri olsa da, bu türün başlığı yoktu, o yüzden açmaya karar verdim. Bu türden bende de var. Yaklaşık olarak 5 aydır bakıyorum. Her zaman alışveriş yaptığım çiçekçiden bu bitkiyi, bu bitki için çok ucuz sayılabilecek bir fiyata aldım. İlk geldiğinde yapraklarında kurumalar oldu, sonra kurumalar durdu ve yeni yapraklar verdi. Şimdi de yeni yapraklar vermeye devam ediyor. Yeni yapraklar sağlam. İlk çıkardığı yaprakları büyüktü, şimdi küçük yapraklar çıkarıyor. Yaprak çıkarma şekli de ilginç. İlk önce uzun bir ok çıkıyor. Sonra o okun içinden rulo gibi kıvrılmış, ok şeklinde yaprak çıkıyor. Yaprak çıktıkça açılıyor ve uzuyor. Sonunda normal halini alıyor. En sonunda yaprak sapı çıkıyor. Yani yaprak yavaş yavaş yeryüzüne çıkıyor sanki. Yaprak sapı da çıkınca, ilk çıkan ok şeklindeki oluşum kuruyor ve yaprak sapını dipten koruyor. Koparmak da mümkün değil. Böyle bir sürü yapraklar çıkarıyor beklemediğiniz anda ve saksının beklemediğiniz yerlerinde. Saksısı bitkinin boyuna göre çok çok küçük. Aslında böyle de olmalı. Büyük saksı bu bitki için iyi değil. Ama böyle giderse artık saksısında yaprak çıkarmaya yer kalmayacak Sulamaya da

Türkçe ismi: Çıngıraklı yılan bitkisi.

İngilizce ismi: Rattlesnake plant (Çıngıraklı yılan bitkisi).

Bilimsel ismi: Calathea Lancifolia.

Eski bilimsel ismi: Calathea Insignis.

Bir gün dinlendirilmiş musluk suyu ile suluyorum. Yeraltı rizomları var. Toprağı, ithal süs bitkilerinde hangi topraktan oluyorsa ondan. Hiç değiştirmedim. Şimdiye kadar gübre de vermedim (hiç bir bitkime şimdiye kadar gübre vermedim). Bulunduğu ortam, şimdilerde gündüz 35, akşam 30 derece selsi sıcaklıkta. Soğuk havayı sevmiyor. Nemli havayı seviyor. Bulunduğu yer nemli. Yaprakları gündüz normal oluyor, akşamları diğer dua çiçeği çeşitleri gibi yukarı dik vaziyette oluyor. Hava ne kadar sıcak ve nemli ise, o kadar sağlıklı oluyor ve yaprakları gece yukarı daha çok kalkıp gündüzleri daha çok sarkıyor. Soğuk havada yaprakların hareketi bozuluyor. Bir de su vermeyince bozuluyor. Susuzluğa dayanıklı. 10 gün tatil boyunca diğer dua çiçeği ile birlikte hiç bozulmadan dayanmışlar.

Resimleri. Resimlerin hepsi internetten. Kendi bitkimin resmini de daha sonra fotoğraflayıp koyarım.

Eklenen Resimler

bengusu, Milla ve GONÇ beğendi.
a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 14:51   #2
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

İşte bu da benim bitkim. Az önce fotoğrafladım. Eski yapraklar tozlu, yeni yapraklar temiz. Gündüzleri yaprakları böyle sarkık oluyor. Akşamları toparlanıyor. Akşam bir daha resmini eklerim. Aslında pahalı bir süs bitkisi olarak bir çok ofislerde, iş yerlerinde bakılıyor ve sağlıklı da oluyor. Ama ben ucuz fiyata bulunca hemen aldım Ofislerde gördüğüm bitkiler kadar sağlıklı bakamasam da, hala yaşamaya devam ediyor, gelişiyor. Sadece görüntüsü mükemmel değil, zamanla o da olur. Aldığımda bir yaprağı zedelenmişti, o yaprak uzun süre bozulmadan duracak, ama görüntü pek hoş değil. Belki de bu yüzden ucuz fiyata satılıyordu. Eve getirdikten sonra bazı yapraklarının kenarlarında kurumalar meydana geldi. Ama şimdi kurumalar durdu ve yeni yapraklar sağlam. Oxalis ve Antoryum ile yan yana duruyor. Yakınında kurdele çiçeği de var

Eklenen Resimler

Milla ve AylinK. beğendi.
Eski 10-08-2015, 18:11   #3
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Akşam resmini eklerim demiştim, ama vakit bulamadım, şimdi ekliyorum. Resmi dün gece çektim. Aslında her zaman bundan daha da çok yukarı pozisyonda oluyordu yapraklar, ama nedense son günler böyle oluyor. Fazla sıcaklardan dolayı olduğunu düşünüyorum. Susuz kalmış da olabilir

Eklenen Resimler

AylinK. beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024