agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen prefirst

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2013, 21:24   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Saksıda Datça Hurması

Türkiyenin her yerinde yüzlerce palmiye görüyorum ama hiçbirinin de yerli palmiyelerimiz olmadığını biliyoruz aslında. Türkiye'de doğal olarak yetişen iki palmiyeden birinin tohumlarını Muğla/Köyceğiz'den sipariş ettim ve geldi. Arap hurmasındaki başarımdan sonra bir de bunu evde yetiştirmeyi deneyeceğim. Ama sanırım yıllar çok çabuk geçmiş. Arap hurmasını Allah ne verdiyse toprağa ekip resmen Allah tarafından çimlendirmiştim 8 yıl önce Datça hurmasında da aynı başarıyı yakalarım umarım. Ama sormam gereken bir kaç soru var. Toprağa ekmeden önce belli işlemler uygulamalı mıyım yoksa direk saksıdaki toprağa ekmem yeterli olur mu? İşte bunlar fotoğrafları;
Name:  2013-05-09-056.jpg
Views: 2362
Size:  26.0 KB

Milla beğendi.
prefirst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 19:45   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prefirst Mesajı Göster
Türkiyenin her yerinde yüzlerce palmiye görüyorum ama hiçbirinin de yerli palmiyelerimiz olmadığını biliyoruz aslında. Türkiye'de doğal olarak yetişen iki palmiyeden birinin tohumlarını Muğla/Köyceğiz'den sipariş ettim ve geldi. Arap hurmasındaki başarımdan sonra bir de bunu evde yetiştirmeyi deneyeceğim. Ama sanırım yıllar çok çabuk geçmiş. Arap hurmasını Allah ne verdiyse toprağa ekip resmen Allah tarafından çimlendirmiştim 8 yıl önce Datça hurmasında da aynı başarıyı yakalarım umarım. Ama sormam gereken bir kaç soru var. Toprağa ekmeden önce belli işlemler uygulamalı mıyım yoksa direk saksıdaki toprağa ekmem yeterli olur mu? İşte bunlar fotoğrafları;
Eklenti 401776
hurmalarda genel olarak ben aşındırma yaparak ekimi gerçekleştiriyorum daha verimli oluyor. suda bekletmek iyi bir çözüm saygılar

emrullah mutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 18:11   #3
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Hepsini su dolu cam bardağa koy.... Güneşi gören bir pencere önünde 3/4 gün beklet sonra bir poşet içine koy ağzını kapat. Birkaç gün içinde bebeklerin ucundan beyaz beyaz kök uçları çıkmaya baslar. Sonra toprağa dikebilirsin..Mümkünse büyükçe kagit bardaklarin icine torf koyup bardakların altını del. Bunun içinde kök oluşumu hızlanır. Sonra onla beraber büyük saksiya alırsınız

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 20:14   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2009
Merhaba,
Çimlendirmeden ziyade bitkinin büyümesi çok geç oluyor. Ben de oldukça iri meyveli mebrum denen türden çimlendirip saksıya aldım sonrasında da bodrumdaki yazlığımıza ekmiştim 20 günde 1 karış olan boy 1 yıl sonra da 1.5 karış oldu. Boy bir türlü uzamıyor ince sopa gibi iki yaprak olarak duruyorlar. Umarım köke doğru gelişmiştirler.
Düşünüyorum da herhalde meyvesi için bir ömür lazım. Görüp göremeyeceğimi bilemiyorum.
Kolay gelsin diyeyim.

ootkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 22:23   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Datça Hurması tohumu bulamıyorum yardımcı olabilecek var mı?

kutsalangemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024