agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni632Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2007, 10:46   #31
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Meraklisina

KARANFİL (Carnation):

Gülden sonra, kokusunun güzelliğiyle tanınan çiçeklerin en yaygınıdır. Çiçek meraklılarının çok sevdiği karanfil çeşitlerinin ıslah edilmesiyle elde edilen renk renk karanfiller bugün bütün dünyada bahçe ve saksılarda yetiştirilmektedir.

Karanfillerin senelik yetişenleri, ömürlü olanları vardır. Pesent adı verilen çin karanfili, Hüsnüyusuf senelik karanfillerin meşhurlarındandır.

Pesent Karanfili: Çin'den çıkmıştır.Çok süslü çeşitleri vardır. Yazın aralıksız çiçek açar. Bunun tohumları sonbaharda soğuktan korunan bir yere ekilebilir. Bitki ilkbaharda yerine dikilir. yahut nisanda ekilir, mayısta şaşırtma yapıldıktan sonra bir-iki yaprak olunca kök toprağı dökülmeyerek yerlerine dikilir.

Hüsnüyusuf (Diantus barbatus): Avrupa'dan çıkmıştır. Şair karanfili de denir. katmerli, katmersiz çeşitleri vardır. Çiçekleri toplu halde açılır. Görünüşü pek güzeldir. Yarım metre kadar boylanırlar. memleketimizde çok ekilir. Tohumla yetiştirilir. haziranda ekilen tohumlar şaşırtma yapıldıktan sonra yerlerine ekilir.

İspanya karanfili: Çin - Pesent karanfili arasında ömürlü bir türdür. İspanya karanfilinin boyu hüsnüyusuftan biraz yüksek ve tatlı kırmızı renktedir. İri çiçekleri salkımlar oluşturur. mayıstan hazirana kadar çiçeklenir.

Filon- Semperflorens: Bu bitki Hüsnüyusufla Çin karanfili arasında bir yer tutar. Çok dallı ve 40 cm. boyundadır. Oldukça iri çiçeklerinin çeşitli renkleri vardır. Bazıları düz renk, bazıları alacalı, çizgili, yahut 3 beneklidir. Mayıstan donlara kadar çiçeklendiğinden çok makbuldur.

Senelik, **** iki senelik karanfillerden sonra ömürlü karanfiller önemlidir. Bunlar günden güne ıslah edilerek katmerli, katmersiz, türlü renkli, yediveren, büyük küçük çiçekli çeşitleri elde edilmiştir. Başlıcaları şunlardır: Çiçekçi karanfili, Büyük çiçekli yediveren karanfili, Nis çoçuğu yediveren karanfili, Margarit karanfili gibi ...

KARANFİLİN ÇOĞALTILMASI:

Çelik: Karanfil fidanının yeni sürmüş dallarının mümkünse ökçeli olarak alınıp dikilmesiyle yapılır. Çelik alınacak bitkiler kuvvetli ve hastalıksız olmalı, çelikler dik dallardan alınmalıdır. Çelik yapma zamanı ağustostan şubata kadar sürer. Kışın sıcak camekana yapılmak icap ettiği halde yaz çelikleri açıkta yapışabilir. Camekanda yapılan çelikler bir yıl, açıkta yapılan lar ertesi yıl çiçeklenirler. alınan çelikler 6-8cm. boyunda olmalı ve yaprakları ortalarından kesilmelidir. 4-6 hafta sonra kökleşen çelikler saksılarda şaşırtma yapıldıktan sonra yerlerine konur, **** saksıda bırakılırlar. Çelikler yapıldıktan sonra hafif sulanır. Çünkü karanfil çelikleri çürümeye çok müsaittir.

Daldırma: Daldırması yazın yapılır. Çiçeksiz ana fidanın dalları koparılmadan toprağa yatırılır. Toprağa değen yerleri çakı ile biraz kesilir ve bir çatal ile toprağa tutturulur. Toprak, harçlı ve nemli tutulmalıdır.

http://members.fortunecity.com/bitkiler2/karanfil.htm

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 13:42   #32
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çin karanfili diye aldım. Mis gibi kokuyorlar. Bahçemden bir uygulama örneği
http://www.agaclar.net/galeri/showim...p?i=8417&c=462

canannuman ve popsie beğendi.

Düzenleyen limon : 15-05-2007 saat 20:20 Neden: fotoğrafı galeriye taşıdım
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 20:59   #33
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
bende de var 2 saksı çin karanfili. Çok güzel kokuyorlar hakikaten. Bir grup açtı çiçekleri şimdi kurudu sırada yeni açacaklar var. Çok güzel minicikler ama kokuları harika. Ben de tavsiye ederim. Sevgili Limon bahçenizdeki uygulamanız çok hoş olmuş. Keyifli dinlenmeler o güzel bahçede. ...

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 12:59   #34
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
bende de var 2 saksı çin karanfili. Çok güzel kokuyorlar hakikaten. Bir grup açtı çiçekleri şimdi kurudu sırada yeni açacaklar var. Çok güzel minicikler ama kokuları harika. Ben de tavsiye ederim. Sevgili Limon bahçenizdeki uygulamanız çok hoş olmuş. Keyifli dinlenmeler o güzel bahçede. ...
Teşekkür ederim. Çiçekleri kurumaya başlayınca çim biçer gibi makasla biçin dedi bana satıcı...

Eski 14-05-2007, 20:46   #35
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Benim ektiğim karanfiller büyümeye başladı.

İnşallah seneye çiçeklerini de görürüm.

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2007, 21:35   #36
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Bunlarda benim karanfillerim ben kırmızı renk açarlar diyordum ama şansıma pembe açtılar .

Name:  Resim 008.jpg
Views: 6195
Size:  4.7 KB Name:  Resim 010.jpg
Views: 6198
Size:  4.8 KB

canannuman beğendi.
Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 09:47   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Limon bahçe dizaynınız çok güzel bayıldım.Bende bahçe dekorasyonunda taşları çok seviyorum az önce İzmir mozaiği denilen bir tür çakıl taşının fiyatını sordurdum 1 traktörü 750 Ytl ne yapacağım ben 1 traktör taşı daha az satmıyorlarmış.

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 16:41   #38
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Limon görüntü çok güzel .Çok şeker olmuş.
Teşekkür ederim. Ama şimdi daha da güzel açtılar. Bakın
http://www.agaclar.net/galeri/showim...p?i=8386&c=440

canannuman beğendi.
Eski 15-05-2007, 16:44   #39
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceviz ağacı Mesajı Göster
Limon bahçe dizaynınız çok güzel bayıldım.Bende bahçe dekorasyonunda taşları çok seviyorum az önce İzmir mozaiği denilen bir tür çakıl taşının fiyatını sordurdum 1 traktörü 750 Ytl ne yapacağım ben 1 traktör taşı daha az satmıyorlarmış.
Vallahi Gaziantep'i hiç bilmiyorum da İstanbul'da Kemerbuzgaz'da var çeşit çeşit taşçılar. Ben de oradan almıştım büyük naylon çuvallarla. Fiyatını hatırlamıyorum ama çok pahalı değildi.

Eski 15-05-2007, 16:48   #40
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bir soru sormak istiyorum. Ben karanfillerimden nasıl tohum elde edebilirim? Bilgisi olanlar varsa yardımcı olmalarını rica edeceğim...

Eski 15-05-2007, 20:04   #41
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili limon ne kadar harika karanfillerin var. Ne kadar büyümüşler. Belliki çok iyi bakmışsın.Tebrikler...

Eski 15-05-2007, 20:14   #42
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkür ederim ama benimki biraz hazıra konmak oldu. Sizin gibi kendim yetiştirmedim. Aldığımda bol tomurcuklulardı Ama bugün bir deneme yaptım hani şu ağzımıza attığımız kuru karanfiller var ya onları ektim bir saksıya. Çıkar mı çıkar belki Ha bir de tane karabiberleri ektim başka bir saksıya. Karabiber ağacı çok güzel oluyormuş dedi bir arkadaşım. Artık şaka mı yaptı bilmiyorum. Ama ben denedim

Eski 15-05-2007, 20:21   #43
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Teşekkür ederim ama benimki biraz hazıra konmak oldu. Sizin gibi kendim yetiştirmedim. Aldığımda bol tomurcuklulardı Ama bugün bir deneme yaptım hani şu ağzımıza attığımız kuru karanfiller var ya onları ektim bir saksıya. Çıkar mı çıkar belki Ha bir de tane karabiberleri ektim başka bir saksıya. Karabiber ağacı çok güzel oluyormuş dedi bir arkadaşım. Artık şaka mı yaptı bilmiyorum. Ama ben denedim
Buna inanamıyorum.

Benim karanfilden bir mumluğum var. Art arta dizilerek yapılmış. İçinde mum yaktığınızda harika kokuyor. Ama dikmek hiç aklıma gelmemişti doğrusu.

Eski 17-05-2007, 19:15   #44
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Vallahi bu sıralar elime tohuma benzer ne geçse ekiyorum Kişnişte başarılı oldum, karabiberi merakla bekliyorum

Eski 19-05-2007, 15:43   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
arkadaşlar benimde karanfilim var sarı renkli ondan nasıl tohum elde edebilirim şuan açmış durumda hatta soluyo bana nasıl olduğunu söylermisiniz

hacerbaskurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 17:46   #46
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Çin karanfili diye aldım. Mis gibi kokuyorlar. Bahçemden bir uygulama örneği
http://www.agaclar.net/galeri/showim...p?i=8417&c=462
Sevgili limon,

sizin çin karanfillerini de çok beğendim, ben de benim bahçemde olanların resimlerini gönderiyorum selamlar
Name:  Resim deneme.4.jpg
Views: 7319
Size:  66.6 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 20:10   #47
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Sevgili limon,

sizin çin karanfillerini de çok beğendim, ben de benim bahçemde olanların resimlerini gönderiyorum selamlar
Eklenti 11280
Çok güzeller. Ben yeni aldım sayılır. Sizinkiler ne zamandır ekili bahçenizde?

Eski 22-05-2007, 20:13   #48
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sevgili Guler fotoğraftan gördüğüm kadarıyla çimlerinizdeki yer yer bozulmalar neden oluştu?

Eski 23-05-2007, 00:15   #49
Moderatör

Güler's Avatar

Sn.limon
Benim sepetın içinde evvelce çuha çiçekleri vardı, 2 senedir çin karanfili ekili. Sepetin bulunduğu arka bahçede çim yok o kendiliğinden oluşan ot ama düzenli biçiyorum, sepetin hemen kenarını belliyorum çünki çok ayrık oluyor lavantinlerin arasından temizlemek çok zor geliyor. Evin önünde yaklaşık bir dönüm 5li karışimdan oluşan çim alan var otomatık sulama ile suluyoruz orası güzel resmini (benim bahçeme) göndermeye çalışacağım. selamlar

Eski 23-05-2007, 11:38   #50
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Anladım Çok güzel bahçeniz. O zaman size çin karanfilleriyle ilgili merak ettiklerimi sorabilirim. Benimkilerin çiçekleri geçmeye başladı. Satıcı çiçekleri solunca çim biçer gibi üzerinden kes demişti. Yaz dönemi boyunca açıyorlar mı?
(Ben devamlı açar diye almıştım) Eğer açmayacaklarsa yerlerini mevsimliklerle değiştirmeyi düşünüyorum. Sevgiler....

Eski 23-05-2007, 16:37   #51
Moderatör

Güler's Avatar

Sn. limon
ben çin karanfilleri solunca ufak bahçe makası ile solmuşları kesiyorum hernekadar ilk gibi değilse de yine açıyorlar görüntüleri hala hoş
, yakında ben de solmuşları toplıyacağım. selamlar

Eski 23-05-2007, 16:41   #52
Ağaç Dostu

Güler hanım size bir şey sormak istiyorum. Karanfilden nasıl tohum elde edebiliriz? Bu konuda bir bilginiz var ise, rica etsem bizimle paylaşırmısınız.....

Eski 24-05-2007, 15:13   #53
Ağaç Dostu

limon's Avatar

sebo 17 karanfilleri ektiğim saksıda ufak ufak yeşillikler var ama ot mu karanfil mi anlayamadım henüz. Bir hafta kadar sonra anlaşılır sanıyorum.

Eski 05-06-2007, 08:45   #54
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Sebahattin Sargın
İstanbul da olmadığım için mesajınızı geç okudum, onun için karanfil tohumları ile ilgili sorunuza ancak cevap verebiliyorum , geç olduğu için özür dilerim. Karanfillerin çiçekleri kuruyor ya onları hemen kesmeyin( tohuma bırakmak istediklerinizi) iyice kuruyunca bir gazete yaprağı üzerine toplayın elinizle hafifçe ufalıyınca tohumları ayrılacaktır. Çelikten de güzel yayılıyorlar. Kolay gelsin.

Eski 05-06-2007, 09:56   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yucel Mesajı Göster
Yerli karanfiller Anadolu'da ki evlerde muhakkak yaşıyordur.Çoğaltmak lazım el birliğiyle. Eğer sizin çelikler kokulu çıkarsa yüzsüzlük yaparak isteyeceğim.
Merhabalar!

Bütün bitki çeşitlerimizde malesef aynı sorunu yaşıyoruz. Bizim olan hiç bir şeye sahip çıkamadık diye düşünüyorum. İnanın çok üzülüyorum.

Sevgiyle kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 17:47   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Sayın Sebahattin Sargın
İstanbul da olmadığım için mesajınızı geç okudum, onun için karanfil tohumları ile ilgili sorunuza ancak cevap verebiliyorum , geç olduğu için özür dilerim. Karanfillerin çiçekleri kuruyor ya onları hemen kesmeyin( tohuma bırakmak istediklerinizi) iyice kuruyunca bir gazete yaprağı üzerine toplayın elinizle hafifçe ufalıyınca tohumları ayrılacaktır. Çelikten de güzel yayılıyorlar. Kolay gelsin.
Teşekkür ederim güler hanım, bilgilendirmeniz için....

Eski 06-06-2007, 14:30   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
sebo 17 karanfilleri ektiğim saksıda ufak ufak yeşillikler var ama ot mu karanfil mi anlayamadım henüz. Bir hafta kadar sonra anlaşılır sanıyorum.
Sevgili limon, karanfilleriniz ne durumdadır acaba. Bir bilgi alabilirmiyim....

Eski 07-06-2007, 15:58   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2007
Merhabalar,
Marketten aldığım çin karanfili tomurcukdaydı harika açtı.Mis gibi de kokuyorlardı.Çiçekler ömrünü doldurdu kuruyan çiçekleri tek tek temizledim.Şimdi merak ettiğim artık bu yaz bir daha çiçek verecekler mi vermeyecekler mi ?Benim yapmam gereken özel bir bakım var mı ?

majezik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 18:59   #59
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sebahattin, şimdilik olmadı. Ama yarın sabah torfa ekip bir daha denemeye karar verdim. Karabiber tohumu da çimlenmedi.

Eski 28-06-2007, 16:48   #60
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Benim ektiğim karanfiller büyümeye başladı.

İnşallah seneye çiçeklerini de görürüm.
Yukarıdaki mesajda ( mesaj no:47) fotograflarını çektiğim karanfillerim büyüdü ve çiçek açtı. Katmeri değiller. Sevgili Limon'nun karanfillerine benziyor ebruli renkteler. Sanırım çin karanfili. Kokuları yok.İlk defa bir tohumu çiçeklendirmiş oldum.

Çok mutlu oldum.

Bu vesile ile tekrar Sayın Balıkçı'ya yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum.

gokcegokce beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024