agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni632Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-07-2012, 07:25   #541
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Red face

muhteşemler yani.. bende istiyorum.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2012, 08:40   #542
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rana+miraç Mesajı Göster
Merhaba. Tohumdan yetişen karanfiller için 52 hafta sonra çiçek açar diye yazıyordu paketin üzerinde .
Tohumdan ektiğim ve cinsini bilmediğim karışık renkli karanfillerim bu boya erişti. Dayanamayıp bir kaçını başka saksıya şaşırttım. Galiba tuttular . Açması için daha çok bekleyeceğim.
Mart ayında tohumlarını ektiğim sevgili karanfillerimin çiçeklerini görmek için önümüzdeki senenin yazını bekliyordum. Ama benim karanfiller sabırsız çıktı. Daha birinci yıllarında bir çok tomurcuk verdiler .Bugün iki tanesi günaydın dedi renkleri harikulade, bugün dünden daha güzel bir gün oldu.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Rana+miraç : 27-07-2012 saat 08:43 Neden: ek
Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 22:37   #543
Yeni Üye

scelbis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Wink Sulama konusu

Merhaba,

Bu yıl kokusuna ve rengine özlem duyarak tohumdan ektiğim karanfiller hakkında, forumlarda "ilk yıl çiçek vermez" dendiği için hayal kırıklığı ve tezcanlılıkla bir de seradan toplam 5kök kırmızı, beyaz ve pembe çiçekli karanfil almıştım.
Mayıs ayından itibaren terasta hepsi bir arada duruyor, öğleye kadar da bol bol güneş alıyor. Sabah genellikle saat 7-8 gibi ve akşam da 19 gibi, her iki grubu da aynı şekilde sulamama rağmen, tohumdan yetişenler su verdikçe büyüdü ve gelişti ( hatta ilk yıl olmasına rağmen çiçek bile vermeye başladı ) diğerleri ise kurumaya başladı, hatta üzerindeki tomurcuklar dahi açamadan kuruyup gitti. ( 1 kökü tamamen kaybettim )
Hem forumlarda, hem de seralarda, karanfilin su ihtiyacı hakkında çelişkili bilgiler var, kimisi çok su sever derken, kimisi hafta 2 kez versen yeterli diyor.
Muhtemelen türlerinin farklı olmasından dolayı böyle bir fark olabilir, ancak bu konunun sağlıklı bir açıklamasını da bulamadım.
Bilgi ve düşüncelerinizi alabilir miyim?

Eklenen Resimler

Düzenleyen scelbis : 11-08-2012 saat 12:59
scelbis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2012, 15:35   #544
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Çelikten ve tohumdan karanfil yetiştirdim son derece sağlıklı geliştiler ve çok güzel çiçeklendiler. 2-3 yıl önce ilk çelik diktiğimde bende sabredememiş seradan 3 saksı değişik renklerde karanfil almıştım tomurcuklar açmadığı gibi üç saksı karanfil kısa aralarla kurudular ama tohumdan ve çelikten yetiştirdiklerim hala yaşıyor. Ben karanfillerimi toprağı kurudukca suluyorum şuan son derece sağlıklılar.

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 12:13   #545
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Ben de tohumdan karanfil ektim yaklaşık 3 hafta oldu ancak hala bir gelişme yok acaba tohumlarım çürüdü mü ?

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 13:43   #546
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
...

Eklenen Resimler

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 17:12   #547
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Ben de tohumdan karanfil ektim yaklaşık 3 hafta oldu ancak hala bir gelişme yok acaba tohumlarım çürüdü mü ?
Sayı gökçe gökçe ;

Üç hafta bana biraz uzun gibi geldi. Ben kış sonu tohum ekmiştim ve sera yapıp ekim yaptığım saksının üzerini kapatmıştım. Kolayca çimlenmişlerdi. Yaz olduğu için acaba tohumları ektiğiniz toprağın nemi yeterli mi? Ben arada fısfısla sulayıp hafif nemli tutmaya dikkat etmiştim.
İnşallah tohumlarınız kısa zamanda yeşerir.

gokcegokce beğendi.
Eski 15-09-2012, 07:24   #548
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2012
Karanfil

Seradan aldığım karanfil yaz boyunca çiçek açtı o kadar da güzel kokuyor ki...

Eklenen Resimler

sevilay şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 18:00   #549
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rana+miraç Mesajı Göster
Sayı gökçe gökçe ;

Üç hafta bana biraz uzun gibi geldi. Ben kış sonu tohum ekmiştim ve sera yapıp ekim yaptığım saksının üzerini kapatmıştım. Kolayca çimlenmişlerdi. Yaz olduğu için acaba tohumları ektiğiniz toprağın nemi yeterli mi? Ben arada fısfısla sulayıp hafif nemli tutmaya dikkat etmiştim.
İnşallah tohumlarınız kısa zamanda yeşerir.
Ben sera yapmadım ve sanırım toprak kuru kaldı Acaba hala kurtaramaz mıyım?

Eski 20-09-2012, 11:38   #550
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Merhaba, o karanfillerimden hala ses seda yok ama sanırım bu sayfaların birinde okuduğum yöntem işime yaradı. Benim gibi tohumdan yetiştirmede zorluk çekenlere tekrar yazıyorum, denedim ve oldu :P Tohumlar bir kağıt peçetenin içine yerleştirilir. Kenarlardan kapatılır ve üzeri hafifçe nemlendirilmek için ıslatılır. Bir poşete konur ve direkt güneş görmeyen bir yere kaldırılır. 3-5 gün içerisinde tohumların filiz verdiği görülerek doğa anaya bir kez daha teşekkür edilir Hemen toprağa geçirdim bakalım topraktaki gelişimleri nasıl olacak, gelişmeleri paylaşacağım...

YeniGine beğendi.
Eski 23-09-2012, 16:34   #551
Yeni Üye

scelbis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Tohumdan yetişen karanfillerin son durumu - yeni sorular

Yaz bitti, benim karanfiller coştu. Her gün 2-3 yeni tomurcuk görüyorum.
Ancaaaaak...
Bundan sonrasında ne yapmak gerek, dışarıda, terasta mı bırakmalı yoksa içeriye mi almalı, ya da üzerine direk yağmur yağmayacak bir balkon mu ayarlamalı?

Ne dersiniz?

Eklenen Resimler

scelbis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 12:50   #552
Ağaç Dostu

Sayın scelbis;

Ben de ilk kez bu sene karanfil yetiştirmeye başladım, tecrübem sınırlı ama, annemin eskiden balkonda yetiştirdiği harika bir karanfili vardı. Yaz kış aynı yerde durur üzerine yağmur kar yağardı. Çok güzel kokusu vardı. Karanfilin soğuğa dayanıklı olduğunu biliyorum ben karanfillerimi kışın da balkonda bırakacağım ,eğer çok soğuk ve don olursa saksının üzerine poşet geçirmeyi düşünüyorum.

Eski 06-10-2012, 14:32   #553
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2012
Saksıda Karanfil

Arkadaşlar merhaba;

Saksıda karanfil yetiştiren kimse var mı? Bir marketten alıp ektiğim tohumlardan yetişen karnafillerim sürekli açıyor ancak şeklen güzel bir dizayn veremiyorum. Nasıl saksılarda ne yaparak yetiştirmek gerek.
Solan çiçekleri yukarıdan ne kadar uzunlukta kesmeliyim.
Örnek olarak fotograflar yüklüyorum. Küçük ve büyük saksılarda birçok buna benzer karanfilim var.

Yardımlarınız için teşekkürler

Eklenen Resimler

vivacious Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 09:22   #554
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
Benim bahçemin mis kokulu kırmızı karanfili

Eklenen Resimler

dalya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 09:24   #555
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vivacious Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba;

Saksıda karanfil yetiştiren kimse var mı? Bir marketten alıp ektiğim tohumlardan yetişen karnafillerim sürekli açıyor ancak şeklen güzel bir dizayn veremiyorum. Nasıl saksılarda ne yaparak yetiştirmek gerek.
Solan çiçekleri yukarıdan ne kadar uzunlukta kesmeliyim.
Örnek olarak fotograflar yüklüyorum. Küçük ve büyük saksılarda birçok buna benzer karanfilim var.

Yardımlarınız için teşekkürler
Saksıları yüksek bir yere asmanızı tavsiye ederim sarkarak açarlarsa çok güzel görünürler

Fatoş beğendi.
dalya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 22:16   #556
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Arkadaşlar çiçekçilerde satılan türden bir karanfilim var.Hediye karanfilin kenarındaki sürgünden yetiştirmiştim.Yazın açtı tek sap olarak gelişmişti.Yayılmadan sadece çiçek sapı yapıp büyüdü.Çiçeklenme döneminden sonra üç sürgün verdi.Şu anda o üç sürgünde çiçek sapı oluştu.Bu türlerin yılda bir kez çiçekleneceğini sanıyordum.Eğer bu tür karanfil yetiştirmek isterseniz sonbahar en uygun zaman .Aklınızda olsun.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 01:07   #557
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Tohumdan karanfil yetiştirme maceram devam ediyor... Daha önceki denemelerimde çimlenen karanfillerim 3. yaprağı çıkaramadan çürüdüler. Bu defa ilk ektiğimde bolca suladım ve üzerini seralayarak sabah güneşi alan bir yerde bıraktım. Bir daha da ellemedim. Yine bir kaç tanesi çimlendi bundan sonra ne yapmamı önerirsiniz. İnşallah bu defa başarırım

Eski 01-02-2013, 00:26   #558
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2013
Karanfil

saksı tipi bodur karanfil yetiştiriciliği hakkında ayrıntılı bilgi almam mümkün mü?

yıldız deniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 14:25   #559
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Karanfillerimden biri filizlenmiş, iş bundan sonra başlıyor bakalım bu 3-4 yaprak çıkarıp büyüyebilecek mi?

YeniGine beğendi.
Eski 16-02-2013, 20:32   #560
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2013
arkadaşlar ektiğim karanfil tohumları biraz fazla sulamaktan olsa gerek çok uzadı.
sizce şaşırtmanın zamanı geldi mi?ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

akgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 20:42   #561
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sayın akgül,

Benzer problemi ben de çok sık yaşadım gerek karanfil gerekse diğer çiçeklerde.

Şaşırtma işlemi için forumdaki tecrübeli arkadaşlarımızın önerisi genel olarak çimlenmeden sonra bitkide 4-5 yaprak çıktıktan sonra şaşırtma yapılması, benim okuduklarım bu yönde. Işık probleminden dolayı da, 3-4 yaprak çıkana kadar daha da uzayıp gidiyorlar, hatta çoğunu kaybettim ben o şekilde. Ancak gene de vereceğim bağlantılardaki mesajları da incelemenizi öneririm.

Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

Yeni Çimlendirilmiş Fidelerde Yaşanan Sorunlar

Tohum çimlendirme hakkında öğrenmek istedikleriniz

Ayrıca resimde görüldüğü kadarıyla, filizler hep aynı yöne doğru yani ışığa doğru eğilmişler. Gerek filizlerde gerekse normal saksılardaki çiçekler için yapılması gereken, arada saksının yönününü çevirin ki hep aynı yöne doğru eğilme olmasın bitkide.

Kolaylıklar dilerim

maki01 ve YeniGine beğendi.

Düzenleyen Cymbelina : 16-02-2013 saat 20:46 Neden: ilave
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 18:48   #562
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Yine tohumdan karanfil üretemedim malesef. Bu defa çelikten üretmek istedim ama yapraklar buruştu. Acaba kuruyorlar mı.

Eski 13-03-2013, 03:43   #563
Ağaç Dostu

hira's Avatar

8 mart dünya kadnlar günü nedeniyle sokakta karanfil dağıtıyorlardı bende şeker pembe ve yavru agzı olanlardan aldım ve diktim. sevinmek icin erkenmi bilmem ama cok iyi gözüküyorlar ***. tutacaklar.. amiiiin

Eski 13-03-2013, 11:33   #564
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
ne yani o uzun sapı toprağa ekince direkt tutarmı

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 11:59   #565
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
8 mart dünya kadnlar günü nedeniyle sokakta karanfil dağıtıyorlardı bende şeker pembe ve yavru agzı olanlardan aldım ve diktim. sevinmek icin erkenmi bilmem ama cok iyi gözüküyorlar ***. tutacaklar.. amiiiin
Suda çimleniyor karanfil çeliği sayın hira Bence öle deneyin tuttu tutmadı derdi olmaz hem

YeniGine ve hira beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 12:00   #566
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kılıçh Mesajı Göster
ne yani o uzun sapı toprağa ekince direkt tutarmı
Yanlardan çıkan filizlerden daha iyi tutar o uzun sap olanlar biraz uğraştırıyor Ama suda çimlendirmeyi deneyin karanfil suda çimleniyor

YeniGine ve hira beğendi.
Eski 13-03-2013, 12:15   #567
Ağaç Dostu

hira's Avatar

teşekkür ederim sevgili tömürcek. bunu hiç bilmiyordum. ama ektiklerm öylece duruyor solmadılar

Eski 13-03-2013, 13:45   #568
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
teşekkür ederim sevgili tömürcek. bunu hiç bilmiyordum. ama ektiklerm öylece duruyor solmadılar
Karanfil yaprağı ince ve sert olduğu için içerisinde pek fazla su yok hemen buruşmuyor Ama gene de siz bilirsiniz bana sorarsanız diktiğiniz çelikler uzunsa yarıdan kesin yarısı toprakta dikili kalsın kestiğinizi de suya koyun Kişisel görüşüm

hira beğendi.
Eski 14-03-2013, 19:38   #569
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
selam bende denemek amaçlı yaptım işyerınde gelen karanfıllerı yan filizlerinde suya koydum 3 hafta oldu bır gelısım olmadı fılızlerde hatta salyalı bır hal almıstı bugun baktıgımda okadar guzel kokusu ve rengı vardıkı

dilek78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 19:54   #570
Ağaç Dostu

hira's Avatar

iyi akşamlar.. ama tömürcekcigim bazılarından duydum böyle çoğaltmışlar gerci o karanfillerden şuan sudada var, siz öyle dedikten sonra hergün sularını değiştiriyorum bakalım ne olacak selamlarr

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024