agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni632Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-08-2007, 21:09   #91
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili elfogi,
Bodur karanfil köşem de var bahçede, ama o karanfiller bu uzun boylular kadar gösterişli değil. Her ikisinin de kokuları hoş. Ben uzun boylu olanları tercih ediyorum. Seninkiker nasıldı? Tohum istermisin?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2007, 21:10   #92
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Güler hanım,tohum vermeye başladılar mı?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2007, 21:20   #93
Moderatör

Güler's Avatar

Evet Buket, kuruyan çiçekleri koparmıyorum. Tohuma geçsinler diye, ama bilirsin karanfilin her çiçeği tohum vermez. Mesela 10 tane kuru topluyorum, 2 veya 3 ünde tohum var. Bana da enteresan geliyor. İstiyorsan sana da ayırabilirim.

Eski 25-08-2007, 21:24   #94
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Çok sevinirim. daha önce tohumdan karanfil yetiştirdim. Bunu daha öncede belirtmiştim. Komşum vermiş ve inanmayarak ekmiştim ve sonuçta elde etmiştim. Şu anda dağınık ve cılız bir şekilde ama güzel tütülü karanfillerim var. Fotoğrafta sizinkileri görünce hiç de benimkilerin karanfile benzemediğini düşünmeye başladım. Görüşmemize yetişir mi?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2007, 21:31   #95
Moderatör

Güler's Avatar

Buketçiğim, resmini gördüklerin Manyas'ta. Oraya hafta sonuna doğru gideceğim. Ama Silivri'de onların siklamen rengi olanından var, istersen oradan tohum alayım, daha sonra da Manyas'tan getiririm.
Bu arada, burada bol miktarda japon feneri tohumları mevcut, arzu edermisin?

Eski 26-08-2007, 09:25   #96
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2007
sevgili arkadaşlar,karanfil tohumla üretildiği zaman hem uzun zamana gerek duyulur,hem de tohum aldığınız çiçeğin aynisini elde etmekmümkün olmayabilir.Çelikle yapılacak üretim bu konularda daha fazla başarı sağlar.

Ahmet Polili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 11:09   #97
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Merhaba
Benim karanfillerimde resimdekiler ama biraz ağır büyüyor kırmızı ve beyaz olanı güzel kokuyor ama hafif kokulu.Sizce bunların cinsi nedir böyle bodur mu kalacaklar?Suyu çok severler mi?Teşekkürler

Düzenleyen FIRUZAN : 19-06-2008 saat 22:02
FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 21:58   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Benim karanfilimde çok güzel kokuyor .

Eklenen Resimler

Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 16:59   #99
Ağaç Dostu

Sümeyye Polat's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
Galeri: 4
Sevgili Arzu Ertan karanfiliniz çok güzelmiş. Yalnız çin karanfiline benziyor gibi. Kısa boylu mu? Bu da benim karanfilim. Küçücük saksıda ama bir sürü tomurcuğu var.

Eklenen Resimler

Sümeyye Polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 19:03   #100
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Karanfil çiçeği

Klasik ev saksı karanfilleri, Anadolu da çok yaygındır. Bir çok evin balkon veya pencere önlerinde görülebilir. Bizde de bir iki saksı var. Bugün yine ilkokul öğretmenin ben yokken ir karanfil saksısı bırakmış. Ancak formlarda bu konuda bilgi aradım ama bulamadım. Ticari karanfil çiçekleri çiçekçilerde çok ama formlarda bilgi yok. Belki de ben bulamadım. Bu konuda bilgisi ve çiçeği olanlar bakım ve özelliklerini yazarlarsa öğreniriz.

Ben şimdi şuu öğrenmek istiyorum, Kışın -10 C dış mekanda dayanabilir mi?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 20:34   #101
/

Giriş Tarihi: 30-10-2008
çin karanfili dediğimiz karanfil kış şartlarına dayanmıyor arkadaşlar ,ben kaç defa denedim ama maalesef hepsi kurudu bir müddet sonra,5 farklı rengi vardı bende çiçekci arkadaş tanıdık sordum yanlış birşey mi yapıyorum diye ama hayır dedi ,dayanmayabiliyormuş,ben adanalıyım o bölgelerde hep dışardaydı karanfiller,şuan maraşta görev yapmaktayım burda da karanfilim var sürekli olarak dışarda durur ama bir sorun yaşamadım sadece beyaz olanı dayanıksız çıktı.Tabi şunuda düşünmek lazım karanfiller farklı cinslerde olduğundan her cin syanı dayanıklılığı göstermeyebilir.

cevreizcisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 20:42   #102
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Merhaba çevreizcisi, çin karanfilleri **** diğerleri acaba arada bir kök yenilemesi için teniden çelik dikimi istiyorlar mı? Kök yaşlanmasının zararı oluyor mu.
Bana bugün gelen normal karanfi,l saksı da öyle kendi haline bakımsız kalmış ki, çelikleme yapılsa herhalde birkaç düzine yeni yaksı olabilir.

Yer karanfillerini de kök yenilemesi yapmak gerekiyor mu acaba? Çünkü bu yıl çiçek açmadılar.

hira beğendi.
Eski 16-11-2008, 20:54   #103
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Sn.Limon ve sn Guler çin karanfili konusunda daha bilgilidir diye düşünüyorum.Bu başlığı görürlerse eminim yardımcı olurlar.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 20:58   #104
/

Benim karanfilim

Normal karanfilinizi bakımsız kalmış eğer temizliğini yapar,ölmüş durumda olan dal ve uyaprakları temizlerseniz,bazen derler sadece belli dönemlerde karanfil ekilir diye ama ben kopmuş birr karanfil dalını ektim çok harika oldu tuttu,uyenibir karanfil kök oluşturmuş oldu.1 ve 2 resimdekiler benim çin karanfili diye aldığım karanfillerdi sizin bahsettiğinizde sanırımbunlardır.2 resimdekiler çelikleme yaptı,yeniledi ama 1 resimdekiler maalesef yenilemedi.Birde bizim evlerimizde bahçelerimizde açan karanfiller olurdu onlar çin değildi sanırımonlar tekrardan kendilerini yenilemektedir.Bu çin karanfilleri saksıya düşen tohumlarından ,oluşan yavrularından tekrardan yeniledi ve çiçek açmaya başladı.Uzun süre sağlıklıbir şekilde devam etti yıl boyunca geçmemesi lazımdı aldığım bilgilere göre ama kökü kurudu.Tekrardan yeşertemedim. 3 ve 4 teki karanfiler normal karanfillerim ama yaprak ve dalları birbirinden farklı soğugada dayanıklı,pembe renkte olan bayağı uzadı.Ondan yeni yavru elde edebildim denemem sonucunda.Daha detaylı bilgiler aldığımda çiçekcimden aktarmaya çalışırım.

Eski 16-11-2008, 21:02   #105
/

kök yaşlanması

diğer karanfillerde kök yaşlanması sorunu yok en azından uzun bir zaman sıkıntı olmazbenim karanfilim uzun zamandır aynıkök üzerinde sürmekte ama problem yaşamadım.****** yenilemekte faydalı olacaktır yorulan köklerin yenine yenisini oluşturusak çiçeğimiz daha güzel açacaktır.Demin resimelri ekleyememişim şimdi eklemeye çalıştım.

Eklenen Resimler

Eski 16-11-2008, 21:04   #106
/

buda normal 3 ve 4 resimler

diğer normal karanfi,llerimin resimleri

Eklenen Resimler

Eski 16-11-2008, 22:04   #107
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Karanfilleriniz güzelmiş güle güle koklayın, Ben pazarda ki fidancılardan geçen yıl normal karanfil almıştım. İlkbahar da çiçekleri kırmızı sonradan açanlar ebruli çiçek açtı, ilk zaman kokmuyor du çiçek bir müddet durunca koku vermeye başladı.

Eski 16-11-2008, 23:18   #108
/

Sağolun ,aslında başka karafilimde vardı ama önceden bilmiyordum.Bütün çiçeklerde geçerli olmayabilir bazen küsebiliyormuş.Tomurcuk halinde iken bir arkadaş tutup koklamaya çalıştı ve karanfilim hemen kurumaya başladı. Kısa sürede kurudu.Bir daha mı asla kimseye elelriyle açmakta olan çiçeklerime dokundurmuyorum.Uzaktan kokusu dudyulabiliyor zaten.Göz zevki içinde bakmak yeterlidir.

Eski 17-11-2008, 12:26   #109
/

Giriş Tarihi: 17-10-2008
Galeri: 1
buda benim karanfilim..

Eklenen Resimler

Düzenleyen elif59 : 24-11-2008 saat 20:29
elif59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 16:59   #110
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Aslında karanfilin kültürümüzde özgün bir yeri vardır. Bence sanat tarihi ve seramik desenleri bakımından da Lala ile bazan rakip, bazanda tamalayıcı olarak bazen de ikame çiçek olarak laleden daha çok öne çıkmıştır. Elif 59 sizin karanfilin rengide çok güzelmiş. yeni sürgünlerinden çoğaltın.

Eski 17-11-2008, 18:14   #111
/

Evet arkadaşım ,karanfil tutar,yalnızca bazı kişilerin ektikleri tutmayabiliyor yoksa genelde tutar.Ama düşünün sizler gibi içinde sevgiyle bakan,ona sevgiyle dokunan ellerden dikilen çiçekler tutmaz olur mu ?Onlara içimizdeki sevgiyi verdikten sonra onlarda bize güzelce gülümseyerek bakacaklar,neşe içinde açacaklardır.

Eski 17-11-2008, 18:59   #112
/

ektiğim cicekler genelde hep tutar nadiren tutmaz ama komsu bana karanfil vermeye bıktı hiç biri tutmadı verdiklerinin o biraz kart veriyor dalı nerdeyse cicek açıcak yani..bu resimdeki karanfili pazardan almıstım bi tane koparıp köküne diktim 10 gün sonra falan cıkarıp baktım kök gördüm inanamadım yani

Eski 17-11-2008, 19:33   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
İyi akşamlar çiçek dostları. Bende birkaç yıl karanfil yetiştirdim. Önceleri saksıda sonra bahçeye aldım,şu an birtane kaldı. Nedeni elime geçen çekirdek , tohum, çelik vs. toprağa gömüyorum. Sonuçta hepsi birbirine karışıyor. Son 15 gündür düzenleme yapıyorum. Karanfilleride ayırıyorum. Kokulu olanlar tercihim. Çelikle çok kolay çoğalıyor.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 19:40   #114
/

karanfil ekerken saksı dibine bugday koydugun zaman tutmama olasılıgı düsük müş komsu söylemişti öylemi acaba?

Eski 17-11-2008, 19:51   #115
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elif59 Mesajı Göster
karanfil ekerken saksı dibine bugday koydugun zaman tutmama olasılıgı düsük müş komsu söylemişti öylemi acaba?
Komşumuz hacı teyze burada olsaydı ona sorardım. Bu güne kadar öyle bir şey duymadım. Komşum köyünden dönünce menekşe konusundaki tecrübelerıni sizlere ileteceğim. Tüm çiçekler konusunda tecrübeli.

Eski 17-11-2008, 20:05   #116
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elif59 Mesajı Göster
tesekkürler sezgin
Rica ederim elif 59,şimdi komşunun menekşelerinebakmaya gideceği. Otuzdan fazla saksı vardi. Mart ayından bu yana menekşeler perişan olmuş, yılların emekleri boşa gitti.Yazın bakan olmadı.Susuzluktan kurudular.

Eski 17-11-2008, 20:07   #117
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Neden buğday koyulsun nişasta ihtiyacı mı varmış, karanfilin ki. Toprak konusunda en iyi bilenler karanfil çiçek seracılarıdır.

hira beğendi.
Eski 19-11-2008, 20:18   #118
/

Bu konuda daha önce böyle birşey duymadım.İlginç ama bazen bizleri şaşırtacak şeyler olabiliyor

Eski 22-11-2008, 14:10   #119
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Karanfil Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar

Arkadaşlar. Karanfil konusunda bildiklerimi yazayıyorum. İlk önce buğday konusunda şunu söyleyebilirim. Buğday toprağına karıştırmak için değil. Bazı zor köklenen bitki türlerinde çeliklerin dikilecek olan kısmına bir tane buğday tanesi saplanarak dikilirse, dikilen çelik daha çabuk kök salar. Tutmama olasılığı çok düşük olur. Bunun sebebi buğdayın kısa sürede köklenerek çeliğin toprağa tutunmasını sağlamasıdır.
Karanfil çelikleri çok kolay tuttuğu için buğday saplamaya gerek yoktur. Suda bekletmeden direk %30 kumlu toprağa dikilerek kolayca köklendirilebilinir. Bütün türlerinde yılda bir kez de olsa yanmış gübre vermek iyidir. Özellikle yaz aylarında potasyum sülfat sık sık verilirse bitki sağlıklı olur. Kışın gübreleme azaltılmalıdır. Yapraklarına haftada bir sıvı gübre sıkılımalıdır. Tabi bu da yazın sık, kışın az uygulanmalıdır.

canannuman beğendi.
susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2008, 14:22   #120
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Karanfil Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar

Karanfil dikimi için çelik alırken sürgün uçları idealdir. Bunlar eğer önce köklendirilip sonra başka yere aktarılacaksa aktarırken kök boğazı toprağın dışında kalacak şekilde yüzlek dikilmelidir. Her mevsim karanfil dikilebilir. Farklı zamanlarda karanfil dikerseniz tüm yıl sırayla çiçek açarlar.
Sürgünler 5-6 yaprak çifti üzerinden elle kopartılırsa burada yeni sürgünler oluşur ve bu yeni sürgünler çiçek açar. Hem de karanfil derli toplu ve sık çiçekli güzel bir görünüm alır. Budama hadisesi bu şekilde sürer gider.
Yeni köklenen çeliklerin yapraklarına sık sık su püskürtmek gerekir. İlk sürgün ucu alımı 3-4 hafta sonra (tabi mevsimin ısısına bağlı değişebilir bu süre) yapılır.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024