agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni632Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2016, 23:26   #631
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013
Merak ettim tek tekte forumu okumaya üşendim
Acaba sardunyalar gibi karanfillerden de melez üretmek mümkün mü?

Sihirlikaktus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2016, 08:26   #632
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
iri kafalı, uzun boylu karanfiller

1 ci fotoğraftaki çok kokulu, diğerleri az kokuyor.

Eklenen Resimler

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2016, 08:28   #633
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Kırmızı iri kafalı uzun boylu.

Kırmızı iri kafalı uzun boylu.

Eklenen Resimler

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 01:52   #634
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Cool

geçen seneden tohumdan yetişen karanfiller.renklerine göre kokusu var.ama daha da önemlisi görsellikleri...

Eklenen Resimler

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 11:00   #635
Nsp
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2016
Merhabalar
Çin karanfili olarak aldığım tohumu 09.6.2016 da saksıya ektim üzerini saklama poşeti ile kapattım. 13.06.2016 da topraktan çıktılar.14.06.2016 Üstten hafif püskürtme sulamasını yaptım.Üzerini tekrar poşetle kapatıp aynı gölge bir yerde büyümesini bekliyorum.Ancak ne kadar büyüyünce ayrı bir saksıya almam gerekir veya aynı saksıda kalmasımı gerek.İlk defa ekiyorum doğrumu yaptım bilmiyorum.Bilgi verecek arkadaş olursa şimdiden teşekkürler.

Nsp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 11:03   #636
Nsp
Yeni Üye

Yukarıda gönderdiğim karanfil resim eklemeyi yapamadım.İlk defa foruma yazıyorum.Kaç gün daha üzeri naylonla kapalı olarak bekletilmeli.Ne şekilde yetiştirebilirim detaylı bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekkürler.

çiğdem42 beğendi.
Eski 14-06-2016, 11:30   #637
Nsp
Yeni Üye

Eski 26-06-2016, 00:20   #638
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Karanfil Kokusu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Bakalım benimkiler zehir gibi kokacak mı? Sanmıyorum çünkü tohumlar ithal.Yerli bulamadım.Bir arkadaşım 2 tane çelik verdi belki onlar kokuludur.
Çiçekçiden aldığım bodur karanfillerin bütün çiçekleri geçtikten sonra,diğer açanlar gitgide daha kokulu oluyorlar.Ortama uyum sağlayınca sizin karanfillerinizinde çok güzel kokacağını düşünüyorum.Saygılar.

çiğdem42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 00:27   #639
Ağaçsever

Kuruyan karanfil

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi scelbis Mesajı Göster
Merhaba,

Bu yıl kokusuna ve rengine özlem duyarak tohumdan ektiğim karanfiller hakkında, forumlarda "ilk yıl çiçek vermez" dendiği için hayal kırıklığı ve tezcanlılıkla bir de seradan toplam 5kök kırmızı, beyaz ve pembe çiçekli karanfil almıştım.
Mayıs ayından itibaren terasta hepsi bir arada duruyor, öğleye kadar da bol bol güneş alıyor. Sabah genellikle saat 7-8 gibi ve akşam da 19 gibi, her iki grubu da aynı şekilde sulamama rağmen, tohumdan yetişenler su verdikçe büyüdü ve gelişti ( hatta ilk yıl olmasına rağmen çiçek bile vermeye başladı ) diğerleri ise kurumaya başladı, hatta üzerindeki tomurcuklar dahi açamadan kuruyup gitti. ( 1 kökü tamamen kaybettim )
Hem forumlarda, hem de seralarda, karanfilin su ihtiyacı hakkında çelişkili bilgiler var, kimisi çok su sever derken, kimisi hafta 2 kez versen yeterli diyor.
Muhtemelen türlerinin farklı olmasından dolayı böyle bir fark olabilir, ancak bu konunun sağlıklı bir açıklamasını da bulamadım.
Bilgi ve düşüncelerinizi alabilir miyim?
Kuruyan karanfil dinlenmede bakımına devam edince kendini toparlar.Açan karanfille arasında tür farkı var gibi görünüyor.Saygılar.

Eski 26-06-2016, 00:46   #640
Ağaçsever

Saksıdaki fideler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nsp Mesajı Göster
Yukarıda gönderdiğim karanfil resim eklemeyi yapamadım.İlk defa foruma yazıyorum.Kaç gün daha üzeri naylonla kapalı olarak bekletilmeli.Ne şekilde yetiştirebilirim detaylı bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekkürler.
Bu zamana kadar canlı kaldılarsa üzerleri açılabilir.Ancak kavurucu sıcaklardan korunması gerektiğini düşünüyorum.Karanfiller serin ortamlarda daha iyi kök yapıyor.Büyüdükçe sıkışık olurlarsa seyreltmek gerekebilir.Gelecekteki sorularınız için bu sayfalardaki usta yetiştiricilerin, çok daha doğru bilgiler vereceklerini düşünüyorum.Çiçek yetiştirme hevesiniz hiç bitmesin temennisi ile saygılar.

Eski 03-10-2016, 16:48   #641
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Exclamation

geçen yaza girerken aldığım karanfillerim.
çok yıllık mı değil mi bilmiyorum ama hala çiçek açıyor.
saksısını biraz daha büyütüp dikmiştim ilk aldığımda.tek tük açıp gidiyordu içeri aldım biraz sıcaklık iyi geldi gibi...

bi ara da susus kalmıştı yapraklarında ve çiçeklerinde beyaz beyaz lekeler oluşmuştu yani susuzluğu hiç sevmiyor.anca geçti o lekeler...

kokusu fena değil.ama evi felan doldurmuyor.yaklaşmak lazım...

Eklenen Resimler

salih66, Muda, efeege ve 4 kişi beğendi.
Eski 09-10-2016, 15:44   #642
Yeni Üye

asus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Sevgili ardaçiğdem, çimlenen fidelerinizi hüsnüyusufa benzettim. O başlığa bir bakın isterseniz.
çok güzel

asus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2016, 22:49   #643
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

2 ay olmuş nerdeyse ve hala karanfilim çiçekli.
allah bozmasın
mor olanların çiçeği az kaldı.
pembeler sürekli kendilerini yeniledi.

Eklenen Resimler

Muda, efeege, Milla ve 4 kişi beğendi.
Eski 02-05-2017, 16:11   #644
Ağaçsever

Şükran45's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2015
Kırmızı karanfilim bu sene ilk kez açtı. Kokusu gerçekten harika...

Eklenen Resimler

Muda, efeege, Milla ve 1 kişi beğendi.
Şükran45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2017, 00:03   #645
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Bakım gerektirmeyen, yayılıcı, müthiş güzel kokulu sadece mayıs ayında açıyor, mavi yapraklı çok hoş (çim görünüşlü) görünümlü, gölgede veya yarı gölgede iyi yetişiyor.

Eklenen Resimler

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 12:27   #646
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

karanfillerim pek çoğunda tomurcuk var.
tohumdan yetiştirdiklerimin 2.yılı olduğundan anca ilk çiçeklerini görmüş olacağım umarım...tabi içinde bir kaç yıldır baktığım tek kök yalın kat karanfillerde var..
Name:  karanfil.jpg
Views: 1012
Size:  74.3 KB

nanemolla beğendi.
Eski 08-08-2017, 11:29   #647
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2017
karanfillerim tomurcuklari üstünde kurumuş. kuru yerlerini kesip temizlesem tekrar düzelir mi acaba?

kaybukef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2017, 21:35   #648
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Sn üyeler en yoğun kokulu karanfil türu şu sokak aralarında balkonlarda gördüğümüz sarkan turlermi?yoksa onlar kadar yoğun kokan başka türlerde varmı acaba

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2019, 19:41   #649
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Merhaba arkadaşlar karanfilim ağaç gibi oldu lakin hala çiçek açmıyor sebebi nedir?

vcarter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2019, 12:01   #650
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Bende mayısta a101 den karanfil tohumu alıp ekmiştim. Burda herkes 2. yıl çiçeklenir deyince üzülmüştüm. Şimdi 2 tanesi çiçeklendi pembe ve açık kırmızı açtılar çok mutlu oldum

9 gün sonranın editi: 1 tanede mor açtı. 3 fide daha var bakalım onlar ne renk açacak. Kaybettiğim fidelere şimdi daha da üzüldüm görünen o ki farklı renklerden özenle hazırlanmış tohum paketleri.

edit: Bir tane de yavruağzı açtı. Diğer ikisi henüz tomurcuklu değil bu yıl açar mı bilmem. Bir ara fotoğraf eklerim.

ebd beğendi.

Düzenleyen bergenia : 29-08-2019 saat 12:44
bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2019, 12:58   #651
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2010
Merhaba bu zamanda (5 Ekim) Istanbul da sokaktan geçerken yol kenarındaki bahçelerden birinden yola kokusu gelen bir karanfil var. Bukadar açık alanda yoldan geçenlere kokusu ulaşabilecek olan karanfil türü ne olabilir. Bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim. Birde bu zamanda dışarda ekili ve açmış olan bu karanfil türü sizce kışı dışarda geçirebiliyormudur.
selamlar
Hakan

hakan_srt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2020, 12:54   #652
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Merhabalar, eşim geçenlerde hoşuna gitmiş bana bir demet karanfil almış saksısız eve hiç çiçek getirmez ama hoşuna gitmiş mutlu olurum sanmış almış gelmiş. Baktım bir kaç tanesinde koltuk yaprağı dediğiniz şeylerden var geri kalan hepsini kesmişler o iki taneyi nasıl çoğaltabilirim yardım eder misiniz

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2020, 14:26   #653
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Merhabalar, eşim geçenlerde hoşuna gitmiş bana bir demet karanfil almış saksısız eve hiç çiçek getirmez ama hoşuna gitmiş mutlu olurum sanmış almış gelmiş. Baktım bir kaç tanesinde koltuk yaprağı dediğiniz şeylerden var geri kalan hepsini kesmişler o iki taneyi nasıl çoğaltabilirim yardım eder misiniz
İndol Buturik asit veya naftalen asetik asit (köklendirme hormonu) çözeltisine batırıp perlit dolu bir saksıya dikin. Saksının üzerine plastik bir torba geçirin. Torbada bir kaç adet kurşun kalem kalınlığında delik bulunsun. Hormon bulamazsanız, hormonsuz olarak dikin. Zaman zaman örtüyü kaldırıp su püskürtün. Kolay gelsin....

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2020, 14:07   #654
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2020
Merhabalar, yaklaşık 1 ay önce koçtaştan mini bir karanfil aldım. İlk başlarda çiçek açıyordu. Şimdi tomurcuklanıyor ve çiçek açmadan tomurcuk kuruyor. Neyi yanlış yapıyor olabilirim

Bigbadworld Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 14:27   #655
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2020
tohumdan ektiğim karanfiller çok cansız birez büyüdüler fakat gövdeleri yıkılıyor yan yatıyorlar bunu nasıl engelleyebilirim acaba çok su veriyor olabilir miyim ? acil yardım lütfen

vcurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 22:47   #656
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vcurat Mesajı Göster
tohumdan ektiğim karanfiller çok cansız birez büyüdüler fakat gövdeleri yıkılıyor yan yatıyorlar bunu nasıl engelleyebilirim acaba çok su veriyor olabilir miyim ? acil yardım lütfen
Evet genelde çok su ya da yetersiz ışık (aydınlık) filizlerin boya gitmesine sebep oluyor.

Düzenleyen aloe : 17-05-2020 saat 22:48 Neden: kelime düzenleme
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 23:21   #657
Yeni Üye

aslında balkonda duruyor birkaç gün direk güneş alan bir yere koymuştum fakat güneşi sevmez dediler ondan sonra bende balkonda gölge bir yere aldım sanırım sorun bol su gibi duruyor en iyisi ben su olayını biraz azaltayım bir de öyle deneyelim teşekkürler.

Eski 18-05-2020, 01:00   #658
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vcurat Mesajı Göster
aslında balkonda duruyor birkaç gün direk güneş alan bir yere koymuştum fakat güneşi sevmez dediler ondan sonra bende balkonda gölge bir yere aldım sanırım sorun bol su gibi duruyor en iyisi ben su olayını biraz azaltayım bir de öyle deneyelim teşekkürler.
Sayın vcurat, ben tohumdan üretimde sulama yerine fısfıslama uyguluyorum.
Filizler çok zayıf oluyor, fısfıslamayla hem incinmiyorlar, hem de toprak nemi dengeli oluyor, daha kontrollü oluyor. Aksi taktirde suyun miktarını ayarlamak zor oluyor. Kolay gelsin.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 13:44   #659
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Sayın vcurat, ben tohumdan üretimde sulama yerine fısfıslama uyguluyorum.
Filizler çok zayıf oluyor, fısfıslamayla hem incinmiyorlar, hem de toprak nemi dengeli oluyor, daha kontrollü oluyor. Aksi taktirde suyun miktarını ayarlamak zor oluyor. Kolay gelsin.
çok teşekkürler inanın çok üzülüyorum yetişiyor seviniyorum biraz büyüyüp sağa sola yatıyorlar kaç seferdir böyle oluyor ama inat ettim inşallah yetiştiricem aslında bir resim çekip atayım belki daha iyi anlaşılır...

Eklenen Resimler

Eski 26-08-2020, 00:11   #660
Yeni Üye

yardım

çelikleme ile diktiğim bu karanfiller çok hızlı büyüdüler ne zaman çiçek açarlar ve bunların cinsi ne olabilir bilen yazarsa sevinirim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024