agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2018, 13:53   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2018
Kesinlikle cinsleri farklı

E6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Jezebel beğendi.
Barfi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2018, 22:29   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Barfi Mesajı Göster
Kesinlikle cinsleri farklı

E6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bu sene bu ağacım 6 dal çıkartıyor.. daha önce evdeydi 3 4 sene kadar.. evdeyken yaprakları böyle yukarı doğru değildi. Geçen yıl kış aylarında diktik bahçeye baya bi sarardı renk değiştirdi yanık gibi oldu ama bahar aylarında dalları uzadı uçlardan ve üstten yeni filizler verdi dallar yukarı bakmaya başladı kocaman bir ağaç oldu evde de bir arokaryam var onun cinsi farklı daha ince yumsak dallı.. arokaryalar evde de olsa aydınlık ortamı seviyorlar hafif esinti seviyorlar yazları suyu seviyorlar ara sıra fısfıslanmayı da.. direk güneş gördüğünde dalları yanıyor. Evde 2 tane bahçede 1 tane arokaryam var ve çok seviyorum

Barfi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2018, 11:30   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2018
salon arokarya çamı bakımı ile ilgili problemim

Merhaba doğa dostları,
çok severek aldığım 2 senelik bitkim soldu dallarını aşağıya doğru saldı. Sizden ricam bu gidişe nasıl dur diyebilirim ? yapılacak acil yardım nedir.

Eklenen Resimler

DeepDaark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2018, 11:49   #214
Yeni Üye

Hayranlıkla beğendiğim çam

tekrar merhabalar,
Hayranlıkla beğendiğim fakat sahiplerincede cinsi bilinmeyen bu çamın, adını cinsini bilen, İstanbul da yetişip yetişmeyeceği konusunda bilgisi olan var mı acaba ? beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2018, 12:19   #215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DeepDaark Mesajı Göster
tekrar merhabalar,
Hayranlıkla beğendiğim fakat sahiplerincede cinsi bilinmeyen bu çamın, adını cinsini bilen, İstanbul da yetişip yetişmeyeceği konusunda bilgisi olan var mı acaba ? beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.
Aruacaria excelsa.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2018, 12:21   #216
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba doğa dostları,
çok severek aldığım 2 senelik bitkim soldu dallarını aşağıya doğru saldı. Sizden ricam bu gidişe nasıl dur diyebilirim ? yapılacak acil yardım nedir.
Saksıyı değiştirin, daha büyük bir saksı kullanın. Bitkiyi güneş alan bir yere yerleştirin (güneşe bayılırlar).

Eski 12-09-2018, 13:16   #217
Yeni Üye

İlginiz ve hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim. Saksısını değiştirirken torflu toprak mı ilave edeyim ?

Ayrıca Aruacaria excelsa. İstanbulda yetişirmi? (Beylikdüzü Gürpınar sahile yakın oturuyorum 300mt )

Eski 12-09-2018, 14:20   #218
Ağaç Dostu

Alıntı:
İlginiz ve hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim. Saksısını değiştirirken torflu toprak mı ilave edeyim ?

Ayrıca Aruacaria excelsa. İstanbulda yetişirmi? (Beylikdüzü Gürpınar sahile yakın oturuyorum 300mt )
Torf, zaman içerisinde çürür ve köklerin sıkışmasına ve boğulmasına neden olur. Bahçe toprağı kullanın. Arokarya tropik bir bitki dolayısıyla kar-soğuk gibi şeylerden hoşlanmaz. İzmir-Bornova'da, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinin bahçesinde bir adet oldukça yaşlı bir Arokarya vardı, 2003 yılında yağan kar nedeniyle dondu ve kestiler. sözün özü, kışın sıfır derecenin altına inen bir yerdeyseniz arokarya ölür.

Eski 19-09-2018, 17:56   #219
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
İlginç bir video

.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2018, 11:23   #220
Ağaçsever

sagenit's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2015
arkadaşlar çok acil fikirlerinize ihtiyacım var. bu arokaryayı iş yerimin serasında atıl bir durumda buldum, öyle ki havasızlıktan içeri girilmiyordu ve üzerinde salyangozlar geziyordu. hemen sahiplendim üst kısımlar gayet canlı ve sağlıklı olsa da alt kısımlarda yer yer kurumalar var. bu kurumaların zamanla tüm ağacı sarmasından korkuyorum. sararmış dalcıkları mı keseyim, yoksa sararmaların yoğun olduğu tüm dalı mı? ağaç 4 gövdeden oluşuyor, bunları ayırıp ayrı saksılara mı alayım, yoksa komple hepsini çok daha büyük bir saksıya mı? bir de gövdelerde topraktan belli bir noktaya kadar dikenler kurumuş, o noktadan sonra yeşiller (fotoda göstermeye çalıştım), bu kuruma bir hastalık belirtisi mi, ilerler mi? önce saçıkıbrıs, iki hafta kadar sonra da sıvı çam gübresi vermeyi düşünüyorum, sizce doğru mu? lütfen görüşlerinizi yazın, acilen tecrübeli arkadaşların yönlendirmesine ihtiyacım var. sevgiler...

Muda ve green.white beğendi.
sagenit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2018, 10:29   #221
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Çamınız sağlıklı. Her ne kadar kuruyan yerleri olsa da. Filiz veriyor. Yeşil yerleri koyu yeşil. Ev içinde güneş gören yerde sulamasına da dikkat ederek kışı çıkartırsınız. İlkbahara doğru çok dikkatli bir şekilde toprağını hiç bozmadan daha büyük saksıya alırsınız. Şimdi kuruyan yerlerini de alırsanız size kötü gelen görüntüsü de ortadan kalkar. Gübre verme konusunda sonbaharda olduğumuz için ilkbahar dönemine ertelemenizde fayda var. Bitkinin dinlenme durumuna geçmesi gerekiyor. Şu anda ilkbahardaki gibi sürgün vermeye başlamış.

ecs, sagenit ve green.white beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2018, 13:01   #222
Ağaçsever

sagenit's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Çamınız sağlıklı. Her ne kadar kuruyan yerleri olsa da. Filiz veriyor. Yeşil yerleri koyu yeşil. Ev içinde güneş gören yerde sulamasına da dikkat ederek kışı çıkartırsınız. İlkbahara doğru çok dikkatli bir şekilde toprağını hiç bozmadan daha büyük saksıya alırsınız. Şimdi kuruyan yerlerini de alırsanız size kötü gelen görüntüsü de ortadan kalkar. Gübre verme konusunda sonbaharda olduğumuz için ilkbahar dönemine ertelemenizde fayda var. Bitkinin dinlenme durumuna geçmesi gerekiyor. Şu anda ilkbahardaki gibi sürgün vermeye başlamış.

çok teşekkür ederim cevabınız için. önerilerinize uyacağım. sevgiler...

sagenit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2018, 16:46   #223
Ağaçsever

green.white's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2018
Başlık hakkında bir kaç sorum olacak cevaplayabilirseniz sevinirim.
1) genel olarak nasıl görünüyor? yaprakları sarkık ama cinsinden dolayıdır diye düşünüyorum.
2) boyu 170 cm.(zeminden) boyuna göre saksısı nasıl, yaklaşık 5 yıldır aynı saksı içinde, değiştirmek gerekir mi?
3) ikinci fotoğrafta gördüğünüz gibi topraktan itibaren 4 gövde çıkmış, bu 4 tane ağaç olduğu anlamına mı geliyor?
4) 3. ve 4. Fotoğrafta en tepe kısımlarını çektim. Çelikleme yapmak istersem yapabilir miyim? Ya da bekleyeceksem ne kadar beklemeliyim?

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
green.white Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2018, 13:15   #224
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ben çam ağaçlarının hiçbirinde piç tabir edilen yandan sürgün verdiğini görmedim. 4 farklı salon çamına sahipsiniz. Bitkinin dinlenme döneminde çok dikkatli bir şekilde ayrı saksılara aktarmanız gerekiyor. Kökler birbirine girmiştir. Çok küçükken ayrılması gerekiyordu. Çam kökleri çok hassas. Hepsini birden kaybetme ihtimaliniz bulunmakta. Çamlar çok sonra kuruyabiliyor. İlginç bir şekilde sagenit arkadaşımızın salon çamı da 4 dallı.

Üretme konusunda arkadaşımız video eklemiş.

Arokarya, Salon çamı (Araucaria heterophylla)

sagenit ve green.white beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2018, 14:33   #225
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetvel Mesajı Göster
Bugün Ataköy Camiinin bahçesine dikilmiş bir salon çamı gördüm. Görevliye sordum "bu geçen hafta burda yoktu, nerden geldi" diye... Evinde bakamayan bir bayan caminin bahçesine dikilsin diye vermiş.

Bitkinin boyu yaklaşık 165 cm civarında... Dikildiği yerin çevresinde ortalama 3 metrelik çamlar var ama güneş alma konusunda sorunu yok bitkinin...

Şimdi sizlerden öğrenmek istediğim konu şöyle... Dış mekanda İstanbulun hava şartlarına dayanması mümkün mü bu bitkinin? Malum bu sene şu ana kadar özellikle son 15-20 gündür epey yağış aldı İstanbul, belki kar da yağacak, don olacak. Bu bitkinin dayanma gücü nedir acaba? Çevresini naylonla sarsam ne gibi bir sonuç elde ederim?

İyi geceler.
Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bahçesinde oldukça yaşlı bir salon çamı vardı 2003 kışında yağan kar nedeniyle dondu ve kestiler. Aruacaria tropik koşullarda yetişen bir bitkidir ve soğuklardan hiç hoşlanmaz. Kışın plastik örtü altına alınıp ısıtıcı çalıştırılmazsa, kar yağınca ölür.

Uguryagcioglu beğendi.
Eski 20-07-2019, 19:59   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2019
Arakoryam için yardım

Merhaba hediye olarak arakorya sahibi oldum. Ilk iki ay salonda ki yerinde gayet sağlıklı ve yaprakları yukarı doğru bakıyordu. Sonra fisfislamam ve sulamama rağmen yapraklarını aşağı doğru tamamen indirdi. internette ki araştırmalarim sonrası yerini degistirdim. Ama bir gelişme olmadı. Yapraklarında kuruma **** renk solması yok sadece tamamen aşağı yönde kötü bir görünümde. Lütfen yardımcı olun kuruyup ölmesin istiyorum.

Eklenen Resimler

Uguryagcioglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2019, 21:49   #227
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uguryagcioglu Mesajı Göster
Merhaba hediye olarak arakorya sahibi oldum. Ilk iki ay salonda ki yerinde gayet sağlıklı ve yaprakları yukarı doğru bakıyordu. Sonra fisfislamam ve sulamama rağmen yapraklarını aşağı doğru tamamen indirdi. internette ki araştırmalarim sonrası yerini degistirdim. Ama bir gelişme olmadı. Yapraklarında kuruma **** renk solması yok sadece tamamen aşağı yönde kötü bir görünümde. Lütfen yardımcı olun kuruyup ölmesin istiyorum.
Saksısını büyütün. Güneş alan bir yere yerleştirin, sulayın.

Eski 21-07-2019, 18:26   #228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Saksısını büyütün. Güneş alan bir yere yerleştirin, sulayın.
Yardımınız için teşekkürler saksısını degistirdim. Üst kısım torf çok kuru ama alt kısımlar çok ıslaktı kökler birbirine girmiş çok ellemeden değişimini yaptım ve can suyu verdim. Yanlis yaptigim bir durum yoktur insallah.Güneş alan yerden kastimiz gün içersinde direk güneş ışığı alacak bir yerden mi bahsediyorsunuz. Sulama konusunda şimdiki saksıda da aynı sorunla karşılaşırsam kök çürümesi olur mu acaba

Uguryagcioglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 11:55   #229
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uguryagcioglu Mesajı Göster
Yardımınız için teşekkürler saksısını degistirdim. Üst kısım torf çok kuru ama alt kısımlar çok ıslaktı kökler birbirine girmiş çok ellemeden değişimini yaptım ve can suyu verdim. Yanlis yaptigim bir durum yoktur insallah.Güneş alan yerden kastimiz gün içersinde direk güneş ışığı alacak bir yerden mi bahsediyorsunuz. Sulama konusunda şimdiki saksıda da aynı sorunla karşılaşırsam kök çürümesi olur mu acaba
Gün içerisinde güneş alan, ama hep ışıklı bir yerden söz ediyoruz. Tek başına torf kullanılması tavsiye edilmez. Perlit-vermikulit-torf-kum karışımı kulanırsanız iyi olur. Sadece torf kullanıldığında, torf zaman içerisinde çürüyeceği için kökler sıkışır, hava alamaz.

Eski 26-08-2019, 08:53   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Merhaba arkadaşlar, salon çamının bazı noktalarında pamuklar oluşmuş. Sebebi nedir, unlu bit olabilir mi?

vcarter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2019, 17:29   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2019
Merhaba benimde evimde tahmini 25 yıllk bir arakorya var. Saksı değişimini kurur korkusuyla yapamıyorum. Bu konu da öneriniz var mı?

Nisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2020, 16:25   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2020
Merhabalar, foruma yeni katıldım, diğer cevaplarınızı okudum ve ben de tecrübenizden yararlanmak adına birşey danışacağım

Resimdeki salon çamım 2 -3 kökün bileşiminden oluşuyor, özellikle gövdelerden birine bağlı alt-iç köklerde resimdeki gibi kuruma ve dökülme var.
-Haftada 1 aynı gün 1.5 lt su veriyoruz
-Gün içerisinde yapraklarını su ile fısfıslıyorum
-Toprağını yeni değiştirdik, bitki besini de ekledik (değiştirenin dediğine göre kuvvetli ve nadir bulunur besin eklemiş)
-Yeri gereği yalnızca sabahları, çamın bir kısmı direk güneş ışığı alıyor

Sizce kuruma nedeni ne olabilir? İlginize şimdiden teşekkür ederim
[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

aurocaria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2021, 20:30   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2021
Merhaba,
Benim de 5 ay önce hediye edilen bir arokaryam var fakat yaklaşık 1 aydır gövde ve dallarda kararmalar ve aşağı doğru eğilmeler oldu. önceki aylarda da aynı şekilde yapıyordum bakımını. yerini falan da değiştirmedim neden böyle olmuş olabilir ve geri döndürebilir miyim acaba ? fotoğrafları ekleyebilmişimdir umarım. Yardımlarınızı rica ederim.

Eklenen Resimler

buse.yel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2021, 20:57   #234
Ağaç Dostu

[QUOTE=buse.yel;1604648]Merhaba,
Benim de 5 ay önce hediye edilen bir arokaryam var fakat yaklaşık 1 aydır gövde ve dallarda kararmalar ve aşağı doğru eğilmeler oldu. önceki aylarda da aynı şekilde yapıyordum bakımını. yerini falan da değiştirmedim neden böyle olmuş olabilir ve geri döndürebilir miyim acaba ? fotoğrafları ekleyebilmişimdir umarım. Yardımlarınızı rica ederim.[/QUOTE
Arokarya ışığı çok sever. Güneş alan bir pencereye yakın şekilde yerleştirin. Gübre ve sulamayı ihmal etmeyin.

Sib beğendi.
Eski 23-03-2021, 08:37   #235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2021
Talking

[quote=Doku_Kültürcü;1604651]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buse.yel Mesajı Göster
Merhaba,
Benim de 5 ay önce hediye edilen bir arokaryam var fakat yaklaşık 1 aydır gövde ve dallarda kararmalar ve aşağı doğru eğilmeler oldu. önceki aylarda da aynı şekilde yapıyordum bakımını. yerini falan da değiştirmedim neden böyle olmuş olabilir ve geri döndürebilir miyim acaba ? fotoğrafları ekleyebilmişimdir umarım. Yardımlarınızı rica ederim.[/QUOTE
Arokarya ışığı çok sever. Güneş alan bir pencereye yakın şekilde yerleştirin. Gübre ve sulamayı ihmal etmeyin.
değiştirdim yerini cam kenarına aldım dediğiniz gibi.bakalım inşallah iyileşir. Çok teşekkür ederim

buse.yel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2022, 23:00   #236
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akdeniz Defnesi Mesajı Göster
1- Biraz yüksek kalın gövdeli ağaç nakil edilse ankarada örtüsüz kışı atlatıp adapte olur mu, kaliteli hümik asit ve bitki antifirizi ile ilk yıl kökler derine ininceye kadar uyarlama yapılsa mesela tutmaz mı?

2- Birde çam ağacı olarak tanınsa da çam sülalesinden ayrı bir tür olarak biliyorum, doğru mu bu?
Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bahçesinde 20-30 yaşında bir aruacaria çamı vardı. 2003 yılında gerçekleşen kar yağışı ardından gelen soğuk neticesinde dondu. Bahar ayları geldiğinde yeni sürgünler oluşturmadı ve ağacı kestiler.
Yani, bu çam türü tropik bir tür ve soğuklarda ciddi zarar görüyor. Humik asit ya da benzeri maddeler ağacı kurtarmaz.

HasatZamanı beğendi.
Eski 13-08-2022, 14:13   #237
Sib
Yeni Üye

Sib's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2022
[quote=buse.yel;1604658]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster

değiştirdim yerini cam kenarına aldım dediğiniz gibi.bakalım inşallah iyileşir. Çok teşekkür ederim
Merhaba,
Çok uzun zamandır bu konu başlığında yazı yazılmamış. Benim üzüntüm ve problemim de salon çamım.
Ankara'dayken ışık ve perde arkasından çok kısa süreli güneş ışığı da alıyordu. Bodrum'a taşınınca bir türlü aynı ortamı sağlayamadım ve dikenleri hatta ana dallardan biri kurudu ve düştüler. Yardıma ihtiyacım var

Mesut Temiz beğendi.
Sib Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2022, 14:39   #238
Sib
Yeni Üye

Sib's Avatar

[quote=Sib;1617125]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buse.yel Mesajı Göster

Merhaba,
Çok uzun zamandır bu konu başlığında yazı yazılmamış. Benim üzüntüm ve problemim de salon çamım.
Ankara'dayken ışık ve perde arkasından çok kısa süreli güneş ışığı da alıyordu. Bodrum'a taşınınca bir türlü aynı ortamı sağlayamadım ve dikenleri hatta ana dallardan biri kurudu ve düştüler. Yardıma ihtiyacım var
1. fotoğrafı yeri uygun mu diye sormak için koydum.
2. ve 3. fotoğraf dökülmeleri gösteriyor. (Umarım yüklenmiştir.)

Saksısını 3 yıl sonra bu sene değiştirdim. Besini bitmiştir bunca sene ve o yüzden dökülüyordur diye solucan gübresi ve torf koydum. Bu başlık altını da okudum ama yine de bilen biri bana ne yapmam gerektiğini söyler mi?
Işıkla ilgili problemden dolayı asimetrik olarak yanlara doğru uzamış anladığım kadarıyla. Şu andaki yeri iyi mi?

Evim genel olarak loş. En aydınlık yer burası ama hiç güneş ışığı almıyor burası.
Ne yapmalıyım sizce? Ölmesini hiç istemem

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 13-08-2022, 16:12   #239
Ağaç Dostu

[quote=Sib;1617126]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sib Mesajı Göster

1. fotoğrafı yeri uygun mu diye sormak için koydum.
2. ve 3. fotoğraf dökülmeleri gösteriyor. (Umarım yüklenmiştir.)

Saksısını 3 yıl sonra bu sene değiştirdim. Besini bitmiştir bunca sene ve o yüzden dökülüyordur diye solucan gübresi ve torf koydum. Bu başlık altını da okudum ama yine de bilen biri bana ne yapmam gerektiğini söyler mi?
Işıkla ilgili problemden dolayı asimetrik olarak yanlara doğru uzamış anladığım kadarıyla. Şu andaki yeri iyi mi?

Evim genel olarak loş. En aydınlık yer burası ama hiç güneş ışığı almıyor burası.
Ne yapmalıyım sizce? Ölmesini hiç istemem
2000 yılıydı. Amerika - Hawaii'den 1kg kadar salon çamı (aruacaria) tohumu getirtmiştim. Hemen ektim tohumları (tohumlar çok kısa ömürlü, hasat edildikten sonra bir ay içerisinde çimlenme güçleri sıfıra geliyor). Tohumların çok azı çimlendi. Fidelerin bir kısmını arkadaşlarıma dağıttım. Bu arkadaşlarımdan bir tanesi, bitkiyi güneş gören bir pencere önünde büyüttü, diğeri ise gölge loş bir alanda büyüttü. Güneşte büyütülen ağaç, oldukça büyük oldu. Gölgedeki ise bonsai kıvamında kaldı. Sizin sorununuz, bitkinin güneş ihtiyacını karşılayamamak. Çözüm, güneş gören bir pencere önüne yerleştirin. Bu mümkün olmuyorsa, bir kaç tane led lamba (15-20 watt) ile bu ihtiyacı karşılayın.

Mesut Temiz, Muda, TCM ve 1 kişi beğendi.
Eski 14-08-2022, 23:04   #240
Sib
Yeni Üye

Sib's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Salonda yerini severse hiç sorun çıkarmaz...Hızlı büyür...ancak güneş yeterli gelmezse güzel formu bozulur boydan büyümek yerine yanlardan dal büyütür şekil olarak güzel olmaz...Bendeki nerdeyse tavana dayandığından vermek zorunda kaldım...özellikle tekli yerine bir saksıda üçlü dikilirse görüntüsü çok daha güzel olur...
Benimkinin formu bozuldu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024