agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni126Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-08-2015, 15:40   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gürcan_keskin Mesajı Göster
Bu bitkinin ne olduğunu bilmiyordum.Siteden kılıch arkadaşımızın bilgisi doğrultusunda öğrendim.Bu sayfadan da schefflera hakkında biraz bilgi edindim.Teşekkürler.
Eklenti 406410

Eklenti 406411
Bu tür alacalı yaprakları hiç görmemiştim. Hala bakıyormusunuz bu bitkiye?

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2015, 08:38   #212
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Merhabalar

Bu Schefflera bana yaklaşık 7 yıl önce hediye gelmişti. Bunca zaman içinde alt dalları ve yaprakları dökülerek boy atmaya başladı. Toprağını değiştirdim. Çiçeksiz bitkiler için olan besinlerden takviye yaptım ama nafile alt gövdeden yaprak alamıyorum ve boy atmaya devam ediyor.

Budama yapmamı tavsiye edermisiniz ?

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 11:59   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2015

ben aranıza katılan yeni üyeyim şefleram da kafrengi şeklinde böceklenme oldu yaprakları yapış yapış lütfen kurtarmam için bana bilgi yardımında bulunurmusunuz

mor_kelebek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 21:37   #214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2015
Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var. Annemde biraz solgun bir şeflera vardı. Kendi evime getirdim. 1 ay kadar oldu kendini toplamadı. Köklerine bakmak için topraktan çıkardım. Biraz toparlar ümidi ile suya koydum. Bitkinin fotoğrafları aşağıda. Şefleraların kökleri bu şekilde mi oluyor yoksa bir problem mi var? Kendine gelmesi için ne yapabilirim?

Name:  Image00006.jpg
Views: 1596
Size:  20.7 KB

Name:  Image00007.jpg
Views: 1740
Size:  19.2 KB

dr.arrican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 20:38   #215
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
normal bir kök yapısı var. ama saçak kökleri kopardınız mı?

ana gövde yaşlı oldugu için kökler de yaşlı gözüküyor.

şunu unutmayın bu bitki dalından keserek de köklendirme ile üretilebilir. isterseniz taze dallarından da keserek suda köklendirebilirsiniz.

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 20:43   #216
Ağaçsever

arkadaşlar benim çiçeğimin yapraklarında beyaz renk yok. sadece yeşil yapraklar var. neden olabilir acaba.

Eski 08-08-2016, 00:58   #217
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iyiarama Mesajı Göster
arkadaşlar benim çiçeğimin yapraklarında beyaz renk yok. sadece yeşil yapraklar var. neden olabilir acaba.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonerordo Mesajı Göster
bahsettiğiniz ikisi farklı türler.
Farklı tür demezsek daha doğru olur, zira bunların hepsi aynı türün, yani aynı bitkinin çeşitli kültivarları, bitki aynı bitki, ama bazılarının yaprakları tamamen yeşil, bazılarının yaprakları alacalı.

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2016, 01:13   #218
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Alıntı:
Söylediğim gibi, çeşitli schefflera kültivarları var, doğal türün yaprakları tamamen yeşildir, boyu da fazlasıyla uzayabilir, sonradan çeşitli kültivarlar oluşturulmuş, bunlardan bazıları boyuna göre farklılık gösteriyor (fazla uzayan, orta boylu, bodur), bazıları ise yaprak rengine göre farklılık gösteriyor (tamamen yeşil, yeşil ve sarı, yeşil ve beyaz).

Eski 08-08-2016, 09:31   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Alacalı (sarı-yeşil) yapraklı bitkiler kimera denilen bir oluşum sonucu böyle gözükür. Aynı durum alacalı paşa kılıcı için söz konusu. Alacalı paşa kılıcından yaprak çeliği yaparak üretirseniz, gelişen bitkilerde alacalılık yok olur.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2016, 11:22   #220
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Alacalı (sarı-yeşil) yapraklı bitkiler kimera denilen bir oluşum sonucu böyle gözükür. Aynı durum alacalı paşa kılıcı için söz konusu. Alacalı paşa kılıcından yaprak çeliği yaparak üretirseniz, gelişen bitkilerde alacalılık yok olur.
Aynen. Paşa kılıcı yapraktan üretildiği zaman önce kök oluşur ve daha sonra bu köklerden filizler oluşur. O yüzden alacalılık kaybolur. Çünkü yeni oluşan kökler alacalılık özelliğini taşımazlar. Kökler zaten genellikle alacalılık özelliğini taşımazlar. Alacalılık özelliği yapraklarda ve dallarda bulunur. O yüzden bunlardan üretim yapmak gerek. Yapraktan üretim zamanı da, eğer ilk önce kök ve ya yumru oluşur ve daha sonra bunlardan filizler oluşursa, alacalılık özelliği yine kaybolur. Çünkü yeni oluşan kökler ve yumrular alacalılık özelliğini taşımazlar. Mesela, alacalı zz çiçeği sadece yeraltı gövdesinden çoğaltılabilir, yapraktan üretim zamanı yeni oluşan yumru normal yeşil yapraklar oluşturacaktır. Ayrıca, alacalı bitkilerin yapraklarında klorofil oranı daha düşüktür. Yeşil olmayan kısımlarda klorofil hiç yoktur ve bu bölgeler fotosentez yapamaz. O yüzden alacalı bitkiler daha hassas olurlar, daha yavaş büyürler, daha dikkatli bakım gerektirirler. Alacalı schefflera sahibi olanlar bakımına özen göstermeliler. Sonuç olarak yeşil yapraklı bitkiler daha dayanıklı ve alacalı yapraklı bitkiler daha hassas. Eğer gerekli bakımı sağlayamıyorsanız, yeşil yapraklı schefflera deneyin, bakımı daha kolay olacaktır.

Eski 12-08-2016, 17:11   #221
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor_kelebek Mesajı Göster
ben aranıza katılan yeni üyeyim şefleram da kafrengi şeklinde böceklenme oldu yaprakları yapış yapış lütfen kurtarmam için bana bilgi yardımında bulunurmusunuz
Şeflerada en çok karşılaşılan problemlerden biri ile karşılaşmışsınız. Şimdi bitkinizin durumu nasıl bilmiyorum, inşallah her şey yolundadır.
Her bitkinin bir belalı zararlısı olur, şefleranın da belalı zararlısı kabuklu bitlerdir Genellikle kahverengi ve tonlarında olurlar, yaprak saplarında, yaprakçıkların üstünde ve altında, yaprakçıkların arasında, yaprakçıkların birleştiği noktalarda, yaprakların gövdeye birleştiği yerlerde ve hatta gövde üzerinde bile bulunabilirler. Temizlemek kolay. Yeteri kadar kulak pamuğu ve alkol gerekli. Kulak pamuğunu alkolde ıslatıp bitleri temizleyin. Hepsini temizledikten sonra bitkiyi duşta yıkayın. Bu işlemleri bir kaç defa tekrarlayın.
Not: Bu bitler yaprak özsuyunu emerler ve bununla da bitkiyi güçten düşürürler. Görüldüğü an müdahele edilmeli. Ayrıca salgıladıkları yapışkanlı salgı yaprakları kaplar ve daha sonra küflenme oluşur. Bu şekilde de bitkiye zarar verirler. Yapışkanlı salgı bazen saksı kenarlarına ve çevredeki eşyalara da bulaşabilir. Alkolle silince gider. Temizleme işlemi sonunda kullandığınız pamukları diğer bitkilere yaklaştırmadan yok edin Çöpe atın yani

Eski 08-06-2017, 01:03   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2017
Benim çiçeğimde son 2 haftadır bu şekilde kurumalar mevcut. Kuruyan yerlerden Yen'i yapraklar çıkacağı zaman kürüyor ne önerirsiniz
Mobilden resmî anca bu kadar ekleyebildim

https://hizliresim.com/dGqYvX

mustafam050 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 18:01   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2017
Arkadaslar benm seflerami balkona cikarsam günes görmeyen bir yere böceklenme olurmu biraz sicak havadan faydalanip hizli büyümesi icin

Şehri Kaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2017, 16:11   #224
Ağaçsever

Karadeniz de ise balkonda cok harika oluyor ama nemi az olan iç kesimlerde direk gunes görmemesi gerekli yoksa yapraklar yaniyor. Böcek cevrede bitkilerde varsa muhakak sizrde bulaşacaktır

Eski 08-08-2017, 11:08   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2017
benim çiçeğim de uzayıp gidiyor yaklaşık 6 yildir bakıyorum. acaba kesip köklendirsem ölür mü? cesaret edemiyorum önce suda mı köklendiriyorsunuz?

kaybukef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 17:16   #226
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaybukef Mesajı Göster
benim çiçeğim de uzayıp gidiyor yaklaşık 6 yildir bakıyorum. acaba kesip köklendirsem ölür mü? cesaret edemiyorum önce suda mı köklendiriyorsunuz?
Birşey olmaz bitkinize rahatlıkla çelik alabilirsiniz direk toprağa dikin o köklenir

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aybükeahmet beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 23:10   #227
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaybukef Mesajı Göster
Ben kesip suda köklendirerek çoğalttım. Hatta yaprağını dalıyla suya koydum. Bir kaçtane denedim ve 5 tane kopardığım yapraklı dallardan 3 ü köklendi ve diktim.

hamseey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 12:02   #228
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Sonucunu paylaşın lütfen

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2017, 11:37   #229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Dokuzuncu senesinde Kıbrıs' taki evin bahçesindeki Schefflera.

Name:  Schefflera 2017.jpg
Views: 1484
Size:  64.0 KB

lusoari, efeege ve A_NOMAD beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2017, 17:59   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2017
Forumda başka konuya yazdığım aşağıdaki konu hakkında fikri olan var mı acaba?

Mine Pakkaner'e soralım

Rec57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2017, 15:41   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Bu çiçeği nereden kesip köklendireyim?Bu mevsimde tutar mı?130 cm falan boyu

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aybükeahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2017, 21:37   #232
Ağaçsever

İber35's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2017
Selamlar.Bugün A101 de gördüğüm Scheflera dan iki adet aldım.Boyları neredeyse 70 cm.kadar vardı.Fiyatıda 9.90Tl.idi.Almayı düşünen arkadaşlar için ön bilgi olsun istedim.Diğer çeşitler olarakta kauçuk,yelken çiçeği,çift renkli yaprağı olan yuka ve askılı saksıda çok güzel eğrelti otu vardı....

İber35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2018, 00:27   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Merhaba, umarım görürsünüz şefleramı 1 ay ev arkadaşıma bırakıp gittim döndüğümde bütün yapraklarını dökmüştü ve ucu da kurumuş siyahtı bana söylediğim gibi suladığını söyledi bunun sebebi ne olabilir ve ne yaparak düzeltebilirim?

Eklenen Resimler

.bitkisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2019, 14:58   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2019
Sheflera

Merhaba arkadaslar yeni katildim araniza bugun bir talihsizlik yasadim sheflera bitkim kirildi ben onu tekrardan topraga diktim acaba burda kendiliginden koklenirmi

Asli89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 13:13   #235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2018
Bende bir arkadaşımın alacalı şeflerasından bir dal kestim suya koydum ve köklenmesini bekliyorum. Burda okudum bir yazıda alacalı çiçekler dalından köklendirme ile çoğaltılınca alacalı değilde yeşil olarak büyümeye devam ediyorlarmış inşallah doğru değildir😣

Ryhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 13:32   #236
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ryhn Mesajı Göster
Bende bir arkadaşımın alacalı şeflerasından bir dal kestim suya koydum ve köklenmesini bekliyorum. Burda okudum bir yazıda alacalı çiçekler dalından köklendirme ile çoğaltılınca alacalı değilde yeşil olarak büyümeye devam ediyorlarmış inşallah doğru değildir
Hayır değişmiyor rengi nasılsa aynı kalıyor

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2019, 10:31   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2019
Merhaba arkadaşlar. Buralarda kimse kaldı mı yardımcı olacak. Benim iki senelik bir şefleram var alt yapraklarını önceki evimde döktü. Şimdiki evimde cam önünde sürekli üstten yaprak çıkartıyordu. Ama bn alt görüntüsünden rahatsız olup ona kıydım. Umarım dogru bişey yapmışımdır. Kestiğim parcaları pet bardağa koydum güneş görmeyen ama aydınlık bir yere koydum. Bilgisi olan varsa doğru mu yaptım söylermi? **** direk toprağa mı dkmeliyim? Herkese bol çiçekli günler dilerim.

Çiçek Güzeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2019, 09:23   #238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2019
Tekrardan merhaba �� kesip suya koyduğum şeflera dalları teklemeye başladı acaba toprağa diksem çürür mü çünkü yeni yeni Filiz çıkardılar ve onları kaybetmek istemiyorum

Çiçek Güzeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2020, 20:17   #239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2019
Nasıl koklendirdinz

Çiçeklere aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2020, 09:05   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2018
Minik şefleram

Eklenen Resimler

sedalein Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024