agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-11-2011, 21:55   #1471
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
gardenya konusunda baya ilginç oldu. teşekkürler bilgilendirmeler için

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2011, 22:57   #1472
Ağaçsever

mhrslm's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2011
"Galat-ı meşhur lügat-ı fasihten evladır." derler. Yani dilde yaygın olarak kullanılan yanlışı bir noktadan sonra doğru kabul etmek gerekir.

mhrslm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2011, 17:39   #1473
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
gözümüz gönlümüz açılsın...

Eklenen Resimler

kana06 ve belce beğendi.

Düzenleyen eb_ru : 20-11-2011 saat 19:30
eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 12:10   #1474
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
maşallah maşallah kokusunuda isterdik ama görüntüyle idare edecez artık :=)

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2011, 22:22   #1475
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

sayın eb ru hayırlı olsun çiçeğiniz. harika görüntü valla. kokusu nasıldır kimbilir.

Eski 23-11-2011, 13:28   #1476
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Teşekkürler dostlar. Çok uğraştım çiçğim ölmesin diye. Şimdi benden keyiflisi yok.
Bol gardenyalı günler...

Eski 24-11-2011, 21:59   #1477
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sevgili eb_ru maşallah ne kadar güzel. Nasıl bir güzellik bu değil mi? Benim de bir çiçeği 10 Kasım'da açmıştı film gibi fotoğraflamıştım

Patlama Anı III

Harika bir şey. Naz yapıyor, nazlana nazlana açıyor. Şu an daha ılık ve güneşli olan salonda. Daha çok sevdi yeni yerini, ikinciyi açmaya başladı. Kıskansın da açsın diye Hoya carnosa'yı da yanına koydum. Zaten o açarsa bayram yapacağım.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:10
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2011, 23:14   #1478
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

valla harikasınız. 6 aylık bir gardenyanın ne zaman ilk çiçeğini görürüm.

Eski 24-11-2011, 23:58   #1479
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın maysan80, yaprak gelişimi nasıl, bir de ulaştığı ebat gözümde canlanmadı, aldığı ışık önemli. Günde 1-2 saat güneş faydalı, toprak asidik olmalı, sulama en fazla bir bardak; ayda bir suyuna 1 parça limon tuzu. Tomurcuk yokken arada fısfısı sever. Çiçekliyken gübre vermek gerekiyor, Vilmorin tavsiyem. Resim eklemiş miydiniz daha evvel?

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:09
Eski 25-11-2011, 18:24   #1480
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

rahmetli gardenyamın resmini ekklemiştim ama bu yeni ve daha eklemedim. en kısa zamanda eklerim. yorumlarınızı da beklerim aynı şekilde.

Eski 26-11-2011, 18:16   #1481
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Sayın maysan80 iç mekanda baktığımızdan dolayı ve de kışın kalorifer vs'den dolayı odanın nem miktarı düşecek, bu yüzden çiçeğinize nem sağlamak için saksının altına,tabağına çakıl taşlı sistem yapınız. Taşlar ne kadar küçük olursa yüzey alanı artacağı için sağlayacağınız nem de artacaktır. Çakıl taşını akvaryumculardan bulabilirsiniz. Ayrıca mutlaka demir eksikliğine karşı "sararan yapraklar" için satılan şelatlı demir-mangan vs içeren gübre kullanınız,yılda iki kere falan yapmakta yarar var,demir eksik olunca fotosentez yavaşlıyor, yeni yaprak yapamıyor bitki. Saksıda köklerini boğulmaktan kurtarmak için saksı harcınızı hazırlarken ponza taşı kullanınız. Çiçeklenmesi için toprakta potasyum olmalı, bunun için çiçekli bitkiler için satılan gübre kullanmalısınız. Ben hiç limon tuzu kullanmadım. Etkisi nedir ne değildir bilemiyorum.
Gardenya kokulu günler sizinle olsun

Eski 26-11-2011, 18:36   #1482
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

valla gardenya ile ilgili çok fazla şey okudum sayılır ama bence esas olan tecrübedir. daha fazla bulabildiğim kadar okumaya devam edeceğim. yeni şeyler öğrenirsem sizlerle paylaşacağım.....

Eski 26-11-2011, 20:13   #1483
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Merhaba,
Başlığın ilk mesajlarında sayın Mine Pakkaner'in bu konuda yazıları var. Toprağı asitli hale getirmek için suya limon tuzu katıyor.
Ben 2 kere yaptım. Sonuçtan memnunum.
Çiçek açan bitkiler için Vilmorin, Gardenyaya çok iyi geliyor. İçinde şelatlı demir bulunuyor (arkasında yazıyor). Ben diğer bitkilere de bundan arada veriyorum, orkidelere de. Çiçekli bitkilerde sonuçları süper.
İkinci tomurcuk da patladı. Salona gidip gelip kokluyorum. Tez çeçiçek dileklerimle!

Eklenen Resimler

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 20:15
Eski 27-11-2011, 11:03   #1484
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Maşallah sevgili SerDag ne güzel çiçek
Sizinkinin cinsi benimkinden farklı mı acaba?
Limon tuzu yapmadan da coşuyor çiçek , olmazsa olmaz değil bence. Yeter ki toprak harcı güzel olsun. Toprak harcı hazırlarken orkide torfu kullanılarak pH düşürülebilir ya da pH'ı 5.5-6.5 aralığında olan hazır topraklarla kombinasyon yapılabilir. Bunların hiçbirine ulaşılamıyorsa az miktarda toz kükürt toprağa verilebilir, toz kükürt oksijen ve su varlığında bakterilerce sülfürik asite dönüştürülüyor. Böylece pH düşürülebiliyor. Hem kükürtün şöyle bir faydası daha varmış, küllemeye neden olan mantarları öldürüyormuş. Ayrıca bu dönüşüm yavaş yavaş olacağı için bitki daha çok faydalanabiliyormuş. Ancak kullanılacak miktarı ayarlamak önemli.

Eski 27-11-2011, 21:06   #1485
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

peki sayın eb ru bu oranları nasıl ayarlayacağız. bu konuda da aydınlatır mısınız?

Eski 27-11-2011, 22:43   #1486
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sevgili eb ru çok teşekkür ederim. Ziraat müh. kayınpederimden geldi herhalde yanlış değildir. Gardenyanın hibritlerini varyetelerini hiç duymadım. Ama tomurcuğun bir tarafı balkonda soğuktan yanmıştı, o taç yaprak minik kalıp gelişemedi, bir tarafı o yüzden daha minik çiçeğin. Zavallı yavru, iyi ki düşüp ölmedi. Evvelki çiçekleri yuvarlak ve simetrik, o sıralarda Ankara ayazları yoktu henüz.

Bu cep telefonuyla gece vakti flaşla çekim, çok net sayılmaz.. Daha iyi çekimler şurada:
l i t t l e gardener: Ekim 2011

l i t t l e gardener: Gardenya

Forumdaki ilk mesajlarda Mine Pakkaner'de okuyunca ayda bir limon tuzu yaptım. Yoksa ben bilmiyordum toprak nasıl asitlendirilir vb. Birkaç üye de denemişti. Ama şu aralar pek vaktim olmadı. Çok düzenli yapamıyorum. Sanırım olumsuz bir etki yapmadı. Daha ziyade Vilmorin kullanıyorum, şelatlı demir-mangan vs içeriyor. Onu verince çiçekleri uzun süre duruyor... Çiçekli olduğundan daha süzek bir toprağa da aylardır geçiremiyorum..

Ama ne güzellik değil mi, işten eve gelince hemen çiçeğe koşmak hep Gardenyalı kalın

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 20:14
Eski 28-11-2011, 11:18   #1487
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maysan80 Mesajı Göster
peki sayın eb ru bu oranları nasıl ayarlayacağız. bu konuda da aydınlatır mısınız?
Güzel soru
Asidik topraklarda bitki yatiştirmeye başlayan acemiler (ben de dahil) için kükürt olayı tehlikeli. Bizler hazır toprak kullanmalıyız. Ben Seltop marka bir toprak aldım pH aralığı 5.5-6.7 imiş. Gardenya da pH 5-6 aralığını sevdiği için uygundur. Bu toprağa tabi ponza taşı torf vs ekledim. Bundan sonra önemli olan kireçli suyu verip toprağın pH'ını yükseltmemek. İnanın uygun ortamı sağladığınızda bu çiçek sorunlu bir çiçek değil. Benim üçüncü çiçeği açmak üzere ve üzerinde 15-20 tane daha tomurcuğu var hala da tomurcuk yapıyor (maşallah diyelim )
Meraklıları için pH düşürmekleilgili ingilizce bir makale http://hubcap.clemson.edu/~blpprt/lowerpH.html

Sevgili SerDag sanırım çiçeklerimiz aynı Tabi benimki daha minik umarım bir gün seninkiler gibi olur .Çekebildiğim en güzel resmi aşağıda. Bu arada ne kadar çok çiçeğin var maşallah, toplam sayı kaç?

Eklenen Resimler

Eski 28-11-2011, 12:54   #1488
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Merhaba sevgili eb_ru, evet epey bir var gerçekten Oturup bir saymalı. Evimde, iş yerimdeki odamda, çay salonunda.. Hangisi neredeki güneşi, ortamı sevdiyse. Ayırıp epey hediye de ediyorum çünkü yetişmek bazen zor olabiliyor. Baktıklarımı hep yazdım resimledim, kimileri artık gitti. Kalanlardan haber geçmeye devam ediyorum. Misafirler istediklerinde kıramıyorum ona gidiyor misal Forumdan da isteyen sevgili üyeler oluyor. Yoksa hepsiyle başa çıkamazdım. Ama bu arada ben duruyor muyum? Hayır! Forumda görüp bayılıp ben de istiyorum. Sağolsunlar, kırmayıp gönderiyorlar, müthiş bir keyif.

Ah şu bendekinin de çiçeği bitse de toprağını değiştirsem. Cidden kükürtü ben de bilemem, toprak konusunda çok acemiyim. Bu gardenyam torfta hediye geldi, bu başlıkta yazışmaya başlayalı beri değiştireceğim kararlıyım. Ponza taşı önerin kulağımda küpedir sevgili eb_ru. Çiçek bir bitse hemen uygulayacağım. Çiçeği bitse tomurcukları vardı kıyamadım kalkışamadım. Bu öneriler müthiş faydalı oluyor, çok teşekkür ederim Ayrıca daha da çiçek fotosu isteriz lütfen gönlümüzü açın Bol Gardenyalı kalın

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 20:12
Eski 28-11-2011, 15:02   #1489
Ağaç Dostu

sevgice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Merhabalar size gardenya ilgili sorum olucak. Acaba çiçeksizken de yeşil yaprakları kokulumu.
Yoksa beyaz çiçegi mi kokulu. Bugün pazarda vardı.Tomurcuklu küçükboy sayılır 10 tl idi.Ama kokmuyor du. Almamakla hatamı ettim acaba.

Teşekkürler.

sevgice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2011, 19:39   #1490
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
ayrıca daha da çiçek fotosu isteriz lütfen gönlümüzü açın bol Gardenyalı kalın
rica ederim sevgili SerDag, bilgipaylaştıkça çoğalıyor...
sizlere şu dakikalarda açılmakta olan çiçeğimin resimlerini yolluyorum. hepsi bir farklı güzel açılıyor, Yaradan'a hayran olmamak elde değil...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgice Mesajı Göster
Merhabalar size gardenya ilgili sorum olucak. Acaba çiçeksizken de yeşil yaprakları kokulumu.
Yoksa beyaz çiçegi mi kokulu. Bugün pazarda vardı.Tomurcuklu küçükboy sayılır 10 tl idi.Ama kokmuyor du. Almamakla hatamı ettim acaba.

Teşekkürler.
sevgili sevgice yaprakları kokmuyor, sadece beyaz çiçeği kokulu. bence alın da bu güzellikten mahrum kalmayın.

Eklenen Resimler

Eski 28-11-2011, 19:56   #1491
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Kokusunu bilenlerden biri olarak, fotoğrafları gördüğüm anda o muhteşem kokuyu aldım.
Teşekkürler eb ru

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2011, 16:00   #1492
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KAPTANzst Mesajı Göster
Kokusunu bilenlerden biri olarak, fotoğrafları gördüğüm anda o muhteşem kokuyu aldım.
Teşekkürler eb ru
Rica ederim sayın KAPTANzst.
Bol gardenyalı günler...

Eski 30-11-2011, 21:26   #1493
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

ph konusuna dikkat edeceğiz. bu önemli dedik. peki saksı değiştirme dönemi nedir? nasıl bir saksı olmalıdır? vilmorin vermenin zamanı var mıdır? sorularım sayın serdag size ve sayın
eb ru sizedir...
yardım için şimdiden teşekkürler.......

Eski 30-11-2011, 22:36   #1494
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Bitkide bir tuhaflık gördüğünüzde saksı değiştirin bence. Ben haziranda değişim yapmıştım çünkü yaprak ucu kararmaları aşırıydı. Bunun sebebi de annemin çeşme suyu vermesiydi. Damacana suyuna geçtik ve saksı harcını yeniledik bitki toparladı.

Eski 30-11-2011, 22:42   #1495
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Oh oh güzelim çiçek gönlümü açtı. Emeğinize sağlık sevgili eb_ru. Maşallah 41 kere.
Sayın sevgice koşup alın, bu çiçeğin kokusundan mahrum kalmayın. Yapraklar kokmaz. Ama tek bir çiçek tüm odaya yeter. Benimkinin çiçeği biterse ben de toprak değiştireceğim ama mevsimden emin değilim biraz çekiniyorum doğrusu. Ama tabii torfta olması içime sinmiyor.. Ben Vilmorini çiçek açtıysa haftada bir çok minik bir dozda verdim (torfta besinler hemen tükenir çünkü). Çiçekliyken besin istediğini yazmıştı Mine Pakkaner. Çiçeksizken tabii çok vermiyorsunuz bitkinin dinlenmesi de lazım. Sevgili eb_ru sadece hazır toprağı mı uygulasam, toprak konusunda pek bilgim yok da. Bir de ponza ufalamıştınız. Başka bir şey de eklemeyi öneren olmuş muydu harca? Şimdiden teşekkürler,

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 20:10
Eski 30-11-2011, 22:50   #1496
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Bu arada Mine Pakkaner'e Soralım başlığındaki sevgili gülenmelek'in gardenya ile ilgili 804 nolu mesajına Mine hanım'ın yanıtını buraya da kopyalıyorum, görmeyenlere faydalı olabilir. Gülenmelek'in çiçeğinde altlarda fazla sararmalar olmuş, üstlerde yavaş tomurcuk gelişimi varmış, sulamayı azaltmış ama bu kez de bitki susuz kalıyor gibi gelmiş, bazı yaprak uçlarında kahverengileşmeler varmış sebebini sormuştu. Sorusunu gördüm ve konuyu ben de takip ediyordum. Yanıt şöyle:

"Hastalık değil ama fizyolojik bir sorun var. Öncelikle kalorifer peteğinden uzaklaştırın. Üst toprağı çok kuruyorsa nemli tutacak gibi sulayın. Gardenyaya çiçek açtığı sürece besin vermek şart. Çiçekli bitkiler için olandan tercih edin. Bazen saksı değiştirmelerde sorun yaşarlar ama sizin yaprak ve goncalar sürüyorsa bununla ilgili problem yok demektir. Kışın ışık, nem ve ısı koşullarına bağlı olarak gelişim yavaşlaması normaldir. Alt yapraklar yaşlanınca sararır ve dökülür dert etmeyiniz. Ama azot eksikliği var mı diye dikkatiniiz ayırmayın.

Yaprak uçlarındaki kuruma ısı, nem vs. fizyolojik koşullardan olmuş gibi."

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 20:09 Neden: imla:)
Eski 01-12-2011, 15:05   #1497
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Sevgili SerDag, MineHanımın cevabını kopyaladığın için teşekkürler. Ben de öğrendiğim bir şeyi ekleyeyim, yaprak uçlarındaki kuruma köklerin boğulduğunu gösteriyormuş. Bu yüzden süzek toprak yaratmak lazımmış.
Hazır toprak olabilir de bence sen bir sera bul ve seradan kestane toprağı ve ponza taşı edin. Marketten banyo bölümünden ponza taşı almıştım ve kullandım bir sorun yok ama seradan aldığım ponza taşı koyu kahve idi, bana daha doğal geldi. Hem 2,5 lt ponza taşına 2 tl ödedim, marketten küçücük şeye aynı parayı vermiştim. Bir de yanmış hayvan gübresi ekle biraz,içindeki bakteriler faydalıymış. Bir de asidik toprak isteyen bitkiler için gerekli olan asitler kestane toprağında mevcutmuş.

Bu gardenya sayesinde çok şey öğrendik valla

Eski 01-12-2011, 20:33   #1498
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

valla tam kimyager olacağız yakında ben biraz daha dolaşayım orayı burayı da ne zaman saksı değişimi yapılırmış kesin olarak öğrenelim

Eski 02-12-2011, 17:51   #1499
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

E ben kimya mühendisiyim siz de olun

Eski 02-12-2011, 17:53   #1500
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

valla mı?
vay be hep merak etmişidir. nşa olmayan durumlar nedir diye.

kaderde kimya mühendisleriyle tanışmakta varmış.
saygılarımla.

Düzenleyen maysan80 : 02-12-2011 saat 19:03 Neden: yanlış harf kullanımı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024