agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-09-2007, 12:42   #301
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Sn Lerdemir özellikle sizin 332 nolu mesajda belirttiğiniz konulara dikkat ettim.Örneğin 4/5 sulamada bir limon tuzlu su ve kireçli su değil içme suyu veriyorum.Toprağı ve tabağı ıslak kalmayacak ancak hergün mutlaka sabah erken su veriyor,sabah ve akşam yapraklarına su püskürtüyorum.Hatta Fatma Hanımın dediği gibi içtiğim kahveyi bile paylaşıyorum.2 hafta önce yanmış hayvan gübresi verdim.Bu haftada Bauhaustan aldığım sıvı gübreden vermeyi düşünüyorum.

Düzenleyen M.Sema : 28-09-2007 saat 14:38 Neden: İsim yanlışlığı
M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 12:47   #302
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Ayrıca sabah güneşini alan camla kapalı balkonda yaşıyor.Bu arada Ankara'da gece gündüz sıcaklık farkı olmaya başladığı için balkonun camları gece kapalı gündüz teki açık.Çamaşırlarımı bu balkona seriyorum nem olsun diye.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 23:36   #303
Yeni Üye

tanermurat's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
6 Haftalık gardenyaya uyguladığım bakım:

Arkadaşlar özel bir uygulamam yok sadece yaptıklarımı size yazıyorum.
Bakalım bir altı hafta daha sonra bu yaptıklarımın yararı olacakmı.
Şu andaki mevsim için bir gün sabah erken su veriyorum,diğer gün sprey ile kaynatılmış ılık su sıkıyorum.
Hafta başındada eşit oranlı 20-20-20 toz gübreyi sulandırıp tarif edilenin yarı miktarını sulama suyuna veriyorum.Aldığımdan beri dört kez kullandım.
Birde resimdeki saksı aslında ikinci bir saksıdır.Onunda içinde diğerinin boyundan daha kısa bir saksı vardır.Bitki bu saksının içindedir.
Dıştaki saksıda içteki saksıya çok az temas eden bir miktar su vardır.Eksildikçe ilave edip seviyeyi koruyorum.Ayrıca çok bol ışıklı bir yerde çiçek yetiştirdiğimi söylemeliyim.Binanın konumu biraz güney-güneydoğu arası istikametde.Ama kesinlikle direk güneş altında değiller.Tüm çiçekseverlere iyi akşamlar.

tanermurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 11:37   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Sevgili Lerdemir,kokuları tarif etmek zordur belki ama fulle,gardenyanın kokuları arasında size göre benzelik varmı?

sapudeaure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 18:00   #305
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Sevgili sapudeaure,

Bu soru doğrudan bana geliyor ise forumdaki bir kısım arkadaşımızın olduğu gibi benim de koku takıntım olduğu ayyuka çıkmış demektir

Evet; koku gibi elle tutulamayan ve gözle görülemeyen bir şeyi kelimeler ile tarif çok zor; üstelik de tamamen kişisel algıya bağlı olduğu için de kişiden kişiye değişen bir niteliği var.

Bir de bu durumun üstüne, dili kullanma yeteneği ile iletişim sürecindeki söz söyleyen ile dinleyenin algıları arasındaki olası farkları da göz önüne alırsak beni ne büyük bir zorluğa ittiğinizi ifade etmeden geçemeyeceğim

Şahsi tarife ve kıyaslamaya gelir isek:

Kesiften hafife sıralarsak bence ful'ün kokusu daha kesif. Gardenya fule göre daha hafif sayılır; kaldı ki gardenya bile orta-üst yoğun kokulu bir çiçektir.

Gardenyanın kokusu bence tatlımsı, şekerli ve yoğun; hani koyu bir muhallebi su gibi akmaz da biraz daha yavaş hareket eder ya, işte gardenya da öyle tatlımsı bir yoğunlukta. Burnunuza değecekmişcesine yaklaşıp derin bir nefes çektiğinizde genizinize kadar ilerleyen ve orada bir süre yapışıp kalan bir rayihaya sahip bir koku.

Ful ise gardenya kadar şekersi olmayan, gardenyadan daha kesif, sanki hafifçe limon çiçeği ile manolya çiçeği karışımı bir esinti de barındıran yoğun bir koku yayar bence...

Sanki yapraklarının daha sık, daha yoğun oluşu; daha keskin ama sanki gardenyadan daha az tatlımsı olan kokusunu, insanları bayıltmasın diye bastırmaya çalışır gibidir.

Fakat sanki gardenya kadar yağlımsı ve kalıcı bir etki bırakmıyor az önce bahsettiğim üzere genizde.

Sanırım pek yardımcı olamadım

Tabi bu ful kokusu izlenimi, uzun yıllar öncesinden dimağımda kalan hatıralardan derleme.

Hele benim nazlı ful bir açsın; esas analiz, tarif ve kıyaslamayı o zaman görün siz...

Hoş kokulu günler..

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 18:09   #306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Sevgili Lerdemir süpersinTeşekkürler.Sen olabildiğince harika tarif etmişsin.Aslında benim soru mantıksız oldu.

sapudeaure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 18:37   #307
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Lerdemir, ancak bu kadar tarif edilir. Koku burnumuza kadar geldi.

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 19:23   #308
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Lerdemir süpersin ben özlemiştim.Çok güzel tarif etmişsiniz.Neyse ki benim kiler (Fuller)yakında açacak..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 20:39   #309
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili Lerdemir, bir de hanımeli ile gardenyayı mukayese etsen?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 23:20   #310
Ağaçsever

Yeşilparmak's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Bu tariften sonra canım tatlı çekmedi desem yalan olur.

Yeşilparmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 00:27   #311
Ağaçsever

French's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 8
Pamukçuk biti

Benim gardenyama pamukçuk biti geldi. Söylendiği gibi kolonyalı karışım yaptım, botanikçiden ilaç aldım. Her gün tek tek püüskürtüyorum, ama 1 ayı geçmesine rağmen kökünü kazıyamadım, yeniden çıkıyorlar. Tomurcuklarım çıkıyor ve daha açamadan soluyorlar. Lütfen yardım edin...

French Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 12:52   #312
Ağaç Dostu

Geçmiş olsun French;

Sevgili Mine Pakkaner'in "Pamuklu Bit -Unlu Bit Mücadelesi" mesajında sorununa çareler detaylıca anlatılmış, eminim sorununuz kökünden çözülecektir.

Orada özetle:

"Henüz az ise mekanik mücadele yaparız, mesela bir kürdan vasıtasıyla temizleriz,bitkinin yapısı izin veriyorsa yıkarız, sonra ilaçlarız" der.

İlaçlama için de dilerseniz zirai ilaç, dilerseniz de şu tariflerle ev yapımı ilaç kullanabileceğinizi söylemiş:

"Hemen arap sabunlu zeytinyağlı solüsyonu hazırlar püskürtürüz.

1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin, karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.)

Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz."

Gibi gibi... devamı orada işte

Ayrıca üyelerimizden memet de aynen şöyle demiş:

"Üzerini pamuk örtenleri kullanacağın ilaçtan etkilenmeyeceği için, onları fiziki olarak temizle önce, daha sonra arap sabunu yağ karışımı olan ilacı kullan. Toprağın üstünden bir parmak kadar temizle ve at. ilacı daha sonra tekrarlamanda fayda olacak."

İlaveten, yine Mine Hn'ın şu mesajına da bakılabilir...

Bir de öneri; forumun ARAMA fonksiyonunu kullanmak bu gibi durumlarda çok işe yarıyor; tavsiye ederim...

Tekrar geçmiş olsun dileklerimle...

Eski 01-10-2007, 22:06   #313
Ağaçsever

French's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 8
Teşekkür ederim Lerdemir,

Ben de arama bölümünden bu makaleyi bulmuştum ve alkol karışımını uygulamıştım. 2 günde bir yapmama rağmen yeterli olmadı. Bir de arap sabunu karışımı deneyeyim ve toprak tabakasının üstüne alayım.
İnadım inat, kurtaracağım gardenyamı...
Teşekkürler...

French Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 22:13   #314
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Selam
Buna benzer bir problemde bende var beyaz sinekler ucusuyor sadece gardenya ve limona gidiyor ayni solusyonu kullana bilirmiyim
Teskkurler

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 22:14   #315
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Sinekler cok ufak

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 00:38   #316
ozz
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2007
Selam
Bu başlığı epey inceledim ama maalesef nasıl çoğaltırım bir türlü rastlıyamadım.Paylaşırsanız sevinirim.

ozz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 09:52   #317
Ağaç Dostu

Merhaba ozz,

Maalesef söylediğinde haklısın.

Gardenyanın çoğaltımı ile ilgili "Gardenya'da Havai Köklendirme Denemesi / Air Layering Gardenia Jasminoides" başlığında deneysel bir çalışma örneği var.

Ancak ben bundan 5 ay kadar önce forumdan bir üye arkadaşımızın bana göndermiş olduğu iki adet gardenya çeliğinden birini koyu renkli bir cam bardakta yaklaşık 2 ayda köklendirmeyi başarmıştım. Suya koyup, üstüne de şeffaf derin dondurucu poşetlerinden bone yaparak, haftasonları her öğlen veya haftaiçi akşamları birer saat boneyi kaldırıp havalandırarak yapraklarına da fısfıs yaparak...

Uzman bir kişiden teknik bir açıklama -hatta mümkünse çizimle- gelebilseydi keşke şu sorunuza...

Eski 02-10-2007, 11:02   #318
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Lerdemir,Gardenya başlığında Picea Pungens'in mesajını bir oku istersen.

Ben okudum.

6 yıl.

Aslında bizimkini rahmetli yaptığımda 7 yaşındaydı.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 11:27   #319
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Gardenyanızdan üretim yapacaksanız mutlaka tepe çeliği kullanın. yani bir sürgünün üst tarafı. Ara çelikle yapılan üretimlerde bitkinin formu düzgün olmamaktadır. Yani uzun bir sürgünün orta kısmını keser seniz bu ara çelik olur.

Bu noktadan sonra, yarı odunsu veya bir yumuşak sağlıklı dal seçiniz. Aşağıdaki gibi kesiniz. Yaprak uçlerını küçültme sebebiniz su kaybını azaltmak. Çeliğin dibi boğumdan sonra en fazla 1 cm uzun olsun. Elinizde varsa köklendirme hormonuna batırınız, yoksa aspirinli suya koyup bekletiniz (tarifi daha önce verdim), asprin içindeki salisilik asitin köklendirmeye olumlu etkisi var, bunu konuşmuştuk.

Daha sonra saksınızı, yarı yarıya torf ve perlit (bulamazsanız iyice yıkanmış dişli dere kumu) ile doldurunuz. Hijyene dikkat ediniz. Bu konuda dergide bir yazı yazmıştım, okuyunuz. Sonra saksıyı hazırladığınız harçla doldurunuz. Bir çubukla açtığınız deliklere çelikleri dikiniz. Güzelce sulayınız. üzerini de sera etkisi yapması için aşağıdaki gibi kapayınız.

Hipermarket pastanelerinde pastaları koydukları şeffaf kapaklı kaplar var. Ben evde onları üretim kabı yapıyorum, aklınızda olsun. Hazır mini sera görevi görüyor.

Sıcak ve aydınlık bir yere üretim saksınızı koyun, güneşte durmasın, haşlanır. Sık sık havalandırın ki çürüme yapmasın, suyunu da düzenli kontrol edin.

Gardenyanın çelikten üretimi başkaca bir özel tedbir gerektirmemekte. Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 11:36   #320
Ağaç Dostu

Peki ben doğrudan suda köklendirmiştim, yanlış mı yapmışım veya tesadüfen şans eseri mi olmuştur dersiniz?

Eski 02-10-2007, 17:12   #321
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Levent Bey suyu da bir köklendirme ortamı olarak kullanmak mümkün. Pek çok bitkiyi de bu şekilde ürettiğinizi biliyorum. Yaptığınız yanlış değil. Nasıl yaptığınızı anlatırsanız denemek isteyen üyelerimiz olacaktır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 17:23   #322
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29

Ben bunun yerine aynı görev için 10 lt.lik pet su bidonu kullanıyorum. Böylece atık malzemede değerlenmiş oluyor.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 17:53   #323
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Ben ithal gardenyamda dip sürgünleri diye düşündüğüm bölümlerini ayırıp 4 parçaya bölüp dikmiştim, bir sorun çıkmadı hepsi tuttu. Hatta hepsini farklı ışık alan bölgelere koyup ışık isteklerini gözlemledim, güneşte ve yarı gölgede olanların büyümesinde değişiklik olmadı. Bir tane daha büyük ithal gardenyam var onda da 6-7 parça halinde sürgün var. Gardenya dipten sürgün verir mi? Gözlemleyen oldu mu? Yoksa benim aldıklarım zaten birkaç kök halindemi satılmıştı anlayamadım.
Yerli gardenya dipten sürgün vermiyor ondan eminim.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2007, 16:07   #324
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://toptropicals.com/cgi-bin/gard...denia_Tubifera

Altın sarısı çiçekleri olan golden gardenyayı da unutmayalım arkadaşlar

Eklenen Resimler

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2007, 17:11   #325
Ağaç Dostu

Sempe,

6-7 parça dipten sürgünü var dediğiniz bitkinin fotoğrafını eklemeniz mümkün mü?

denizakvaryumu,

Ne güzel görünüyor gerçekten de. Tam siparişlik değil mi?

Eski 05-10-2007, 16:09   #326
Ağaç Dostu

Sürgünleri olduğunu düşündüğüm gardenya.

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2007, 16:10   #327
Ağaç Dostu

Bunlarda böldüğüm gardenyalar. Sol taraftaki açmakta olan bir ful tomurcuğu

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
Eski 07-10-2007, 13:57   #328
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Merhaba ,
Daha önce fotoğrafını eklediğim kalın gövdeli ve açık yeşil yapraklı gardenyamın yaprak uçlarında (bazı dallarında),kararmalar var.Bunlar neden olabilir,önlemi nedir?

Eklenen Resimler

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 20:40   #329
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Bence gübresi çok gelmiş, bende öyle olmuştuda.
Bu arada gardenyanız kökten sürgün veriyor, hatta kök civarından kalın büyük bir yaprağı kopartın göreceksiniz gene hemen sürgün verecek oradan.
Ama o sürgünler köklenmiyor. Ben toprak seviyesini yükselterek sürgün dibini toprak altında bıraktım ama kök salmadı.
Çelikten de kök alamadım malesef, ya çürüyor ya da kuruyor. Ama gardenyam kontrolden çıktı bol limon tuzu bu bitkiyi delirtiyor.

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 12:08   #330
Ağaç Dostu

tourkana,

O "bazı dallarda"ki yapraklarda hiç zararlı var mı, yaprak altlarında özellikle?

Veya acaba, yaprakları düzenli fısfıslamadın mı, yapraklar nemsiz kalıp aşırı ve direkt güneş altında kurumaya mı başladı ki?

Ataser,

Bence aşırı gübreden değil, öyle olsaydı sadece uçlardan olmazdı kuruma, yaprak bütün olarak kahverengileşip kurumaya başlardı. Benim aşırı doz tecrübemde öyle olmuştu da

Sorun aşırı ışık, düşük nem ve yetersiz sulama olabilir mi ki?

"Bir Bilen"e mi sormalı acaba?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024