agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2007, 19:43   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Gardenyam yine çiçek açtı; ancak bir farkla.

Bu sefer, aynı dalda aynı anda 2 çiçek birden açtı...

Ve daha da bir sürü tomurcuğu var üzerinde...

İşte size; (yapraklarının tüm doğal kiri ile) iyisi ile kötüsü ile çiçeklerin fotoğrafları...

Eklenen Resimler

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 20:00   #272
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Maşallah. Çok güzeller.

Eklenen Resimler

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 21:02   #273
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Her açan gardenyada ve fulde aynı şeyleri soruyoruz. Ekstra birşey yaptınız mı? Maşallah çok güzeller.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 23:37   #274
Ağaç Dostu

Sempe,

Ekstra birşey yok, hayır.

Sadece bu başlığın en başından beri belirttiğim düzenli bakımı uyguluyorum...

Ama bu bile ekstra gibi aslında. Çok itina ediyorum gardenyama...

Elfogi,

Evet Elfogi, ithal bu gardenya; ama ben onu ehlileştirip yerlileştirdim bu yaz...
Harbiyedeki 2007 Peyzaj Fuarında bir dost hediye etmişti. O gün bugündür beraberiz onunla (gardenyayla tabi ki)
Düne kadar balkonda duruyorlardı. Dün, çiçeklerin bir gün içinde açacak hale geldiklerini görünce ve de hava ısısı düştüğünden dolayı içeri aldım.

Yoksa tüm yaz boyunca açık balkonda idi.

Sabahın ilk saatlerinden öğlen 13:00 civarına kadar doğrudan güneş ışığı alıyordu...

Şu an pencere içinde, yine aynı açıda, aynı şekilde ışık alacak...

Asıl maksat gardenyanın mis kokusu açık havada ziyan olup gitmesin

İşten eve döndüğümde evin kapısını açar açmaz mis gibi bir koku doluyor ilk nefesimde... En güzeli de bu...

Tüm beğeni ifadeleriniz için teşekkürlerimle...

Ayrıca Bitki Dünyası > Üretim Teknikleri (Tohum Çimlendirme/Çelikleme/Aşılama) > Gardenya'da Havai Köklendirme Denemesi / Air Layering Gardenia Jasminoides başlığında da başka bir gardenya üzerinde bir zihni sinir projesi uyguladım. İlgilerinize...

Düzenleyen lerdemir : 12-09-2007 saat 09:24 Neden: Bağlantının tam adını ve gardenyanın ithal olduğunu ekledim
Eski 12-09-2007, 10:18   #275
Ağaç Dostu

Tabi ki görüntülerim.

Yeter ki siz isteyin...

Ben memnun olurum.

Görmemişin gardenyası olmuş, tutmuş her çiçeğini fotoğraflamış gibi olmasın da

Eski 12-09-2007, 10:36   #276
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Görmedik tabi ki. Merak ediyoruz,

"Görmemişin gardenyası olmuş, tutmuş her çiçeğini fotoğraflamış " gibi olmaz da ,

" Görmemişin birinin gardenyası olmuş, tutmuş herkese göstermiş " gibi olur

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 20:08   #277
Ağaçsever

Yeşilparmak's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
sevgili lerdemir gerçekten gardenyanız çok güzel."maşallah" diyelimde nazar değmesin. şu aşamada budamayı düşünüyormusunuz yoksa önümüzdeki senemi planlıyorsunuz?

Yeşilparmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 20:31   #278
Ağaç Dostu

Bu gardenyanın şu an formu top gibi yuvarlak, çalı formunda.

Herhangi bir dalı diğerlerine nazaran aşırı uzamamış olduğundan dolayı görüntüsü güzel.

Dolayısı ile budamayı düşünmüyorum.

Peki gerçekten budamalı mıyım? Ya da yukarıda bahsettiğim gibi estetik bir uyumsuzluk dışında gardenyaların ne zaman budanması gerektiğini bilen var mı?

Ne zaman ve ne için budanmalı gardenyalar?

Eski 13-09-2007, 01:02   #279
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Estetik uyumsuzluk haricinde çiçeklenme bittikten sonra, tüm sürgünler yarı yarıya veya 3 te 2 oranında budanır.
Estetik yani çalı formunda bitki elde etmek için ise Nisan-Ağustos ayları arasında uç alımı yapılır. Uç alımı yapılacak sürgünler 10-15 cm kadar uzamış olmalıdır.
Gardenyayı ilk aldığım zamanlar İkea'da ki bitki reyonuna bakan görevliden öğrenmiş ve not tutmuştum bu bilgileri.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2007, 05:06   #280
Ağaç Dostu

Bilgi için çok teşekkür ederim ama ben genellikle satışçıların her zaman da doğru bilgi aktarmadıklarını görmüşümdür.

Bu bilgiyi acaba uzman bir teknik yetkilimizden de teyit etme imkanımız olur mu ki?

Eski 13-09-2007, 08:43   #281
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Benim gardenyam malesef ölüyor sanırım Yaprakları sararıyor ve tomurcukları çiçek açamadan düşüyordu daha önce yazdığım gibi. Sulama işini boyun bükme metoduna göre yaptım. Limon tuzunu ihmal etmedim. Spreylemeye devam ettim. Ama hala sararma ve tomurcuk kaybı devam edince aspirinli su vermeye kalktım. Ölçü yarım litreye yarım aspirinmiş, ama ben bunu unutmuşum malesef. İki katı ekleyecektim diye 1 litreye 2 aspirin attım Ve malesef artık yapraklar teker teker kuruyor. Ve susuz olmadığı halde yapraklar cansız ve boyunları bükük Sanırım yakın zamanda gardenyamı kaybedeceğim

Lerdemir bu arada çiçeğiniz harika maşallah

Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2007, 11:31   #282
Ağaç Dostu

Fatma E.

Acaba sararan yaprakların çok yakın fotoğrafını eklemeniz mümkün mü? Dolayısı ile sararmanın türüne göre (damarların arasında mı, damarların kendisinde mi; ya da sadece genç ve küçük yapraklar mı yoksa kart ve büyük yapraklar mı) teknik arkadaşlarımız tarafından bir yorum yapabilmek kolaylaşabilir.

Veya bitkinin yapraklarının gövdeyle bitiştiği noktada miniminnacık beyaz nokta halinde böcekler var mı (pamuklu bit, unlu bit) ?

Şahsen, bitkinindurumunun 1 litreye 2 adet aspirin katarak sulamaktan kaynaklandığını düşünmüyorum, ama teknik uzmanlarımıza danışın dilerseniz...
Mien Pakkaner'e soralım başlığında danışabilirsiniz...

Eski 13-09-2007, 11:53   #283
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

İlgilendiğiniz için teşekkürler lerdemir. Fotoğrafları ekliyorum. Pamuk biti yok, ya da herhangi başka bit, böcek.

Yapraklar artık sararmıyor direk kararıyor. Ve bu çok hızlı oluyor. Daha sabah (3 saat kadar önce) toplamıştım kararan yaprakları, şimdi yine ne kadar çok kararmış yaprak olduğunu görünce iyice ümitsizliğe kapıldım

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2007, 13:25   #284
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
İlk aşamada ne yapılabileceğini bilmiyorum ama eğer kuruma durmazsa diye birşeyler söylemek istiyorum. Benim de ithal gardenyam sarara sola yaşamaya çalışıyordu. Birden bir gecede bütün yaprakları kurudu. (Bir gecede bu kadar çabuk nasıl kuruyabildiğini hala anlamış değilim.) Ben de ertesi gün tüm kuru yaprakları topladım, ve bahçe makasıyla da tüm dalların uçlarını biraz budadım. Ortaya bir tane bile yaprağı olmayan, ağaç iskeleti gibi birşey çıktı. Ben yine de az az sulamaya devam ettim. Bir kaç hafta sonra ise yeniden yeşermeye, yaprak çıkarmaya başladı. Demek istediğim, kurumayı durduramazsanız bile gardenyanızdan hemen vazgeçmeyin.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2007, 15:32   #285
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Teşekkürler gilan. Benimki de aynen dediğiniz gibi çok kısa sürede kurudu.
Bu sabah baktığımda bir dal hala sağlıklı görünüyordu. Ortadaki dallar tamamen kurumuş, bir tanesi de ölüm döşeğinde gibiydi. Ben de bunların 3 kök olduğunu düşünerek tamamen kurumuş olanın kökünü kesip çıkarttım, eğer hastalık varsa diğerlerine geçmesin diye acele etmek istedim açıkçası. İnşallah sağlam olduğunu düşündüklerime birşey olmaz.

Eski 14-09-2007, 22:52   #286
Ağaç Dostu

Fatma E,

Üstten 3. (sondan 2.) fotoğrafta, sol elinizin hemen altında arkasında taze yeni yapraklar görünmekte.

Bir yandan yaprak kaybederken bir yandan da yeni yapraklar veriyor görünüşe göre.

Kuruma emaresi gösteren yaprakları hiç vakit geçirmeden kesmenizi öneririm.

Ayrıca, bu kuruma şekli, benim aşırı doz bitki besini uygulamamdan yanan bitkime benziyor. Acaba sizde de mi böyle bir durum söz konusu oldu?

Eğer öyle ise, forumda "aşırı doz" kelimeleri ile arama yaparsanız bu durumu nasıl atlatmak gerektiğine dair Mine Hn ve diğer üyelerin tarfileri ile benim uygulamalarımı göreceksinizdir.

Bir de yapraklarınızın alt yüzlerinde miniminnacık kırmızımsı veya kahverengimsi partiküller var mı? (Bitki zararlısı)

Eski 14-09-2007, 23:36   #287
Ağaç Dostu

Bu arada, en son yüklediğim fotoğraflardaki iki çiçek henüz kokularını kaybetmemişken, komşu dal da onlara eşlik etti ve bir mis çiçek de o verdi.

Bugün açan çiçek için biraz acele ettiğimin farkındayım; henüz tam büyüklüğüne erişmedi ancak ilk açan iki çiçeğin rengi iyice bozulmadan üçlü görüntüleyeyim istedim...

Gecenin bu saatindeki kötü ışık koşullarında bir minik seyirlik olsun istedim gardenya severlere...

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2007, 23:41   #288
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Merhabalar.Benim de yeni aldığım bir gardenyam var.Aldıktan sonra site içinde epeyce bir araştırma yaptım.Anladığım o ki bakımı oldukça zor ve çok nazlı bir çiçek.Ama kokusu ve güzelliğine değer.Sn Fatma E çiçeğinizin durumuna çok üzüldüm.Tabii Mine Hanım size mutlaka daha iyi bilgi verecektir ama benim aklıma da ilk gelen doz fazlalığı oldu.Birde acaba güneşte fazla mı kaldı?Okuduklarımdan aklımda kalan??direkt güneş ışığını sevmiyordu.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 01:51   #289
Ağaç Dostu

Doğrudan güneş ışığını sevmediği konusunda hemfikir değilim.

İstanbul'da, güneydoğu istikametine bakan bir pencerede, sabahın ilk ışıklarından öğlen 13:00 civarına kadar doğrudan güneş alan bir noktada muhafaza ediyorum gardenyamı ben... Sonrasında ise doğrudan güneş ışığı almıyor ama aydınlık kalıyor bulunduğu nokta...

Eski 15-09-2007, 01:58   #290
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili Lerdemir yine bone geçiriyor musun üstlerine?

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 02:14   #291
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Lerdemir'e katılıyorum, benim gardenyalar bayılıyor doğrudan güneş ışığına.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 02:27   #292
Ağaç Dostu

Hayır zenfree.

Çoktan o bebekliklerini atlatıp ergen oldular. Sadece spreyleme ile temin ediyorum nemlerini. Bir de, aslında boneye sığmayacak kadar büyüdüler

Eski 15-09-2007, 23:49   #293
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Tamam o zaman hemen çiçeğimi sabah güneşi alan bir yere koyuyorum.Teşekkürler arkadaşlar.

Eski 16-09-2007, 10:59   #294
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Galiba sorun aşırı doz. Aspirini fazla vermiştim, arkasına bir de bitki besini verdim, bu hale geldiler. Topraktan çıkardığım tüm yaprakları kurumuş olan kökü gilan'ın mesajından sonra şimdi başka saksıya aldım. Orada sulamaya devam edeceğim. Tabi kökler zarar görmüştü çıkarırken ama bir ihtimal kurtulur belki Bu arada bahsettiğim sağlıklı dal hala sağlıklı görünüyor. Umarım onu da kaybetmem. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Eski 24-09-2007, 17:53   #295
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Name:  P1012252.JPG
Views: 1545
Size:  35.1 KB
Elimde tek kalan gardenya.Sevgili Penelophe'nin hediyesi.Daha hiç açmadı.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 23:24   #296
Yeni Üye

tanermurat's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
iyi akşamlar

Gardenya ile yeni ilgilenmeye başladım.Yazılanları da dikkatle okumaya çalıştım.
Fakat burada bahsi geçen sorunlarla hiç karşılaşmadım.
Bu da benim" Gardenyam ".(altı haftalık)

Eklenen Resimler

tanermurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 09:30   #297
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Geçtiğimiz hafta sonu Bauhaus'da bol Gardenya vardı ve o küçücük Gardenyaların üstü tomurcuk doluydu.

Bana üretici tarafından fazla!! beslenmişler gibi geldi.Eve gelince bozulurlar korkusundan çok istememe rağmen alamadım.

Tabii aklım Bauhausta kaldı.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 10:17   #298
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Ben Ankara Bauhaustan almıştım 2 hafta önce.Eve gelince ilk işim forumları okuyup toprak,su,nem,gübre vs. isteklerini öğrendikten sonra ona göre hizmet verdim gardenyama ancak son durum yapraklar yemyeşil üzerinde ilk aldığımdan beri var olan 5/6 adet tomurcuk açmadı henüz.Ancak tomurcuklardan birini dün atmış üstünden.Sevilay Hn haklısınız galiba albenizi olsun diye fazla besliyorlar sanırım.

Eski 27-09-2007, 10:32   #299
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Ben de o bir önceki sayfada görülen ve şimdi son günlerini yaşadığını düşündüğüm gardenyamı Bauhausdan almıştım. Ve aldığımda üstünde 20den fazla tomurcuk vardı. Malesef bir tanesi bile açamadı. Hepsi teker teker döküldü. Sema Hanım umarım sizin gardenyanızın başına da aynı şey gelmez.

Eski 27-09-2007, 11:14   #300
Ağaç Dostu

tanermurat,

Şu geçen 6 haftalık süre içinde, gardenyanızı muhafaza koşullarınızdan bahsedebilir misiniz diğer gardenyacılara?

Nasıl bakıyorsunuz gardenyanıza?

Işık durumu, sulama sıklığı, kullanılan su, ilave besinler, veya uyguladığınız herhangi bir yöntem vb gibi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024