agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2017, 12:59   #2221
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Yeni alınan bir çok bitkide er ya da geç bu tip sorunlarla karşılaşmamız normaldir. Bizlere gelene kadar, seralarda sürekli besin takviyesinde bulundukları için bir süre sonra bu besinler tamamen bitiyor ve bizlerin sorunları başlıyor.
Gardenia bitkisi asitli topraklardan hoşlanır. Bahçede dikili olanlar pek sorun çıkarmazken, saksıda yetiştirmeye çalıştıklarımızda farklı sorunlar meydana geliyor. Bunların başında demir eksikliğinden kaynaklanan kloroz baş sıradadır.
Eğer gardenyanızı saksıda yetiştirecekseniz normal bahçe toprağına, biraz yanmış hayvan gübresi ve birazda minik lav taşlarından karıştırıp bu harca dikebilirsiniz. Yanmış hayvan gübresi toprağın asitliliğini arttırmaya bir parçada olsa yardım edecektir. Ama asıl dikkat etmeniz gereken husus gardenia açık hava bitkisidir, ev ortamlarını pek sevmezler. Bitkinizi klorsuz suyla sulamaya özen gösterirsenizde topraktaki PH fazla oynamaz ama yinede en iyisi ayda bir sulama suyunuza bir parça limon tuzu ekleyip onunla sularsanız PH ı kontrol altında tutabilirsiniz. Ayda birde demir yönünden zengin bir besin kullanırsanız gardenyanızın çok mutlu olacaktır.

YeniGine beğendi.
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2017, 15:36   #2222
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Yeni alınan bir çok bitkide er ya da geç bu tip sorunlarla karşılaşmamız normaldir. Bizlere gelene kadar, seralarda sürekli besin takviyesinde bulundukları için bir süre sonra bu besinler tamamen bitiyor ve bizlerin sorunları başlıyor.
Gardenia bitkisi asitli topraklardan hoşlanır. Bahçede dikili olanlar pek sorun çıkarmazken, saksıda yetiştirmeye çalıştıklarımızda farklı sorunlar meydana geliyor. Bunların başında demir eksikliğinden kaynaklanan kloroz baş sıradadır.
Eğer gardenyanızı saksıda yetiştirecekseniz normal bahçe toprağına, biraz yanmış hayvan gübresi ve birazda minik lav taşlarından karıştırıp bu harca dikebilirsiniz. Yanmış hayvan gübresi toprağın asitliliğini arttırmaya bir parçada olsa yardım edecektir. Ama asıl dikkat etmeniz gereken husus gardenia açık hava bitkisidir, ev ortamlarını pek sevmezler. Bitkinizi klorsuz suyla sulamaya özen gösterirsenizde topraktaki PH fazla oynamaz ama yinede en iyisi ayda bir sulama suyunuza bir parça limon tuzu ekleyip onunla sularsanız PH ı kontrol altında tutabilirsiniz. Ayda birde demir yönünden zengin bir besin kullanırsanız gardenyanızın çok mutlu olacaktır.
Dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Dediklerinizi dikkatle uygulayacağım. Ben bitkide hastalık(mantar v.s) bulaştığını düşünerek korkmuştum. Bunun sadece besin eksikliğinden olduğunu öğrenince sevindim.

lusoari beğendi.
taydin66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2017, 16:16   #2223
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Yardımcı olabildimse ne güzel .
İsterseniz tedbir amaçlı ilaçlamada yapabilirsiniz sorun olmaz.

Eski 11-03-2017, 18:39   #2224
Ağaçsever

Alıntı:
Yardımcı olabildimse ne güzel .
İsterseniz tedbir amaçlı ilaçlamada yapabilirsiniz sorun olmaz.
Ne kullanmamızı önerirsiniz?
Birde bu mevsimde çanağını değiştirsem ve birde köklerinden ayırıp çoğaltsam bitkiye zarar verir miyiz?

lusoari beğendi.
Eski 11-03-2017, 20:12   #2225
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Emin değilim ama yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'de captan isimli fungusit çok övülüyor. Daha önceki sayfalara göz atarsanız bir birinden faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ya da size en yakın ziraat ilaçları satan bir yere danışabilirsiniz.
Ben yurtdışında yaşadığım için burada olupta Türkiye'de olmayan, veya Türkiye'de olupta burada olmayan çok ilaç var bu yüzden vereceğim bilgi sağlıklı olmayabilir.

Eski 13-03-2017, 09:52   #2226
Ağaçsever

Alıntı:
Emin değilim ama yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'de captan isimli fungusit çok övülüyor. Daha önceki sayfalara göz atarsanız bir birinden faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ya da size en yakın ziraat ilaçları satan bir yere danışabilirsiniz.
Ben yurtdışında yaşadığım için burada olupta Türkiye'de olmayan, veya Türkiye'de olupta burada olmayan çok ilaç var bu yüzden vereceğim bilgi sağlıklı olmayabilir.
Tamamdır Teşekkür ederim.

Birde bu mevsimde çanağını değiştirsem ve birde köklerinden ayırıp çoğaltsam bitkiye zarar verir miyiz?

lusoari beğendi.
Eski 13-03-2017, 11:46   #2227
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taydin66 Mesajı Göster
Tamamdır Teşekkür ederim.

Tabii ki saksısını değiştirebilir ve köklerine çok fazla zarar vermeden ayırıp çoğaltabilirsiniz.
Geçtiğimiz yaz temmuz-ağustos gibi arkadaşımın gardeniasını köklerinden ayırıp dikmiştik toplam dört kök vardı ve dördüde gayet güzel gelişti. Şimdi bahar bence sizin ayıracaklarınız daha da güzel büyürler.

Eski 15-03-2017, 19:27   #2228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2015
O lekeler genelde güneş göremeyen yapraklarda oluyor. Havalar iyi sayılabilir, gündüzleri balkona koy güneş görsün. Geceleri de içeri al. Havalar iyice ısınınca da gece gündüz balkonda kalırsa sorunun hallolur. Ben toprağını çiçekliyken değiştirdim, o halde çiçek açmaya devam etti. Bir şey olacağını sanmam.

malkocatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2017, 08:40   #2229
Ağaçsever

Alıntı:
Tabii ki saksısını değiştirebilir ve köklerine çok fazla zarar vermeden ayırıp çoğaltabilirsiniz.
Geçtiğimiz yaz temmuz-ağustos gibi arkadaşımın gardeniasını köklerinden ayırıp dikmiştik toplam dört kök vardı ve dördüde gayet güzel gelişti. Şimdi bahar bence sizin ayıracaklarınız daha da güzel büyürler.
Merhaba lusoari,
bitki 4 kökdü. Kökler birbirine çok sıkı girdiği için ayırırken kökler hep koptu. Bitkilerden 3 tanesi bugün yaprakları aşağıya bıraktı sanki yumuşadı gibi oldu. Bir tanesi nisbeten daha iyi. Bunlar kendini toplar mı?

Eski 21-03-2017, 08:41   #2230
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malkocatalay Mesajı Göster
O lekeler genelde güneş göremeyen yapraklarda oluyor. Havalar iyi sayılabilir, gündüzleri balkona koy güneş görsün. Geceleri de içeri al. Havalar iyice ısınınca da gece gündüz balkonda kalırsa sorunun hallolur. Ben toprağını çiçekliyken değiştirdim, o halde çiçek açmaya devam etti. Bir şey olacağını sanmam.
Merhaba,
Bende güneş yakar zannetmiştim. Hemen şimdi evin en güneşli bölgesine alacağım. Bilgi için teşekkürler

Eski 31-03-2017, 16:05   #2231
Ağaçsever

yelizkahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2017
Merhaba arkadaşlar bende uzun zamandır gardenia istiyordum . nihayet dün (30.03.2017) bauhaus dan aldım.bu sitede demir tozu demir sülfat filan diyorlar besin için.simdi aklıma takıldı ben bunları nereden bulabilirim bunun yerine saksı içine bir iki paslanan çivi olur mu veya kan eksikliği için doktor un verdiği demir eksikliği anemisi için demir takviyesi olurmu bende kapsül olarak var içini toprağa karıştırsam olur mu çok soru sordum galiba yanıtlari merak ile ekliyorum ......ha bir de benim gardenia şu an tomurcuk dolu ama saksı küçük gibi ve dört kök bir araya ekmiş ler bunları ayirsam hem saksı da değiş miş olur olur mu acaba ???

yelizkahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2017, 18:24   #2232
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Demir pası suda iyi çözünmez. Demirli gübrelerde daha çok çözünebilmesi için ek kimyasallar (şelat) var. Demir haplarını bilemeyeceğim, zaten bitkinin tek eksiği demir değil.

Gardenyanızı aldığınız yerin çok yakınlarında bir yerlerde "ortanca gübresi" veya "akdeniz bitkileri gübresi" adı altında satılan ph'ı düşük ve demirli sıvı gübreleri tavsiye ederim.

O bahsettiğiniz tomurcuklar size saç-baş yolduracak kadar hızlı dökülebiliyor, bölme niyetiniz varsa sakin bir zamanda yapın

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yelizkahraman Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bende uzun zamandır gardenia istiyordum . nihayet dün (30.03.2017) bauhaus dan aldım.bu sitede demir tozu demir sülfat filan diyorlar besin için.simdi aklıma takıldı ben bunları nereden bulabilirim bunun yerine saksı içine bir iki paslanan çivi olur mu veya kan eksikliği için doktor un verdiği demir eksikliği anemisi için demir takviyesi olurmu bende kapsül olarak var içini toprağa karıştırsam olur mu çok soru sordum galiba yanıtlari merak ile ekliyorum ......ha bir de benim gardenia şu an tomurcuk dolu ama saksı küçük gibi ve dört kök bir araya ekmiş ler bunları ayirsam hem saksı da değiş miş olur olur mu acaba ???

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2017, 22:38   #2233
Ağaçsever

yelizkahraman's Avatar

Yaptığınız açıklama için teşekkürler sar_dunya .ben gardenia mı ayırdım iki saksı yaptım ama bazı dalları yaprak ve tomurcuk larla soldu sanki susuz kalmış gibi umarım toparlanır

Eski 03-04-2017, 08:04   #2234
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Yaptığınız açıklama için teşekkürler sar_dunya .ben gardenia mı ayırdım iki saksı yaptım ama bazı dalları yaprak ve tomurcuk larla soldu sanki susuz kalmış gibi umarım toparlanır
Yanlıs yapmıssınız. Ortam değişikliği zaten gardenya için ciddi bir stres sebebi. Saksıları Zipli bir poset icine yerleştirin ve yapraklar canlanıp kendilerine gelene kadar oyle tutun. Üretimi de aynı sekilde yapabilirsiniz.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2017, 12:26   #2235
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Yanlıs yapmıssınız. Ortam değişikliği zaten gardenya için ciddi bir stres sebebi. Saksıları Zipli bir poset icine yerleştirin ve yapraklar canlanıp kendilerine gelene kadar oyle tutun. Üretimi de aynı sekilde yapabilirsiniz.

Merhaba,
Bilgi için teşekkür ederim. 4 saksıdaki bitkilerin hepsi yapraklarını tamamen kaybetti. İnşaallah düzelir. Zipli poşet dediğiniz saksıyı Kilitli poşet içine mi almamı söylediniz? Kilitli poşetin ağzı ne kadar açık kalacak?
Yardımlarınız için teşekkürler.

Eski 03-04-2017, 21:56   #2236
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Merhaba,
Bilgi için teşekkür ederim. 4 saksıdaki bitkilerin hepsi yapraklarını tamamen kaybetti. İnşaallah düzelir. Zipli poşet dediğiniz saksıyı Kilitli poşet içine mi almamı söylediniz? Kilitli poşetin ağzı ne kadar açık kalacak?
Yardımlarınız için teşekkürler.
Evet kilitli poşet. Ağzını kapatın 1-veya 2 günde bir açıp havalandırıp kapatmanız yeterli. Poset içinde kaldığı müddetçe su vermeyin.

Eski 11-04-2017, 22:36   #2237
Ağaçsever

yelizkahraman's Avatar

Önerimiz için teşekkür ederim tavsiye lerinize uydum bende saksıları poşet lere geçirdim inşallah iyileşir çiçekleriim

Eski 12-04-2017, 21:10   #2238
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Önerimiz için teşekkür ederim tavsiye lerinize uydum bende saksıları poşet lere geçirdim inşallah iyileşir çiçekleriim
Gövde sağlamsa bu sekilde bir müddet sonra toparlar .

Eski 17-04-2017, 13:35   #2239
Ağaçsever

Alıntı:
Evet kilitli poşet. Ağzını kapatın 1-veya 2 günde bir açıp havalandırıp kapatmanız yeterli. Poset içinde kaldığı müddetçe su vermeyin.
Merhaba Musk,
Bu şekilde kaç gün durması gerekiyor. Bir haftadır torbanın içinde minicik minicik 3,4 tane yaprak çıktı. Yaprakları 1 cm büyüklüğünde.

Eski 18-04-2017, 19:05   #2240
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz yazdan beri yazmıyormuşum bu konuya. Bemim güzelim gardenyam neredeyse tüm yapraklarını döktü, üzerinde biraz yeşil yaprak var yine de. Tüm kışı kapalı balkonda geçirdi, buz gibiydi hatta balkon camları buz tuttu( istanbul sert kış geçirdi) neyse şimdi aklıma geldi onu içeri almak �� Biraz önce salona aldım üzerinde 2 tomurcuk var sanırım gecen seneden beri öylece duruyor �� Düzelirmi bilmiyorum düzelmezse yeniden alıcam gardenya onu seviyorum, düzelmesi için de elimden geleni yapacağım.

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 19:37   #2241
Ağaç Dostu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eski 18-04-2017, 19:38   #2242
Ağaç Dostu

Son dueum bu, eski hali 72. Sayfada mevcut. Limon tuzlu suyla sulamaya başladım.

Eski 18-04-2017, 19:53   #2243
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Merhaba Musk,
Bu şekilde kaç gün durması gerekiyor. Bir haftadır torbanın içinde minicik minicik 3,4 tane yaprak çıktı. Yaprakları 1 cm büyüklüğünde.
Kalsın yapraklar büyüsün çoğalsın. Bu arada poşetteyken kökler de güçleniyor. Arada havalandırmayı ihmal etmeyin. daha sonra yavas yavas posetin ağzını açık bırakarak 3-4 gün içinde ortama alıştırıp poşetten çıkarırsınız.

Eski 18-04-2017, 19:59   #2244
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz Mesajı Göster

Gardenianızın toprağı iyi değil. Alındığından beri değişmemiş sanırım. Öncelikle toprağı hafif kurutarak saksısını değiştirin. Fazla köklere gelmeden eski toprağı kısmen temizleyip yeni toprağa alın. Gardenyaya kıştan bir şey olmaz benim onlarca saksım kışı karlar altında geçirdi. Sorun yok yaprakları hepsi yerinde. Sadece tek saksıyı içeri almıstım kardan dalı kırıldığı için o çoktan çiçeklendi, içerde olduğundan. Dışarda bıraktıklarım goncada.
saksı değişiminden sonra yine dış ortama alın. Bundan sonra dışarda durması daha iyi. Ama bir müddet gölgeli aydınlık yerde tutun.

Eski 18-04-2017, 20:16   #2245
Ağaç Dostu

Teşekkürler, yarın değiştiririm. Gecen yaz değişmişti en son

Eski 18-04-2017, 23:11   #2246
Ağaçsever

yelizkahraman's Avatar

Benim gardenia biri iyiye gidiyor sadece alt yaprakları dökülmüş biri halen savaşıyor iyileşecek inanıyorum

Eski 19-04-2017, 07:34   #2247
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz Mesajı Göster
Teşekkürler, yarın değiştiririm. Gecen yaz değişmişti en son

Fotoda yeni gördüğüm bir diğer sorun ise, o saksıyı içine oturttuğunuz altlık. Ondan kurtulun, verdiğiniz su içinde birikiyor ve buharlaşacak yeri de yok, sürekli saksı toprağını ıslak tutuyor, kökler nefes alamıyor, yaprakların durumu da büyük ihtimalle bundandır.

masal_naz beğendi.

Düzenleyen musk : 19-04-2017 saat 09:37
Eski 19-04-2017, 09:17   #2248
Ağaçsever

Alıntı:
Kalsın yapraklar büyüsün çoğalsın. Bu arada poşetteyken kökler de güçleniyor. Arada havalandırmayı ihmal etmeyin. daha sonra yavas yavas posetin ağzını açık bırakarak 3-4 gün içinde ortama alıştırıp poşetten çıkarırsınız.
Çok teşekkür ederim. Önerilerinizi hemen uygulayacağım

Eski 09-05-2017, 15:07   #2249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2017
Mine Pakkaner Hanım,
Gardenya ile ilgili bir yazınızda rastladığım limon tuzu olayını denedim. Yapraklarını da püskürtme ile suladım. Bugün ilk çiçeğini açtı. Teşekkür ederim. Sormak istediğim soru şu ki, bu limon tuzu konulan su başka hangi çiçeklere gerekli? Şimdiden tekrar teşekkürler.

münevver48 beğendi.
Nurgül Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2017, 17:11   #2250
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2015
Benim gardenya gecen sene cok fazla cicek acmasina ragmen bu sene tomurcuk cıkarmadi boyuna yaprak cikariyor. Sebebi nedir acaba ?

malkocatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024