agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-12-2006, 23:23   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Gardenia jasminoides (Gardenya)

İKEA'dan aldım

Gardenia jasminoides

Saksıları biraz küçük yaklaşık iki katı büyüklükte saksılar aldım değiştirmeyi düşünüyorum. Nasıl olur. Bakımı hakkında saksılarda bilgi var ama sizin verebileceğeniz bilgilerde varsa daha iyi olur. Selamlar.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2006, 10:15   #2
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Merhaba Mirsat

Gardenia jasminoides Biraz nazlı bir çiçek.Bende var .Ama en sevdiğim çiçek gözüm gibi bakıyorum.Aldığımda çiçekliydi.Müthiş bir kokusu var .Yalnız fazla koklama temasettiğin zaman çiçekleri sararıyor.Güzel bir seçim.Nemli ortamları seviyor.Toprak nemli olamsı gerekiyor. Tıpkı Sardunya ve ortanca gibi Asitli toprakları seviyor .Sulama suyuna bir kaç limon tuzu ertip sulayabilirsin.**** 1 Lt suya akşamdan 2 dilim limon koyup sabah o suyla sulayabilirsin.**** bunu sirke ilede yapabilirsin.Oda olmadı madensuyu su karışımı verebilirsin.Yalnız bu sulama hergün değil. haftada bir yapıyorum.Şuan tomurcukta.İnşallah açar.Birde bitki toprağını arada bir havalandır.Dibine esmer prinç taneleri koyup karıştır.Yapraklarına hergün su püskürt.Özellikle evde bakacaksan. Eviniz Kaloriferliyse nem çok önemli.Gübrede vermeniz gerekiyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2006, 10:56   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
....Sulama suyuna bir kaç limon tuzu ertip sulayabilirsin.**** 1 Lt suya akşamdan 2 dilim limon koyup sabah o suyla sulayabilirsin.**** bunu sirke ilede yapabilirsin.Oda olmadı madensuyu su karışımı verebilirsin...
Elfogi gardenyaya sulama suyu olarak vereceğiniz su en fazla bir bardak.Buna birkaç limon tuzu katılırsa fazla olur. Daha önce bu konuda verdiğim tariflerde 1 lt suya bir kaç ufak tane olarak bu ölçüyü verdim.1 lt suya iki dilim limon ise bu asitliği (sulama suyuna birkaç limon tuzu koyma )sağlamaz. Limon tuzunda sitrik asit, sirkede asetik asit var. Bu işlem için sitrik asit kullanılmalıdır.Sitrik asit gıda sektöründe de pH ayarlamak için kullanılıyor. Maden suyu karışımları da genelde 6-8 pH da oluyor. Bu yüzden toprakta asitlik ayarlamada kullanılmaz.Ayrıca içerdiği mineral tuzlar nedeniyle de bitkilere verilmesini doğru bulmuyoruz.(Gerçi forumda bunu kullanıp ta harika sonuç aldığını söyleyen üyelerimiz çok. Ama olaya uzun vadede bakmak gerek )

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2006, 11:24   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Gardenya bende de var bu 4.denemem ..denediğim diğer üçünde başarılı olamadım.Şimdiki denememde torfu Ph 3-4 arası olarak düzenledim.

Yine sulama suyu asla çeşmeden olmayacak.Pamuklu bitlere dikkat görünmeden bitkiyi bitiriyorlar.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2006, 13:02   #5
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sayın Mine Hanım .
O zaman Şimdiye kadar Biz yanlış yapmışız.Şu an bir sorun yok.Ama sizi bu işin ustası olarak dikkate alıyorum. sirkeden ve limondan hatta maden suyundan vazgeçiyorum.Teşekkür ederim.

Eski 24-02-2007, 14:55   #6
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Gardenyam yaprakları sararıp dökülüyor.Çeliklerin tepe kısımlarıda kuruyor.Kahve rengiye dönüyor. Ne yapmalıyım.Şu anda bir kaç tomurcuk var.Toprak çok ıslak değil. Yapraklarına Sprey olarak iki günde bir sulama yapıyorum.Toprağa kuruyunca su veriyorum. Camekanlı balkonda duruyor.Nerde yanlış yapıyorum.Yardım eder misiniz.

Eski 24-02-2007, 16:59   #7
Ağaç Dostu

Gardenya alıpta evde uzun süre (2-3 yıl) yaşatana şimdiye kadar malasef rastlamadım (ben dahil )

biryerlerde hata yapıyoruz ama nerede bilmiyorum..

Eski 24-02-2007, 17:04   #8
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Evde olmadı diye balkona aldım.Ama ölmesini istemiyorum.Kokulu olduğu için çok seviyorum.Son çare toprağını değiştirecem.Belki düzelir.1 Yılı doldu ..Direnmeye devam.Ölmesine izin vermiyecem...

hulyabak beğendi.
Eski 24-02-2007, 17:27   #9
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Alıntı:
Gardenyam yaprakları sararıp dökülüyor.Çeliklerin tepe kısımlarıda kuruyor.Kahve rengiye dönüyor. Ne yapmalıyım.Şu anda bir kaç tomurcuk var.Toprak çok ıslak değil. Yapraklarına Sprey olarak iki günde bir sulama yapıyorum.Toprağa kuruyunca su veriyorum. Camekanlı balkonda duruyor.Nerde yanlış yapıyorum.Yardım eder misiniz.
Bende aynı sorunları yaşadım daha sonra forumda Mine Hanımın tarifini ( demir sülfat (saçı kıbrıs )) okudum.Aktardan Demirsülfat (Karaboya **** diğer adı Saçıkıbrıs diye isteyebilirsiniz)aldım.Tarif edildiği gibi uygulamadan 2 gün önce 1 lt suya 2 küçük parça limon tuzu olan tarifi uyguladım,daha sonrada haftada bir demirsülfatlı suyla suladım,bu işleme 3,5-4 aydır devam ediyorum şu an gardenyamda bir sorun yok.Yaprakları yeşil ve sağlıklı görünüyor aynı suyu fulde ve Mum çiçeğimde kullanıyorum,durumları gayet iyi.İstersen sende bir dene bakalım.

gokcebayrak beğendi.
arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 22:27   #10
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Teşekkür ederim Arb73.Ben burdaki aktarlara sordum .Yüzüme baktılar .O ne ki dediler.Bulamadım.Ben Karaboya diye aramıştım.Birde Saçıkıbrıs diye sorayım.Ama pek zannetmiyorum.Yoktur sanırım.

Eski 24-02-2007, 22:44   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim Arb73.Ben burdaki aktarlara sordum .Yüzüme baktılar .O ne ki dediler.Bulamadım.Ben Karaboya diye aramıştım.Birde Saçıkıbrıs diye sorayım.Ama pek zannetmiyorum.Yoktur sanırım.
aktarlarda değil de çiçekçilerde aramak lazım tabi bu çiçekçiler kesme çiçek satanlar değil...

Eski 27-02-2007, 12:21   #12
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Benim garip gardenyam tam çiçek açacakken tomurcuklarını döküyor her dalda bir sürü tomurcuk var ama hiçbiri açamıyor sırayla dökülüyorlar neden olabilir acaba şimdiye kadar anca 2 tane çiçek açabilmeyi başardı açabilse çiçekten yaprakları görünmeyecek ama açamıyor

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 13:05   #13
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 Mesajı Göster
Benim garip gardenyam tam çiçek açacakken tomurcuklarını döküyor her dalda bir sürü tomurcuk var ama hiçbiri açamıyor sırayla dökülüyorlar neden olabilir acaba şimdiye kadar anca 2 tane çiçek açabilmeyi başardı açabilse çiçekten yaprakları görünmeyecek ama açamıyor
Şimdi, bu mevsimde mi tomurcuklu?

Açık havaya çıkmak istiyordur.

Benimki yaşama savaşı veriyor, bir an önce dışarı çıksam da kendime gelsem diyor galiba.

Geçen yıl açık havada sürekli açmıştı.
Yaprakları da koyu yeşildi.

Şimdi haline bakın.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 13:46   #14
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Evin içinde duruyorlar dışarı hiç çıkartmadım o yüzden devamlı tomurcuk veriyor olabilir 2 tane var bende biri sopa gibi dal verdi bir sürü öteki kısa dallı

Eski 27-02-2007, 22:50   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Başlığı biz açtık ama epeydir yazmadık. Gardenyalarımda belrgin bir değişiklik yok saksı değiştirip bir kaç saksıya böldüm. Evin değişik yerlerinde baktım. Mutfak en uygun gedi. Direk gün ışığını sevmiyor diyebilirim. Bir saksı çatıda aydınlatmanın altında. Güneş veya soğuk etkisiyle durumu iç açıcı değil.
Castonospermum bitkisi içlerinde en iyi durumda olanı diyebilirim. Onda hiç gerileme yok. HAtta üst kısımdan ilerlemeye devam ediyor.
Pachiralar ise neredeyse eski tüm yapraklarını döktüler. Alttan yeni yapraklarını açtılar gelişmeye devam ediyorlar. Selamlar.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2007, 09:47   #16
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Merhaba.Arkadaşlar toprağı çapaladım biraz havalandırdım. Limon tuzlu su verdim.İki gün sonrada İçinde demir bulunan sıvı gübre verdim.Sararma durdu gibi.Şeytan kulağına kurşun inşallah böyle gider.Şu anda bir sorun yok gibi .Bir de açarsa deymeyin keyfime....

Eski 03-03-2007, 15:16   #17
Huzur Yuvası

Giriş Tarihi: 03-03-2007
arkadaşlar bu formda daha yeniyim herkese fikirleri konusunda teşekkür ederim
bu gardenyadaki ve diğer çiçeklerde toprakta oluşan beyaz pamuçuklanma ile nasıl baş edilir yardımcı olurmusunuz.

güldeste- beğendi.
mcalgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2007, 16:01   #18
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Toprağın üstündeki pamukçuklar toprak kalitesiz **** fazla sulamadan oluyor.Oluşan pamukçukları at. toprağı çapala ve havalandır.Mümkünse üstten biraz toprak alıp yeni toprak ekleyebilirsin.

Eski 24-03-2007, 20:54   #19
bir yasemin birde ful

Rukiye Çetin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2006
Benim gardenyam üç yıldır evin içinde. Yazları balkona çıkarıyorum. Ne tomurcaklandı nede büyüdü. Ölmedi ama çoşkulu değil. Acaba budasam mı diye düşünüyorum. Yararı olur mu acaba?

Rukiye Çetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 21:26   #20
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu yaşama koşullarını beğenmediğini gösterir. Gardenyanızın başta durduğu yer olmak üzere şartlarını iyileştirin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 16:41   #21
tsrl

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Merhaba,
Benim de gardenyamla ilgili sorunum var . Gardenyamın önce birkaç tomurcuğu sarardı, şimdide yaprakları sararmaya başladı. Mine Hanımın tarifini uygulayacağım ama toprağından çok emin değilim, toprağını değiştirmek istiyorum. Gardenyanın üstü tomurcuk dolu. Tomurcuklu iken toprağı değiştirmem durumu daha da kötüleştirir mi?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

tsrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 17:06   #22
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

sonunda pamuklu bitlerden kurtuldum 2 gün gittim geldim ilaç sıktım (hatta balkonun duvarlarlarına ilaç sıktım olurda duvara saklanırlar diye bu arada kara sinekler de balkondan kaçtı onlardanda kurtuldum )tüm tomurcuklar hızla büyüyor hatta açanlar bile oldu

Eski 05-04-2007, 09:07   #23
Ağaç Dostu

Gardenyalarda önemli olan 3. seneki durumu...eğer 3 .sene de çiçek açıyor ve büyüyorsa bu iş tamam...

Ama ben "3.sene de gardenyam çok sağlıklı çiçek açtı her sene de büyüyor" diyene rastlamadım.

Eğer varsa formülü buraya yazsın lütfen ...bir de yerli mi ithal mi bu konu da önemli...

Eski 05-04-2007, 10:17   #24
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Benim ithaldi.İkinci senem .Şu anda tomurcuk.İnşallah açar.Açarsa bu üçüncü açışı olacak.Mine Hanım'ın tarifini uyguladım .Limon tuzlu su sonrası demir katkılı sıvı gübre iyi geliyor.Yapraklarınada su püskürtüyorum...

Eski 29-04-2007, 00:01   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Domatese Yerleştirdiğim Gardenya Çiçeğimin Fotoğrafları

Merhabalar,

Bu bağlantıda, bugün çiçek açan gardenyamın çiçeğinin domatese yerleştirilmiş halini görüntülediğim fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Bakalım beğenecek misiniz?

zehra evin beğendi.
lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 16:56   #26
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Chlorosis

Merhaba,
Yerli bir Gardenia var balkonumda..Yaklaşık 3 senedir benimle..Oldukça büyüdü..Ancak bu kış yapraklarının ucu pas rengini aldı ve kurudu..Sanırım bu hastalığa chlorosis diyorlar..Elimde Schultz marka bir gübre var..Gübre diyorum çünkü kutunun bir yerinde öyle yazıyor..Diğer bir tarafında ise toprak asidi düzenleyici diyor..NPK oranı 33-11-11..
Bunu ne sıklıkta vermem gerektiğini ve hastalığın gerçekten chlorosis olup olmadığını ve sebeplerini bilen varsa bana yardımcı olabilir mi?

Sevgiler,
Günüm

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 17:09   #27
Ağaç Dostu

chlorosis hastalığına karşı ne yapılabilir?

Eski 03-05-2007, 23:36   #28
Ağaç Dostu

Ayrıca, mümkünse hastalıklı yapraklardan örnek görüntü ekleyebilirseniz bilgi sahibi arkadaşlar için teşhis koymak daha da kolaylaşabilir...

Eski 05-05-2007, 10:26   #29
Ağaç Dostu

Maaşallah;

Forumda bir yerlerde; mühim olanın 3.senede de canlı tutabilmek olduğu, hiç 3.yaşında da evde yaşatabilen görmediğini söylemişti deneyimli bir üyemiz...

Boşverin çiçek açmasın, canlı kalsın yeter diyeceğim, ama insanın da içi elvermiyor tabii..

Tomurcuk aşamasına kadar gelip de gonca açmadan düşüyorsa bir sıkıntısı var demek ki... Onu uzman arkadaşlardan yardım alarak tespit edip giderebilirsek, kokudan evde duramayacaksınız demektir...

Eski 15-05-2007, 10:57   #30
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Yuppiii
Uçuyorum.Gardenyam bir çiçek açtı.2 ve 3 yolda.limon tuzu uygulması işe yarıyor.İki seneyi geçti.Benle birlikte oda savaşıyor.Bozulmasın diye çok uğraştım.Sanırım artık sevildiğini anladı .Hayatta kalabilmek için savaşıyor.Tepkisini çiçek açarak dile getiriyor.

KAPTANzst ve saisha beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024