agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2015, 21:52   #2161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2015
Yarın bir gardenya alacağım.Bugün çiçekçiye gittim baktım,alacağım gardenyalar tomurcuklu ancak çiçeksiz.Tavsiyeleriniz nelerdir?

megbilgi beğendi.
malkocatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2015, 09:57   #2162
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Zaten çiçek alırken çiçekli değil de tomurcuklu alınması tavsiye edilir.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2015, 13:15   #2163
Ağaçsever

semvayt's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2013
Galeri: 1
Gardeniam ölüyor

[IMG][/IMG]

ofisim için aldığım gardenia ilk aldığımda her gardenia gibi kalın parlak yapraklı, bir kısmı açmış bir kısmı açmaya hazır bir sürü tomurcukları vardı, günden güne önce çiçekleri sonra tomurcukları sonra da yapraklarını döktü, yeni yapraklar çıkıyor ama onlar da kararıyor, tomurcuklar açmadan döküyor, çiçekçinin verdiği vitamin ve daha sonra da karışım bir sıvıyı kullandım ama pek bi gelişme göremedim, ilk aldığımda karşıda görünen mavi saksının olduğu yerde gardenia vardı bugün camdan biraz daha uzaklaştırdım, forumda okuduğum yapraklarına su fıslatmayı uyguluyorum haftada bir suluyorum. Önerisi olan var mı, teşekkürler

Düzenleyen semvayt : 15-01-2016 saat 08:16 Neden: resim görünmedi, resim bağlantısını tekrar yükledim
semvayt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2015, 15:03   #2164
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Önceki sayfalarda olacak; saçı kıbrıs ve limon tuzu kürünü uygulayın.

semvayt beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2016, 20:25   #2165
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
Yeni aldığım gardeniayi bocekten kurtardim, şimdi de yaprakları sararmaya başladı. Diğer gardeniaya ne yapıyorsa aynısını yapıyorum, aynı yerde duruyorlar ama bu neden memnun olmadı anlamadım. Bir fikri olan var mıdır Acep? Biri bana yardımcı olabilir mi? Teşekkür ederim şimdiden.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2016, 08:17   #2166
Ağaçsever

semvayt's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2013
Galeri: 1
teşekkürler uygulayacağım inşallah sonuç alırım

semvayt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2016, 19:16   #2167
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Gardenyanın kolay çiçek açması için; 2litre suya 0,5 cc. gibberelik asit -sıvı olarak- karıştırın, ve bu şekilde gardenyaya fısfıs yapın.Gardenyanız kısa süre içinde tomurcuklanarak, yoğun bir şekilde açacaktır.

Asia ve Jakin beğendi.
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2016, 19:18   #2168
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Aynı zamanda da gelişimleri güzel olacaktır..

Asia ve Jakin beğendi.
Eski 07-04-2016, 14:26   #2169
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

İlk aldığım gardenia yerli galiba dilimizi biliyo 😀 1 tane de olsa yine açıp beni mutlu etti. bir de yeni aldım o beni hiç anlamıyor 😔 gerçi böceklendi mine hanımın sabunlu ilacını hazırlayıp 3 haftadır haftada 1 kez sıktım. Bu hafta acı biberliye başlayacağım inşallah kurtulurda çoğaltmaya da başlarım. Milla ya sözüm var tutamadım diye üzülüyorum

Eklenen Resimler

efeege, Milla, Jakin ve 1 kişi beğendi.
Eski 08-04-2016, 09:50   #2170
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Çok naziksin sevgili saisha İnşallah kısa zamanda düzelir. Çok güzeller gerçekten.

saisha ve Jakin beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2016, 09:07   #2171
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

inşallah

Eski 24-04-2016, 13:04   #2172
Yeni Üye

Aralık başında aldığım gardemyam kış boyunca evde durdu ve bir gelişim göstermedi.Baharın gelmesiyle birlikte çiçeğin her tarafı kök dolu olan nerdeyse toprak kalmamış olan saksısını değiştirdim ve balkona çıkarttım.Organik Sıvı Gübre(Humik+Fulvik Asit) vermeye başladım.Serpildi ve çok sayıda tomurcuk çıkarmaya başladı.Dün itibariyle NPK(5-7-6) olan sıvı bitki besini vermeye başladım.Sulamayı sadece çeşme suyuyla yapıyorum.Konya'da oturuyorum havalar bir sıcak bir soğuk inşallah birşey olmaz.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2016, 15:21   #2173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2016
merhabalar,
yaklasik iki ay once gardenia tohumu aldim ve diktim iki haftada ciktilar ancak bir ayi askin bir suredir sadece iki minik yapraktan oteye gidemedi.Ne oluyor ne de buyuyor,ne yapmaliyim yardimci olur musunuz lutfen?

meie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2016, 16:15   #2174
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn meie, ben de gardenya tohumlarını çimlendirdikten sonra bu sorunu yaşadım. Uzun bir süre büyümesi çok yavaş olacak. Resim eklemediğiniz için bitkiler nerede , ne durumda bilemiyoruz. Eğer küçük bir yerde ise mevsim uygun olduğunda bir büyük saksıya toprağını dağıtmadan aktarmalısınız. Sulama suyu kesinlikle kireçli olmayacak, toprak nemini kontrol edip sulama yapınız. Ve en önemlisi de çok geçirgen yani drenajı iyi olan bir saksı harcında yetiştirmelisiniz. Kolay gelsin.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2016, 17:22   #2175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2016
tesekkur ederim sn Lonicera,
kucuk saksidalar,kalabaliklar,incitecegimden korktugumdan ve yeterince buyuk olduklarindan emin olmadigim icin buyuk saksiya geciremedim ve bir kac saat sabah gunesi aliyorlar ancak ama sulama konusunda cesme suyunu birakacagim, sanirim Belcikada sular normalden fazla kirecli.Cok gecirgen toprak icin ne yapmaliyim,yani icine extra biseyler mi koymak gerekiyor ben genelde hazir karisim aliyorum yeterli oldugunu dusunmustum hep ama topragin gecirgenliginde sorun var sanirim cunku suyu emmiyor.

meie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2016, 06:12   #2176
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Hazır almış olduğunuz harç içine pomza, dişli dere kumu, perlit vb. ekleyerek geçirgen hale getirebilirsiniz.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 13:27   #2177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Ben de 3 ay önce plantistanbuldan aldığım gardenya mı paylaşmak istedim. Şu an 6. Çiçeğini açtı fakat sararan 2 çiçeği kopardım üzerinde 4 çiçek var . 3 tanesi yan yana. Oda mis gibi kokuyor.

Hazır 5 litrelik içme suyuna 10 tane limon tuzu ve 1 adet paslı çivi attım. Haftada 2 kere suluyorum. Geceleri açık bir pencerenin önünde duruyor. Pencereyi elimden geldiğince açık tutmaya çalışıyorum. Onun dışında her 4. Sulamada besinli su veriyorum. Bir sonraki sulamada toprak sulaması yapıyorum yani normal su ile yaklaşık saksı hacminin 2 katı su ile suluyorum bu da besinli sudan sonra kök çürümesini önlemek amacıyla. Sanırım başarılı gidiyorum ki o da bana güzel kokulu çiçeklerini hediye ediyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

gardeniasev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 14:58   #2178
Yeni Üye

5 çiçek birden

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 16-05-2016, 15:27   #2179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias Mesajı Göster
Gardenyanın kolay çiçek açması için; 2litre suya 0,5 cc. gibberelik asit -sıvı olarak- karıştırın, ve bu şekilde gardenyaya fısfıs yapın.Gardenyanız kısa süre içinde tomurcuklanarak, yoğun bir şekilde açacaktır.
Sayın Gardenias bu söylediğiniz gibberelik asit en kısa zamanda alıp yıllardır çiçek açmayan, büyümeyen öyle diktiğim gibi duran gardenyama uygulayacağım. Bir şey sormak istiyorum. Bunu tüm çiçeklere uygulayabilir miyi? Ya da başka hangi çiçeklere uygulayabiliriz?

efeege beğendi.
Asia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2016, 11:56   #2180
Yeni Üye

24 Nisanda çiçeğimin resimlerini koymuştum.Bugün tekrar çektim aynı açıdan resimlerini.Tomurcuklar epey büyümüş.Açmasını dört gözle bekliyorum.

Eklenen Resimler

YeniGine, efeege ve Milla beğendi.
Eski 18-05-2016, 14:04   #2181
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malkocatalay Mesajı Göster
24 Nisanda çiçeğimin resimlerini koymuştum.Bugün tekrar çektim aynı açıdan resimlerini.Tomurcuklar epey büyümüş.Açmasını dört gözle bekliyorum.

En üst sağda bulunan beyazlaşmış sanırım. 4 güne açar büyük ihtimal belki daha önce de olabilir

Eski 18-05-2016, 20:55   #2182
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Çok güzelmiş gardenya larınız,geçen sene 12 tl ye görüp,bakamam diye almadığı için pişmanım, yakında benimde olucak insallah

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2016, 00:22   #2183
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gardeniasev Mesajı Göster
En üst sağda bulunan beyazlaşmış sanırım. 4 güne açar büyük ihtimal belki daha önce de olabilir
Daha beyazlasmadi,ama yakin zamanda beyazlasir diye umuyorum.Ust tarafta gecen ay cektigim fotograflari var.Cok cok buyumus tomurcuklar 20 gunde.Bir aksilik cikmadan acar insallah.İlk aldigim zaman korkmustum ölecek diye.

Eski 20-05-2016, 12:49   #2184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2016
Gardenya Tomurcukları Açmıyor!

Yaklaşık 2-3 ay önce adığım gardenyada çiçek açma problemi var. aldıktan 1 sonraya kadar 3-5 çiçek açtı, fakat sonradan çiçek açma olayı durdu. sürekli tomurcuk geliyor alttan alttan ama çiçek yok. Burda bahsedilen çay-kahve-limon karışımından verdim 2 hafta önce ama hala çiçek yok. bol bol tomurcuk ve yaprak. ne yapılacağı konusunda bilgisi olan ?

not: aldıktan 1 ay sonra toprağını değiştim. 2-3 haftada bir suya besin karıştırıp veriyorum. yeri hep sabit.

Eklenen Resimler

tarla kuşu, Milla ve Jakin beğendi.
hakki_caliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2016, 11:40   #2185
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asia Mesajı Göster
Sayın Gardenias bu söylediğiniz gibberelik asit en kısa zamanda alıp yıllardır çiçek açmayan, büyümeyen öyle diktiğim gibi duran gardenyama uygulayacağım. Bir şey sormak istiyorum. Bunu tüm çiçeklere uygulayabilir miyi? Ya da başka hangi çiçeklere uygulayabiliriz?
Sayin Asia pek çok çiçek türü gibberellic asite olumlu yanıt veriyorlar..Zaten gibberellic asit, bitki gelişim düzenleyici si. .Bitki çiçek açarken aynı zamanda gelişimi de çok güzel oluyor,gibberellic asit bitkiyi besliyor..
Barış çiçeği, antoryumlar,kalanchoeler,Afrika Menekşeleri,acelyalar vb.pek çok bitkide yoğun şekilde çiçeklenmeyi sağlıyor.
Eğer mümkün olup sitedeki diğer mesajlarima da bakabilirseniz diğer çiçeklerin de çiçek açtırma püf noktalarını orada görebilirsiniz.
Herkese bol çiçekli güzel günler dilerim...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asia ve Jakin beğendi.
Eski 22-05-2016, 11:44   #2186
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Gibberellic asit kullanın. 1 Litre suya 0,5 CC karıştırıp püskürtme yoluyla fisfislayin ,gardenyaniza verin.Kisa sürede tomurcuklanmadaki artışı ve çiçeklerini görürsünüz inşaallah. .
Bol çiçekli güzel günler dileğiyle. ..

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asia ve Jakin beğendi.
Eski 22-05-2016, 12:06   #2187
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakki_caliskan Mesajı Göster
Yaklaşık 2-3 ay önce adığım gardenyada çiçek açma problemi var. aldıktan 1 sonraya kadar 3-5 çiçek açtı, fakat sonradan çiçek açma olayı durdu. sürekli tomurcuk geliyor alttan alttan ama çiçek yok. Burda bahsedilen çay-kahve-limon karışımından verdim 2 hafta önce ama hala çiçek yok. bol bol tomurcuk ve yaprak. ne yapılacağı konusunda bilgisi olan ?

not: aldıktan 1 ay sonra toprağını değiştim. 2-3 haftada bir suya besin karıştırıp veriyorum. yeri hep sabit.

Gardenianın tomurcukları ağır gelişir. Sabırlı olun. Bu arada yandaki sardunyanızda galeri sineği var...
Gardenia için bir başlığımız mevcut oraya devam etmeniz daha iyi olurdu.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2016, 16:06   #2188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Gardenianın tomurcukları ağır gelişir. Sabırlı olun. Bu arada yandaki sardunyanızda galeri sineği var...
Gardenia için bir başlığımız mevcut oraya devam etmeniz daha iyi olurdu.
cevap için teşekkürler, 1 adet tomurcuk açtı en sonunda

diğer çiçek gözümden kaçmıştı, çiçekleri dökülünce pek ilgilenemedim. elimde "dedel" adında bir bit ilacı var, bunu uygularsam çözüm olur mu acaba? tarım ilaçlamadan bitkilerdeki bit sorunu için almıştım. resimleri ekledim.

ayrıca saksının dibinde ince ince bişiler çıkıyor, galiba bu çiçeğin tohumları bunlar?

Eklenen Resimler

tarla kuşu, efeege ve Milla beğendi.
hakki_caliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2016, 15:19   #2189
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakki_caliskan Mesajı Göster
cevap için teşekkürler, 1 adet tomurcuk açtı en sonunda

diğer çiçek gözümden kaçmıştı, çiçekleri dökülünce pek ilgilenemedim. elimde "dedel" adında bir bit ilacı var, bunu uygularsam çözüm olur mu acaba? tarım ilaçlamadan bitkilerdeki bit sorunu için almıştım. resimleri ekledim.

ayrıca saksının dibinde ince ince bişiler çıkıyor, galiba bu çiçeğin tohumları bunlar?
Diğer bitkinin sardunya olduğunu sanmıstım ama değil. Bunu da tanıyor gibiyim. İlaca gerek yok. Zaten devrini tamamlamış. Bir budanmaya ihtiyacı var. Sineğin yol yaptığı yaprağı koparın yeterli. Altta çıkanlar da muhtemelen dediğiniz gibi tohumlardan çıkanlardır.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 21:13   #2190
Yeni Üye

Gardenyamın 50'yi geçkin tomurcuğu var.5-6 tanesi açmak üzere.Diğerleri de kocaman oldu.Ama yapraklarının genç olanları sararmaya başladı.Demir sülfat bulamadım bir türlü.Paslı demir suyu dökmeye başladım.Toprağı da sadece torfdan oluşuyordu,toprağını döküp torf,bahçe toprağı ve perlit karışımı doldurdum.Ardından hümik+fulvik asit ve sıvı besinle sulama yaptım.Demir ve limon tuzlu sudan da döktüm.Hata mı yaptım sizce? İnşallah birşey olmaz.

çiçeksever beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024