agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2015, 19:07   #2071
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Evet Sn. ERKEN48 dışarıda duruyor, yarı aydınlık bir bölgede.

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 19:53   #2072
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Laleci_03 Mesajı Göster
Sn. Gökhan Arslan maşallah, çok sağlıklı gözüküyorlar, bakımını nasıl yapıyorsunuz?
Benimki aldığımdan beri (4-5 aydır) olduğu gibi duruyor, tek yeni yaprak bile çıkarmadı, aldığımda mevcut olan çiçek tomurcukları dahi öylece duruyorlar, sararma da yok. Baharla birlikte atağa geçerler mi acaba?
Sayın Laleci öncelikle teşekkür ederim . Gardenyalarımın bakımında özellikle iki şeye çok dikkat ediyorum bunlar; demir sülfat ve sitrik asit. Bu ikisi olunca yapraklardaki sararmalar kesinlikle kesilecektir. Ben 15 gün ara ile önce sitrik asit sonra da demir sülfat takviyesi yapıyorum. Gübreleme konusunda pek iyi sayılmam bu yüzden her bahar toprağın üst kısmından biraz alıp yeni toprak ilave ediyorum. Yazın 6 saate kadar güneş alıyorlar, aslında okuduğum kadarı ile 4 saat idealmiş ama terasta yer olmadığından 6 saat güneşlenmek zorundalar buna rağmen keyifleri oldukça yerinde. Gardenyalar gevşek toprakta daha verimli oluyorlar edindiğim deneyimler bu yönde zira fotoğrafta gördüğünüz gardenyalardan ikisini gevşek ve bol çam gübreli toprağa diğer ikisini ise biraz daha sıkı ve hayvan gübresi içeren toprağa dikmiştim yaz boyunca gelişimleri aynı olsa da bu baharda aradaki fark kendini epey farkettirdi ( yarın tekrar fotoğraf yüklerim farkı sizde göreceksinizdir). Sulamayı ise toprağın üst yüzeyi kurudukça yapıyorum ve elimden geldiğince dinlendirilmiş su kullanmaya çalışıyorum çünkü kireç zamanla topraktaki asit miktarını düşürmekte. Bakımları konusunda diyeceklerim bu kadar

Gelelim sizin gardenyanıza Kış boyunca gelişim göstermemesini normal saysakta tomurcuklarının bu kadar uzun süre çiçeğe dönmemesi bana şaşırtıcı geldi Bence baharla birlikte hızlı bir atak yapacaklardır

gökhan Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 17:30   #2073
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Sayın Laleci fotoğrafları yükledim. Aradaki farkı görüyorsunuz toprağın gevşek olması bu bitki için çok daha verimli sonuçlar doğuruyor. Saygılar.

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2015, 17:45   #2074
Ağaç Dostu

Sağ olun Sayın Gökhan Arslan, gerçekten çok yardımcı oldunuz, resimlerde ki fark epey anlaşılıyor, yarın halini hatrını bir sorayım gardenyamın, kışın pek ilgilenmedim de kendisiyle, toprak durumu falan nasılmış bir bakayım ona göre dediklerinizi uygulayacağım inşallah. Peki bu demir sülfatı ve sitrik asiti nereden temin ederim ya da normal sıvı gübrelerde var mıdır?

Eski 11-03-2015, 18:06   #2075
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Rica ederim Sayın Laleci. Sitrik asit bildiğiniz limon tuzu, demir sülfat bitki ilacı, gübre vs satılan yerlerde bulunabilir saçıkıvrıs diye de sorabilirsiniz.

Laleci_03 ve kupecim beğendi.
Eski 11-03-2015, 18:13   #2076
Ağaç Dostu

Teşekkürler, limon tuzunu markette görmüştüm diye hatırlıyorum onu da hemen uygulayacağım

Eski 02-04-2015, 19:16   #2077
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
Mine Pakkaner hanımın tavsiyelerine uyup limon tuzlu su, ardından demir sülfatlı su vererek yaprak dökülmelerini önledim hatta öyle bir şey ki, İnşallah çiçek açacak çok mutluyum. Mine hanım çok teşekkür ediyorum size. bu forumu ve çiçek yetiştirmeyi seviyorum

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 17:16   #2078
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

dün paylaşamamıştım gardenyamın resmini

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2015, 22:51   #2079
Yeni Üye

celalay's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2014
Gardenyam açtı. Çok güzel bir kokusu var. Odaya girince Gardenya kokuyor

celalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 20:26   #2080
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2011
Ben kaç zamandır saksıda bir türlü olmayan gardenyamı ...en son bahçeye diktim..Her gün saksıda ölmesine gönlüm razı olmadı...Ama yanlışmı yaptım bilmiyorum

gulizgul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2015, 15:07   #2081
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

çok mutluyum. inanabiliyor musunuz, gardeniam açıyor agaclar.net forum sayesinde... iyi ki varsınız çook teşekkür ediyorum

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2015, 16:02   #2082
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Arkadaşlar nasil bir topraga sitrik asit uygulamasi yapiyorsunuz? Yani funda topragi ya da kestane topragina mi yoksa torfa mi? Bir de limon tuzunu hangi araliklarla veriyorsunuz? Ve torfa bu uygulama yapilsa basarili olailir mi??

kupecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 08:14   #2083
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Sayın küpecim eğer musluk suyunu sulama için kullanıyorsanız toprak türü farketmeden zaten bir vakit sonra kireç topraktaki asit miktarını düşürecektir. Anlayacağınız bitkiyi saksıya mahkum ediyorsak takviyeyi yapmamız da şart. Ben kendi gardenyalarım için 15-20 günde bir limon tuzu akabinde aynı süre geçince demir sülfat veriyorum. Ama bence sulama sıklığını dikkate almak lazım çünkü bulunduğu yere göre haftada bir sulanan bir bitki için her iki sulamada bir bu yapılacağından yarardan çok zarar verilebilir. Saygılar.

Laleci_03 ve kupecim beğendi.
Eski 01-05-2015, 16:27   #2084
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

O muhteşem kokuyu duymaya az kaldı

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2015, 23:09   #2085
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Tesekkur ederim sayin Gokhan Arslan soruma yanit verdiginiz icin.Peki bir soru daha; kuyu suyunda kirec var midir sonucta klor yok birsey yok bakterilere ve hastaliklara acik bir durum bizim bahcede kuyu varmis annem bahce ciceklerini onunla sula madem oyle dedi. Bir sormak istedim sizce hem bahce hem de balkon saksi cicekleri icin uygun mudur??

Eski 01-05-2015, 23:31   #2086
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kupecim Mesajı Göster
Tesekkur ederim sayin Gokhan Arslan soruma yanit verdiginiz icin.Peki bir soru daha; kuyu suyunda kirec var midir sonucta klor yok birsey yok bakterilere ve hastaliklara acik bir durum bizim bahcede kuyu varmis annem bahce ciceklerini onunla sula madem oyle dedi. Bir sormak istedim sizce hem bahce hem de balkon saksi cicekleri icin uygun mudur??
Sayın Küpecim artezyen suları benim bildiğim kadarı ile daha da kireçlidir bu yüzden kullanmanızı önermem. Gardenya için dinlendirilmiş musluk suyu kullanmanızda sakınca yok ama yine de limon tuzu uygulaması yapmanızda fayda var. Ben 100 litrelik bir kovaya doldurduğum suyu 2 gün kadar dinlendirir tortunun dibe çökmesini beklerim daha sonra dipteki tortuyu kaldırmayacak şekilde üstten su alarak kireçli toprak sevmeyen bitkilerime bu suyu kullanırım. Balkondaki bitkileriniz için önerebileceğim yöntem bu. Bahçedeki bitkileriniz için ise seçim size kalmış ( Ayrıca unutmayın doğa kendi ayarını bir şekilde yapıyor her yağmur demek nötr sularla toprağın kirecinin temizlenmesi demek bu da aklınızda bulunsun ) Saygılar.

kupecim beğendi.
Eski 02-05-2015, 23:20   #2087
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Tesekkurler sayin gokhan Arslan sorularima verdiginiz yanitlarda bitkiler hakkinda cok sey bildiginizi gosteriyor. Son bir soru daha size yoneltmek istiyorum: bazi bitkiler icin demir eksikligine karsilik pasli civi ya da teneke kutulara ekim öneriliyor. Benim hic aklima yatmadi pasli civileri saksiya sokmak. Sizce bunun asli var midir yoksa yanlis yapilan bir uygulama midir?

Eski 03-05-2015, 08:04   #2088
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Sayın küpecim bitkinin demir ihtiyacının karşılanması için saksılara paslı çivi sokmak geleneksel bir uygulama aslında ama ne kadar işe yarar bilinmez. Şahsi fikrim pek de işe yaramayacağı konusunda. Bugün ziraatçilerde demir sülfat bulmak çok daha kolay. Zaten demir eksikliği çok bariz hissedilen bitkiler için saçıkıvrısı elimizde bulundurmamız zorunlu diyebilirim.

Ayrıca ben teşekkür ederim bitkiler hakkında cok da bilgim olmasa da size bugün yanıt verebiliyorsam bunun sebebi kesinlikle ağaçlar.net ailesi ve değerli üyeleridir. Aklınıza takılan sorularda forumları kısaca göz gezdirmeniz aradığınız cevapları bulmada size çok yardımcı olacaktır. Ayrıca ben de dilim döndüğünce yardım ederim. Saygılar.

Eski 10-05-2015, 18:26   #2089
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

gardeniamın 2 tomurcuğu çürümüş galiba neden böyle olmuş olabilir?

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2015, 15:30   #2090
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Sayın saisha fazla ya da az sulamış olabilirsiniz sulama dengesini ayarlamanız gerekecek. Havasız yerdeyse hava alabileceği bir yere koymanız lazım.

saisha beğendi.
Eski 11-05-2015, 16:00   #2091
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Gardenyamın yaprakları sararmaya başlayınca uzun zamandır limon tuzu vermediğimi ve bu nedenle sararma olabilecegini düşünerek, bir bardak suda minik birkaç parça limon tuzu eriterek verdim, bir saksıda iki kök olan gardenyamın biri tamamen kurudu ve söktüm. Kalan gardenyayı daha cok güneş alacagı bir yere koydum, şuan daha iyice.. Umarım kaybetmem.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 16:19   #2092
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Sayın hira limon tuzu tek başına çare olmuyor yanı sıra demir sülfat takviyesi de yapmamız gerekiyor. Acaba limon tuzunu fazla mı verdiniz? Umarım en kısa sürede düzelirler.

hira ve Laleci_03 beğendi.
Eski 11-05-2015, 16:47   #2093
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Sayın Gökhan, limon tuzu fazla sayılabilecek miktarda değildi fakat limon tuzundan sonra birini kaybettim. Ben bu bahsi geçen demir sülfatı nerden bulabileceğimi bilemiyorum. Bitki besini versem?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 17:20   #2094
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Herhangi bir ziraatçiye gitseniz bulursunuz sayın hira. Varsa demir ağırlıklı besin bulursanız da olur.

hira beğendi.
Eski 11-05-2015, 17:47   #2095
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan Arslan Mesajı Göster
Sayın saisha fazla ya da az sulamış olabilirsiniz sulama dengesini ayarlamanız gerekecek. Havasız yerdeyse hava alabileceği bir yere koymanız lazım.

haftada bir suluyorum, tabağına su çıkıyor, tabağındaki suyu da çok bekletmemeye çalışıyorum, en fazla 2 saat durmuştur :? sanırım. hava konusuna gelince içerde duruyor, arada sırada camı açtığımızda ne kadar hava alıyorsa o. ama diğer taraftan da 3 tane tomurcuğum açtı, 4. de açmaya başlamış, 5. de yolda

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2015, 18:05   #2096
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
haftada bir suluyorum, tabağına su çıkıyor, tabağındaki suyu da çok bekletmemeye çalışıyorum, en fazla 2 saat durmuştur :? sanırım. hava konusuna gelince içerde duruyor, arada sırada camı açtığımızda ne kadar hava alıyorsa o. ama diğer taraftan da 3 tane tomurcuğum açtı, 4. de açmaya başlamış, 5. de yolda
Duyar gibi oldum o güzel kokuyu sayın saisha Tomurcukları muhtemelen bulunduğu ortam yüzünden döktü yerini değiştirip durumu takip edin bakalım sonuç ne olacak.

Laleci_03 ve saisha beğendi.
Eski 11-05-2015, 18:08   #2097
Ağaç Dostu

Benim gardenya hala yerinde sayıyor ya hu, acaba plastik çiçek mi diye içine bakacağım az kaldı Limon tuzu da kullandım ama fayda etmedi, demir sülfatı da denemem lazım ama ziraatçi nereden bulunur?

saisha beğendi.
Eski 11-05-2015, 18:19   #2098
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

gerçekten muhteşem bir kokusu var ama çok çabuk bozuluyor çiçekleri, uzun süre canlı kalmıyor yerini değiştirmeye korkuyorum, evde tek güneş alan yer, salondaki pencere önü. balkona da geliyor güneş ama ablam o balkona çiçek koydurtmuyor tüm çiçeklerim diğer balkonda oraya da sadece sabah güneşi vuruyor, ki balkonda dursun da istemiyorum aslında, kokusunu duyamam sonra hava alması için gündüz güneş gelen balkona koysam, işten gelince içeri alsam... ama sürekli yer değiştirmekten de hoşlanmıyor diye biliyorum çok fazla tomurcuğu vardı hepsine gücü yetmemiştir belki:? olabilir mi? hani kendisi çok küçük ya daha, büyük olsa o kadar tomurcukla başa çıkabilir :P

Eski 11-05-2015, 18:26   #2099
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Benim gardenya hala yerinde sayıyor ya hu, acaba plastik çiçek mi diye içine bakacağım az kaldı Limon tuzu da kullandım ama fayda etmedi, demir sülfatı da denemem lazım ama ziraatçi nereden bulunur?

demir sülfatı bulana kadar, toprağa paslı çivi gömmek gibi bir yöntem okumuştum forumda onu bir dene istersen. o demir sülfat denen şeyi ben de çok zor buldum. ağustosa kadar bulamazsan ben istanbula geleceğim nasip olursa, sana getiririm

Eski 11-05-2015, 18:50   #2100
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Alıntı:
Laleci kardeşim biraz sabır Daha İzmir'de göremedik ciceklerini siz bir iki hafta geriden gelirsiniz normal şartlarda. Ayrıca limob tuzu ve demir sülfat sadece yapraklardaki sararmayı önler geri kalan besinlere de dikkat etmen gerekir.

Laleci_03 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024