agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2011, 22:07   #1441
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
anladım. çok teşekkürler. ne kadar da bir veriyorsunuz.

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 22:52   #1442
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Sayın maysan bizim ilk gardenyamız, Ankara'ya gittiğimde yolum AOÇ'nin serasının önünden geçti, bir girip bakayım dedim. Niyetim anneme güle benzer bir çiçek almaktı. Evde gül yetişmiyor ya da biz beceremedik bilemiyorum. Görevli gardenyayı önerdi(ithal denilen cins) aldım geldim ama annem çiçeği öldürecekti nerdeyse. Çamur gibi bir toprak hazırlamıştı ve çeşme suyu vermişti. Kireç zarar vermeye başlamıştı. Yaprakları kahverengileşti tomurcuklar döküldü vs. Baktım olmayacak bir el atayım çiçeğe dedim. Çok araştırdım gardenya hakkında ingilizce sitelere falan baktım. Çiçeği kendine getirdim sonuçta. Sonra bu başlıkta birisinin mesajında farklı gardenyaların polenlerini birbirinin üzerine atarak tohum yaptırdığını gördüm. Yerli denen türden bir gardenya daha aldım. Ama o iyice fenaydı demir eksikliği vs. şimdi onun çiçeklenmesi için uğraşıyorum. (İkisi aynı anda çiçeklenirse yapay polinasyon deneyeceğim ) Tüm bunlar 8 aylık bir maziye sahip.
Siz şanslısınız aslında bu çiçeğin sarı açanı da var. Yurt dışına gittiğinizde denk gelirseniz edinin mutlaka. Belki biz de nasipleniriz sizden

Sayın ipektuğçe çiçeğiniz çok sağlıklı görünüyor maşallah. Dilerim ki çiçeğini de görürsünüz yakın vakitte.

eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 22:56   #1443
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Galeri: 5
Çok teşekkür ediyorum,sn eb_ru,bana geldiğinde çok küçüktü 1 yılda ancak bu kadar büyüdü.Bende sabırsızlıkla çiçeklerini bekliyorum.Sevgiler...

ipektuğçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 23:07   #1444
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Altına çakıl taşlı tabak yaptınız mı? Çiçeğin etrafında nem sağlamada oldukça işe yarıyor. Ya da akvaryumunuz varsa akvaryumla aynı odaya koyun. Bir de perde arkasından güneş almalıymış.

Eski 03-11-2011, 23:13   #1445
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Henüz içeriye alalı 1 hafta oldu,mutfakta güneş alan pencere arkasında.Nemi mutfaktan temin etmiş oluyorum geçen kışı da mutfakta çok güzel geçirdi.Saksı altına çakıl taşı koymadım,eğer bulabilirsem denemek isterim.Teşekkür ediyorum.

ipektuğçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 23:21   #1446
Ağaçsever

mhrslm's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2011
Gardenia Care - YouTube

Bu videoda asid oranını yüksek tutmak için bitkinin dibine bir şey atıyor ama ne olduğunu anlayamadım bir türlü.

mhrslm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 23:44   #1447
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Benim Gardenya çaktırmadığı halde içeride mutsuz olmuş. Hop balkona geri çıkartıldı kendisi. Balkonda çok güzel ışık alıyor her tarafından, odada ise tek bir kısmına geliyor ışık. Çalı gibi olduğundan anlayamıyorsunuz ama içlerini kuru yaprak doldurmuş, çiçeği açmak için yaprağından yemiş. Tomurcuğu var demeden çıkarttım 2 gün evvel. Yağmur yağıyordu, yağmur altına küpelileri koydum, bunu yağmur altına değil masanın üstüne koydum. Efendim Gardenya tomurcuğunu dökmemiş! Döker diyordum. Açmış çiçeği içerideyken hızla sararıyordu. Sararması da durmuş misler gibi kokuyor! Küpeliler deli tomurcuk döküyordu, onlarda da durmuş. Peki peki, siz dışarıda kalın dedim sonunda. Bu listenin başında bir yerde Gardenyanın içeride mutsuz olduğunu, dış mekanı sevdiği yazıyordu. Sanırım doğru. Yazın balkonda müthiş hızlı büyümüştü, gepgeniş bir çalı formunu almıştı.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:13
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2011, 14:47   #1448
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Sayın mhrslm videoda ne olduklarını söylemiyor those deyip gösteriyor sadece,onlar ne merak ettim doğrusu.
Sevgili SerDag aslında bütün bitkiler dışarıyı sever ama napalım imkan olmayınca içeriye hapsediyoruz .

Eski 06-11-2011, 00:07   #1449
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Bizim Ankara güzü bile kış gibi geçer. Kaç gecedir 0 C 1 C -1 C diye gidiyor ama ertesi gün bakıyorum ne küpeliler ne gardenyada bir kötü belirti yok. Balkonun ikindiye dek güneş vuran köşesine üçünü de iyice yaklaştırdım. Bari iyi güneş görsünler de gece donmamak için bir sebepleri olsun. İçleri ısınsın diye de ılık su verdim, haşlanmış yumurta suyu döktüm.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:12
Eski 06-11-2011, 11:36   #1450
Ağaçsever

mhrslm's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
bizim Ankara güzü bile kış gibi geçer. kaç gecedir 0C 1C -1C diye gidiyor ama ertesi gün bakıyorum ne küpeliler ne gardenyada bir kötü belirti yok. gardenya sararmayı durdurmuş. balkonun ikindiye dek güneş vuran köşesine üçünü de iyice yaklaştırdım. bari iyi güneş görsünler de gece donmamak için bir sebepleri olsun. içleri ısınsın diye de ılık su verdim, haşlanmış yumurta suyu döktüm.

l i t t l e gardener
Sıfır ve eksiye düşen günlerde su vermek doğru değil diye biliyorum çünkü su saksıda donuyor ve kökleri de donduruyor. Hele soğuk havalarda kaynar su vermek bitkiyi katleder...

mhrslm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2011, 17:04   #1451
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Sevgili SerDag eninde sonunda içeriye alacaksın, birkaç yaprak döker içeriye uyum sağlar nasılsa. Geçen gün burda (Eskişehir'de) bahçedeki su dolu kaptaki su donmuştu. Bence içeri al güzelleri.

Eski 07-11-2011, 12:21   #1452
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ukalalık olarak almayın sakın olur mu? Ben de yeni öğrendim, denk gelince paylaşmak istedim.

"Eninde sonunda" yı çok kullanırdım. Geçtiğimiz aylarda bir filmin altyazısında "Önünde Sonunda" yazıldığını görünce araştırdım. Meğer doğrusu "Önünde Sonunda" imiş. Düşününce aslında olması gereken bu diyor insan. Kimbilir başka neleri yanlış kullanıyorumdur?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2011, 08:21   #1453
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Saksının dibine attıkları dökülen tomurcukları. Asit oranını arttırmada bunları kullanıyor, ilginç?

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2011, 10:16   #1454
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Dökülen tomurcuklar öyle toprak üstünde dururken asit oranını nasıl artırabilir ki?

Anlayan arkadaşlar açıklarsa oldukça işe yarayacak.

Biz de dökülen yaprak ve tomurcukları mantara, zararlıya neden olmasın diye anında yok etmeye çalışıyoruz

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2011, 20:43   #1455
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

benim farklı bir bitkim vardı o da asit oranının yüksek olmasını seviyordu. ben de portakal, mandalina tarzı şeylerin kabuklarını doğrayıp atmıştım. geçen zamanda bitki coşmuştu. sadece ufak bir anekdot. bildiğimden değil.

Eski 09-11-2011, 11:27   #1456
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Sayın limon, ukalalık falan diye anlamadım tabi estağfurullah. Ben de çok takılırım böyle konulara, sınavlarda falan osym pek sever bu tip soru sormayı da zaten. Dediğiniz doğru mantıklı olan önünde sonunda demek ancak Türk Dil Kurumunun sitesinden baktım eninde sonunda diye yazmak ve kullanmak da doğruymuş. Yazım klavuzu ve sözlükte mevcut.

Tomurcuk ve yaprakları ve de turunçgillerin kabuklarını direkt koymak bence sakınca yaratabilir. Önce kompost yapar gibi ayrı bir yerde toprakta dönüşmesini beklesek daha iyi olmaz mı acaba? Nasıl olsa bitki dönüşmeden kullanamayacak ki.

Eski 09-11-2011, 21:36   #1457
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

valla beni biliyorsunuz sayın eb ru. acemiyim. siz ne derseniz o benim için.

bu çiçeğin sarıları da mevcut demişsiniz. hiç rastlamadım ama rastlarsam edinmeye çalışırım. aslında ben beyaz ve kokulu çiçeklere bayılıyorum. ama sizin için sarısını edinirim. hele benim yaralı bitkimi kurtaralım gerisi kolay. (kısaca rüşvet teklif ettim size) )

Eski 10-11-2011, 22:16   #1458
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Şöyle bir yönteme başladım; gündüzleri balkonda (15-10 C civarı ve çok aydınlık), geceleri içeri alınıyor. Buna karar verme sebebim, 4 gün sonra yapraklarda soğuk ısırıkları farkettim. Üşümüş. Odaya çok az ışık girdiği için tüm bu çabam... Pencereye yakın bir yer oluşturmaya çalışıyorum, başarabilirsem komple içeri alacağım.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:11 Neden: imlâ :)
Eski 10-11-2011, 22:21   #1459
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın mhrslm ben de size katılıyorum; yok kaynar su değil ılıktı verdiğim İçeri aldım şimdilik, soğuktan yapraklarında yanıklar var; tazelerde. Bol ışıklı bir pencere önü aramaktayım... İlgilenen tüm sevgili üyelere teşekkürler. Havadisleri yazacağım tekrar efendim.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:11
Eski 11-11-2011, 09:54   #1460
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Gardenya hava akımından çabuk etkilenen bi tür. Gündüz dışarısı gece içeri alınması olumsuz etki yapar diye düşünüyorum...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 17:49   #1461
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eb_ru Mesajı Göster
Sayın mhrslm videoda ne olduklarını söylemiyor those deyip gösteriyor sadece,onlar ne merak ettim doğrusu .
Bence gardenya saksısının dibine atılanlar pamuk tohumu küspesine benziyor. Bir yerlerde yeşil pamuk küspesinin asitli olduğunu okumuştum.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 18:21   #1462
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

ben ilk gardenyamı kaybettim. sizleri daha yakından ve dikkatli takip edeceğim. baktım olmuyor. kaktüs yetiştirmeye devam zahmeti yok en azından. )

Eski 11-11-2011, 18:33   #1463
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maysan80 Mesajı Göster
valla beni biliyorsunuz sayın eb ru. acemiyim. siz ne derseniz o benim için.

bu çiçeğin sarıları da mevcut demişsiniz. hiç rastlamadım ama rastlarsam edinmeye çalışırım. aslında ben beyaz ve kokulu çiçeklere bayılıyorum. ama sizin için sarısını edinirim. hele benim yaralı bitkimi kurtaralım gerisi kolay. (kısaca rüşvet teklif ettim size) )
gardenyanın sarısı şöyleymiş :
) teşekkür ederim şimdiden. Sarısı öyle ihtişamlı değil tabi ama değişik türleri edinmeyi seviyorum ben(yer mümkün olduğunca). Çiçeğinizi kaybetmenize üzüldüm keşke çelikleseydiniz. Yine de vazgeçmeyin derim ben. İç mekanda nem sağlayıp suyu abartmayıp perde arkasından güneş aldıktan ve cereyanda kalmadıktan sonra bitki yaşıyor bir de çiçekli bitkiler için gübre verdiniz mi gerisi sizin için güzelliğin keyfini çıkarmak oluyor.

Sayın Lonica bilgilendirme için teşekkürler

Eski 12-11-2011, 02:12   #1464
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

valla resmini göstermeseydiniz keşke sarı gardenyanın. sadece kendim için edinmek zorunda kalacağım şimdi..) gardenyamda son durum şudur; tüm sararmış kararmış yaprakları alayım dedim. aldım. bir de baktım ki bir iki yaprak kalmış gittim onları da aldım. kelaynak gibi kaldı. kafasına bir kapak ayarladım sera oratmı için şuan da duruyor. izlemeye ve gözlemeye devam.
bakalım ne olacak. dediğiniz gübreden hiç vermedim ama yarın ilk işim hümik asit almak olacak. sanki daha etkili olacakmış gibi geliyor.
deneyip göreceğiz. sarı gardenya bulursam iki adet alacağım. biri size biri bana.
:))))

Eski 12-11-2011, 16:18   #1465
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

yuppi sarı gardenyamız olacak inşallah.
Kalan bir iki yaprağı neden aldınız? Bence kalmalıydı. Bitkinin fotosenteze devamı için gerekli diye düşünüyorum. Serayı günde birkaç saat havalandırmayı unutmayın. Umarım düzelir.

Eski 12-11-2011, 23:02   #1466
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

bakalım göreceğiz. neler olacak ama ümidim kalmıyor artık.

Eski 15-11-2011, 23:00   #1467
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın Özlem çok haklısınız. Zaten 2 gün sürdürebildim dışarı koy içeri al olayını. Hem bitki hem ben yoruluyorduk. Artık tamamen içerde. 6-7 gündür güney balkon kapısının gerisinde. Mutlu görünmekte. Çok teşekkürler ilginize.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:11
Eski 16-11-2011, 22:33   #1468
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Sayın serdag gardenyanız harika nerdeyse ağaç olmuş. blogunuzda gördüm resimlerini. bu arada sizden gaza geldim ben de açtım bir blog.)
bu arda ilk gardenya denemem sizlere ömür.
neyse allah diğerine uzun ömürler versin bari.şubat marta kadar şuan ki saksısında kalacak. martın ilk haftası biraz daha genişce bir ve şekilli bir saksıya almaya planlıyorum onu. sizce uygun olur mu?

Eski 18-11-2011, 21:35   #1469
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mhrslm Mesajı Göster
Gardenia Care - YouTube

Bu videoda asid oranını yüksek tutmak için bitkinin dibine bir şey atıyor ama ne olduğunu anlayamadım bir türlü.
ben sanki "those priest tree needles" gibi anladım ama priets kısmında yazım anlamında emin olamadim bir tür iğneli ağacın, kozalağı daha sertleşmeden üzerlerinde iğne olan hali internette bazı resimler ancak "priest" kısmından enim olamayınca direk bir sonuca varamadım...

emily14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2011, 21:43   #1470
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Ukalalık olarak almayın sakın olur mu? Ben de yeni öğrendim, denk gelince paylaşmak istedim.

"Eninde sonunda" yı çok kullanırdım. Geçtiğimiz aylarda bir filmin altyazısında "Önünde Sonunda" yazıldığını görünce araştırdım. Meğer doğrusu "Önünde Sonunda" imiş. Düşününce aslında olması gereken bu diyor insan. Kimbilir başka neleri yanlış kullanıyorumdur?
Sevgili Limon film alt yazısının doğru olduğundan da şüphe duymak lazım bence... "Eninde sonunda" doğru olandır bence ben hayatımda "önünde sonunda" diye birşey duymadım. Buna benzer ornek cok, "beni elleme" diye bir kullanım var mesela benim dil bilgisinden hatırladığım ve son 4-5 yıldan öcesinde duyduğum hali "bana elleme"dir. En çok dikkatimi çeken başka bir şey birinden bir şeyi size getirmesi için örneğin su "su alır mısın?" denmesidir. bence anlamsız !! "Su verir misin?" veya "su getirir misin?" doğrusudur. Özetle şahsi fikrim artık spikerler de dahil medyanın her türünden duyduklarınızı referans almamanızı öneriyorum.

Fazla uzattım ama hassas olduğum bir konu olduğu için katılmadan edemedim.

emily14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024