agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2009, 10:32   #901
Ağaç Dostu

snoopy's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2008
Bu forumdan öğrendiklerim sayesinde ben de ilk kez bir gardenyamı, tomurcukları dökülmeden açtırmayı başarabildim.. Şu anda iki çiçeği açmış durumda, açmak üzere olan bir sürü de tomurcuk var. Çiçekler yaklaşık 3-4 günlük ve sararmaya başladılar, bu normal mi? Açtıklarında bembeyazdılar ve her gün biraz daha sararıyorlar.
Ayrıca bazı tomurcukların da çanak yaprakları sararıyor, bu neden olabilir?

Name:  gardenya 001.jpg
Views: 8233
Size:  44.8 KB

Name:  tomurcuk.jpg
Views: 2206
Size:  34.4 KB

snoopy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 11:13   #902
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Oh mis!

Gözünüz aydın Sn.snoopy!

Fotoğrafa bakılırsa, açmış olan 2 çiçeğin hemen arkasından açmak üzere olan en az 5 tane daha gonca var. Ard arda, patır patır açacaklar ne güzel; evinizi mis gibi gardenya kokusu kaplayacak.

Açan çiçeklerin de 2-3 içinde kaymak beyazı renklerini sarımtrak bir renge bırakarak kararmaya başlamaları, çiçeklerin doğal süreci. Güllerin solması gibi. Gardenyada ise bu süreç biraz daha hızlı gelişiyor sadece. Endişe verecek bir durum yok.

Gardenyanız ne kadar süredir sizde? Fotoğraftan görebildiğim kadarıyla, satın aldığınızdaki saksısı ile durmakte; bu durumda saksı harcını da değiştirmemiş olduğunuzu düşünüyorum.

Eğer öyle ise, besin için ne gibi bir uygulama yapıyorsunuz?

Sadece taç yapraklarına has bu sararmayı görmemiştim daha önce. Teknik bir uzmana danışalım...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 12:20   #903
Ağaç Dostu

snoopy's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2008
Teşekkürler Sn. lerdemir..

Gardenyamı yaklaşık 2 ay önce IKEA'dan korka korka almıştım, çünkü bugüne kadar çiçek açtırmayı hiç becerememiştim.

Bu sefer biraz da agaclar.net 'ten alacağım bilgilere güvenerek "son defa" diyerek aldım. 2 ay boyunca tomurcuk büyüttü, açmadı. Korkumdan ne saksısına ne de toprağına dokunamadım. Ara sıra B5A verdim, limon tuzlu su ile suladım ve bol bol su püskürttüm. En sonunda da ödülümü aldım.. Gerçekten kokusu muhteşem..Dört gözle diğer tomurcukların açmasını bekliyorum.

snoopy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 20:48   #904
Ağaç Dostu

Sezonda Açan İlk Gardenya Çiçeğim

İşte dünkü goncanın bugünkü açmış hali.

Gerçi henüz tam açmış değil, katmerleri daha açmamış; ama olsun; yine de göz okşuyor sayılır.

Asıl şenlik bir hafta 10 gün kadar sonra başlayacak sanırım.

Bakalım bu sezon aynı anda toplam kaç açmış çiçek olacak gardenyamda.

Name:  IMG_0364e.jpg
Views: 1487
Size:  23.0 KB

Name:  IMG_0363e.jpg
Views: 1628
Size:  20.1 KB

Name:  IMG_0365e.jpg
Views: 1547
Size:  19.2 KB

abk beğendi.
Eski 23-05-2009, 09:17   #905
Ağaç Dostu

Lütfen "görmemişin gardenyası çiçek açmış; tutmuş, her gün fotoğraflamış" demeyin; mazur görün.

Bu da, yukarıdaki zarif çiçeğin bu sabahki tam açmış, tüm katmerlerini sunmuş, ihtişamlı hali:

Eklenen Resimler

abk beğendi.

Düzenleyen lerdemir : 23-05-2009 saat 15:16 Neden: "sunduğu" ibaresini "sunmuş" şeklinde düzelttim
Eski 23-05-2009, 10:36   #906
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
merhaba...
aranıza yeni katıldım ve iyiki katılmışım çünkü günlerdir içim içimi yiyordu gardenyam neden sarardı diye..cevabını öğrendim fazla koklamaktanama kokusuna imkanı yok karşı koyamıyorum ,kendimi tutamıyorum.gardenyam bana hediye olarak geldi,üzerinde dört tomurcuk vardı üçü açtı birinin açmasını bekliyorum.şuan çiçekli olduğu için yapraklarına su püskürtmüyorum ama sularken çeşme suyu kullanmamaya özen gösteriyorum.acaba doğrumu yapıyorum bilemiyorum daha önce pek çiçek bakmadım..saygılarımla.

maviperi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 10:45   #907
Ağaçsever

maviperi's Avatar

merhaba

bende sizinle gardenyamın görüntüsünü paylaşmak istedim,ama bana yaprakları az boyu uzun gibi geldi ,sizlerin gardenyalarınızı görünce.normal bir durummu yoksa bişeyler yapmam mı gerekli.yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2009, 15:21   #908
Ağaç Dostu

Sn.maviperi,

Öncelikle mis kokulu gardenya çiçekleriniz hayırlı uğurlu olsun.

Aşağıya alıntıladığım sorunuzun cevabı ise çok basit:

Sadece bu başlığı 29.sayfadan bu yana okumanız yeterli.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviperi Mesajı Göster
... bana yaprakları az boyu uzun gibi geldi ,sizlerin gardenyalarınızı görünce.normal bir durummu yoksa bişeyler yapmam mı gerekli...

Eski 23-05-2009, 17:09   #909
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
gardenyamın hali bu.
görünüşü sizinkilere benzemiyor.
üzerinde tam tepe yapraklarının arasında tomurcukmu yaprakmı anlayamadım.
Birde tam tomurcuk oldugunu umdugum şeylerin arasında unlu bit var.
Lütfen bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Eklenen Resimler

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 17:24   #910
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Lütfen "görmemişin gardenyası çiçek açmış; tutmuş, her gün fotoğraflamış" demeyin; mazur görün.

Bu da, yukarıdaki zarif çiçeğin bu sabahki tam açmış, tüm katmerlerini sunmuş, ihtişamlı hali:
Sn.lerdemir,

Muhteşem...

Sizden, bilgisayarımda masaüstü resmi olarak kulanmak üzere izin istiyorum!

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 00:48   #911
Ağaç Dostu

Sn.suzan7,

Aslında oldukça da benziyor. Sizinkisi sadece rahatsızlanmış bir gardenya gibi duruyor.

Unlu bitlere ilaveten, sanki ortam nemi de yetersiz geliyormuş gibi bir izlenim edindim.

Bir de sizin gardenyanız yerli gardenya görünüşe bakılırsa.

Bu sebeplerden ötürü yaprak yapısının biraz farklı gibi göründüğünü düşünüyorum.

Bir de, tam olarak fotoğrafın hangi noktasındaki oluşumdan bahsediyorsunuz? Bunu fotoğraf üzerinden gösterebilme imkanınız var mı? Bize göre fotoğrafın en sağ alt dalının tepesindeki oluşum, çiçek goncası oluşumudur. Tereddüt ettiğiniz noktaları daha yakından görüntüleyip işaretlerseniz hep beraberce tam olarak yanıtlayalım.

Buna ilişkin olarka görsel anlamda size yardımı dokunabileceğini düşündüğüm, 852 numaralı ve "Tepe Sürgününün Gonca Olup Olmadığının Anlaşılması" başlıklı şu mesaja bakarsanız, goncaların ilk oluşumlarından örnekler görebilirsiniz.

Unlu bit için ise dorumumuzda engin kaynak bilgi bulunmakta. Forum arama işlevini kullanarak sorununuza derman bulabilirsiniz.

Eski 24-05-2009, 00:55   #912
Ağaç Dostu

O da ne demek öyle Sn.omar,

Çok ince, nazik, düşüncelisiniz, iltifatkar/mültefitsiniz.

Ne zaman ve nerede dilerseniz hepsi için benim hakkım helal olsun. Buyurun tepe tepe kullanın bu helalliği

Özelden de e-posta adresinizi verirseniz, size bu fotoğrafın görüntüde göründüğü gibi hiç dokunulmamamış, ham halini iletebilirim.

Ben bu karede auto-level veya auto correct bile kullanmadan, sadece fotoğrafın kıyısını köşesini kestim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omar Mesajı Göster
Sn.lerdemir,

Muhteşem...

Sizden, bilgisayarımda masaüstü resmi olarak kulanmak üzere izin istiyorum!

Eski 24-05-2009, 12:07   #913
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
çok teşekür ederim lerdemir,
Yerli gardenya ile yabancıları arasında ne gibi farklar var,açıklayabilirseniz memnun olurum.

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 19:13   #914
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Güzelim gardenyamın 3 tomurcuğu birden düştü Halbuki ne güzel sararma durmuştu yapraklarındaki. Yaaaaaaa şimdi sizinkilerin çiçeklerini gördüm hasetlendim valla.

Şimdi mutfağa gidiyorum, gardenyama biraz iltifat edip şımartacağım, sizinkilerin çiçek açtığını söyleyip bana çiçek vermesini isteyeceğim.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 21:20   #915
Ağaç Dostu

Sn.Penelophe,

Sizden cevap bekliyoruz...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suzan7 Mesajı Göster
... Yerli gardenya ile yabancıları arasında ne gibi farklar var,açıklayabilirseniz memnun olurum.

Eski 24-05-2009, 21:23   #916
Ağaç Dostu

Sn.Sûz-i Dilârâ,

Sulamanın azaltılması, zararlı vb gibi başka bir etken yoksa gonca dökülmesini belki keser.

Eski 25-05-2009, 11:29   #917
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Sn.lerdemir
öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.sorumun cevabına bakıyorum ama bu şuan benim için çok zor bir işlerm.çiçeklerden ve bakımından hiç anlamayan biriyim ama inanıyorumki sayenizde seneye bu işi daha iyi öğrenip cesaretimi toplayabilirim .inşallah o zaman kadar yanlış birşey yapıp çiçeğimi kaybetmem.tekrar teşekkür ederimsaygılarımla

Eski 25-05-2009, 13:36   #918
Ağaç Dostu

Sn.maviperi,

Burada katılımcı olup fikirlerini belirtip katkı sağlayan tüm gardenyaseverler adına "rica ederim"

Madem bakımdan hiç anlamıyorsunuz, o zaman dalları daha sık ve yoğun yapraklı bir gardenyanız olsun istiyorsanız, gardenyanızın çiçeklenme dönemi bittiğinde, gardenyanızı aşağıdaki fotoğrafta beyaz çizgilerle işaretlediğim noktalardan -dipten 2 veya 3 göz kalacak yerlerden- bir güzel budar/kesersiniz.

Üstelik, elinizde kalan kesilmiş dalları da 2 gözü toprağın altında kalacak şekilde yine aynı saksınızın içine batırırsınız, köklenir de tutarlarsa ne ala.

Nice mis kokulu gardenyalı günlere...

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2009, 13:49   #919
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Sayın Lerdemir, goncalarınız harika açmışlar, gözünüz aydın, kokuları bol olsun. Benim gardenyamı sorarsanız, goncalardan biri açmaya yakın kurudu ama diğer ikisi açtı, çiçekler biraz küçüldü sanki bu sene. Artık gardenyamı kısaca 'garden' diye seviyorum . Kendisi biraz biçim değiştirdi. Goncalar geçince gözümü karartıp aldım elime budama makasını.
Üst dallardaki yeni yaprak adaylarını da çimdikledim. Dualarınız eski gardenyam-yeni garden'le olsun

Söz yarın resmini ekleyeceğim. Kızmayın hemen

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 16:55   #920
Ağaç Dostu

Gardenyada Gonca ve Çiçek Boyutlarının Küçülmesi hk. Yardım Talebi

Sn. teknik uzman üyelerimiz,

Fotoğrafladığım gardenyamda dün vebugün itibarı ile aynı anda açmış 5 adet çiçek var.

Ortamı anlatamam, muazzam!

Dikkatimi çeken çok önemli bir husus var:

Gardenyamdaki goncalar ve çiçek boyutları, vitrinlerde satışa hazır bekleyen gardenyalardaki devasa örneklerine göre oldukça ufaklar.

Bunun sebebi nelerin eksik olmasındandır ve ne şekilde iriliği geri kazandırabiliriz (eğer mümkünse tabi).

Güllerde goncaların iriliğini temin etmek için gül seralarında karbondioksit oluşumunu artırmak üzere birşeyler yaktıklarını hatırlıyorum sanki; ona benzer bir uygulama olabilir mi?

Yardım...

Eski 26-05-2009, 16:55   #921
Ağaç Dostu

Sn.Koyu yeşil,

Merakla beklemekteyim sonucunuzu

Eski 26-05-2009, 17:15   #922
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Sn.lerdemir,
tekrar teşekkür etmek istiyorum ilginiz için.,size ve katkı sağlayan tüm gardenya severrlere .dediklerinizi uygulayacağım inşallah olumlu sonuç alırım.bu sabah gardenyamın son tomurcuğu açmadan düştü.çok üzgünümyanlış bişeymi yaptım diye içim içimi kemiriyor.Saygılarımla...

Eski 26-05-2009, 17:24   #923
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar, geçen yıldan farklı olarak Gardenyalarımı [ artık gardenyalarım diyorum, çünkü pazardan katmerlisini de bulup aldım) ] farklı şekilde suluyorum. Geçen yıl normal olarak belli periyodlarda su veriyordum. Şimdi de belirli periyodlarda ama saksıyı su dolu kova içine oturtarak sulamaya başladım. Bunu sadece bir tanesinde uyguluyorum, neme lazım)

Yalınkat olanı bu iş için kullanmaya başladım. Su dolu kova içerisine koyduğum saksı önce içindeki hava kabarcıklarını boşaltıyor. Bu hava tahliyesi bitince saksıyı çıkarıyorum ve havaya kaldırıyorum. Tahliye deliklerinden su iyice süzülene kadar bekliyorum. Zaten suyu alınca külçe gibi ağırlaşıyor. Son 2 sulamayı bu şekilde yaptım. Hiç bir anormallik gözlemedim. Bir dahaki sefere besinli suyu da aynı şekilde hazırlayacağım. Gerek olursa amonyum sülfat veya limon tuzlu suyu da bu şekilde sulama yöntemiyle vereceğim.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 23:50   #924
Ağaç Dostu

Sn.maviperi,

Zararlı, haşerat vb gibi başka özel bir neden yoksa gardenyada, goncaları genellikle saksı toprağının aşırı ıslak olmasından kaybederiz. Acilen sulamayı azaltmanızı/seyreltmenizi tavsiye ederim.

Sn.Lonicera,

Gardenyamı 3 yıldır bu bahsettiğiniz yöntemle suluyor ve besliyorum. Küvet yöntemi gibi bir şekilde tanımlıyorlar ziraatçiler bu yöntem ile sulamaya.

Bu şekilde sularken dikkat edilmesi gerektiğini tecrübe ederek öğrendiğim şey ise şu:
Bu daldırma/küvet yöntemi ile sularken saksı harcının hemen hemen hepsi suya doyduğu için, bitkiniz susadığını açıkça belli edene kadar sulamayın. Nasıl mı? Gardenyanızın tepe sürgünü canlılığı yitirmişcesine kıvrılmaya başladığında anlarsınız.

Ben bu yüzden, tarif ettiğim sulama rejimine "boyn büktürme" yöntemi adını vermiştim.

Eski 27-05-2009, 11:38   #925
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Sn.lerdemir,
çok şükür şimdilik zararlı haşerat şimdilik yok umarım hiç olmazevet sanırım çok suladım.birde gardenyamın durduğu yer çok aydınlık direk güneş ışığı çiçeğin üzerine gelmiyor ama ortamı sıcak ve gün ışığı bol acaba bu yüzden de olabilirmi.zaten bizim evde anca kaktüs yetişir o kadar sıcak ve güneşli bir ev çiçeklerime bişi olacak diye korkuyorum paranoyak olmuşum annem öyle diyorsaygılarımla...

Eski 27-05-2009, 11:45   #926
Ağaç Dostu

Doğrudan güneş ışığı almıyor iken çok aydınlık bir noktada olması, gardenyanız adına problem yaratmayacaktır, özellikle de İzmir'in bu mevsiminde. Aslında, günün ilk yarısında bir miktar doğrudan güneş ışığı alabilse daha bile faydalı olacaktır.

O zaman kesin sulamadandır.

Sıcaklık için elbette bir üst sınır var gardenyanın yaşam koşullarında ama zaten sizi de rahat bırakmayacak seviyelerdi onlar; bir bakayım tam kaç derece idi üst sınır...

Eski 27-05-2009, 12:06   #927
Ağaçsever

maviperi's Avatar

günün ilk yarısında imkanı yok bizim evde güneşi görmesinin ,komşuya götürmem gerekiyorancak saat 12:00 veya 13:00 den sonra güneş batana kadar güneş ışığındalar.ben toprağı iyice kuruyana kadar sulamayı keseyim sadece yapraklarını ıslak pamukla sileyim olurmu acaba...gardenyayla ilgilenirken melisam ilgisiz kaldı yaaa

Eski 27-05-2009, 12:49   #928
Ağaç Dostu

Daha önceki yazılarımdan buldum:

İnternetteki yabancı bir kaynakta gardenyanın "Geceleri 14 derecenin altından, gündüzleri de 26-27 derecenin üzerinden pek hoşlanmadığı" bilgisini edinmişim.

Eski 27-05-2009, 13:13   #929
Ağaçsever

maviperi's Avatar

o halde ben birkaç gün içinde gardenyamın yerini değişmeliyim.bulunduğu yer bikaç haftaya kadar sauna gibi olur.ilginiz için çok teşekkür ederim.balkonada o yüzden koymamıştım balkon şimdiden çok sıcak hiç esinti olmadığı içinneyse bir yer bulucaz artık. Saygılarımla...

Eski 27-05-2009, 13:29   #930
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
''Garden'' ya

Önerilerinizle budadığım tijli adayı gardenyamın resmini sizinle paylaşıyorum. Sayın Lerdemir çok isabetli bir noktaya değinmişsiniz, çiçekler bu sene epey küçülmüştü. Ne yapmamız gerekiyor acaba?

Garden ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024