agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2009, 19:36   #751
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Sayın Sûz-i Dilârâ,

Ben, bu bitki sevgimizin, bizleri sevgimizin amatörlüğünden alıp aşırı teknik ve mekanik seviyelere götürmesinden dolayı rahatsızım.

Annelerimizin de ne güzel, capcanlı, uzun yıllar yaşayan nice bitkileri vardı. Onlar ne yaparlardı? Yıllar içinde ilmini almış olduklarından bitkinin su, gün ışığı ve ısı ihtiyaçlarını bildiklerinden bunları ayarlayıp gül gibi geçinip giderlerdi. Saksıların içine de hatırladığım kadarıyla bahçe toprağı doldururlardı.

Biz ise aşırı teknik detaylara boğulup, bitkilerle olan ilişkimizdeki rahatlama/stres atma merhalesinden iyice uzaklaşıp, tam tersine bitkiye iyi bakma, teknik olarak gerekli tüm şartları sağlama endişesi ve korkusuyla, maksadımızın tam tersine yok yere kendimizi aşırı geriyor, huzursuzlandırıyoruz.

Sn. lerdemir, sanırım haklısınız gelip gidip düşünüyordum hatta canlı bir örneğe başka bir bitkimde rastladım. Sardunyalarımı geçen yıl ne yaptıysam yaşatamadım çok kolay bir bitki aslında değil mi açelya ve gardenyaya göre. Neyse sonra yazın Konya'ya gitmiştim tanış bir teyzemi de ziyaret ettim ve ne göreyim! Konya'nın çorak toprağını saksıya doldurmuş, çiçeği de öyle bir köşeye atıvermiş ve inanmazsınız o alelade toprağın içindeki sardunya tepeleme çiçek dolu. Hırsımdan ağlayacaktım benimkiler niye böyle olmadı da kurudu, gözlerinin içine bakıyordum oysa.
Şimdilerde de gözüme uyku girmiyor bunları düşünüyorum ne olacak bu bitkilerimin hali diye. Sanırım bizler zamanla bitki manyakları haline geliyoruz ve tedavilik duruma gelmeden kendimize müdahale etmeli ve rahatlamalıyız.

Önerilerinizi unutmayacağım. Teşekkürler.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 21:22   #752
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Evet sayın Sûz-i Dilârâ,

Aynen dediğiniz gibi: "...bizler zamanla bitki manyakları haline geliyoruz ve tedavilik duruma gelmeden kendimize müdahale etmeli ve rahatlamalıyız..."; lakin burada atladığımız çok önemli bir husus var sanırım; zira bizler saksılarımızda artık bahçe toprağı kullanmıyoruz. Ondan dolayı ilave besinlere ihtiyaç hasıl oluyor.

Sanırım en temel sıkıntımız bu.

Zaten gerekli bitki besinlerini iyi kötü bünyesinde barındıran bir toprak yerine, sadece nemli bir ORTAM sağlayan ORTAM DOLGU MADDESİ diye tabir edebileceğimiz şeyler koyuyoruz saksılara. Aslında bir veya birkaçımız bu konuya yönelip, bir saksıya sadece bahçe toprağı doldurarak deneme yapsak nasıl olur?

Sayın gravel,

Gardenyanızın yapraklarında ortam nemi eksikliği belirtileri görünüyor olmakla beraber, çiçek tomurcuklarının da gövdeye bağlandığı dip noktasında kararma yaparak dökülmesi de saksı harcının gerekenden fazla ıslak kalmasını çağrıştırmakta. Ancak, üstten ikinci yaprak da aşırı azottan yanmaya da benziyor.

İthal gardenyanız için bugünden itibaren birkaç hafta boyunca şu uygulamaları deneyelim mi beraberce?

- İthal saksının harcı torf-hindistan cevizi kabuğu karışımı gibi aşırı süzekse ve de yerli gardenyaya göre çok daha yapraklı ise -ki eminim öyledir-, gardenyanızda susama emaresi gördükçe benim yaptığım gibi DALDIRMA yöntemi ile sulayarak saksıdaki tüm harcı suya doyurarak sulamayı deneyebiliriz, ama sadece o belirtileri gördükçe; daha sık değil.

Ya da;

- İthal gardenyayı saksısından çıkarıp torf/bahçe toprağı/perlit/vb gibi iyi bir harc için bulabileceğiniz malzemelerden oluşturacağınız bir harç ile dolduracağınız bir başka saksıya alıp öyle devam edebiliriz.

Bir de bugünden itibaren limontuzu dahil ilave gübre vermeyi bir kesebilir misiniz?

+

Mutlaka ama mutlaka yaprakları nemlendirmek için bir uygulama yapmalıyız.

Bunun için dilerseniz spreyleyin; dilerseniz de -günde 2-3 saat mutlaka havalandırmak şartıyla- şeffaf naylondan bone gibi gardenyanın kafasına geçirebiliriz (ben en büyük boy şeffaf peynir poşetlerinden kullanırdım gardenyam küçükken; sonra kuru temizlemeci naylonlarına terfi etti bizimki)

Önümüzdeki günlerde paylaşacağınız gelişmelere göre istişare edelim konuyu.

Sağlıcakla...

polemos beğendi.
lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 22:36   #753
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Sayın Lerdemir,
Çok teşekkürler. Sulama prosedürünü dediğiniz gibi düzenliycem bundan sonra. Yaprakları sprayle suluyorum zaten. Arada aksatsam da günde 2 kez yapmaya çalışıyorum işe gitmeden ve dönünce. Aksatmamaya çalışırım. Saksı harcı dediğiniz gib sanıyorum. Oldukça süzek. Elimde torf ve bir miktar pomza var. Sanırım bunlarla hemen girişmektense daha iyi bi karışım hazırlamak üzere malzeme için bekleyeyim.

Tekrar teşekkürler. Gelişmelerden haberdar ederim.

gravel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 16:01   #754
Ağaç Dostu

Gardenyasında herhangi bir dalı aşırı uzayan, bitkinin genel şeklinde aykırılık yapıp göz zevkini bozan dallar varsa ve bu dallar biraz odunsulaşmışsa bakın "Gardenya'da Havai Köklendirme Denemesi / Air Layering Gardenia jasminoides" başlığında yeni bir uygulama var.

Başlığın ilk sayfasında da daha derli toplu bir uygulama göreceksiniz.

İlgilenenlere...

Eski 15-03-2009, 16:13   #755
Ağaç Dostu

Bunun yanısıra, gardenyanızı benim gibi küre şeklinde çalı yapısında seviyor iseniz, tercih ettiğiniz şeklin ve boyutlarında dışına taşma eğilimi olan dalları, uzadıklarından sonra kesmek yerine, uzamasını istemediğimiz yerlerdeki sürgünleri "çimdiklemek" tabir edilen sürgün uçları alımı ile hem gardenyanın şeklini muhafaza edebilir, hem de dipten ve içten daha fazla sürgün vermeye teşvik ederek daha dolgun bir görünüm elde edebilirsiniz zaman içinde.

Üstelik, sürgünleri kopardığınız noktalardan genellikle çift dal sürerek devam ediyor gardenya, yani aynı noktadan çift dal sürgünü ile ilerliyor; bitki dolgunlaşıyor.

Örnek uygulamaları şu şekilde fotoğraflamaya çalıştım; bilgilerinize:

Aşağıdaki fotoğraflarda, istemediğimiz yönde ilerlemek üzere baş vermiş sürgünlerden iki örnek var:

Name:  IMG_0133s.jpg
Views: 1641
Size:  25.0 KB

Name:  IMG_0134s.jpg
Views: 1600
Size:  21.3 KB

Bunları falçata gibi bir kesici ile alıyorum ben genelde -sürgünün iki yanındaki yapraklara ve gövdeye zarar vermeden-

Name:  IMG_0120s.jpg
Views: 1647
Size:  25.3 KB

Name:  IMG_0121s.jpg
Views: 1645
Size:  25.7 KB

Name:  IMG_0135s.jpg
Views: 1625
Size:  22.5 KB

polemos beğendi.
Eski 15-03-2009, 16:17   #756
Ağaç Dostu

Sürgünleri böyle alınca şu şekilde bir görüntü oluşuyor:

(Bu ikisi taze bir işlemin görüntüsü)
Name:  IMG_0136s.jpg
Views: 1597
Size:  21.8 KB

Name:  IMG_0137s.jpg
Views: 1608
Size:  18.7 KB

Bu ikisi de, işlemin üzerinden bir kaç gün geçtikten sonraki halleri; yara yeri siyahlaşmış, bir nevi kabuk bağlamış:

Name:  IMG_0138s.jpg
Views: 1633
Size:  20.3 KB

Name:  IMG_0144s.jpg
Views: 1568
Size:  23.4 KB

Eski 15-03-2009, 16:22   #757
Ağaç Dostu

Haftalar -veya bakıma göre aylar- geçtikten sonra da, o budadığımız yerlerden ikili üçlü yeni sürgünler vermeye çalışıyor gardenyamız. İşte o zaman gardenyamız, satın aldığımızdaki bol yapraklı ve dolgun görünümüne yaklaşıyor:

Name:  IMG_0147s.jpg
Views: 1633
Size:  28.1 KB

Name:  IMG_0146s.jpg
Views: 1585
Size:  25.8 KB

Name:  IMG_0128s.jpg
Views: 1536
Size:  36.1 KB

Name:  IMG_0129s.jpg
Views: 1569
Size:  25.5 KB

Name:  IMG_0130s.jpg
Views: 1606
Size:  28.5 KB

Mutlu gardenyalar, mutlu gardenyacılar

Eski 16-03-2009, 11:10   #758
Yeni Üye

krisch's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Yaklaşık bir yıldır bana küskün kalan, her tomurcuk verdiğinde hevesimi kırıp tomurcuklarını döken nazlı kızım gardenyam, sonunda bugün ilk defa çiçek açtı Haftada bir demir sülfat takviyesi, her gün düzenli olarak yapraklarına su püskürtme, kaliteli içme suyu kullanımı ve birazcıkda şefkatle kendisine geldi. bunun için bu konuya katkısı olan bütün arkadaşlara özellikle Lerdemire teşekkürlerimi sunuyorum. En kısa zamanda da fotoğraflarını sizlerle paylaşıcam. Herkese mutluı günler

krisch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 12:23   #759
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2009
Sn. Lerdemir,
Allah sizi başımızdan eksik etmesin 7 maddeyi yazarak ve fotoğraflayarak göndereceğim, şimdiden teşekkürler.

melantis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 13:39   #760
Ağaç Dostu

Sayın krisch;

Çiçeğiniz açtığı - hatta, tomurcuğunuz iyice irileşip açılan noktalarında beyazlık görünmeye başladığı- anda püskürttüğünüz suyun çiçeğe gelmemesine özen göstermelisiniz.

Su değdiği zaman, çiçeğin beyaz ömrünü çok kısaltıyor. Elinizi siper edebilirsiniz; bazı aşırı hassas arkadaşların yaptıkları gibi kağıttan iri bir külah yapıp, çiçeğe değdirmeden ona siper edebilirsiniz; ya da kimi arkadaşımızın yaptığı gibi bitkimiz çiçekli iken hiç püskürtme yapmayabilirsiniz - 1 hafta su püskürtmesek ölmez ya?!-

Gelişmeleri ve güzel görüntüleri hevesle bekliyoruz

NOT: Fotoğraflamadan önce gardenyanın yapraklarına spreyle su püskürtürseniz çok daha etkileyici bir görüntü oluşuyor, bilginize...

Sayın melantis;

İnanın bu forumdaki teşekkürler karşısında mahcubiyet yaşıyorum; zira asıl teşekkürü, bu ortamı hazırlayıp bizleri burada buluşturan kurucular ve de teorik/pratik bilgilerini bizlerden esirgemeyerek bizleri iyi-kötü bugünlere getiren uzmanlarımız hak ediyorlar gerçekten de.

Ben yalnızca onlardan edindiğim bilgiler ışığında, biraz da maceracı bir ruhla yaptığım denemeleri ve geçen süre zarfında deneme/yanılma ile kendimce elde ettiğim tecrübemi buradan severek paylaşmaya, aktarmaya çalışıyorum. Okuyanlar, deneme/yanılmanın ilk adımını az hasarla atlatsınlar diye

NOT: Yukarıdaki fotoğraflardaki yaşlı yaprakların parlaklığı gitmiş ve de üzerleri lekelidir dikkat ettiyseniz. Zira; sevgili Todor'un da desteği ile gardenyamı bir ara yapraktan besleme yöntemini denemiştim, ancak ya oranları tutturamadım ya da bir yerde yanlış yaptım; yaprakların üzerinde leke leke izler kaldı; ıslka bir bezle silince büyük oranda temizleniyor, ama ona da kafa ve vakit lazım. Bu ara da, ikisi de pek yok
Gardenyasını sadece yapraktan besleyen varsa bahsedebilir mi? Su ile saksı harcından besledikçe zaman içinde toprakta önüne geçilemez bir TUZLANMA oluşur. Saksı harcında tuzlanma da bitkilerin hiç istemediği bir durumdur. O açıdan aslında yapraktan püskürtülen suya suda çözünen bitki besini ekleyerek beslemek gardenyayı en sağlıklısıdır -ve de zoru-; ama dediğim gibi, ben öylesini yapamıyorum. Aşırı tuzlanma olursa, en kötü ihtimalde saksı harcını yenilerim, olur biter diyorum. Ne de olsa profesyonel üretici değiliz. Gerçi, bu gidişle ben birşeyler yapabilir miyim diye düşünmüyor da değilim hani

Eski 16-03-2009, 17:13   #761
Ağaç Dostu

Sayın krisch;

Şimdi bir daha okurken farkettim; "haftada bir demir sülfat uygulamak" aşırı sık değil mi?

Ayda bir bile yetiyor da artıyor bile.

Saksı harcında aşırı tuzlanmaya neden olmayın sonra? Ya da aşırı demirden dolayı başka bir besinin alımına ket vurmak da söz konusu olabilir mi ona da ilgili başlıktan bakmak lazım...

Eski 17-03-2009, 13:50   #762
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Lerdemir;
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Bahçe toprağı torf karışımına ekmiştim. 4/3 torf olan bir karışıma ekmeyi deneyebilirim.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2009, 14:03   #763
Yeni Üye

krisch's Avatar

SN LERDEMİR,
Forum geçmişindeki yazılanlardan aklımda haftada bir, bir litre suya bir çay kaşığı diye kalmıştı. Kontrol etsem iyi olacak. Hazır kendine gelmişken tekrar eski haline gelmesini istemem

Eski 19-03-2009, 14:57   #764
Yeni Üye

krisch's Avatar

İşte benim nazlı kızım gardenyam. Aman maşallah demeden açmayalım))) fotoğraf kalitesi ve çekimi kötü olabilir bu konuda pek iyi değilimde, maruz görün artık

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2009, 17:38   #765
Ağaç Dostu

Oh oh oh maaşallah.

O bir saksı bütün evi mis kokuya boğmuştur bu haliyle...

Çok güzel çiçeklenmiş. Allah nazardan saklasın...

Yalnızca, engel görmeyen dallar aşırı uzayıp saksıdan kaçmaya çalışmışlar

Eski 20-03-2009, 09:37   #766
Yeni Üye

krisch's Avatar

Hemde ne koku, bütün oda parfümlerini kapatıp bir köşeye attım) Peki dallar için ne yapabilirim, Gittikçe daha çok şekilsizleşmeye başlıyorlar:S

Eski 20-03-2009, 15:05   #767
Ağaç Dostu

Ben de bu durumda sadece bir kaç mesaj yukarıda; yani 766. ve 767. ve 768. mesajlarımda boşa uğraşmış olduğumu düşünüyorum

Bkz. fotoğraflı anlatımla ilgili mesajlarım:

Sizin aşamaya gelinmiş durumda ise, -tabi görsel olarak benim bahsettiğim biçimde bir tercihiniz var ise- önce genel olarak kafamızda tasarladığımız hayali kürenin dışında kalan dalları, o kürenin sınırlarından budamamız ve ondan sonra da kafamıza uygun şekilde gelişmeye teşvik etmemiz düşünülebilir. Hem evde ortam sıcaklığınız elverişli ise, bu şekildeki budamanız sonrasında elinizdeki dalları çelik olarak değerlendirip köklendirmeyi deneyebilirsiniz.

Ancak; hazır da misler gibi çiçeklenme evresinde iken bence bırakınız budamayalım. Yeni Yeni çıkan sürgünlere dokunmadan ilk bir iki hafta gözlemlersiniz. Sürgünler yaklaşık iki haftalık olmalarına yakın, kendilerinin yeni yaprak mı yoksa çiçek goncası mı olacaklarının sinyallerini verirler, siz de rahatça anlarsınız; -gonca sürgünü ise bir tohum zarfı gibi kapalı halde irileşen sürgünün en tepesinde hafif sivri uçlu oluşumlar belirir bir on gün kadar süre içinde; açmış çiçeğin gövdeye birleştiği yerdeki taç kısmının ilk oluşumu olsa gerek-; onları bırakır, öyle olmayan diğer sürgünleri fotoğrafladığım gibi veya size daha kolay gelebilecek herhangi bir şekilde -ben ilk zamanlarda bir cımbız ile kıstırıp öyle 'çimdikleyerek' buduyordum sürgünleri- budarsınız.

Böylelikle hem ilk etapta gardenyanız büyüklüğünden kaybetmeyecektir; hem bu canım çiçeklenme safhasında harika gardenya çiçeklerinden feda etmeyeceksinizdir, hem de zaman içinde, arzu ettiğiniz şekle doğru gelişen bir gardenyaya doğru yol almış olacaksınızdır.

NOT: Ben ilk başlarda kıyamazdım ilk önerdiğim yöntemdeki gibi orta sert budamalara. Zaman içinde o konuda üzülmeden budayabilir oldum arzu ettiğim şekil ve bitki sağlığı adına. O yüzden, siz hangisini tercih ederseniz, ona göre kendinize uygun yöntemi rahatça uygulayabilirsiniz.

Mis kokulu, parlak yeşil yapraklı mutluluk verici gardenya günlerine...

lerdemir; gardenyasını haşince budayabilen forumzade.

NOT: Bu imza, çok açık bir biçimde yeni üyelerimizden "gece" etkisidir.

Düzenleyen lerdemir : 20-03-2009 saat 17:01 Neden: Öykünülen üyemizin adını hatalı yazmışım; "gecce"yi "gece" olarak düzelttim.
Eski 20-03-2009, 16:57   #768
Ağaç Dostu

Ssyın krisch,

Hazır gardenyanız bol bol çiçek verme eğilimindeyken, bence bizim gardenya başlığımız için çok ama çok önemli olabilecek bir husus aklıma geldi:

Bu noktada; GARDENYACILARIN İLGİ ve İŞBİRLİĞİNİ RİCA EDİYORUM:

"Gardenya çiçeklerinden nasıl tohum elde edebiliriz?"

Bu konuyu bilenler olabilir; internetten hep beraberce araştırıp burada paylaşabilirsek harika olur!

Kimi bitkilerin çiçeklerinde olduğu gibi, çiçeğin merkezinde tozlaşma ile mi, yoksa başka bir yöntemle mi?

Forumdan markus adlı, sadece bir mesaj yazmış olan üyemizin gardenya çiçeklerinden tohum elde ettiğini şu başlıkta göreceksiniz. Gerçi orada sevgili Todor, tohum elde edilmesinden sonrası ile ilgili bilgilendirme yapmış, ama tohumu nasıl elde eeceğimiz hakkında tam olarak bir yöntem açıklanmamış.

Belki biri bize yol gösterir...

Eski 24-03-2009, 13:28   #769
Yeni Üye

krisch's Avatar

Sn Lerdemir
Bence kesinlikle boşa uğraştığınızı düşünmeyelim Onun aksine forumdaki bazı sayfaların gözden kaçırdığımı söyleyeyim. Yani kabahat tamamiyle bende
Bu gardenyadan tohum elde edebilme fikri gayet güzel. Bu konuda araştırmalar ve çiçekler üzerindeki incelemelere hemen başlıyorum

Eski 24-03-2009, 14:10   #770
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Gardenyamda toprak değişimi...

Şubat ayında aldığım gardenyamın saksısını yaklaşık 10 gün önce değiştirdim…

Uzun zamandır düşündüğüm bir şekilde; Bauhaus’dan aldığım 10 Lt’lik pres kil saksı kullandım. Kil / Toprak saksıların yapım tekniklerine bağlı olarak değişik oranlarda gözenek içermesinin; toprağın nem dengesinin sağlanmasında ve zamanla oluşan -istenmiyen-tuzlanma/kireçlenmenin saksı dışına atılmasında daha fazla yarar sağlayacağını düşünüyorum.

Kullandığım toprak cinsleri ve oranları:

1- 2 Lt. Anadolu marka organik ürün ve humus katkılı torf
2- 2 Lt. Gardol marka orman gülü/açelya toprağı (Ph:4-5)
3- 4 Lt. Yaprak çürüntüsüyle zengin Kastane toprağı (A.O.Ç)
4- 2 Lt. Elenip, yıkanmış dere kumu. (Deniz kumu boyunda)
5- Çok az miktarda (¼ Lt. kadar) iyi yanmış çiftlik gübresi.

Saksı tabanındaki deliği lavabolarda kullanılan plastik süzgeçle kapatıp, elemeden artan kaba kum taneleri ile iyice örtünceye kadar (yaklaşık 2 cm.) doldurdum, üstüne de toprak karışımını kullandım.

Toprakları 2008/bahar aylarında almıştım. Üreticilerin yeterli oluşum süresini göz önüne aldıklarını düşünsek de, 1 yılda ben bekletiyorum. Buda kullanımda kendini belli ediyor.

Dediğim gibi 10 gündür Gardenyam mutlu görünüyor. Tomurcuk ve yeni sürgünler vermeye devam ediyor. Gardenyada yeni toprak değişimi beni her zaman tedirgin etmiştir. Önceki gardenyalarımı bu nedenle kaybettiğimi düşünüyorum. Geçen süreç, bu kez isteğine uygun davranmış olduğumu gösteriyor

Düzenleyen omar : 31-03-2009 saat 09:30 Neden: Marka ismi
omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 16:57   #771
Ağaç Dostu

Sevgili omar,

Saksı harcında bu malzemeleri ve de bu oranlarda kullanman belli bir kaynağa dayanıyor mu, yoksa sen de çeşitli bilgilerle böyle daha iyi olacağını düşünerek mi böyle yaptın?

Ben de bu hafta sonu bir yapı marketten Anadolu marka torf almıştım organik ürün ile humus katkılı; onun da ambalajında ph'sının 5.5 civarında olduğunu hatırlıyorum.

İyi sonuç aldığınıza sevindim; zira son günlerde internette kimi yabancı üniversitelerin gardenya üzerine çalışmalarına ilişkin makalelerini inceliyorum; kökleri saksı değişimine çok hassasmış gardenyaların.

Ben de üç hafta evvel, tenekesi epeyce çürümüş olan gardenyamı bir başka teneke saksıya almıştım. Sonra en fazla 2 saat kadar doğrudan güneş alan yere aldım yeni saksısındaki gardenyamı, 3 haftadır mutlu mesut; yeni sürgünler ve goncalar var bir sürü...

Sizinkinin de neşesinin yerinde olması çok güzel; zaten iç mekan gardenyalarımzın tam canlanma dönemi.

Bu arada sizin yazınızdaki bir bölümü gerçekten de tam olarak anlayamadım; rica etsem o kısmını biraz açıklayabilir misiniz?

"Toprakları 2008/bahar aylarında almıştım. Üreticilerin yeterli oluşum süresini göz önüne aldıklarını düşünsek de, 1 yılda ben bekletiyorum. Buda kullanımda kendini belli ediyor."

"Üreticilerin yeterli oluşum süresi" nedir? Siz 1 yıl ne için bekletiyorsunuz? Kullanımda kendini belli eden tam olarak nedir?

NOT: Halen GARDENYADAN NASIL TOHUM ELDE EDEBİLİRİZ sorusuna cevap bulamadık!

Eski 24-03-2009, 17:54   #772
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Sn Lerdemir,

Önce "Toprakları 2008/bahar aylarında almıştım. Üreticilerin yeterli oluşum süresini göz önüne aldıklarını düşünsek de, 1 yılda ben bekletiyorum. Buda kullanımda kendini belli ediyor." sorunuza cevap vermek istiyorum;

Literatürde sizinde bildiğiniz gibi kompost oluşum süresi olarak en az 3 - 4 ay olarak belirtiliyor. Bende acaba erken davranılmış, ticari kaygı ile tam oluşmadan piyasaya sürülmüş olabilir mi kaygısı var. Örnek olarak 2 ay evvel aldığım Torfun yapısı ile geçen yıl aldığım aynı marka ve tür torfun yapısı farklı idi. Bir başka çiçeğin saksı değişiminde toprağım yetmediği için yenisini açıp kullanmak zorunda kaldım. Bazı kısımları helen "sabunsu" bir yapıda idi.

Sizinde belirttiğiniz gibi saksı değişiminde gardenya çok hassas. Ben canlarımı hep bu aşamadan 5 ila 10 gün içinde uçlarda kararma, aşırı yaprak dökümü ile kaybediyordum. Genelde de kökler çürümüş oluyordu.

Karışımı www.biltek.tubitak.gov.tr/ adresinden alıp, özellikle sizin katkılarınız ile geliştirip, düşünüp biraz da empati ile denedim..

Denememin sonucunu 10 gün bekleyip sizler ile paylaşmak istedim.

Eski 24-03-2009, 18:15   #773
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Belki size ilginç gelebilir, uyguladığım metodlardan birisi de: acil ihtiyacım yok ise, toprağı 20 Litrelik kova içine alıp 15-20 adet "Kuru fasülye" **** "Nohut" çimlendirip, 30-40 gün sonra sökmeden toprağa karıştırıp dinlenmeye bırakıyorum. Toprağın önceki haline oranla daha verimli, tava gelir bir yapıya sahip olduğuna inanıyorum.

Eski 25-03-2009, 08:06   #774
Ağaç Dostu

Tesadüf bu ya, ben de dün www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/ adresine "gardenyadan nasıl tohum elde edilebileceğini" soran bir yazı yolladım.

Bakalım ne cevap gelecek.

Sizin saksı harcı karışımlarınızın çok çok iyi bir sonuç vereceğine eminim.

Her birimizden güzel gelişmeleri duymak ümidiyle...

NOT: Fasulye ve nohut çimlendirme fikri nereden kaynaklandı? Diğer bütün şartlar aynı olduğunda bu uygulamanızın daha iyi bir sonuç verdiğinizi gözlemledi iseniz vardır mutlaka teknik bir açıklaması... Tebrikler...

Eski 25-03-2009, 09:00   #775
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Yorumuma göre fasulye nohut çimlendirme, "fakir topraklarda azotu arttırmak için baklagil ekme" teorisinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Ancak çimlenme aşaması bu süreç için yeterli midir bilmiyorum Bilebildim mi?

Benim gardenyam da toprak değişiminden sonra keyfe geldi. Tomurcukları yerlerinde duruyor ama hala gelişmediler milimlik büyümelerle devam ediyorlar. En azından dökülmediler diye seviniyorum... Heyecanlı bekleyişe devam.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 09:05   #776
Ağaç Dostu

Olabilir tabi, neden olmasın; asıl bu konuda uzman teknik üyelerin görüşlerini alabilsek çok daha bilimsel bir yanıt verebilmiş oluruz konuya.

Bu arada, Sayın kaktüs,

Sizin gardenyanızın da dkeyfinin yerinde olmasına çok sevindim. Fotoğraf bekleriz

Goncaların büyümesinde ortam ısısı ve gün ışığı alma süresi çok önemli.

Ona göre hızlı büyüyebiliyorlar; ancak bu hızlı dediğim süre bile bence uzun zaman alıyor.

Hazır aklıma gelmişken; gardenyalarımdaki bir kaç goncayı ilk oluşumundan itibaren takibe alayım da tam olarak ne kadar sürede hangi evrelerden geçiyor burada fotoğraflayarak paylaşalım. Böylelikle bir örneği kayda gemiş oluruz hem.

NOT: Gardenyalar goncalandığı evrede SULAMAYA DİKKAT!
Aşırı ISLAK TOPRAK, GONCALARIN ÇİÇEĞE DÖNMEDEN DÖKÜLMELERİNE YOL AÇAR
!

Eski 25-03-2009, 09:24   #777
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Gardenyalarımı zaten sizi okuduğumdan beri açlıkla terbiye ediyorum. Eve aldığım zaman olan gonca dökülmeleri durdu. Ama saksısı küçük olduğu üzerinde goncalar varken saksı değiştirdim. O goncalar hala üzerinde ))

Küçüçükler ama varlar. Bir kaç tanesinde milimlik büyüme var. Fısfıs yaparken çaktırmadan bakıyorum ki şımarmasın. Resimlerini çekeyim ama fotoğraf makinam çok iyi değil, çektiğimde sizlerinki kadar güzel görüntüler vermiyor.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 09:30   #778
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Sn. Lerdemir,

Bu uygulamam okul zamanlarına dayanıyor, sn. Kaktüs'ünde dediği gibi doğal yoldan toprağa azot kazandırmak ve 'esas bitki' öncesi toprağımı uygun duruma getirme isteği diyelim...

Bilimsel olarak yorumlara benimde ihtiyacım var. Fayda sağlayım derken zarar vermek istemem. Birde sizler ile paylaştıkdan sonra, yanlış yönlendirme yapmaktan korkarım.

Ayrıca tohum alabilme çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. bende kaynak tarıyorum ama dişe dokunur birşey bulamadım daha...

Eski 25-03-2009, 10:47   #779
Ağaç Dostu

Hep beraberce arayışa devam o zaman...

Bulana kadar...

Bir adet tohum kesesinden bir dolu tohum elde ediliyormuş

Eski 29-03-2009, 22:04   #780
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Gardenyamın yaprakları sararıyor, daha geleli bir hafta olmadı bu ne hız şaşırdım. Daha tanışamadık, konuşamadık yerini sevdi mi sevmedi mi bilemedik. Baştan havlu mu atacak ne

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024