agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2007, 22:26   #31
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
maşallah Elfogi. Bol bol koklayın bizim içinde. Benimki de açacak herhalde. Tomurcuk var gibi umarım bir aksilik olmaz. Limon tuzunun faydası olduğu kanısındayım.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 23:43   #32
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
hımmm limon tuzunu ne oranlarda koyuyorsun .Benim gardenyamda tomurcuk dolu ama açamıyor bir türlü ,limon tuzunu bende uygulayayım

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 12:00   #33
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 Mesajı Göster
hımmm limon tuzunu ne oranlarda koyuyorsun .Benim gardenyamda tomurcuk dolu ama açamıyor bir türlü ,limon tuzunu bende uygulayayım

0,5 lt pet kaba 2 adet

saisha beğendi.
Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 17:49   #34
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Deneyebilirsiniz.Ben bunu asit li toprak seven her çiçekte deniyorum.Sonuç olumlu.Zaten bunu Sevgili Mine Hanım uygulamamı söylemişti.

Eski 16-05-2007, 17:53   #35
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Teşekkürler Ada
2,5 sene önce çiçekli satın almıştım.Gidip gelip kokluyordum.Sonradan kahverengiye dönüşmüşlerdi.Meğer çok yanaşmıyacakmışsın.Birde tomurcuk oluştuktan sonra spreyle su fışkırtmıycakmışsın.Bizimki onun için döküyordu tomurcukları.

Eski 16-05-2007, 18:02   #36
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Teşekkürler Ada
2,5 sene önce çiçekli satın almıştım.Gidip gelip kokluyordum.Sonradan kahverengiye dönüşmüşlerdi.Meğer çok yanaşmıyacakmışsın.Birde tomurcuk oluştuktan sonra spreyle su fışkırtmıycakmışsın.Bizimki onun için döküyordu tomurcukları.
Evet kesinlikle bana aldığım marketin botanikçisi hergün yapraklarına su püskürt dedi, (ilk aldığımda üzerinde 20-25 tomurcuk ve 3 tane açmış çiçeği vardı) tabi ben geldim gittim püskürttüm , 15 gün sonra oda, bütün tomurcukları püskürttü, hepsi çürüyüp dökülmeye başladı. Ve sonradan da ilk gardenyam yavaş yavaş kurudu

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 10:11   #37
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

[attach]Name:  gardenia.jpg
Views: 14383
Size:  53.3 KB[/attach]

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2007, 10:13   #38
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Benim Gardenyamın çiçeğide bu şekilde ...İkinci tomurcukta açtı.Üçüncü yolda hazırlanıyor.)

Eski 17-05-2007, 20:49   #39
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Cool

Çiçeklerimin resmini almam da ayrı bir macera! Digital olmadığı için çiçeği bilgisayarın yanına taşıyıp resim alıyorum..

İşte benim mis kokulu Gardenyam:

Eklenen Resimler

gokcegokce ve yağmur beğendi.
hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 12:51   #40
hfz
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Çok güzel tebrikler..Bu arada bu gün burası yağmurlu ...duamız kabul oldu..))

Çok sevindim yağmura.. İzmirde de bulutlar var. Hadi inşallah bize de ver Allahım..

Bu arada ben ne yaparsam yapayım Gardenyamın yapraklarının uçlarının kurumasını önleyemiyorum. Daha gölgeli bir yere aldım, Demir Sülfat, limontuzlu su, domates kabuğu, hepsini veriyorum.

Yaprakların çoğunun ucunda koyu kahverengi kuruma, bazılarında da direkt yaprağın tamamı sarararak kuruma var.

Eski 18-05-2007, 13:11   #41
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hfz Mesajı Göster
Çok sevindim yağmura.. İzmirde de bulutlar var. Hadi inşallah bize de ver Allahım..

Bu arada ben ne yaparsam yapayım Gardenyamın yapraklarının uçlarının kurumasını önleyemiyorum. Daha gölgeli bir yere aldım, Demir Sülfat, limontuzlu su, domates kabuğu, hepsini veriyorum.

Yaprakların çoğunun ucunda koyu kahverengi kuruma, bazılarında da direkt yaprağın tamamı sarararak kuruma var.
Bence yerini sevmedi o. Zaten çok nazlı Güneşli bir yere koyup, susadıkça sularsan iyi olacak gibime geliyor.

Eski 18-05-2007, 13:21   #42
hfz
Ağaç Dostu

Yerini yeni değiştirdim. İlk çiçeğini de yeri değiştikten sonra açtı ama yaprakları hala düzeltemiyorum.

Eski 18-05-2007, 14:28   #43
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Gardenyam

Bu da benim Gardenyam. Çiçeği açmaya başladı bile. Sağol QXYL

Eklenen Resimler

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 17:33   #44
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Yerini yeni değiştirdim. İlk çiçeğini de yeri değiştikten sonra açtı ama yaprakları hala düzeltemiyorum.
Tamam işte ilk çiçeği yeni yerinde açtıysa, orayı sevdi demektir. Yapraklarıda zamanla düzene girer, ama alt yapraklarda kuruma mutlaka oluyor. Onlarıda budarsın

Eski 18-05-2007, 19:41   #45
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Belki de benimki çiçek açmayı sevmiyordur, hep tomurcuk kalmak istiyordur diye düşüneceğim nerdeyse
Sanırım 3 ay oldu alalı. Aldığımdan beri 20den fazla tomurcuğu var ama hiç açmaya niyetleri yok malesef. Neyseki dökmüyor da ama tomurcuklarını.
Ben çiçekliyken su püskürtülmez ama tomurcukluyken püskürtülür diye biliyordum, yukarda yazanlara göre sanırım bu yanlışmış. Tamam su püskürtmeyi bıraktım. Acaba başka bir derdi var mıdır?
Forumda bir yerde Mine Hanım gardenya dış mekan bitkisidir demiş, ben de dışarı koydum o yüzden. Suyu da bayağı seviyor sanırım. Limon tuzuyla demir sülfatını da veriyorum 2 aydır ama sararma durmuş değil.
Güneşle arası nasıl biliyor musunuz? Dışarda direk güneş altında olacağı bir yere koysam bana kızar mı sevinir mi?

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 20:19   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Acaba suyunu mu fazla veriyorsunuz hfz? Aşırı suya verdiği bir tepki olmasın sakın?

Ya da acaba takviyeyi mi fazla kaçırdınız? Baksanıza, demir sülfat, limontuzlu su, domates kabuğu; hepsi, hepsi birden... Bir tek kabak eksik sanki... O da olsa füze gibi tomurcuk açacak...

Yazın en sıcak zamanları olmadıkça, bence güneşten korumamalı, özellikle de günün ilk yarısındaki güneşten...

Alıntı:

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 20:19   #47
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Belki de benimki çiçek açmayı sevmiyordur, hep tomurcuk kalmak istiyordur diye düşüneceğim nerdeyse
Sanırım 3 ay oldu alalı. Aldığımdan beri 20den fazla tomurcuğu var ama hiç açmaya niyetleri yok malesef. Neyseki dökmüyor da ama tomurcuklarını.
Ben çiçekliyken su püskürtülmez ama tomurcukluyken püskürtülür diye biliyordum, yukarda yazanlara göre sanırım bu yanlışmış. Tamam su püskürtmeyi bıraktım. Acaba başka bir derdi var mıdır?
Forumda bir yerde Mine Hanım gardenya dış mekan bitkisidir demiş, ben de dışarı koydum o yüzden. Suyu da bayağı seviyor sanırım. Limon tuzuyla demir sülfatını da veriyorum 2 aydır ama sararma durmuş değil.
Güneşle arası nasıl biliyor musunuz? Dışarda direk güneş altında olacağı bir yere koysam bana kızar mı sevinir mi?
Selamlar;

Sevinir bence , çünki 4 tane gardenya öldürmüş biri olarak anladım ki;
gardenya çiçek açıncaya kadar güneşli bir balkonu , açıpta soluncaya kadar ışıklı bir odayı ve çiçeği dökünce tekrar balkonu seviyor.

Evet tomurcuklara su tehlikeli ,tomurcuk çürümesi yapıyor. Ama sizinki dökülmemiş şükür. Bence çiçekli bitkiler için sıvı bitki besini veya çiçekcosturan verin tomurcuklar irileştiyse 2-3 güne kadar açacaktır, biraz sabır.

saygılar.

Eski 18-05-2007, 20:22   #48
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

İşte buda benim gardenyam, sabırla bekliyorum , eninde sonunda açacak Az kaldı. Aman tomurcukları dökmesinde. Şu üstteki tomurcuk iyice kabardı , açacak açacak az kaldı.

Eklenen Resimler

ekru beğendi.
Eski 18-05-2007, 20:53   #49
Ağaç Dostu

Kendi tecrübe ettiğim üzere düzeltmek isterim:

Gardenya her gün fısfıs ile nemlendirilmek istiyor ve bunu çok seviyor.
Tomurcuk halde iken de çekinmeden ve gönlünüzce su püskürtebilirsiniz her yerine (tomurcuklar da dahil)

Ancak ne zaman ki o tomurcuklar gonca halinden çiçek haline dönmek üzere harekete geçerlerse (tam yeşil renkteki gonca kapsülü yer yer açılmaya başlayıp yeşilliğinin arasından beyaz rengini göstermeye başladığında) işte o zaman spreylerken artık o goncalara su gelmemesine özen göstermeye başlayın.

Unutmayın, bu demek değil ki bu dönemde spreylemeyi kesin. Hayır! Tam aksine! Devam etmelisiniz gardenyanızı günlük olarak spreylemeye; sadece goncalara dikkat.

Aynısına çiçek tam olarak da açtığında dikkat edersiniz olur biter. Ben aylardır öyle yapıyorum; gardenyam çok coşkun, sürekli goncalar, çiçekler ve dahi yeni yeni yapraklar ve sürgünler...

Şimdi aşağıya, bir başka konu başlığında gardenya bakımında kendi tecrübe ettiklerime dair yazıklarımı kopyalıyorum. Verdiğim linke bakarsanız Mine Hn'ın da bu yazdıklarımı tasdik ettiğini göreceksiniz.

Kolay gelsin...

Bu linkin 29. sayfasının 862 numaralı mesajında şöyle yazmışım:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Mine Hn'ın yoğunluğunda ben kendi deneyimimi aktarayım:

Mart'ın en başında minicik bir saksıda bolca goncalı, gösterişli bir ithal gardenya hediye etmişti bir dostum.

Ve hemen interneti taradım nedir ne değildir diye.

Gördüm ki, başıma bir bela almışım; zira bakımı çok ama çok zor, en nazlı çiçek vs yazıyordu hep.

Öncelikle subtropikal kökenli bir bitki olduğundan dolayı nemi seven bir yapısı var; ancak toprağının sulu, ıslak da olmaması gerekiyor.

Bunu temin etmek için ben sabah işe gitmeden önce ve akşam da yatmadan önce güzelce fısfıslıyorum yapraklarını iyi su ile (tercihen yağmur suyu).

Sabahın ilk güneşinden öğlene kadar direkt güneş alan doğu penceresine koydum. Çok seviyor bence. Öğleden sonra güneşi istemiyor. Öğleden sonralarında ise doğrudan ışık vurmasın ama aydınlıkta kalsın.

Tabağına hep iyi su koyarak bulunduğu ortamı nemli tutuyorum; ama toprağının da su içinde kalmamasına dikkat etmelisiniz; bunu saksının dibine bir sıra çakıl veya tabağa bir sıra çakıl koyarak temin edebilirsiniz.

Su püskürtürken goncalara da püskürtün sakıncası yok, ancak gonca açıp da çiçeğe dönünce bembeyaz çiçeğe su gelmemesine özen gösterin; bunu da kağıttan mini bir külah yaparak temin edebilirsiniz yazıyor internette ama ben kağıt bile değsin istemiyorum çiçeğe ve elimi siper ederek fısfıslıyorum.

Sulama sıklığım ise bu nem temini sonrasında haftada bir şu günlerde; toprağı kuru gibi tutuyorum anlayacağınız. Ancak şunu farkettim ki, susadığında goncaların dipleri hafifçe boyun büker gibi oluyor, o zaman anlıyorum ki acilen su verilecek.

Her 4-5 su verişimde bir suya limon tuzu katıyorum. mesela bir bardak suya 2minik parça limon tuzu.

Forumda gardenyaya özel konu başlığında arkadaşlar domates ve kabak kırıntılarının toprağa katılmasının gardenyaya çok faydalı olduğunu söylemişti. Bir başka arkadaş da demir tozu. Ben demir tozu temin ettim, henüz toprağa eklemedim. Domates ve kabak denemesi de yapacağım.

Geceleri 14 derecenin altından, gündüzleri de 26-27 derecenin üzerinden pek hoşlanmıyormuş.

Ben ayrıca gece nemi sağlamak için kuru temizlemecilerin verdikleri incecik şeffaf naylonu kullanıyorum. Gardenyayı çepeçevre saracak naylonu saksıya giydirip; içini de kendi nefesimle doldurarak bir balon haline getiriyorum (CO2 ve sıcak ortam iyi gelir sanırım) ve ağzını bağlıyorum poşetin.

Yaptıklarım bunlar ve Allah nazardan saklasın Gardenyam canavar gibi serpiliyor. Tam 2 ay geçti ve ilk halinin 2 katı kadar.
Haa, ayrıca kahve telvesi ekledim toprağına 3 hafta önce. Aklıma geldikçe de içtiğim kahvelerin fincanda kalan telveleri ekliyorum. Toplasam 5 fincandan kalan telveyi koymuşumdur. Daha fazla eklemeyeceğim.

Durumum bu. umarım aydınlatıcı olmuştur.

Mine Hn'a da Allah kolaylıklar versin...

Hepinize saygı ve sevgilerimle...
Alıntı:
Ben çiçekliyken su püskürtülmez ama tomurcukluyken püskürtülür diye biliyordum, yukarda yazanlara göre sanırım bu yanlışmış. Tamam su püskürtmeyi bıraktım.

nur.erdoann beğendi.
Eski 18-05-2007, 21:05   #50
Ağaç Dostu

Sayın qxyl,

Gördüğüm kadarıyla gardenyanız tek saplı bir gövdeden oluşuyor.

İnternetteki yabancı kaynaklardan okuduğum kadarıyla tepe sürgünlerini elle koparıp aldıkça yatay büyümeyi teşvik edip çalı görünümünü almasına yardımcı oluyormuşuz. Yoksa böyle tek dalda uzayıp giden bir gardenyanız olur gibime geliyor tabii en alt yan taraflarından da sürgün verebiliyor; ama tepe sürgünlerini engellersek bu daha da hızlanmasını sağlar sanırım.

Bu arada, fotoğrafta, sağ arkadaki kiremit rengi saksıda yanılmıyorsam harika bir ful göz kırpmakta, öyle değil mi?

Eski 18-05-2007, 21:19   #51
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Sayın qxyl,

Gördüğüm kadarıyla gardenyanız tek saplı bir gövdeden oluşuyor.

İnternetteki yabancı kaynaklardan okuduğum kadarıyla tepe sürgünlerini elle koparıp aldıkça yatay büyümeyi teşvik edip çalı görünümünü almasına yardımcı oluyormuşuz. Yoksa böyle tek dalda uzayıp giden bir gardenyanız olur gibime geliyor tabii en alt yan taraflarından da sürgün verebiliyor; ama tepe sürgünlerini engellersek bu daha da hızlanmasını sağlar sanırım.

Bu arada, fotoğrafta, sağ arkadaki kiremit rengi saksıda yanılmıyorsam harika bir ful göz kırpmakta, öyle değil mi?

Selamlar;

Ne büyük tezattır ki; şimdiye kadar yapraklarına su püskürttüğüm bütün gardenyaları kaybettim. Ve bu resimdeki gardenyanın yaprağı bir kere bile su yüzü görmedi ama hızla gelişiyor. Deneyimlerimiz faklı sanırım. Daha önceki ölen gardenyalarım ithaldi fakat bu yerli ve en uzun süre yaşayan ve en sağlıklı olanıda bu. Suyunu toprağın kurumasını bekleyerek veriyorum. Balkonda ve güneş görüyor akşama kadar.

Sürgün konusu içinde henüz erken çiçekleri açsın ve çiçeklerini döksün ondan sonra budayabilirim. Bilgileriniz için teşekkürler.

Evet yanılmıyorsunuz o açmak üzere olan bir ful, az önce ful konusuna yeni bir resmini ekledim. Bakmak istersiniz belki.

Saygılar.

Eski 18-05-2007, 22:51   #52
Ağaç Dostu

Anlamadım ben şimdi... İki ayrı kişi, iki tezat sonuç. Aynı çiçek; aslında biri yerli biri ithal; belki fark buradadır... Bilemiyorum....

Biri bize anlatsın o zamannn...

Bakın ben de benim gardenyamın 3.gününü doldurmuş ve cansızlaşmaya başlayan çiçeğiyle pozlarını ekliyorum...

Gardenyanın önündeki ince dallı gövde ise mini mini ful fidesi

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2007, 22:59   #53
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Anlamadım ben şimdi... İki ayrı kişi, iki tezat sonuç. Aynı çiçek; aslında biri yerli biri ithal; belki fark buradadır... Bilemiyorum....

Biri bize anlatsın o zamannn...

Bakın ben de benim gardenyamın 3.gününü doldurmuş ve cansızlaşmaya başlayan çiçeğiyle pozlarını ekliyorum...

Gardenyanın önündeki ince dallı gövde ise mini mini ful fidesi
Selamlar;

evet birinin bize anlatması lazım

Gardenyanızda başka tomurcuk yok gibi görünüyor, görünüşe aldanmalı mıyım?

Ful çok cici görünüyor

saygılar.

Eski 18-05-2007, 23:07   #54
Ağaç Dostu

Evet, şu anda üzerinde başka tomurcuk yok.

2 ayda bu minicik plastik saksıda olmasına rağmen 6 adet çiçek açtı; sadece 1 gonca açamadan düştü...
Şu an tomurcuksuz ama tüm dalların tepesinden ve yanlarından taze açık yeşil sürgünler veriyor. Hatta 3 tane de dipten yeni dal çıkartıyor.

Acaba bu safhada olmasından mı kaynaklanıyordur bu tomurcuksuzluğu?

Şimdilik performansı bu kadar.

Eski 18-05-2007, 23:35   #55
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Evet, şu anda üzerinde başka tomurcuk yok.

2 ayda bu minicik plastik saksıda olmasına rağmen 6 adet çiçek açtı; sadece 1 gonca açamadan düştü...
Şu an tomurcuksuz ama tüm dalların tepesinden ve yanlarından taze açık yeşil sürgünler veriyor. Hatta 3 tane de dipten yeni dal çıkartıyor.

Acaba bu safhada olmasından mı kaynaklanıyordur bu tomurcuksuzluğu?

Şimdilik performansı bu kadar.
Selamlar;

Bildiğim kadarıyla senede 3-4 kez çiçek açıyor ve bu dönemleri 2-3 ay sürüyor. Daha sonra dinlenmeye ve yapraklara veriyor kendini. Evet bu yüzden tomurcuksuz olabilir. Daha güzel tomurcuklar vermeye hazırlıyordur kendini

2 ayda 6 çiçek hiç fena değil. 1 kayıpta fazla değil.

Saygılar.

Eski 18-05-2007, 23:45   #56
Ağaç Dostu

Buna sevindim; zaten mevcut saksısının alt deliklerine kadar gelmiş kökleri. Daha büyükçe bir tenekeye almayı planlıyorum...

Eski 18-05-2007, 23:51   #57
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Buna sevindim; zaten mevcut saksısının alt deliklerine kadar gelmiş kökleri. Daha büyükçe bir tenekeye almayı planlıyorum...
Teneke kısmını anlayamadım?
Gardenyada mı tenekeden hoşlanıyor yoksa?

Eski 19-05-2007, 00:20   #58
Ağaç Dostu

Ful de tenekeyi seviyorsa gardenya da sever diye düşündüm sadece...

Eski 19-05-2007, 00:30   #59
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Şimdi bu gündüz sıcaklığı işini pek sevmedim : ( Ankara daha Mayıs'da 30 oldu bile, yazın muhtemelen 40a gider. Bu konuda yapacak birşey yok ama gece nemini uygulayacağım.
Bir de haftada bir sulama konusuna takıldım. Benimki suyu baya bir seviyor sanki gibi geldi.. Biraz azaltayım bakalım tepkisi ne olacak..
Bir de telve ne işe yarıyor?

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2007, 00:37   #60
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Şimdi bu gündüz sıcaklığı işini pek sevmedim : ( Ankara daha Mayıs'da 30 oldu bile, yazın muhtemelen 40a gider. Bu konuda yapacak birşey yok ama gece nemini uygulayacağım.
Bir de haftada bir sulama konusuna takıldım. Benimki suyu baya bir seviyor sanki gibi geldi.. Biraz azaltayım bakalım tepkisi ne olacak..
Bir de telve ne işe yarıyor?
Yani bence haftada bir sulamak değilde toprak kurudukça sulamak en mantıklısı. Fazla sudan hoşlanmadığını söyleyebilirim ama. telve konusunda bilgim yok. Lerdemir belki biliyordur?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024