agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2006, 20:01   #1
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Güveyfeneri (Physalis) Lampion Blume

Sevgili Ada gelin fenerinden bahsetmiş.Şöyle bir bakayım dedim.Gerçekten değişik bir bitki...Buralarda baktım bilen yok tohum bulamadım.Yetiştirmeye değer bir bitki.Meyveleri de çeşitli şekillerde kullanılabiliyor. Reçeli olabiliyor.

Güvey feneri (physalis) Lampion Blume.
Disindaki yapraklar açildiginda içinden findik büyüklügünde tatli ve yumusak bir meyve çikan ‘güvey feneri’ ülkemizde de yetisiyor. Karadeniz'de dogal olarak yetisen bu meyve Orta Amerika, Güney Afrika ve Israil'de yetistiriliyor. Meyve salatalarinda kullanilabildigi gibi reçeli de yapilan ‘güvey feneri'nde bol miktarda C, B1, B2, B3 ve karoten bulunuyor. Ciceklerin icindeki kiraz büyüklügündeki meyvesi yenebiliyor. Ciceklerinden masalarimiza veya istedigimiz sekilde dekorasyon olarak kullanabiliyoruz.

http://wilderrose.blogspot.com/2006/...ion-blume.html

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2006, 20:20   #2
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Güvey kandili adı ile galeriye eklenmiş fotoğraflar vardı ama henüz bulamadım. Bununca yönlendireceğim.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2006, 20:36   #3
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

buldum

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=2954
http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=2953
http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=2952

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=1653

Eski 18-12-2006, 23:41   #4
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
üye fotoğraflarında 12.sayfamda Sülüklügöl'de doğal ortamda çektiğim bir fotoğraf var buraya ekleyemedim.Acaba aynı bitki mi bakabilirmisin ?

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 00:14   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Evet Vildan Hanım sizin çektiğiniz fotoğraf Physalis. Ancak Aybala'nın link verdiği fotoğraflar Koelreuteria paniculata. İkisi farklı.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 09:18   #6
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

benziyorlar ama

Erguvanla mor salkım
phusalis ile koulteria
selluka nın da bir benzeri vardı

ne yapsak, birbirine karıştırılan bitkiler diye bir başlık mı açsak?

Eski 19-12-2006, 11:38   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Physalis alkegennii küçük, en fazla 50 cm. boylarında, yer örtücü -otsu karakterde bir çalıdır. Bu bitkiden fazlası ile bahçemde var.
Yazın sonbahara doğru olgunlaşan tohumlardan kolaylıkla köklendirebilirsiniz. Tadına baktım , pek de lezzetli olmasa bile c vitamini açısından zengin oluşundan dolayı yemeye çalıştım.Parçalı -çınar yaprağına benzer ama ondan daha küçük yaprakları var.
Kışın yaprak döküyor. Meyve tutmadan önce beyaz renkli solanum 'un çiçeğine benzer çiçek açıyor. Sanırım Haziran ayında oluyor bu çiçeklenme.
Temmuz dan itibaren de meyve tutmaya başlıyor. Ağustos'ta meyveler güzel görünümlü bir kılıf içinde olgunlaşıyorlar.
Koulteria bitkisi ise (bundan da baçemde var) bir ağaçtır. Enfazla 6 m.'ye dek çıkar. Bendeki 4m. boyda.Bu bitki de yaz sonunda gösterişli çiçek kurulları oluşturur. Ama yenecek bir meyvesi yoktur.Yaprakları acem borusunun yapraklarına çok benzer.

Sn aybala karışıklılığı önlemenin en iyi yolu : makro ve mikro çekimlerin bir anda olmasıdır. Böylelikle hem uzaktan hem de yakından göreceğimiz fotoğraflarla karşılaştırmaları çok daha net yapabiliriz.
Ben henüz bu platformda fotoğraf gönderme işine kendimi alıştıramadım. Ama en yakın zamanda bunu yaparak fotoğraflarla sizlere elimden geldiğince bildiklerimi aktarmaya çalışacağım.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 13:30   #8
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2006
Physalıs tohumları çok küçük kumla karıştırıp 300 adet tüpe ekim yaptım.Kayda değer bir meyve olabilir.Ve akdeniz bölgesinde Teleme otu olarak adlandırılıyor.Çünkü süte katıp teleme adlı lezzetli bir tatlı elde ediliyor.

ceratonia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 18:55   #9
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sayın Ceratonia
Temin etme şansımız var mı?

Eski 19-12-2006, 20:14   #10
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Sayın elfogi ben tohum buldum elimdeki çeşitler artınca hepsini birden gönderirim. Bu arada size gönderdiğim japon feneri aynen bu bitkinin formunda fakat sarmaşı. Vede içinden meyve yerine 3 tane tohum çıkıyor. Bir tohumdan yaklaşık 50- 60 tohum alırsınız.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2006, 19:21   #11
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sevgili ada Japon Feneri yeniyormu..?

Eski 21-12-2006, 12:43   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Konuyu tıba bitkilerden bu başlığa taşıdım. Çünkü physalis drog elde edilen bir tıbbi bitki değil.

Bu arada bitkinin olgunlaşmış meyveleri hariç bütün bölümlerinin toksik etkili olduğunu da belirtelim. Meyveleri fazla sayıda tüketmenin bağırsakların bozulmasına sebep olabileceği de akıldan çıkmamalıdır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 13:27   #13
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Japon feneri yenmiyor. Sadece tohum çıkıyor size gönderdiğim tohumlar içinde 5 tanede ondan var. Tohum çeşitleri artınca size bilgi veririm dilerseniz gönderirim.Her tohumu buluyorum birde şu sellukayı edinebilseydim.

Eski 22-12-2006, 14:53   #14
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

İzmir den bu bitkiyle ilgilenen arkadaşlar Hisarönü nde Çim Tohumculuktan oldım tohumları bilginize physalis derseniz o isimle tanınıyor. Bilgilerinize

Eski 25-12-2006, 18:06   #15
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Metro Grosmarket kataloğunda bizim Gelin Otu meyvesi 1 kg. 65YTL

Eski 25-12-2006, 18:14   #16
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Ben bu kış çelikden üretim, damat feneri diye bildiğim bu güvey fenerinden mine floradan aldım istanbululara bunu tavsiye ederim bu şekli ile ilk kez gördüm damat fenerini... üzerindeki yaprakları dantel işlenmiş gibilerdi.
sanırım üst yaprakları açılmadan erimişler vede sert damar kısımları değişik bir boyut kazandırmışlar sabaha resimlerini çekersem eklemeyi düşünüyorum.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2006, 19:34   #17
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Resimleri bekliyoruz

Eski 27-12-2006, 14:49   #18
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Bende merak ettim doğrusu.

Eski 23-05-2007, 15:50   #19
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Ektiğim yarım paket tohumdan sadece 3 -5 tanesi çimlendi.

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2007, 16:03   #20
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Ben bir saksıya karışık ekmiştim bir sürü şeyler çıktı ama hangisi ne bilmiyorum sadece latin'i biliyorum

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 16:08   #21
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Benim eklediğim fotoğraflardan takip edersin.

Eski 26-05-2007, 17:14   #22
Ağaç Dostu

lokmanbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2006
bu bitkinin tohumları meyveden çıkar çıkmaz ekilince çok kolay çimleniyor ben kurumaya yüz tutmuş bir meyvenin içinden çıkartıp ektiklerimin hepsi de çimlendi.

lokmanbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 18:38   #23
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Sayın Lokmanbahçe tohumunu zor buldum meyvesini bulmam mümkün değil ne yazık ki.

Eski 23-07-2007, 00:48   #24
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Büyümeye başladılar.

Eklenen Resimler

Eski 06-08-2007, 10:55   #25
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Selahattin hoca dün Bursa toplantısında bize de dağıttı. Aranızdayız

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 11:18   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 9
Ben de bu bitki ile ilgili biraz araştırma yaptım, gerçekten çok etkileyici bir görüntüsü var inşallah sağlıklı bir şekilde yetiştirebiliriz ki hem o fotoğraflarda gördüğümüz güzelliği yaşayabilelim hem de Selahattin Bey'e meyvelerinden gönderebilelim. :-))))

emrahk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 11:35   #27
Ağaçsever

Güvey Feneri (physalis)

GÜVEY FENERİ (PHYSALIS)

Ülkemizin birçok yerinde doğal olarak yetişen bazı bitkiler aslında dünyanın bir diğer bölgesinde çok önemli ticari ürünler olabiliyor. ‘Güvey Feneri’ (Physalis Peruviana L.) bunlardan biri. Egzotik meyvenin anavatanı Güney Amerikadır. Günümüzde Güney Afrika, Kolombiya, Tayland, Peru, kenya, Ekvator, Zambiya ve Zimbabwe’de yetiştirilmektedir. Ülkemizde de yeni üretilmeye başlanmıştır.

NASIL BİR BİTKİ?
Ülkemizde, yabani türünün genellikle güvey feneri olarak adlandırıldığı Physalis, Avrupa ülkelerinde ise sarı fener, kibar fener, gelin feneri, olarak biliniyor. Bu isimleri almasının nedeni ise oldukça çekici bir yapıya sahip olan dış görüntüsüdür. Çiçekleri sarı renkli olan bitkinin meyveleri oldukça gösterişli taç yapraklar içinde (kaliks) yer alıyor. Meyveleri çepeçevre saran kaliks sararıp tül görüntüsünü alarak fener izlenimini veriyor. Bol aromalı, lezzetli ve mayhoş bir tada sahip olan meyveler başlangıçta yeşil daha sonra açık sarı, yenecek olgunluğa ulaştığında ise turuncu renkte iri bir kiraz görünümü alıyor. Bol aromalı, lezzetli ve mayhoş bir tada sahip olan meyveler başlangıçta yeşil daha sonra açık sarı, yenecek olgunluğa ulaştığında ise turuncu renkte iri bir kiraz görünümü alıyor.

NERELERDE KULLANILIYOR?
Meyveleri taze olarak ta tüketilebilen güvey fenerinin kullanım alanı oldukça geniş. Sahip olduğu bol aroma ve mayhoş tadından dolayı meyvesi pastacılık, marmelat yapımında kullanılır. Bunun yanında çiğ olarak tüketilebileceği gibi meyve salatalarında, tatlılarda, turtalarda da kullanılmaktadır. Reçeli son derece lezzetlidir.
Çikolata sosu ile mükemmel bir tada ulaşır. Üzeri çikolata ile kaplanıp pazara sunulan meyveler Avrupa ülkelerinde oldukça rağbet görmektedir. Krema ve dondurma ile birlikteliği de çok lezizdir. Sos yapımında da kullanılabilir. Son yıllarda Avrupa’da konferans ve iş toplantılarının ikram meyvesi olarak (Fondü) popülerlik kazanmıştır. Ayrıca faydalarından dolayı çocukların beslenme çantalarında haftada bir porsiyon mutlaka bulundurulması tavsiye edilmektedir.

FAYDALARI
Güney Amerika'da deri, şeker, kalp, verem ve idrar yolu hastalıklarında halk tarafından tedavi amacıyla sıkça başvurulan bir bitkidir. Güvey fenerinin sadece meyveleri değil aynı zamanda kökleri ve yeşil kısımları da bazı ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bitkinin köklerinde ve yeşil kısmında 8 ayrı alkoloid bulunur. Elde edilen alkoloidler, bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmak üzere sanayide değerlendirilirler. 100 gr’ında % 6 oranında şeker ihtiva eden meyvede, C vitamini portakaldan daha fazladır. Potasyum içeriği bakımından en zengin meyvedir.Yine önemli miktarlarda karoten (Vitamin A 9 ) ve vitamin B içerir. Özellikle daha olgun meyvelerin daha yüksek miktarlarda beta karoten konsantrasyonu ihtiva ettiği bilinmektedir. Besin değerlerinin çok yüksek olması dolayısıyla özellikle okul öncesi çocukların beslenmesinde tavsiye edilir.
• Bol idrar söktürür, kandaki ürik asidi atar. Böylece Gut ve Romatizmaya çok fayda verir .
• Ürat ve oksalat taşlarını parçalayıp döker.
Karındaki suyu boşaltır.Karaciğer şişliğini giderir.

SEÇERKEN
Meyveler kaliks adı verilen doğal koruyucu kabuğu altında oldu-ğundan ve meyve içi bu yüzden görünmediğinden seçim kriteri çok basit bir yöntemle yapılır. Meyve basketi el ile tartılır.Şayet çok hafif ise meyve suyunu kaybetmiş demektir. Meyve yiyecek olgunluğa ulaştığında turuncu renkte iri bir kiraz görünümündedir. Kaliks ren-gindeki bir değişiklik olgunlaşma indikatörü değildir. Dışardan bakıldığında altın sarısı parlak renkli olanlar tercih edilmelidir.

MUHAFAZA EDERKEN
Çok hassas bir meyve olmamakla beraber bütün taze meyveler gibi alındıktan sonra birkaç gün içersinde tüketilmesi tavsiye edilir. Buzdolabında 1 haftadan fazla bir süre tazeliğini korur. Yıkandıktan hemen sonra tüketilmelidir. Meyvenin kaliks’i çıkarılırsa dayanma süresinde azalma olacağından kaliks’le muhafaza edilmelidir.

HAZIRLANIŞI
Meyve’yi koruyan ince kabuğu(kaliks) geriye çekerek meyveden ayırın. Meyveleri tercihen yıkayarak ve durulayarak yiyebilirsiniz.

BİLİMSEL SINIFLANDIRMA
Alem : Plantea
Bölüm : Magnoliophyta
Sınıf : Magnoliopsida
Takım : Solanales
Familya : Solanaceae

Eklenen Resimler

Eski 06-08-2007, 13:54   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-12-2006
Selahattin bey sayesinde dün bir adette ben edinmiş oldum kendisine buradan tekrar teşekkür etmek isterim. Bu gidişle işyerim botanik bahçesine dönecek galiba.

bülent16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 15:57   #29
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Siz ekin hayırlısıyla büyüsünde bizde sizler sayesinde bu bitkiye kavusalım olmazmı?

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 17:00   #30
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GLCN Mesajı Göster
Siz ekin hayırlısıyla büyüsünde bizde sizler sayesinde bu bitkiye kavusalım olmazmı?
Olur tabi ki ne demek, en büyük dileğimiz bu güzel hediye(ler)nin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve çoğaltılması.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024