agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni126Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2006, 19:14   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Schefflera

Şeflera (scheflera ) son derece kolay yetişir, kolay bakılır.

Kanaatkardır. Dayanıklıdır. Aydınlık yerleri sever. Nem , ışık ve besin eksikliğinde yaprak döker,altı çıplak kalır ama üstten yaprak verip boya gitmeye devam eder.

İlkbahardan sonbahara dek çiçekli bitkiler için olan bir besinle besleyin.Yapraklı bitkiler için olan besinler sarı renginin azalmasına sebep olabilir.

Saksısını değiştirip sadece torfta yaşama zulmünden kurtarın. İki sulama arasında hafifçe kurusun. Kışın suyu azaltın. Isıtılan salonlarda tutun.

Marmariste bir otelin bahçesine diktiklerim neredeyse ağaç olmuştu.
Yani sıcak yerlerde dış mekanda güzel sonuç verir.

ksantip beğendi.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 22-05-2006 saat 01:35
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2006, 03:52   #2
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Mine Pakkaner yetiştirmesi hakkında çok güzel bilgiler verdi. ben çok daha farklı bilgiler vermek istiyorum. Sarmaşıkgiller (Araliaceae) familyasından latince cins adı (Schefflera spp) olan bu bitkilerin dünya'da 700 kadar türü vardır. Bu bitkinin diğer bir adıda şemsiye ağacıdır. Ağaç veya çalı görünümündedirler. Ana vatanlarında 1-30 m arasında boylanma yaparlar. Ancak saksıda fazla boylanamazlar. Bizim saksıda yetiştirdiğimiz türü ise Schefflera arboricola (Bodur şemsiye ağacı veya Bodur şeflera) dır. Ana türün yaprakları tamamen yeşildir. Bu türün birçok kültivarı vardır.

En önemlileri;
Schefflera arboricola cv. ''Compacta''
Schefflera arboricola 'Gold Capella' - Yapraklar alacalı sarı veya altuni yeşil yapraklı
Schefflera arboricola cv. ''Nora'' -
Schefflera arboricola cv. ''Trinette'' - Yapraklar alacalı-yeşil (en çok yetiştirilen varyantır)

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2006, 15:59   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Schefflera

Schefflera'larınızın zaman içerisinde boylandıklarını, ancak alt yaprakların dökülmesinden dolayı gövdenin çıplaklaştığına çoğunuz şahit olmuşsunuzdur. Hatta yeni satın alınanlar hariç 1 yıl içinde sahip olduğunuz şefleralarda bu değişimi görebilirsiniz. Üst yapraklar canlı ve gür bir biçimde hayatını sürdürür.

Bu durumda ne yapmak gerekir ?

Kendi evimdeki 7 senelik şefleramda bu form bozukluğu vardı. Şefleram 3 kök aynı saksıda dikili. Zaman içinde çok uzayan dalları hep uç alma suretiyle budadım , ancak yine de saksı altında bir boşalma oldu.

En son 15-20 gün kadar önce yeniden altı çıplaklaşan bir kökeni budadım. Tepe çeliği ve bir ara çelik aldım. Şeflera odunsu çelikten güç köklenir bu yüzden tek bir ara çelik o da yarı odunsu olacak şekilde aldım. Ara çeliği köklenmesi kolay olsun diye dipçikli çelik olarak aldım. Yani ana gövdeden bir minik parça içeriyor.

Çelikleri köklendirdim. Ara çelik olmasına rağmen dipçikli olan çelikte kök gelişimi daha bariz. Tepe çeliğinin köklenmesi de başladı. Köklü çelikleri ana bitkinin olduğu saksıya diktim ve aspirinli suyla can suyu verdim. Böylece onlar yapraklanıp büyürlerken şefleramın çıplak olan gövdesi de örtülmüş olacak.

Bu arada sert budama yaptığım fidan şu anda iki yeni sürgün vermeye başladı.O da ortadan yapraklanacak ve böylece saksım tepeden tırnağa yeşil görünecek.

Şefterası alt yapraklarını döken bütün üyelerimize öneririm.

AylinK. ve betuloruc beğendi.
Eski 26-12-2006, 16:16   #4
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Ben de yaklaşık 1 ay kadar önce dediğiniz uygulamayı yapmıştım. Benim budadığım dal yaklaşık 70 cm. uzunluğunda ve oldukça odunlaşmıştı. Bu dalı 3 parçaya bölüp bir saksıya diktim. Suda bekletmedim hiç. Benim budama sebebim de aynıydı. Altta hiç yaprak kalmamıştı. Diktiğim üç çelikten, tepe çeliği kuruyor gibi. Diğer ikisinde patlayan gözlerden sürgün veriyor. En uzun sürgün 10 cm ve 2 yaprak oldu. Anaç bitkide ise tek gövdeden 3 büyük dal çıkıyordu ve bir dalı aşağıya fazla sarkmıştı. O sarkan dalı dibinde 1 cm kalacak şekilde budamıştım. Şimdi ordan sürgün veriyor. Güzel bir uygulama. Herkese ben de tavsiye ederim.

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2006, 13:19   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Şeflerada çelik deyince hemen ekleyeyim.Profesyonel yetiştiricilikte çelikler bu şekilde alınmaz. Bu üretim materyalinin ziyanı demektir Çelik, tek göz yaprak çeliği şeklinde alınır.

Bu alınan çelikler torf veya perlit ya da ikisinin karışımı doldurulmuş antişok tabir ettiğimiz üretim kaplarına köklendirme hormonu ile muamele edilerek dikilir. Dip çürüklüğüne karşı steril malzeme kullanılır. Dikim sonrası ilaçlama da yapılır.

Eski 23-01-2007, 23:36   #6
Ağaçsever

doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2006
Galeri: 2
bende de aynı sorun vardı, alttan gelen sürgünü büyük saksıda toprağın altında bıraktım ve resimdeki gibi oldu. sizin resimleri açamadım.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2007, 00:51   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Doğan Bey, bu resimleri forumda iyileştirme çalışmaları yapıldığı zaman imgadd sitesine yükleyerek buraya aktarmıştım. Fotoğraflar oradan kalkınca burada da yok oldu. Ben de yüklemeyi yapınca kendi bilgisayarımdan resimleri maalesef silmiştim, bu yüzden yeniden yükleme şansım da yok.

İyisi mi bir ara yine çelik alıp köklendireyim tekrar resimleyip buraya koyayım.

Eski 27-03-2007, 15:48   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Merhabalar Esimin Ofisinde Var Bu Cicekten Ve Cok Saglikli Dediginiz Problemler Yok Bende Onun Yaptiklarini Aktarmak Istedim Belki Bir Gun Yardimi Olur. Oncelikle Cicek Camdan Cok Az Ucakta Surekli Gun Isigi Aliyor Ama Direk Gunes Almiyor Topragi Iyice Kurumadan Su Vermiyor Esim Ve Haftada 1 Seferde Az Olmak Sartiyla Yaprakli Cicek Gubresi Sikiyor Yapraklarina Ve Yazin Havalar Guzelken Sabahlayin Disari Cikarip Hem Suluyor Hemde Havalandiriyor Cicegi Yaklasik 4 Yildir Bakiyor En Alttan En Uste Kadar Yaprak Dolu Cicek Ve Yaklasik 60-70 Cm Civarinda Boyu

serap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2007, 20:57   #9
Yeni Üye

durakkan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2007
schefflera' m hakkında...

merhaba arkadaşlar,bugün yeni üye oldum...ve forumu incelerken aralık ayında schefflera ile mine hanım ın yazısını okudum...
benim merak ettiğim şu...
resimdeki scheffleramı temmuz 2006 yılında yaprak çeliği ile köklendirdim.
ancak bu kadar büyüdü...
gerçi kaldığım evim güneş görmüyor bunun sebeplerinden biri de bu biliyorum..
benim merak ettiğim şu sanırım bu scheffleranın bi değişik şekli ve gövdesi zamanla odunlaşacak ve ağacımsı olacak gibi geliyor bana...forumdaki schefflera larla aynı türden değil sanırım.eğer incelerseniz sevinirim...
teşekkürler...
daha hızlı üretim yapmak için hangi yolu tavsiye edersiniz???

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
durakkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2007, 21:30   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Selam durakkan hoş geldin.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 22:39   #11
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Şefleranıza bitki besleme yaparsanız (Hazır bitki besnleri ile) bol bol sular yapraktanda nemlendirme yaparsanız hızlı gelişecektir. Yeni bitkiler elde etmek için temmuz ağustos ayları çelik almak için tam uygun zamandır. Bu dönemde torfa dikilecek çelikler iyi nemlendirme ile kolayca köklenecektir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 23:10   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2007
Kırılan salon bitkilerini köklendirme

Merhaba arkadaslar...
Bu cicegim bikac senedir benimle beraberdi ama son zaman talihsiz bir sekilde kirildi kök salmasi icin suya isladim fakat suda erimeye basladi.
Bende yine yukarisindan kesip kök yapan tozlardan topraga ekerek diktim acaba bi ise yararmi???Toprakta kök salip tekrar tutarmi ,ölmesini istemiyorum
Fikri olan varsa yardimci olursa cok sevinirim simdiden ilginiz icin tesekkürler

Düzenleyen _Acemi~Bonsai_ : 20-11-2007 saat 16:00
_Acemi~Bonsai_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 16:39   #13
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kök yapan tozla, köklendirme hormonu kastediyorsun sanırım. Tutmaması için bir neden yok. Ama bitkinin güç harcamasını azaltmak için, bir kaç yaprağı kesebilirsin.
Forumu araştırınca, Mine Pakkaner'in aspirinli su tarifini bulabilirsin, onu da uygulamakta yarar görürsün.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2008, 13:03   #14
Yeni Üye

durakkan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Schefflera'm...

Temmuz 2006 da başlayan birlikteliğimiz,belki biraz yavaş ama bir o kadar sabırla ve mutlulukla devam ediyor...Schefflera'm seni çok seviyorum...
Sıcaktan ve nemden hoşlandığın kesin...Bunu biliyorum artık,bir de seni güneş ışığıyla buluşturabilsem... En kısa zamanda bunu da yapacağım söz...Bu baharda umarım evi değiştireceğiz seninle...

Eklenen Resimler

durakkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 17:44   #15
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
schefflera dan çelik alma

Merhaba ağaç dostları;
Büromda bi schefflera var. Boyu yaklaşık 150 cmyi buldu (saksı dahil). Saksının 5 cm üzerinden ana gövdeden iki tane sürgün verdi.Sürgünlerin boyları ana gövdeden itibaren 3- 4 cm oldu. Diğer kısımlar hep tek gövdeden çıkan tek yaprak şeklinde.
Bununla birlikte schefflera ların alttan bazı yapraklarını döküldüğü için alt kısımlarının çıplak kalabildığını de okumuştum.
Şimdi mesele şu:
Bu sürgünleri çıplak kalmaya karşı sigorta olarak yerinde mi bırakayım yoksa o sürgünleri çelikleme ile yeni bir schefflera ağacına mı dönüştüreyim.
Eğer çelik almam uygunsa NASIL yapacağımı da öğrenmek istiyorum.
Not: Mümkünse ev ortamında bulunabilecek preparatlar içeren tarifler olsun

Ha bi de margaritam için de önerilerinizi bekliyorum. Onu da üretmek istiyorum da

Eklenen Resimler

Düzenleyen Süleyman Koçak : 04-02-2008 saat 10:06 Neden: fotografekleme
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 22:07   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Benim scheffleram da yıllardır benimle,hiç bir bozulma belirtisi yok ama .sanki çok yavaş gelişiyor.

Eklenen Resimler

Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 17:19   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Ben şefleramın üzerinden bir dal kestim şimdi yeniden çıkmıyor, belki işe yarar diye bir daha kestim ama büyümemek konusunda ısrarcı, geçen sene almıştım, yazın balkonda boyu ilk geldiği halinin iki katına çıkmıştı normalde çok hızlı büyüyordü. Acaba tepesinden dal almakla hata mı yaptım beni aydınlatacak olan var mı?

feneradasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 16:55   #18
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

havai daldırma

Merhaba arkadaşlar.
Şefleramın ana gövdesinden çıkan iri dallardan birisi kırıldı.
Ama gövdeden kopmadı. Hala yeşil ve canlılığı devam ediyor. Bu dalı havai daldırma yapabilir miyim?
Selametle..

Eski 21-04-2008, 22:57   #19
Ağaçsever

ergunka's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2008

arkadaslar resimde şefleramın tepesinde görünen tomurcuklar tohum mu olacak bilen var mı ?

Eklenen Resimler

ergunka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 14:17   #20
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
shefflera

Mine Hanım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Yaprakları dökülen scheffleramı önce budadım.Sonra Selahattin Bey'in yolladığı köklendirme hormonuna batırıp torfa ektim.Sonucu merakla bekliyorum.Gelişme başladığında fotoğraf eklerim.

Eklenen Resimler

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2008, 11:28   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2008
Arkadaşlar ilk defa suda çiçek köklendirmeye çalışıyorum, yaklaşık 2 aydır suda duran bir sheffleram var.

Ne zaman ekmeliyim bilgi verirseniz sevinirim, bir de biraz daha köklenmesini bekleyeceksem suyunu değiştirmeli miyim?

Suda çok az yeşillenme başladı, ne sıklıkta değiştirmeliyim?

Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

chaenomeles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 00:29   #22
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Chaenomeles, o scheffleranın yaprağı değil mi? Yapraktan üretiliyor mu schefflera?

Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 14:42   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2008
Üretilmiyor mu? Bilmiyorum ki, dediğim gibi ilk defa böyle birşey deniyorum.

Deneyimi olan bizimle paylaşabilir mi?

chaenomeles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 19:14   #24
Yeni Üye

turkuaz6109's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülşen Mesajı Göster
Mine Hanım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Yaprakları dökülen scheffleramı önce budadım.Sonra Selahattin Bey'in yolladığı köklendirme hormonuna batırıp torfa ektim.Sonucu merakla bekliyorum.Gelişme başladığında fotoğraf eklerim.
Gülşen Hanım şuanda aynı işlemi bende yapmayı düşünüyorum. Sonuçları bizlede paylaşırsanız çok önemli bir deneyim olur.

turkuaz6109 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 23:57   #25
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Ne yazık ki ektiğim sheffleralar tutmadı Toprağın nemini kontrol ederek sulamama rağmen, budaklar dipten çürüdü. Ana bitki iyi durumda, iki tane yeni filiz çikarıyor. Aynı durumda olan bir saksım daha var.Onu budamaktan vazgeçtim.Belki ben birşeyleri yanlış yapmışımdır. Sizin deneme tutar belki En kötü ihtimal ana kök yeniden yeşeriyor

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 10:42   #26
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Şefleramın neşesi kaçtı!

Arkadaşlar,
Şefleramda beni üzen bazı olumsuzluklar gözlemliyorum.
-Örneğin gelişimi yavaşladı. Artık uçtan hiç sürgün vermiyor denebilir.
-Günde 1-2 yaprağını bırakıyor.
-En önemlisi de saksısı neredeyse hiç kurumuyor, sanki hiç su çekmiyormuş gibi.
Toprağı biraz kurusun diye haftada bir yaptığım sulamanın sıklığını azalttım.
Su verirken güvercin gübresinden yaptığım, derişimi düşük şerbetli sudan veriyordum.(Çok pis kokuyor, acaba kokudan mı rahatsız oldu )
Aynı suyu diğer bitkilerime de veriyorum. Onlar şimdilik memnun görünüyorlar.
Bir de yaprak spreyi kullanmıştım, onun mu zararı oldu acaba.

Bilgisi ve önerisi olan varsa yazmasını istirham ediyorum. Çiçeğimi çok seviyorum..

Eski 03-07-2008, 20:29   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2008
scheffleranın yapraklarındaki kahverengileşme

Merhabalar,

Yaklaşık bir ay önce aldığı scheffleramın yapraklarında aldığım günden beri, resimdeki gibi kahverengileşmeler oluşuyor. Bu kararmalar, bitkinin orta kısımlarında ve aynı demetteki veya birbirine yakın demetlerdeki yapraklarda gerçekleşiyor. Satın aldığım yerdeki görevliye bir çözüm için başvurduğumda bana bunun bitkinin havasız kalmasından oluşabileceğini, bitkide bir hastalık olmadığını söyledi. Bunun üzerine akşam güneşinde bir iki saatliğine balkona çıkarmaya başladım, yine de gözle görülür bir iyileşme olmadı. Ben de dün bu karamış yaprakları toplayıp attım, çünkü belirli bir zaman sonra kararma büyüyor ve yaprak dökülüyordu. Bunun bir hastalık olduğunu düşündüm. Bu konuda bilgisi ve önerisi olanların yanıtlarını dört gözle bekliyorum. (NOT:Saksısıyla birlikte yaklaşık 130 cm olan bitkimde toplamda 9 yaprakta bu kararmalardan vardı, döktüğü yaprakları saymazsak)

Eklenen Resimler

g.ozgeucpinar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 23:53   #28
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
merhaba özge hanım,
ben de benzer problemlerle birkaç ay önce bir topic açmıştım ama malesef cevaplayan olmamıştı. ben de scheffleramı kaderine terketmektense kendimce birşeyler yaptım, sizinle de paylaşayım.
benim saksımda üç kök vardı. biri kangren oldu, önce tüm yapraklarını döktü sonra gövdesi bile karardı. ikincisi tüm yapraklarını döktü, belki kurtulabilir. ama üçüncü ölümden döndü şimdi yeni bir sürü sürgün verdi.
belki bir hastalığı vardır diye diğer çiçeklerimden ayırdım. balkona taşıdım. bulunduğu yer her daim güneş alan bir balkon değil, öğleden sonraları birkaç saat alıyor. ama bir içeri bir dışarı yer değiştirmiyorum. yapraklarına her gün sabah akşam su püskürtüyorum, haftada bir defa yaprak gübresi denilen fısfıstan kullanıyorum. birkaç defa (iki hafta kadar aralıklı) yarım aspirin c plus erittim suyunda.(c plus dememin sebebi suda eriyen formda olmasının rahatlığından) şimdi bir kök gayet sağlıklı, umarım sizinki de bu durumlara düşmeden iyileşir.
ben asıl schefflerayı çeşmede kaldığım otelde gördüm. çok güneşli bir köşede aşırı büyümüş haldeydi. demek nemli havayı ve güneşi seviyor diye düşündüm. antalya çok sıcak olduğu için kavrulabilir diye dediğim türdeki balkona aldım.
o kararmakta olan yaprakları ayırmakla iyi etmişsiniz bence. böylece diğer yapraklara yayılmaz hiç olmazsa.

bu arada söylediklerim çok amatörce. ben bunları yaptım oldu ama belki yanlışlıklar vardır. yine de bilene sormak lazım selamlar

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 22:58   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2008
Teşekkür ederim deneyiminizi bizimle paylaştığınız için.

Yaprakları toplayıp atalı yalnızca dört gün oldu; ama şimdilik scheffleram gayet iyi durumda. "Çürük" yaprakları attıktan sonra geriye kalan sağlam yapraklarda kararma gerçekleşmedi. Umarım yeni kararmalara tanık olmayacağım.

Sizin bitkinizdeki üçüncü kökün iyileşmesi çok sevindirici ve umut verici.
Scheffleranın nemi sevdiğini birçok yerde okudum, ben de hergün fısfısla yapraklarına su sıkıyorum; ama siz Antalyada iki kere bu işi yapıyorsanız, ben Ankara'da beş altı kere yapsam yeridir diye düşünüyorum

g.ozgeucpinar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2008, 11:17   #30
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
burada sıcakta bayılmasınlar diye yapıyorum. aman o kadar çok sıkmayın bu sefer çürür falan. siz bir defa yapsanız yeterli olur sanırım.
iyi haftalar

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024