agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni255Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2013, 14:57   #61
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
dilek hanım teşekkürler bakın biz geldik. sevgiler.

Eklenen Resimler

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 15:52   #62
Ağaçsever

smily's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2009
Bu bitkinin başka bir kaynakta bulduğum adı ''Duvargezen''. Bu adı bitkiye çok yakıştırdım ve böyle anıyorum. Esin hanımın bitkisi kesinlikle duvargezen değil. Duvargezenin yapraklarının çapı 2 cm den fazla büyümüyor. Ortalama olarak 1 cm civarında oluyor.

smily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2014, 09:43   #63
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
ne kadar da sakız sardunyaya benziyor
Sayın hira; üstten sarkanlar sakız sardunya zaten, onların altından sarkan küçük yapraklı ve mavi küçük çiçekli olan nakkaş sarmaşığı.

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 15:15   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Nakkaş sarmaşığı soğuklara dayanabilir mi? Okuduklarımda bir arkadaşımız kışın dondu diyordu? Kaç dereceye kadar dayanır acaba?

Nevin Marangoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 13:50   #65
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Mütevazı güzel

Name:  Fotoğraf3990.jpg
Views: 968
Size:  65.4 KB

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 13:56   #66
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Mütevazı güzel

Eklenti 612200
"doymadım doyamadım sevmeleri seni ben
kimseyi koyamadım yerine yeniden
saymadım sayamadım sensiz gecen yılları
ne inkar ne itiraf bu yalnızca Sitem..."

diye gider sizdeki bu aşk

Kaç yıldır beraber yaşıyorsunuz bu nakkaş aşkınızla Sayın NOMAD?

A_NOMAD ve uyap beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 13:59   #67
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
...Kaç yıldır beraber yaşıyorsunuz bu nakkaş aşkınızla? Sayın NOMAD
Gerçekten doyamıyorum Sanırım 3-4 yıl olmuştur birlikteliğimiz

nikon_, efeege ve uyap beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 01:10   #68
Yeni Üye

yasminq1's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2008
Sayın nakkaş sarmaşığı sevenler; bu bitkiyle mart ayının sonlarında çok tesadüfi bir tanışmayla karşılaştım. Nasıl bir zariflik, nasıl bir incelik bu? Rabbim neler yaratıyor.
Soğuk bir havaydı, yağmur çiseliyordu. Cep telefonum ısrarlı bir şekilde çalıyor, bir elimde alışveriş poşetleri, bir elimde şemsiye. Bir bahçe tolunun yanına poşetlerimi bıraktım. Arayan annemdi. Konuşurken gözüme minik, uçuk mor mu, pembe mi, beyaz mı desem bir bitki çarptı. Anne dedim burda çok güzel birşey var) Anneme resmini çekip yolladım. Ne yapsam, nasıl etsem bu çiçek benim olmalı! ))) Adını bilmediğim çıtır şey! Dokunsam mı, ya ona zarar verirsem? Uzunca iki dalını kopardım. Allahım affet beni Alış veriş poşetinin üstüne yavaşça bıraktım. Üzerinde bir sürü minik minik çiçeği vardı. Eve gelir gelmez su dolu bir bardağa koyup salonumun sehpasının üstüne yerleştirdim. Bir ara yaprakları sararıyor gibiydi. Aldım camımın önüne koydum orada dökülen çiçeklerin dip kısmı tohum verir gibi olmuş. Bir gün bir baktım bardaktaki su yok olmuş. Hemen tekrar su doldurdum. Aaa bir de ne göreyim? İncecik saç telinden de ince, bir sürü kök salmış. Çok mutlu oldum.

Şimdi sizlere bir kaç sorum olucak izninizle...
Bu çiçeği ben salonumda yaz-kış yetiştirebilir miyim?
Nasıl bir toprak ve nasıl bir saksı ister?
Evim çok güneş almıyor, kuzey ve batı cephesi, yarı aydınlık anlayacağınız. Böyle bir ortamda yetişir mi?
Umarım sorularımla sıkmadım sizleri.
Cevap ve önerilerinizi heyecanla bekliyorum. Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olacağım. Saygılarımla, bol nakkaşlı günler...

nikon_ ve acemi25 beğendi.
yasminq1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 09:56   #69
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasminq1 Mesajı Göster
Sayın nakkaş sarmaşığı sevenler; bu bitkiyle mart ayının sonlarında çok tesadüfi bir tanışmayla karşılaştım. Nasıl bir zariflik, nasıl bir incelik bu? Rabbim neler yaratıyor.

Şimdi sizlere bir kaç sorum olucak izninizle...
Bu çiçeği ben salonumda yaz-kış yetiştirebilir miyim?
Nasıl bir toprak ve nasıl bir saksı ister?
Evim çok güneş almıyor, kuzey ve batı cephesi, yarı aydınlık anlayacağınız. Böyle bir ortamda yetişir mi?
Umarım sorularımla sıkmadım sizleri.
Cevap ve önerilerinizi heyecanla bekliyorum. Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olacağım. Saygılarımla, bol nakkaşlı günler...
Sayın yasminq1, öncelikle bu çiçeğe sahip olduğunuz için sevindim. İyi bir şekilde yetiştiğinde uzun yıllar sizi minik çiçekleriyle mutlu edecek bir bitki.
Nakkaş sarmaşıkları, minik siyah tohumlarından kolaylıkla üretilebilen, bir süre sonra dökülen tohumları ile, birçok saksınızın dibinden kendini gösterecek bitkidir. Özel bir toprak isteği yoktur, çiçek toprağında kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Esasında bu tür yıllık bir bitkidir ve her yıl tohumlarından yeniden çoğalır. Ancak, iyi aydınlık bir yerde çiçeklenme olmasa da kışın da yetiştirme olanağınız var. Bahardan itibaren çimlenen tohumlar hızlı bir gelişim göstererek büyürler. Sarkan bir türdür, o nedenle saksısını sarkabileceği bir yere koyarsanız, uzun ve güzel bir görünüm elde edersiniz. Bitkinin çiçeklenmesi için yeterli güneş alması gerekiyor, yoksa ya çiçeklenme olmaz ya da az görülür. Tohum elde edebilmeniz için de mutlaka çiçeklenmesi gerekmektedir. Çiçekler tohuma dönüşüp tohum keseleri kuruduğunda, içlerinden minik, yuvarlak siyah tohumlar dökülecektir. Bunları toplayıp gelecek baharda tekrar ekebilirsiniz ya da bulunduğu saksının içine serpebilirsiniz. Kısa zamanda tekrar erişkin bir bitkeye dönüşecektir. Saksı tercihiniz ise, bu bitkiyi ne büyüklükte görmek istediğinize bağlı olarak değişebilir. Uzun ve geniş saksılarda güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu başlığın ilk sayfalarındaki nakkaş fotoğraflarıma bakabilirsiniz.

Name:  4441CymbalariaMuralis.jpg
Views: 673
Size:  35.9 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2017, 12:29   #70
Ağaç Dostu

Gül-bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Nakkaş sarmaşığı

Kışı dışarda atlattıktan sonra baharın gelişiyle coşmaya başladı.

Eklenen Resimler

nikon_, efeege, Milla ve 2 kişi beğendi.
Gül-bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2017, 12:35   #71
Ağaç Dostu

Gül-bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Saksısında, haseki çimlenmiş.

Eklenen Resimler

efeege, Milla, A_NOMAD ve 1 kişi beğendi.
Gül-bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2019, 06:51   #72
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster
Cymbalaria Muralis-Nakkaş Sarmaşığı

Bilimsel Sınıflandırma:
Alem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Aile:Scruphulariaceae (Sıracaotugiller)
Cins: Cymbalaria
Tür: Cymbalaria muralis

Fiziksel Özellikler: Çok yıllık otsu, 10 cm ile 40 cm arası boylanabilir. Mayıs - Eylül arası çiçeklidir. Tohumları Temmuz - Ekim arası olgunlaşır. Çiçekler erdişil (hermafrodit) olup arılar vasıtası ile tozlaşır. Bitki kendi kendini dölleyebilir.

Yetiştiği Yerler: Bitki güneşli, killi, iyi drene edilmiş toprakları sever. Yarı gölge yerlerde, duvarlarda, tuğla ve taşlar arasında yetişir. Sarmaşık yapısı vardır, yetiştiği duvarı gözel çiçekleri ile dekoratif bir biçimde örter.

Tıbbi kullanmı ile ilgili olarak geleneksel Hint Tıbbında şeker düşürücü olarak kullanıldığı belirtilmektedir.

Bu bitki, ben bildim bileli annemde hep var olan, minik ama çok güzel sarmaşık türü bir bitki. Ben de annemden el aldım ve uzun yıllardır evimdeki birçok saksıda gelişip büyüyen bir çiçek. Minicik mor ve mavi renkli çiçekleri, yoncaya benzeyen yaprakları ve oldukça uzayan dalları ile göz alıcı bir bitki.

Evimdeki bitkilerden çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Eklenti 205940

Eklenti 205941

Eklenti 205943

Eklenti 205951
Ne kadar zarif Bu aralar sarmaşıklar ilgili çekiyor, mutlaka edinmeliyim bu güzellikten.

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
cymbalaria muralis, nakkaş sarmaşığı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024