agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen aykut gkbyrk
  • 1 Gönderen aykut gkbyrk
  • 1 Gönderen aykut gkbyrk
  • 1 Gönderen ahmeter
  • 1 Gönderen Zülkaide

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2023, 13:11   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
Hedera helix (English Ivy)

Herkese merhaba. 10 gün önce Ikea'dan satın aldığım English Ivy bitkimi aşağıdaki gibi pencereye yakın, direkt güneş ışığının vurmadığı ama aydınlık ve yüksek bir yere yerleştirdim. Saksısını bir boy büyüttüm ve tabi biraz da toprak takviyesi yaptım ve ardından suladım. Sulamamı yaklaşık 1 çay bardağı kadar yaptım. İkinci bir sulama henüz yapmadım. İlk kez sarmaşık türünde bir bitkim oldu. Genelde yeşil yapraklı yani kaktüs/sukulent dışındaki bitkileri haftada bir defa sulama eğilimindeyim. English Ivy ortalama kaç günde bir sulanmalı sizce. Çoğu zaman toprak kuruyunca yanıtı gelebiliyor ancak pek elle anlaşılmıyor ve açıkçası fazla sulayıp kökleri çürütmek en büyük endişem. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2023, 14:06   #2
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut gkbyrk Mesajı Göster
Herkese merhaba. 10 gün önce Ikea'dan satın aldığım English Ivy bitkimi aşağıdaki gibi pencereye yakın, direkt güneş ışığının vurmadığı ama aydınlık ve yüksek bir yere yerleştirdim. Saksısını bir boy büyüttüm ve tabi biraz da toprak takviyesi yaptım ve ardından suladım. Sulamamı yaklaşık 1 çay bardağı kadar yaptım. İkinci bir sulama henüz yapmadım. İlk kez sarmaşık türünde bir bitkim oldu. Genelde yeşil yapraklı yani kaktüs/sukulent dışındaki bitkileri haftada bir defa sulama eğilimindeyim. English Ivy ortalama kaç günde bir sulanmalı sizce. Çoğu zaman toprak kuruyunca yanıtı gelebiliyor ancak pek elle anlaşılmıyor ve açıkçası fazla sulayıp kökleri çürütmek en büyük endişem. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Hedera helix en dayanıklı sarmaşıklardan bir olduğu için biraz fazla ya da biraz az sulamanızı tolere edecektir... Saksınızın delikleri varsa ve toprağınız yeterince geçirgense, yani toprak sürekli çamur formunda olmayıp fazla suyu saksı tabağına bırakıyorsa, endişe etmenizi gerektirecek bir şey olmaz... Siz şimdilik "toprağın üst yüzeyi kurudukça" kuralını uygulamaya devam edin, zaten zamanla bitkiyle birlikte bir ritim tutturmuş olursunuz...

Sadece, bu bitkinin fazla gölgede kalmaması önemli, çünkü yeterli güneş ışığını almazsa çok cılız ve solgun yapraklar vermeye başlıyor... Bol şans dilerim...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2023, 16:23   #3
Ağaçsever

Bitkimin 22 eylülden, 12 ekime yani 20 günlük değişimi fotoğraflaraki gibi. Bu 20 günde 2 defa suladım. Biri 1 ekim diğeri de dün. Acaba susuz kaldığı için mi yapraklarında kuruma başlamış olabilir? çok sulayıp kökleri çürütmekten korktuğum için çok sık vermiyorum suyunu.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 19-10-2023, 13:16   #4
Ağaçsever

Bitkim son 2 haftada yapraklarinin yarisini döktü. 1 ayda sadece 2 defa suladim ve sonuc bu oldu. Geri dondurulebilir mi?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 20-10-2023, 21:00   #5
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Açık havaya alınız kar yağarken veya don olduğu geçeler eve alınız

Mesut Temiz beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2023, 20:12   #6
Ağaçsever

Zülkaide's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2023
Smile

Hedera bir orman sarmaşığı , çit bitkisi olarak Avrupa genelinde yaygın olduğunu düşünürsek soğuk ona etki etmez. İşgalci bir tür. Dona aldırmıyor. Metrelerce duvarları kaplıyor. Yaprak da dökmüyor.
Biraz önce izlediğimiz bir videoda bir tencere yaprağını kaynatıp çamaşır deterjanı yaptılar. Çayı içilmez .

Mesut Temiz beğendi.
Zülkaide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024