agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni167Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-10-2006, 15:45   #1
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Atatürk Çiçeği (Poinsettia)

Name:  ataturkcicegi.jpg
Views: 179181
Size:  68.9 KB

Euphorbia Pulcherrima - Atatürk Çiçeği

Adı: Euphorbia Pulcherrima
Türkçe Adı: Atatürk Çiçeği
Vatanı: Meksika
Tanımı: Yaprakları uzun saplı, büyük, sivri uçlu, kenarları düz veya lop'lu; çiçekleri çok küçük sarı renkli ve gösterişsizdir.

Yetişme İstekleri:

Sıcaklık: Asıl çiçeklenme döneminden önce 15 - 20 derece, çiçeklenme döneminde 13-16 derece, çiçeklenme döneminden sonra 10-12 dereceye gereksinme gösterir. Çiçekli iken 13 derecenin altına düşmemelidir.

Orantılı Nem: Yüksek orantılı nem (% 70-75) ister.

Işık: Yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Yaprakların renklenmesi için Eylül'den itibaren yoğun ışık ister.Kışın çiçeklenme döneminde çok aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

Saksı Harcı: Hacim olarak 3 kısım turba, 3 kısım yaprak çürüntüsü, 2 kısım tınlı toprak, 2 kısım yanmış ahır gübresi, 3 kısım kum ve 2 kısım perlitin karışımıylaelde edilen harç da kullanılabilir.

Üretim Tekniği: Üretimi çelik ile yapılır. Çelikleri genç sürgünlerden 7,5-10 cm. uzunluğunda olmak üzere tepe çeliği tarzında ve Nisan - Mayıs aylarında alınır. Ancak bu çeliklerden yetişen bitkiler yıl sonunda 15-20 cm. uzunlukta olurlar. Eğer daha bodur bitkiler isteniyorsa çelikler Ağustos ayında alınmaldır. Alınan çelikler, özsuyun akmaması için odun kömürü tozuna batırılarak, hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dikilirler. Ortam sıcaklığı 18-21 derece olmalıdır.

Name:  ataturkcicegi2.jpg
Views: 133821
Size:  62.1 KB

Bakım Önlemleri:

Saksı Değiştirme: Her yıl Nisan ayında yapılır.

Gübreleme: Haziran - Ekim ayları arası haftada bir kez 1-2 g/l kompoze gübre verilir.

Sulama: Haziran'dan Eylül'e değin sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık- Ocak ayları) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilirse yapraklarının döküldüğü görülür. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasında Nisan ortasına kadar ise ya çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.

Budama: Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm. kalacak şekilde kesilmelidir.

Hastalık ve Zararlılar: Önemli hastalıkları Kloroz, Yaprak Dökülmesi, Kök Kanseri ve Kurşuni Küf; zararlıları ise Kırmızı Örümcek ve Unlu Bitleri'dir.

Kaynak: www.ada.net.tr

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 15:49   #2
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

'Atatürk'' çiçeği'nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kırk Landın koymuş ve bu çiçek tüm dünyada bu isimle üretilip satılıyormuş.

zuvay beğendi.
Eski 30-10-2006, 17:59   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Atatürk çiçeğinin bu anlattığın hikayesini bilmiyordum, enteresan.

"Christmas star " ismiyle de bütün dünyada bilinir. Çünkü tam noel zamanı satışa çıkar.

ayhanykaya beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 14:05   #4
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Prof. İlknur Güntürkün Kalıpçı'nın İçimizden Biri Atatürk adlı araştırmasında aşağıdaki gibi geçiyor.

Name:  a.gif
Views: 108872
Size:  69.7 KB

Eski 08-01-2007, 21:56   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2007
Galeri: 1
şu an bendeki çiçek yaprak dökmeye başladı ve çiçeğinde de kararmalar var acaba neden?

bora35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2007, 21:59   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Atatürk çiçeğinin parlak renkleri uzun sürsün isteniyorsanız gündüz sıcaklığı 21 derece üzerine çıkmamasına dikkat edin. Saksılar kalorifer peteği , klima, şömine ve sobalardan uzakta bulunmalıdır. Sıcak Atatürk çiçeğinizin çabuk bozulmasına sebep olur.

Eski 09-01-2007, 08:42   #7
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Antalyada ağaçları var.

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2007, 05:53   #8
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
'Atatürk'' çiçeği'nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kırk Landın koymuş ve bu çiçek tüm dünyada bu isimle üretilip satılıyormuş.

Bu çicek Amerikada en çok satilan çicek noel zamani almayan yok gibi.Yanliz poinsettia olarak biliniyorhttp://en.wikipedia.org/wiki/Poinsettia
Bu Kirk landin ismi nette aradim ama konuyla ilgili bir sey çikmadi. wikipediada bu bitkiyi meksikadan amerikaya getirip sus bitkisi olarak kullanimaya baslamasini "Joel Roberts Poinsett " isimli , botanis, ve devlet adami oldugu yazili.
Bence bu bir sehir efsanesi . Yanliz Atatürk'ün en cok sevdigi çicek oldugundan sonradan bu isim verilmis olabilir.

Mehmet Ali Aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2007, 16:42   #9
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Dergimizin bu ayki sayısında Atatürk çiçeği bakımı ile ilgili detaylı bilgi verdim. Meraklılarının okumalarını öneririm.

Eski 08-02-2007, 01:27   #10
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
Prof. İlknur Güntürkün Kalıpçı'nın İçimizden Biri Atatürk adlı araştırmasında aşağıdaki gibi geçiyor.

Eklenti 4726
Prof. İlknur Kalıpçinin bu konudaki soyledikleri dogru degil.Bu çicek labaratuarda uretilmemis olup meksikada ta Aztekler zamanindan beri bilinen çicektir.Ben Turkiyeden baska bir yerde Atatürk çicegi denildiginide hiç sanmiyorum.

Mehmet Ali Aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 04:39   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2007
arkadaşlar bana atatürk çiçeğinde kloroz hastalığı ve bu hastalığın tedavi yöntemleri kullanılan ilaçlar vb lazım aradım sitelerde bulamadım

bafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2007, 17:16   #12
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Aralık ayı: Atatürk çiçeği çiçek açma zamanı ...

ATATÜRK ÇİÇEĞİ – PONSETYA (Euphorbia pulcherrima ) BAKIMI

Kış aylarında çiçekçi dükkanlarının vitrinlerini birbirinden güzel Atatürk çiçekleri süslemekte. Pembe beyaz, parlak kırmızı,sarı,hatta alacalı renkleri ile göz dolduran bu çiçekler genelde evlerimizde çok uzun ömürlü olmamakta. Oysa biraz özen ve ilgi ile bu güzel bitkiyi uzun uzun yaşatmak ve ertesi yıl yine açtırmak mümkün. Bu arada o parlak renkte çiçeklerinin, gerçek çiçek olmadığını da hemen belirtelim. Bunlar brakte denilen çiçek sapı yaprakçığıdır. Gerçek çiçekleri yeşilimsi sarı bir renktedir ve parlak, gösterişli renkli braktelerin ortasında olurlar. Atatürk çiçeği zehirli bir bitki değildir. Bu yüzden küçük çocuğunuz varsa endişe etmeniz gerekmez. Ancak öz suyu süt gibi bir yapıdadır. Bu süt dal kırıldığında elinize bulaşırsa ve bünyeniz allerjikse biraz kaşındırıp tahriş edebilir.

Evde nereye koyalım?
Atatürk çiçeği en iyi aydınlık, ancak doğrudan güneş almayan yerlerde yetişir. Günde en az 6 saat gün ışığı alması gelişimi için şarttır. Ancak doğrudan güneş ışığı bitkiye zarar verir . Eğer evde saksıyı koyacak başka yeriniz yoksa pencereye çekeceğiniz bir ince tül perde ile mutlaka güneş ışığı etkisini hafifletmelisiniz.

Sıcaklık nasıl olmalı?
Atatürk çiçeğinin parlak renkleri uzun sürsün isteniyorsanız gündüz sıcaklığının 21 derece üzerine çıkmamasına dikkat edin. Saksılar kalorifer peteği, klima, şömine ve sobalardan uzakta bulunmalıdır. Sıcak Atatürk çiçeğinizin çabuk bozulmasına sebep olur.

Ne kadar sulama ister?
Atatürk çiçekleri orta derecede nemli toprakları severler. Saksınızı toprak yüzeyi kuruduğu zaman sulayın. Saksıyı sularken çok önemli nokta tabakta su bırakmamaktır. Sakın su dolu bir tabakta saksıyı unutmayın. Atatürk çiçeğiniz hafif asidik ortamı seviyor, bu nedenle sulamada kireçsiz su kullanmanız daha verimli olacaktır.

Gübreleme yapalım mı?
Bitkinizi bu mevsimde çiçekli olarak satın aldıysanız aslında gübrelemenize gerek yok. Ancak haftada bir çiçekli bitkiler için sıvı besinle beslersiniz güzel rengini daha uzun süre korur.

Dışarıya mı koysak?
Atatürk çiçekleri dona ve yağmura hassastır, bu yüzden sert iklimli bir yerde oturuyorsanız kış aylarında çiçeğinizi dışarıya çıkarmayın. Yumuşak iklimli bir yerdeyseniz ve gece sıcaklıklarınız genelde 7 derecenin altına düşmüyorsa saksınızı gönül rahatlığıyla dışarıya koyunuz. Ancak yağmurdan ve rüzgardan korunduğuna emin olmanız gerek.

Budama gerekecek mi?
Renkli yapraklar bir süre sonra bozulmaya başlayacak, dallar boylanacak, yapraksızlaşacak. Sakın endişelenmeyin. Bitkinizin uzayan dallarını mart ayı sonunda 15 cm’ den budayın. Mayıs sonuna kadar yeni sürgünler verecektir. Bu sürgünler gelişince temmuz ayı gibi uçlarından 5 cm den yeniden budayın ki dallansın. Ağustos sonuna kadar dallı,dolgun ve formlu bir bitki elde etmek için uç almaya devam edebilirsiniz .

Budadığım dallardan çelik alabilir miyim?
Evet alabilirsiniz, ancak çelikleri temmuz - ağustos ayında sabah erken saatte alın. Yeni sürgünler 20-25 cm boyuna gelince, dalın ucundan 10-15 cm’ lik kısmını boğum arasından kesin. En alttaki yaprakları kesip uzaklaştırın.Toz köklendirme hormonuna batırın, perlit veya kuma dikin ılık ve nemli tutun. Üzerini bir naylonla kapayın ancak havalandırmaya dikkat edin. 3-4 hafta sonra köklenen çelikleri saksılara alın. Ancak köklerinin hassas olduğunu unutmayın, bu yüzden özenli olun.

Saksı değiştirelim mi?
Şubat sonu gibi daha büyük bir saksıya alın. Saksı harcı olarak 2 ölçü bahçe toprağı, 1 ölçü torf (bulabilirseniz Sphagnum torfu), 1 kısım da perlit- pomza veya dişli dere kumu koyun.

Yazın çiçeğimize nasıl bakalım ?
İlkbaharda gece sıcaklığı 7-10 derece olduğunda artık saksınızı dışarıya alın. Toprak nemli olacak şekilde sulamayı sürdürün. Sonbahara kadar dengeli bir gübre ile (NPK oranları aynı) haftada bir gübrelemeye devam edin. Haziranda, eğer çok gelişmişlerse bir büyük saksıya daha alabilirsiniz veya bahçeniz aydınlık ama güneşsiz, toprağı da organik maddece zengin ve süzek ise bahçeye de dikebilirsiniz.

Yeniden nasıl çiçek açtıracağım?
Atatürk çiçeği fotoperiyodik bir bitkidir. Yani gün uzunluğuna hassastır. Kısa gün bitkisidir. Bitkiniz doğal olarak kasım veya aralıkta tomurcuklanacaktır. Ancak siz daha erken açtırmak için eylül ayından başlayarak 14 saat bitkiyi tam karartmalısınız. Üzerine siyah bir poşet geçirerek bunu yapabilirsiniz. Yalnız bu karartmalar sırasında gece sıcaklığı da 15-16 derece civarında olmalı. Bunları yapmak zor, benimki kendi kendine açsın diyorsanız bekleyin. Dediğimiz gibi, uzun geceler kısa günler başlayınca bitkiniz kendi kendisine açacak. Ancak bu dönemde onu tam karanlık bir odada tutmayı unutmayın. Gündüzleri de çok aydınlık bir yere almalısınız.

Kaynak: Mine Pakkaner

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 09:13   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-10-2006
Poinsettia

Arkadaşlar, benim Poinsettia bir türlü yapraklarını büyütmüyor. Yaprakları minicik çıkıyor ve kuruyor.Neden acaba?

Eklenen Resimler

tayffun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 17:33   #14
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Bugün itibariyle Atatürk çiçeğimin üstten ve yandan çekilmiş fotoğrafları. Aslında saksı içinde güzel bir görünüm olsun diye çimenlerin üzerine koydum. Boyu saksı hariç 30 cm. Üstteki kırmızı yapraklarında henüz bir bozulma yok. Sn. Mine Hanım'ın verdiği bilgileri okudum. Ancak ben işime gelmeyeni anlamıyorum şimdi budamam hatta 15 cm.kesmem lazım değil mi?

Eklenen Resimler

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 03:37   #15
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sevgili M.Sema,
Çok ilginç hiç budama yapmadan PONSETYA nizi nasıl böyle canlı tutabildiniz çok hayret ettim. Gerçekten hayret ettim. Yapraklar kırmızılaştıktan sonra kış sonuna doğru bu çiçek tüm yapraklarını döker genel olarak ama sizinki maşallah denecek kadar güzel duruyor. Ama yinede kanımca kesseniz tam süper olacaktı. Bendede var ama yapraklarını bahara girerken döktü bende topraktan 15cm. kadar yukarısını kestim 2 ay oldu yeni yapraklar çıktı son durumunu aşağıda resim olarak ekledim bakabilirsiniz.

Eklenen Resimler

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 11:53   #16
Ağaçsever

burcuciner's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

burcuciner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 13:42   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-10-2008
sarı çiçekleri kahverengileşip düşüyor. Sanırım fıs fısladım ondan oldu.Sakın sende yapma.Alt yapraklarıdasararmaya başladı neden acaba?

L-EYLA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 16:29   #18
Ağaçsever

laledevri's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
merhabalar
atatürk çiçeği sevenler bu kadar azmı??
Dün eşim bana da bir atatürk çiçeği almış. Hep istiyordum ama düne nasipmiş. Hemen saksısını ve toprağını değiştirdim çiçekçilerde satılanların toprağı yetersiz saksıları da küçük oluyor.
İlk işlemi yaptıktan sonra odamın baş köşesine kodum ama inşallah ev ortamında kaybetmeden baklabilirim.
paylaşmak istedim resmini henüz çekmedim.
iyi akşamlar

laledevri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 22:53   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2009
ben 3 gün önce çiçekçiden aldım 3 günde öldü..oda ısısında güneş olmayan bir yere koydum yapraklarının hepsi büzüştü dökülmeye başladı. çok üzgünüm.

tubilubba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2009, 09:59   #20
Ağaçsever

burcuciner's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
bildiğim kadarıyla istediği sıcaklık 15-16 derece civarı.Ama şimdi kış.Balkon soğuk,salon sıcak.Ben şu an 22 derece civarında bakıyorum.Hava güzel olursa arada bir balkona çıkarıyorum.Yeni çiçekler verdi sağlıklı gözüküyor.Bir de nemli toprak istiyor.

burcuciner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 16:25   #21
Ağaçsever

laledevri's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Buda Benimki
daha önce bahsetmiştim toprağını ve saksısını değiştirdim diye. ilk zamanlar fazla sulamışım yapraklarını dökmeye başladı hemen suyu kesip sabah güneşi alan odanın camına koydum ve şimdi bu halde.

Eklenen Resimler

laledevri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 12:10   #22
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Atatürk çiçeğimin ikinci yılı. Geçen yıl 3-4 dal çiçeği vardı. Resimleri galeride benim fotoğraflarım arasında var. Her çiçeğin ortasından 5-6 dal verdi ve böye bir ağaç oldu.
Çiçekli dönemde kapalı balkonda sabah güneş alan bir konumda. Yazın da yine sabahları güneş alan açık balkonda duruyor.
Çok göz doldurucu bir çiçek. Rengi çok güzel, çok uzun süre renkli kalıyor. Başka hiçbir çiçeğiniz yosa bile bir Atatürk çiçeğiyle evinizi renklendirebilirsiniz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen fatmadundar : 30-04-2009 saat 21:12 Neden: fazla resimleri kaldırmak istedim
fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 23:25   #23
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Atatürk çiçeğimi 2 hafta önce 15cm kalacak şekilde budamıştım. Şimdi dallarındaki filizlenmeleri görünce çok mutlu oldum..Yaklaşık 4 aydır bu çiçeğe bakıyorum, kesinlikle sudan hiç hoşlanmıyor, özellikle de kışın toprağın biraz kurumasını bekleyip az su verdim. Bakımı biraz zahmetli ama bu kızıl afet için değer bence

Emel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 12:21   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
ATATÜRK çiçeğimin dallarında kırmızı yapraklardaN başka yaprak kalmadı yeşil yaprakların hepsi döküldü şimdi budasam olurmu ?Yardımcı olursanız sevinirim

Düzenleyen armasis : 30-04-2009 saat 17:18
armasis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 17:09   #25
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Armasis, siz zaten başlığı bulmuşsunuz
Yukarıdaki talimatları iyice okuyun, Nisan ayının sonunda bitkinin budanması gerektiği yazıyor.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 17:14   #26
Ağaç Dostu

çok teşekkür ederim adalet hanım ben buraya yazdım ama cevaplanmadı ben geç kaldım mı acaba diye düşündüm çok teşekkür ederim ilginize

Eski 01-05-2009, 22:52   #27
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Ben şubat ayında budamasını yapmıştım. Şimdi dallarda irili ufaklı yapraklar oluşmaya başladı. Kışa kadar da yaprakları iyice büyür.

Eski 02-05-2009, 09:51   #28
Ağaç Dostu

İlginize teşekkür ederimEmel hanım galiba budamasam daha iyi olacak çünkü benim çiçeğimdede küçük yapraklar oluşmaya başlamış ben hiç budamadım iki senedir ama artık alt yapraklarını dökünce acaba budamalımıyım dedim.

Eski 02-05-2009, 12:43   #29
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi armasis Mesajı Göster
İlginize teşekkür ederimEmel hanım galiba budamasam daha iyi olacak çünkü benim çiçeğimdede küçük yapraklar oluşmaya başlamış ben hiç budamadım iki senedir ama artık alt yapraklarını dökünce acaba budamalımıyım dedim.
Sevgili Armasis, eğer yeni yeni yapraklar vermeye başlamışsa budamak pek de iyi bir fikir değil.. Yaprakların hepsi olgunlaşıp dökülmeye başladığı zamanda (kış sonu gibi) çiçeğinizin yaşına göre hafif bir budama yapabilirsiniz.Bir kaç aylık dinlenme süresi sonunda tekrar taze dallar ve yapraklar verecektir. Sevgiler..

Eski 05-05-2009, 22:20   #30
Ağaçsever

Mehtaperdem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Arkadaşlar ben dökülen atatürk çiçeğimin budadım. Sulamaya devam ettim şimdi taze yapraklar çıktı ... buna oldukça seviniyorum ama yaprakların kırmızı olması için ne yapmalıyım ve ne kadar aralıkta sulamalıyım şu dönemdee ?

şimdiden ***

Mehtaperdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024