agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni167Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2020, 14:25   #181
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Atatürk çiçeği ile ilgili yukarıda sorunlarını yazan arkadaşlarla aynı sorunları yıllardır ben de yaşıyorum... Her yıl poinsettia zamanı bir saksı alıyorum, ama maalesef bir keresinde bir yıl kadar yaşatmıştım, onun dışında birkaç haftadan daha uzun süre yaşatabildiğim olmadı... Hatta yukarıdaki arkadaşların durumunda olduğu gibi birkaç gün içinde solduğu bile oluyor... Halbuki uzun yıllardır tropik geniş yapraklı salon bitkilerine bakıyorum ve belli bir tecrübem oluştu, çoğunu gayet sağlıklı büyütebiliyorum... Bu poinsettia'ları köksüz mü satıyorlar? Diplerindeki süngerde topraksız ortamda köklendirip satıştan önce toprağa dikerek bizi kandırıyorlar mı? Bu marketlerde / yapı marketlerde satılan dibinde sünger bulunan bitkileri almayalım mı? Ya da bunları alınca bir işlem mi yapmamız gerekiyor yaşatabilmek için? Bu konuda bilgisi ya da bu bitkileri yaşatmak için önerileri olan arkadaşlar bilgilendirirse çok makbule geçer...

Myrilla ve Jasmine Tea beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2020, 20:08   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Atatürk çiçeği ile ilgili yukarıda sorunlarını yazan arkadaşlarla aynı sorunları yıllardır ben de yaşıyorum... Her yıl poinsettia zamanı bir saksı alıyorum, ama maalesef bir keresinde bir yıl kadar yaşatmıştım, onun dışında birkaç haftadan daha uzun süre yaşatabildiğim olmadı... Hatta yukarıdaki arkadaşların durumunda olduğu gibi birkaç gün içinde solduğu bile oluyor... Halbuki uzun yıllardır tropik geniş yapraklı salon bitkilerine bakıyorum ve belli bir tecrübem oluştu, çoğunu gayet sağlıklı büyütebiliyorum... Bu poinsettia'ları köksüz mü satıyorlar? Diplerindeki süngerde topraksız ortamda köklendirip satıştan önce toprağa dikerek bizi kandırıyorlar mı? Bu marketlerde / yapı marketlerde satılan dibinde sünger bulunan bitkileri almayalım mı? Ya da bunları alınca bir işlem mi yapmamız gerekiyor yaşatabilmek için? Bu konuda bilgisi ya da bu bitkileri yaşatmak için önerileri olan arkadaşlar bilgilendirirse çok makbule geçer...
Mesut bey. Katılıyorum size benimkinde de sünger vardı. Bugün toprağını değiştirip 10-15 cm kalacak şekilde budadım köklerini. Bakalım ne olacak

Mesut Temiz beğendi.
Myrilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2020, 21:53   #183
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba Poinsettia aynı bizim ağaçlarımız gibi dinlenmeye giriyor lütfen yaprağı döküldü diye soldu öldü sanmayın onlar uyuyorlar yazık günah çürümediği sürece çiçek çöpe atılmamalı sonuç olarak o bir canlı bakımını ve yaşam döngüsünü araştırmadan görseli güzel diyede çiçek almayalım bu çiçek serin hava seviyor satışının patlama yaşadığı kış aylarında siz soğuk seven çiçeği 27 derecelik kaloriferli daireye alırsanız onun maksimum ömrü 2 haftadır. İstanbul ve ya Akdeniz iklimi yaşayan yerler atın balkonunuza kar don olmadıkça kalsın orda aydınlığa aşık bir bitki çiçeklerinden özütlerini akıta akıta balkonumuı pisletti kereta. Fazla dokunmayın ayda bir sulayın Nisana 5 gün var ve benim Atatürk çiçeklerim hala yemyeşil yaprak dökmedi ve ben de bu sene aldım ve bu çiçek sudan nefret ediyor. Nisan ortası gibi tamamen kel kalır ve yaz boyunca kel şekilde uyur ertesi son bahar filizler atmaya başlar.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2020, 21:59   #184
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Bu arada sakın ha bitkinin dibinde ki yeşil süngerle oynamayın (Eylül-Nisan arasında oynamayı bırakın en küçük hasarda bitki şoka girip ölüyor çürüme yapabiliyor.) havalar iyice ısınsın bitkiniz uyku evresine girerse isterseniz sökersiniz polyester bir malzeme kanımca hiç bir zararı yok ama size kalmış. Çiçeği asıl öldüren su sudan nefret eden beslediğim ilk bitki 5-6 aydır benimle sanırım 4 kez suladım denebilir Kaktüslerim suya bayılıyor bu bitki nefret ediyor gerçekten tuhaf. Bu arada orkidelerin dibinde bulunan talaş malzemeyi mutlaka aldığınız gün sökün bit yapıyor kökleri kemiriyorlar ama bu yeşil malzeme plastik böcekleri cezbetmiyor.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 02-04-2020, 15:47   #185
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2019
2 ay once bu bitkiden ben de aldim. Yazilanlari okuyunca, gozum korkmustu. Hem evim guney cehpe cok sicak oluyor hem de cogu kisi bu bitkiye bakamamaktan sikayetci. O zaman en iyisi baskasina vereyim diye dusunmustum. Ama yukarida Batuhan Bey'in tavsiyeleri iyi oldu. Bitkiyi kimseye vermeden, buyutmeyi bir deneyeyim. Basarili olursam, buradan fotusun paylasacagim )

Dila2012 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2020, 15:18   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2020
Merhaba, benim çiçeğim hediye geldi sonrasında büyük bir saksıya aldım peşisıra alt taraftan bir kısım yapraklarını döktü. Şimdi yaklaşık 6 ay oldu son hali görsellerdeki gibi alt dalları biraz bos kaldı. Forumu okudum budamam gerekiyor sanırım ama dallarında minik minik filizler canlandi ayrıca tepesinde yeni yapraklar çıkıyor ne yapmam lazım bilemedim. Birde çiçekleniyor mu ben şuana kadar hiç ciceklendigini görmedim

Eklenen Resimler

MltmAsln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2020, 00:35   #187
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Merhabalar, Dila2012 sakın kimseye vermeyin çok sevimli bitkiler ve hatta mensup olduğu aile Euphorbialar (Sütleğenler) gerekten dünyaya uzaydan gelmiş gibiler. Söylemeyi unuttuğum bazı şeyler var sizin eviniz güney cephe ve yazın cehennem gibi güneşte kavruluyorsa yani ü her zaman sıcaksa güneşin çok yakmayacağı orta aydınlık yazın güneşin kavurmayacağı sabah güneşi alıp tüm gün gölgeli serin yerde kalabilecek yerler olabilir balkon duvarının dibi vs. veya evde boş ve havadar (hava akıntısı mevcut) bir oda (ofis) Bu arada yazın yapraksız diye sulamayı unutmayın kurudkça sulamakta fayda var su kaybederse ölür ağaç gibi düşünün ama mevsimleri ters MltmAsln bitkiniz gayet sağlıklı kırmızı yapraklar döküldükten sonra budayabilirsiniz sanırım sizinkiler çiiçek açmamış kırmızı yaprakların arasında nohut büyüklüğünde sarı kırmızı yapış yapış özüt akıtan minik çiçekleri olur ama çiçek dediğime bakmayın gösterişsiz çirkin çiçekler. Bu çiçeği gösterişli yapan taç yaprağı görevi üstlenen tepe yaprakalrıdır.

Eski 09-04-2020, 14:22   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Atatürk çiçeği

Yapraklarını dökünce ben budadım çiçeği ve dibindeki süngeri çıkardım toprağını değiştirirken. Çıkmaması gerektiğini bilmiyordum. Sizce çiçeğim ölmüş mü yaşıyor mu? Ben anlamadım

Eklenen Resimler

Myrilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2020, 12:14   #189
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Myrilla Mesajı Göster
Yapraklarını dökünce ben budadım çiçeği ve dibindeki süngeri çıkardım toprağını değiştirirken. Çıkmaması gerektiğini bilmiyordum. Sizce çiçeğim ölmüş mü yaşıyor mu? Ben anlamadım
Sayın Myrilla, bitkiniz ölmüş görünüyor maalesef... Gövdenin dip kısmı da kurumuş/çürümüş görünüyor...
Poinsettia hassas bir bitki... Birçok tropik bitki yetiştiriyorum, bir tek poinsettia'da sıkıntı yaşadım diyebilirim...
Biraz İngilizce siteleri araştırdım poinsettia ile ilgili... Oralarda da poinsettiaların hayatta tutulmasıyla ilgili zorluklar tartışılmış... Satış döneminin ardından yapraklarını döken bitkilerin yaygın olarak inanlar tarafından öldü kabul edilip çöpe atıldığından bahsediliyor...
İdeal koşulların sağlandığı seralardan ev koşullarına geçince hırpalandıkları anlaşılıyor... Satış zamanları kırmızı yaprakların gösterişli olduğu kış ayları ve bu aylar da az güneş ışığı, yüksek nem ve yetersiz/düzensiz sıcaklık nedeniyle bitkinin adaptasyonunu iyice zorlaştırıyor... Zaten mevsimsel satılıyor, pek uzun vadede hayatta kalması gibi bir amaç yok gördüğüm kadarıyla...
10 derecenin altındaki sıcaklıklarda ve (ilginç ama) 27 derece (80 derece Fahrenheit) yapraklarını döktüğü, 18-24 derecenin ideal olduğu yazılmış kaynaklarda, ki özellikle yaz aylarında bu sıcaklıkların sağlanması çok kolay görünmüyor...
Belki ilkbahar aylarında edinip yetiştirmek daha kolay olacaktır... Ben bulabilirsem bu korona salgınının bitmesinin ardından bir poinsettia alıp bir daha denemeyi düşünüyorum şahsen... Bir kez ortama uyum sağlayıp optimum koşullar sağlandığında çok yıllık gösterişli bir ağaççık olabiliyor...
Genel olarak poindsettia bakımıyla ilgili bir sitenin ve onun yanı sıra yapraklarını dökmüş, hırpalanmış poinsettia'ların kurtarılması ile ilgili bir sitenin linklerini paylaşıyorum, onlara bir göz atabilirsiniz... Siteler İngilizce, eğer tam anlaşılmayan kısımlar olursa netleştirmenizde yardımcı olabilirim... Umarım bitkinizi kurtama şansınız olur:
http://www.thegardenhelper.com/poinsettias.htm
https://www.hunker.com/13427684/how-...ing-poinsettia

Eski 12-04-2020, 17:37   #190
Ağaçsever

Bu da benim Poinsettia'm. Fotoyu yuklemeyi deneyecegim ayrica. Daha once yazmistim, birkac ay once almistim. Alirken de o kadar cok yaprakli degildi. Bir süre sonra üzerindeki yapraklar tamamen döküldü. Goruldugu gibi yapraklanmaya başladi. Yalniz yapraklarin bu renk cikmasi normal mi? Bordo gibi. Not: toprak cok nemli. Onceki haftalarda yagan yagmurdan kalma. Nasil olsa, buyumesi sonbahari bulur diye, sukulent yapraklarini topraga sapladim.

Eski 12-04-2020, 17:55   #191
Ağaçsever

Fotografi bir turlu yukleyemedim. Yukleme hatasi verip duruyor . Yapraklari neden bordo cikiyor diye soracaktim. Normal mi?

Eski 09-07-2020, 11:16   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2020
Yardımmm

Atatürk çiçeğim ölmek üzere. Kurtarmanın bir yolu var mı yardım lütfeenn

Damlayrtsvn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2020, 11:51   #193
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Damlayrtsvn Mesajı Göster
Atatürk çiçeğim ölmek üzere. Kurtarmanın bir yolu var mı yardım lütfeenn
Çiçeğinizin nesi var? Biraz bilgi verin. Böceklendi mi? Yaprakları sarardı mı kurudu mu? Mümkünse fotoğraf ekleyin. Süreci yazın.
Ancak o zaman fikir yürütülebilir.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2020, 12:13   #194
Yeni Üye

melancol's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2012
Atatürk çiçeğimi sanırım çok sulamadan dolayı çürüttüm. Kurtarma ihtimalim var mı? Ne yapmam gerekir. Sanırım dalları da boşalmış

Eklenen Resimler

melancol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2021, 21:13   #195
Mft
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2021
Çiçeğim öldü mü?

Merhaba, fotoğraftaki çiçeğim öldü mü? Üst kısmından kesmeli miyim? Nerede hata yaptım. Diğer Atatürk çiçeğimin birşeyi yok

kılıçh beğendi.
Mft Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2021, 22:50   #196
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mft Mesajı Göster
Merhaba, fotoğraftaki çiçeğim öldü mü? Üst kısmından kesmeli miyim? Nerede hata yaptım. Diğer Atatürk çiçeğimin birşeyi yok
Merhaba sn mft. Çiçeğinizin durumunu bizler göremiyoruz ne yazık ki. Bahsettiğiniz fotoğrafı yükleyemediniz sanırım. Forumda fotoğraf nasıl yüklenir başlığı altında sorununuzu bulup-düzeltip yeniden yüklerseniz konu hakkında bilen kişilerin yardımcı olacaklarına eminim. İyi günler

Mesut Temiz beğendi.
kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2021, 09:22   #197
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010

peki size bu aşağıdaki bitkilerle birlikte ortadaki baston gül benzeri yapılmış olanın da Atatürk çiçeği olduğunu söylesem ne dersiniz

buranın adı longwood gardens

Crocs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2021, 10:59   #198
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Muhteşem bir çalışma olmuş valla bravo

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2021, 11:52   #199
Mft
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2021
Merhaba Atatürk çiçeğim alt kısımlardan yeni sürgünler çıkarıyor üst kısmı engel oluşturur mu acaba? Ne yapmamı önerirsiniz

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Mft Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2021, 15:48   #200
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mft Mesajı Göster
Merhaba Atatürk çiçeğim alt kısımlardan yeni sürgünler çıkarıyor üst kısmı engel oluşturur mu acaba? Ne yapmamı önerirsiniz
Bitki kendi gelişimini düzenleyeceği için hiçbir sıkıntı olmaz, en uygun şekli alır zaman geçtikçe...
Bu arada, ben de dâhil çoğu kişi poinsettia'ları uzun süre yaşatmakta zorluk çekerken bitkinizde yeni sürgünlerin gelişimini sağlayacak bakımı sağlayabildiğiniz için tebrik ederim... Demek ki doğru şartları sağlıyorsunuz... Bol şans...

Mft beğendi.
Eski 30-04-2021, 01:07   #201
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Anavatanında kocaman bir ağaç olabiliyor ama balkonlarımızda gerçekten zorlanıyoruz ben poinsettiam ile ikinci seneme girdim ve size kısaca tavsiyem bu yavrucak yazın gölgeden kışın perdeli güneşten hoşlanıyor sudan nefret ediyor bir sene içerisinde 5 kez filan suladım korkunç ama gerçek. Baharda hafif sirkülasyona (ılık havaya) bayılıyor ama kışın kesinlikle bu bitki için en güzel ortam doğu-batı cepheye bakan kapalı balkonlar kesinlikle kapalı ortamda yaşaması imkansız. Forumda daha önceden paylaşan biri olmuştu Antalya gibi daha ılıman-kurak bölgelerde bahçelerine bile dikenler var bu bitkinin tek problemi toprak değişim zamanını belirlemek su ve ortam ben poinsettiam ile uzun yıllar geçireceğimi düşünüyorum. Sizlerde umarım geçirirsiniz.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 30-04-2021, 01:09   #202
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Bu arada suda köklendirenlerde var bu sene bunun üzerine çelik denemeleri yapacağım.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 13-03-2022, 14:16   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2022
Kuruma

Dört ay önce aldığım Atatürk çiçeğim gövdeden kurumaya başladı ama yeni yapraklar da çıkarıyor üstlerden. çiçeğim ölmüş mü tekrar canlandırabilir miyim?? Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Nes_bur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024