agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni167Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2013, 20:13   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2013
İyi akşamlar. Benim de Atatürk çiçeğim var ama budama gibi işleri yeni öğrendim site sayesinde geçte olsa bir dalı ıslattım ama nasıl olmuş bilemedim.Köklenir mi ve diğer dalları da yapmam gerekir mi acaba? Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

standbyme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 09:11   #122
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Dinlenme dönemi sonunda (kış sonu), özellikle yapraklarını döktüyse, derin budamaya iyi cevap veriyor. Çok daha dolgun bir görüntü elde edersiniz. Bitkiniz kısa süre içerisinde kendini toparlar merak etmeyin.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 17:03   #123
Yeni Üye

Teşekkürler cevap için daha 1 hafta oldu inşallah gelişir.

Eski 29-05-2013, 13:40   #124
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi standbyme Mesajı Göster
İyi akşamlar. Benim de Atatürk çiçeğim var ama budama gibi işleri yeni öğrendim site sayesinde geçte olsa bir dalı ıslattım ama nasıl olmuş bilemedim.Köklenir mi ve diğer dalları da yapmam gerekir mi acaba? Şimdiden teşekkürler.

bence siz onu hemen toprağa dikin çünkü atatürk çiçeği suda çok zor ve yavaş kökleniyor buda çürümelere sebep olabiliyor...

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 13:41   #125
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
arkadaşlar bu arada atatürk çiçeğinin yaprak dökme mevsimi olsa bile benimki dökmedi ve yaprak altlarından birsürü çelik çıkarmaya başladı sizce bu normalmi?

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 14:18   #126
Yeni Üye

evet önceden de öesajımda fotoğraf yükleyerek yardım almıştım sizden 121.. mesaj. şimdi ilk fotoğraftaki asıl çiçeğim Diğerleri de budananlar. Kendisi kel kaldı gibi ama ufak ufak çıkıyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 04-07-2013, 13:35   #127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2009
sayın standbyme; ilk olarak kendi uyguladıgım şekli anlatayım naçizane.bildigimiz mangal kömürünü eziptoz haline getiriyorum sonra atatürk çiçeginin filizini son yapragın 7-8cm altından kesip hemen kömür tozuna iyice batırıp sonra hemen topraga dikiyorum.bu şekilde çok arkadaşımın atatürk çiçegi oldu.denemek istersen.

züboli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 12:40   #128
Yeni Üye

Kartopu's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2011
Atatürk Çiçeğimi şimdi budayabilir miyim? yoksa geç mi?

Merhaba,

Atatürk Çiçeği bakımı ile bilgileri yeni öğrendim; dolayısıyla budama yapamadan Eylül ayına girmiş oldum.

Aşağıdaki fotoğrafta çiçeğimin dallarının uzamış halini görebilirsiniz. Yarın sabah serinlikte budama yapsam olur mu? Yoksa artık geç kaldım, Nisan'ı mı beklemeliyim?

Budamayı saksının altında 10-15 cm bırakarak mı yapacağım?

Bir de yeni sürgün var, ona ellemeyip gelişmesine izin vermeliyim sanırım.

Beni yönlendirebilirseniz çok sevinirim.

Name:  AtatürkCicegi_0300.jpg
Views: 3383
Size:  38.6 KB

Milla ve deryaozel427 beğendi.
Kartopu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 13:06   #129
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Bizim ponsetya da kızardı.

Eklenen Resimler

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2013, 09:34   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
Sayın Süleyman Koçak: Çiceğinizi ve saksınızı çok beğendim. bulursam bende alacağım.

Not: Çiceğin Budanan yerlerine Mum gibi birşey damlatmak veya macun gibi birşey sürmek gerekiyor mu?

xoom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2013, 17:11   #131
Yeni Üye

ups!

Eski 15-12-2013, 18:08   #132
Yeni Üye

erol sırlı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2013
Atatürk Bitkisi Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak - Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması Hakkında Bilgiler | Bitki Bakımı | Çiçek Bakımı |Bitkiler |

bu adresen atatürk çiçeği için sorularınızı bu siteden cevabını alabilirsiniz. kolaygelsin

erol sırlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2013, 22:40   #133
Yeni Üye

Ben bu sitede soruma cevap verebilecek birinin olduğuna inanıyorum.

Eski 20-12-2013, 11:34   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2013
Bende birkaç soru sormak istiyorum eşim Atatürk Çiçeği almış bana yeni yeni öğreniyorum bakımını ve gelirken tam dipten bir çiçekli dalı kırılmış resmini de ekleyeceğim onun toprağını bulmam yaşadığım yerde çok zor normal bitki toprağına eksem saksı alıp sizce devam eder mi?
-netten toprak ve saksı alabileceğim bir yer var mıdır?

şuanda dün geldi su da duruyor ama hemen çıkarmam gerekiyor sanırım çünkü suyu pek sevmiyor diye okudum bugün çıkıp saksı alacağım ama toprağı nasıl bulurum bilemedim

sudaki dalın yaprakları böle eğildi sündü

bu kırılan dal suya koydum ama sanıyorum yanlış yaptım keşke o gece toprak da kalsaydı yaprakları sündü şimdi toprağa geri batırdım bakalım ben toprak ve saksı bulana kadar kalsın bugün çıkıp araştıracağım

kırılan yer umarım bir zarar vermez...şimdi diğer dalı kurtarmam lazım sanıyorum ama ekince devam eder mi onun bile bilgisine sahip değilim bilen birileri bana yardımcı olursa çok sevinirim

burası yer olarak güneş almıyor ama ışıklı bir yer özellikle güneşlikleri açınca ışık alıyor uygunmudur yoksa dalı koyduğum yer balkon önü güneş almıyor direkt ama hafif bir güneş görüyor onun da resmini çektim oraya mı alsam çiçeğimi

yoksa bunun olduğu yere mi alsam çiçeği...Gördüğünüz gibi suda yaprakları bu şekilde olmuş bir gecede

yardımcı olursanız sevinirim herkese teşekkürler

olcim ve Milla beğendi.
asayra44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 09:22   #135
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asayra44 Mesajı Göster
Bende birkaç soru sormak istiyorum eşim Atatürk Çiçeği almış bana yeni yeni öğreniyorum bakımını ve gelirken tam dipten bir çiçekli dalı kırılmış resmini de ekleyeceğim onun toprağını bulmam yaşadığım yerde çok zor normal bitki toprağına eksem saksı alıp sizce devam eder mi?
-netten toprak ve saksı alabileceğim bir yer var mıdır?

şuanda dün geldi su da duruyor ama hemen çıkarmam gerekiyor sanırım çünkü suyu pek sevmiyor diye okudum bugün çıkıp saksı alacağım ama toprağı nasıl bulurum bilemedim

sudaki dalın yaprakları böle eğildi sündü

bu kırılan dal suya koydum ama sanıyorum yanlış yaptım keşke o gece toprak da kalsaydı yaprakları sündü şimdi toprağa geri batırdım bakalım ben toprak ve saksı bulana kadar kalsın bugün çıkıp araştıracağım

kırılan yer umarım bir zarar vermez...şimdi diğer dalı kurtarmam lazım sanıyorum ama ekince devam eder mi onun bile bilgisine sahip değilim bilen birileri bana yardımcı olursa çok sevinirim

burası yer olarak güneş almıyor ama ışıklı bir yer özellikle güneşlikleri açınca ışık alıyor uygunmudur yoksa dalı koyduğum yer balkon önü güneş almıyor direkt ama hafif bir güneş görüyor onun da resmini çektim oraya mı alsam çiçeğimi

yoksa bunun olduğu yere mi alsam çiçeği...Gördüğünüz gibi suda yaprakları bu şekilde olmuş bir gecede

yardımcı olursanız sevinirim herkese teşekkürler

Sayın asayra44,

Kırılan dalın o sekilde pek şansı olacağını sanmıyorum.

Verdiğim örnekteki gibi bir uygulama yaparsanız bir kaç tane poinsettia'nız olacaktır.
Dalın tüm yapraklarını koparın ve 8-10 santimlik boylarda hemen yaprak çıkan gözler üzerinden kesin. Kestiğiniz yerlerden beyaz bir sıvı akacak sıvının tamamiyle akıp bitmesini bekleyin.
Örnekteki gibi bir 5 lt pet şişenin altına bikaç küçük delik açın, görülen miktarda torf doldurup kestiğiniz parçaları torfa dikin.
torfu güzelce sulayın, daha sonra petin kestiğiniz ağız kısmı yerine oturtup bantlayın. Ağzını da yarı yarıya kapatın. Bir kaç gün içinde dallardan yeni yapraklar çıkacağını göreceksiniz. Bir müddet sonra köklenme gerçekleşecek ondan sonra ayırıp saksılama yapabilirsiniz.

Yeni baslayanlar için zor gözükebilir ama imkansız değil.

Eklenen Resimler

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2013, 11:29   #136
Yeni Üye

Hıımm evet zor gibi görünüyor ama eşim gelince ben bunu bir göstereyim o bana yardımcı olur .Çok teşekkür ediyorum

Eski 25-12-2013, 20:37   #137
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
iyi akşamlar eşime geçtiğimiz yıl öğretmenler gününde gelen atatürk çiçeğini bütün yaz boyunca balkonda bıraktım ekim ayında havalar serinleyince içeriye loş bir köşeye koydum geceleride üzürine siyah poşet geçirdim. yaklaşık bir aydır aydınlık akşam üzeri yarım saat kadar güneş alıyor.artık yavaşça uç yapraları kızarmaya başladı ama o kadar yavaş oluyor ki acaba nasıl hızlandırabilirim ?

Düzenleyen münevver48 : 19-11-2014 saat 07:32
münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 14:41   #138
Yeni Üye

Tekrardan ben; bazılarının ucunda böle bu şekilde küfgibi bir şeyler oldu neden acaba
Birde ben bunu şuanda saksıya ekmeli miyim ?

Eski 07-01-2014, 14:50   #139
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Bir görsel yükleseydiniz daha iyi olurdu sanki .

olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 15:05   #140
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:

Tekrardan ben; bazılarının ucunda böle bu şekilde küfgibi bir şeyler oldu neden acaba
Birde ben bunu şuanda saksıya ekmeli miyim ?
Resim çok küçük. Büyük ihtimalle eski yaprağın sap vs. kalıntısıdır o küflenen kısım. Çok onemli değil.
Ancak yerinden erken çıkarmışsınız. Sizin de gördüğünüz gibi daha hiç köklenme olmamış. Bunun için söyle 2-3 ay geçmesi gerekir. O küçük sürgünler uzayacak 7-8 yaprak yapacak. Koyduğnuz pet içinde köklenme olunca zaten görürsünüz. Yerinden oynatmadan sökmeden sabırla bekleyiniz.
Kökleri gördükten sonrada ozenle toprağıyla dağıtmadan saksılara aktarmak gerekir.

Not: üst mesajımda verdiğim fotodakiler 2 aralıkta dikilmişti oldukça yapraklar büyüdü, daha en az 2 ay bekleyecek.

Eklenen Resimler

olcim, mügem, efeege ve 3 kişi beğendi.
Eski 25-01-2014, 11:56   #141
Yeni Üye

musk hocam, bu 5 lt' şişeyi hangi oda sıcaklığında ve nasıl bir güneşli ortamda saklıyorsunuz.
birde pet şişenin kapağı takılı değil ve şişenin ağız kısmı yarıya kadar bantlı duruyor demiştiniz doğrumu anlamışım.?

Eski 26-01-2014, 14:06   #142
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xoom Mesajı Göster
musk hocam, bu 5 lt' şişeyi hangi oda sıcaklığında ve nasıl bir güneşli ortamda saklıyorsunuz.
birde pet şişenin kapağı takılı değil ve şişenin ağız kısmı yarıya kadar bantlı duruyor demiştiniz doğrumu anlamışım.?
Normal oda sıcaklığında duruyor 21-22 derecelerde. ilk başlarda yarı kapalı tutuyordum ama o zaman küflenme olabiliyor. dolasıyle açık tutun. Dar ağızdan fazla nem kaybı olmuyor, havalanmış da oluyor.Işık ise cama yakın aydınlık bir yerde duruyor.

Eski 03-02-2014, 21:15   #143
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Resim çok küçük. Büyük ihtimalle eski yaprağın sap vs. kalıntısıdır o küflenen kısım. Çok onemli değil.
Ancak yerinden erken çıkarmışsınız. Sizin de gördüğünüz gibi daha hiç köklenme olmamış. Bunun için söyle 2-3 ay geçmesi gerekir. O küçük sürgünler uzayacak 7-8 yaprak yapacak. Koyduğnuz pet içinde köklenme olunca zaten görürsünüz. Yerinden oynatmadan sökmeden sabırla bekleyiniz.
Kökleri gördükten sonrada ozenle toprağıyla dağıtmadan saksılara aktarmak gerekir.

Not: üst mesajımda verdiğim fotodakiler 2 aralıkta dikilmişti oldukça yapraklar büyüdü, daha en az 2 ay bekleyecek.

Merhaba; Ben sizin gibi büyük şişeye yapmamıştım gereken şartları üstünü kapatmayı falanda yapamamıştım üstünü bir poşetle kapattım birde çok ufak bir şişeye birbirine çok yakın dikmiştim fakat çıkarmamın sebebi şu oldu o şekilde olmayacağını düşündüm ve hemen bir saksıya diktim güzelce ve onu sevgimle besledim

Size aslında çok minnettarım sayenizde sıfır bilgimle kırılan dalı kurtardım ve şuanda çok iyi gelişiyor diğerleri de sanırım sabırla beklersem sürgün verecek.Çok teşekkürler size borçluyum ikinci Atatürkümü

Buda miniğimin resmi

ve diğerleri ile beraber

Milla beğendi.
Eski 03-02-2014, 22:01   #144
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Merhaba; Ben sizin gibi büyük şişeye yapmamıştım gereken şartları üstünü kapatmayı falanda yapamamıştım üstünü bir poşetle kapattım birde çok ufak bir şişeye birbirine çok yakın dikmiştim fakat çıkarmamın sebebi şu oldu o şekilde olmayacağını düşündüm ve hemen bir saksıya diktim güzelce ve onu sevgimle besledim

Size aslında çok minnettarım sayenizde sıfır bilgimle kırılan dalı kurtardım ve şuanda çok iyi gelişiyor diğerleri de sanırım sabırla beklersem sürgün verecek.Çok teşekkürler size borçluyum ikinci Atatürkümü
Tebrikler Her şeyin başı sevgi.
İnşallah vakti geldiğinde kırmızı çiçekli halini de görürüz.

Eski 06-02-2014, 15:39   #145
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
İlçemizdeki bir mağazanın vitrinindeki Atatürk çiçeğini,uzun zamandır gözüme kestiriyordum.Salı günü içeri alındığını görüp,çelik istedim.Sağolsun verdiler.Sayın musk'un yaptığı yöntemle diktim.Tek çelik olduğu için 1 lt lik şişe kullandım.Umarım başarıyla köklendirebilirm.Sulama hiç yapmayacak mıyım?

mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 16:40   #146
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mügem Mesajı Göster
İlçemizdeki bir mağazanın vitrinindeki Atatürk çiçeğini,uzun zamandır gözüme kestiriyordum.Salı günü içeri alındığını görüp,çelik istedim.Sağolsun verdiler.Sayın musk'un yaptığı yöntemle diktim.Tek çelik olduğu için 1 lt lik şişe kullandım.Umarım başarıyla köklendirebilirm.Sulama hiç yapmayacak mıyım?
İlkten iyice suladıysanız pek gerekmeyecektir. Zaten şişe içinde terleme göreceksiniz. Terleme olduğu müddetçe suya gereksinimi olmaz. Ağzını tamamen kapalı tutmayın.

mügem beğendi.
Eski 06-02-2014, 23:30   #147
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Evet dikimden önce iyice suladım.Ağzını hiç kapatmadım.Yanıtınız için teşekkür ederim.Gelişmeleri yazarım.Saygılar.

mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 18:35   #148
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2014
Benimde iki tane Ponsetyam var, birisi pembe, diğeri kırmızı. Pembe olan yapraklarını tamamen döktü ve yenileri çıkıyor, herhalde artık budayamam?
Diğer kırmızı olanın ise yaprakları kararıp dökülmeye başladı, bu mevsim dökülme normal galiba?
Saksılarını değiştireceğim. Nasıl bir toprak hazırlamalıyım?

laylay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 18:39   #149
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman Koçak Mesajı Göster
Bizim ponsetya da kızardı.
Bende böyle vazo görünümlü saksıya dikmek istiyordum ama altında delikleri olmadan sağlıklı büyüyor mu bitki?

laylay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2014, 11:14   #150
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2014
yesil poinsettia

Merhaba,

Bizim kisin aldigimiz bir poinsettia'miz var. Geldiginde kirmizi yapraklari vardi. Daha sonra zamanla yalnizca yesil yaprakli bir bitki haline geldi. Baharda yapmamiz gereken bir seyler mi vardi da sonuc bu oldu?
Bize yardimci olursaniz cok seviniriz.

Eklenen Resimler

YeniBON ve Milla beğendi.
Novicegreen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024