agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni167Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-06-2011, 21:19   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2008
teşekkürler...

ralcaga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2011, 10:59   #92
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Hangileri Daha Şanslı

Merhaba. Arkadaşımın budanmakta geç kalınmış ponsetyasını dün (18/08/2011) budadım. Tepe sürgünlerinde hala kırmızı yaprakları olanlar vardı. Bununla beraber yanlardan da ince sürgünler çıkmıştı. Budama işleminden sonra ortaya çıkan filiz ve tepe sürgünlerini suya koyup köklendirmeyi planlıyorum. Acaba hangileri köklendirmeye daha uygun ve daha şanslı?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Süleyman Koçak : 22-08-2011 saat 08:33 Neden: imlâ
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 11:09   #93
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
merhabalar,
çiçeğim yapraklarını döküyor, iyice kel kaldı... yazı balkonda geçirdi..
acaba hep içerde mi tutmalıyım.. hiç kırmızı yaprağı yok.. tepelerde birkaç yeşil yaprağı kaldı.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2011, 00:26   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2011
bana yardımcı olurmusunuz canım atatürk çiçeğime gözüm gibi baktım bu duruma getirdim şimdi kışın balkondan alıcam ama küstürücem diye de ödüm kopuyor bende o kadar çok anlamı varki

resimlere bakınca ne yapmalıyım bir öğretseniz sevinirim gerçekten mesela altlardan biraz seyreltim mi burdaki resimlerde hep alt dalları çıplak budamak için geçmi kaldım

Eklenen Resimler

ATASEVEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2011, 13:46   #95
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Ataseven; bence alttan değil üstten budamalısınız.
Böylece daha derli toplu bir görüntü elde edersiniz.
Merak etmeyin sadece dal gibi bile kalsa ertesi sene her yerinden yeşillenip saksısını dolduruyor. Ayrıca daha fazla dal ucu olacağı için daha fazla kırmızı yaprağınız olacaktır.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2011, 12:28   #96
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman Koçak Mesajı Göster
Merhaba. Arkadaşımın budanmakta geç kalınmış ponsetyasını dün (18/08/2011) budadım. Tepe sürgünlerinde hala kırmızı yaprakları olanlar vardı. Bununla beraber yanlardan da ince sürgünler çıkmıştı. Budama işleminden sonra ortaya çıkan filiz ve tepe sürgünlerini suya koyup köklendirmeyi planlıyorum. Acaba hangileri köklendirmeye daha uygun ve daha şanslı?
ben atatürk çiçegi bu bildigimiz mangal kömürü tozuna batırıp topraga dikmiştim ama hemen kesip diktim çünkü onun süte benzer bi öz suyu çıkıyor kesince o daha iyi tutmasını saglıyor.tercih sizin.

züboli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 13:43   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2011
atatürk çiçeği nasıl çoğaltılır

atatürk çiçeğinin nasıl çoğaltılıdığı hakkında bilgisi olanlar burada paylaşabilir misiniz?

bero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 02:20   #98
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
atatürk çiçeğime bir yardım eli :(

Yaklaşık 1.5 ay önce aldığım atatürk çiçeğimi oturma odasına koymuştum sonra soğuk seviyor diye salona alınca ani ısı değişimi karşısında (SANIRIM) böceklendi beyaz uçuşan kelebekler oluştu.Ben de artık bitkilerime musallat olupta onları bitinceye kadar yiyen bu böcekler karşısında bitkimi kendi ellerimle öldürme kararı alalı 2 sene oluyor ki (benide bitkilerimle yeyip bitiriyorlar) çok sinirlendim.hızla yerimden kalkıp araştırma yaptım ve müthiş bir karışım olan arap sabunu su ve sıvıyağ üçlüsünü bir araya getirip bitkimi resmen bu karışımla uzun uzun yıkadım.Sonuçta bitkim böceklerden kurtuldu ama yapraklarında ve gövdesinde bu karışım kaldı.bir müddet bitkim bu karışımdan dolayı parlak bir şekilde durdu heryeri yağ ve sabun kokuluydu.bu defa yağdan dolayımıdır yoksa doğal sebepten dolayımıdır yaprakları büzüşmeye ve koparak dökülmeye başlayınca bitkimi saksıdan söküp(yağdan dolayınefes alamıyor düşüncesiyle) sadece arap sabunlu su yaparak daldırıp çıkarıp,yavaş yavaş ovuşturarak bir güzel yıkadım.sonrada saksısına diktim ve can suyu verdim bir kaç gün "hadi sımsıkı sarıl hayata ,kambur durma ,yakışmıyor" diye dil döktükten sonra bitkim canlandı.Ancak ogünden beri gelişme yok dipten çıkan sürgünler kurudu yapraklarını döktü ve şuan bu halde.ne yapmalıyım yoksa ölüyor mu?

Eklenen Resimler

Düzenleyen sabırsız0606 : 30-01-2012 saat 02:30 Neden: ekleme
sabırsız0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 02:26   #99
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Budama yapmak gerekiyorsa nerden yapmalıyım? kurumaya yüz tutmuş bir dal var ki bu normal midir? Bir de kopan yaprak altı olan yerlerde sap kısmında minicik yeşil yumrumsu şeyler var fotoğraflarda ayırt edilemiyor sanki yaprak açacakmışda açamıyor gibi bunlar yaşama belirtisi olabilirmi ? bitkimin yaprak dökme süreci normal mi yoksa benim yaptığım davranışlardan dolayımı yardımlarınıza ihtiyacım var acil olarak

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2012, 19:23   #100
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Atatürk çiçeğim için bir yardım lütfen

Eski 01-02-2012, 11:48   #101
Ağaçsever

gulen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2011
merhaba benimde atatürk çiçeğim var fazla sulamadan dolayı yaprak döküyor ben suyu kesdim şimdi yaprak dökülmesi kesildi

gulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2012, 00:22   #102
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-08-2009
arkadaşlar ben denildiği gibi yaprak güzelimi budadım tek dalı vardı ama kesdiğim yerlerde dalların içi boş cıktı sonrada kestiğim dallar kurudu acaba ne yapmam gerekiyor.

sinekvalesi20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 09:34   #103
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

İlk çiçeğimi hatalı bakımdan dolayı öldürdükten sonra, yeni çiçeğime daha dikkatli olacağım.

Eşimin sınıfında öğrencilerin kazara kırdıkları Atatürk çiçeğinin 10 cm'lik 2 dalı kalmış, saksısı paramparça olmuş. 2 ay önce tedavi amaçlı evlat edindim. Kış boyunca hiç tepkisiz öylece durdu ve nihayet canlanma belirtileri göstermeye başladı...

Name:  New_DSC04702.jpg
Views: 7153
Size:  61.0 KB

Name:  New_DSC04703.jpg
Views: 6505
Size:  40.8 KB

Eski 11-05-2012, 19:35   #104
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Bana sürpriz yapan Atatürk çiçeğim Yaprakları dökülüp sapı kalınca atmamıştım açmaya başlamışlar azar azar suluyorum ve karanlık bir köşede kendi kendine açmış yeşilim

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 04-11-2012, 08:23   #105
Ağaçsever

neyran's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2012
Name:  Fotoğraf2059.jpg
Views: 6245
Size:  36.3 KB Dün nihayet bu güzel çiçeğe sahip oldum..Hemen saksını değiştirdim..Ancak öyle çok köklenmişti ki ,çıkartırken zorlandım.Umarım köklerine zarar vermemişimdir

neyran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 09:27   #106
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

103. mesajdaki çiçeğimin son hali, çok büyümüş... Benimki sürekli açık balkonda duruyor, üst yaprakları maalesef kızarmadı...

Name:  DSC08526.jpg
Views: 6552
Size:  46.3 KB

Eski 04-11-2012, 10:18   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
103. mesajdaki çiçeğimin son hali, çok büyümüş... ......
Sn. sakdag;saksının içinde ki nedir acaba?

selis beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 10:42   #108
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Sn. sakdag;saksının içinde ki nedir acaba?

Boş salyangoz kabuğu. İçine sukulent dikecektim, fırsat olmadı...

Tura, selis ve Denizardacan beğendi.
Eski 04-11-2012, 17:45   #109
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Sayın Sakdag,çiçeğiniz harika gelişme göstermiş.Özel olarak dikkat ettiğiniz bir ayrıntı varmıdır? Bende geçen sene aldığım poinsettia mı acemilikten kaybetmiştim.Geçen gün tekrar poinsettia aldım ve bu kez kaybetmek istemiyorum.Saksı toprağı torf olduğu için değişim yapmamı önerirmisiniz?Zamansız mı olur?
Sukulent saksınız çok hoşmuş.Ekimden sonra bitmiş halini de görmek isterim mümkünse.
Bol çiçekli günler.

sakdag beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 20:26   #110
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dağçiçeği Mesajı Göster
Sayın Sakdag,çiçeğiniz harika gelişme göstermiş.Özel olarak dikkat ettiğiniz bir ayrıntı varmıdır? Bende geçen sene aldığım poinsettia mı acemilikten kaybetmiştim.Geçen gün tekrar poinsettia aldım ve bu kez kaybetmek istemiyorum.Saksı toprağı torf olduğu için değişim yapmamı önerirmisiniz?Zamansız mı olur?
Sukulent saksınız çok hoşmuş.Ekimden sonra bitmiş halini de görmek isterim mümkünse.
Bol çiçekli günler.

Sayın Dağçiçeği, çiçeğimin toprağı hayvan gübresi ve bahçe toprağı karışımı. Özel olarak bir bakım uygulamadım.Sabah güneşi alıyor bir iki saat, sonra gölgede duruyor, aşırı sıcaktan ve çok sudan hoşlanmıyor. Torfa ekili her bitkinin toprağını değiştirmek gerek bence ama Atatürk çiçeğinde ne zaman değiştirmeli bilemiyorum, yanlış yönlendirmek istemem. Ben de ilk çiçeğimi kaybetmiştim, bu sefer sulamaya biraz dikkat ediyorum, toprağı kurudukça suluyorum. Yazın balkonda durdu, kışı da kalorifer yanmayan bir oda da geçirecek.
Sukulentimi daha dikemedim maalesef, dikince ilgili sayfada resimlerim.

dağçiçeği beğendi.
Eski 13-11-2012, 15:25   #111
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Poinsettiada Toprak-yaprak sorunu

Merhabalar. Birkaç ölümlü vak'adan sonra bu çiçekle arama biraz mesafe girdi. Ama dayanamayıp bir iki tane daha aldım. Alt yapraklar fotoğraftaki gibi. Toprağı da torf. Bu mevsimde toprak değişimi yapılır mı? Deneyen var mı acaba? Yoksa Mart ayını mı beklemeli...

Eklenen Resimler

Eski 22-11-2012, 21:08   #112
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Sayın Süleyman Koçak bende aynı konudan müzdarip birisi olarak sorunuzun cevabını sizle beraber bende bekledim. Ama cevap gelmedi.
Ben daha öncede bahsettiğim gibi daha önce bir poinsetya kaybetmiştim bu kez aynısı olmasın diye dikkat etmeye çalışıyorum. Şu an için bir sorun yok. Salonda sıcak yerde duruyor çiçeğim,suyunu çok az ve 3 günde bir gibi aralıklarla veriyorum. Yalnız şunu da belirteyim ben saksısı devrilip toprağı biraz döküldüğü için dökülen toprağın yerine bahçe toprağı ekledim. Ama dikkate değer bir miktar değildi. Sadece Torfun üzerini örttüğü için kurumayı geciktirici bir etkisi olmuştur belki ama belirteyim dedim yinede.
Şimdiye kadar hava soğuk gitmedi pek ve ben hemen hemen her gün balkona çıkartıp hava almasını sağlıyordum çiçeğimin ama bu gece itibarı ile hava soğuyacakmış artık yağmursuz ve rüzgarsız günlerde havalandırmayı düşünüyorum.
Umarım başarılı olurum. Belki bu yazdıklarımda size bir fikir vermiştir sayın Koçak bol çiçekli günler.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 19:56   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2012
arkadanşar bir haftadır atatürk çiçeğine sahibim çieçeğim gün geçtikçe yaprakları kurumaya başladı çiçeğim ölüyor mu acil yardım ölüyorsa sebebi ?(toprağını değiştirdim hep satın toprak kullandım bu olabilir mi ?)

yavuz4213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 20:48   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2012
merhaba,
atatürk çiçeğim kuruyor ve yaprakları dökülüyor, bense çiçeğimi atmak istemiyorum ne yapmam gerekir? bu çiçek coşturan verdikten sonra oldu

sedatistanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 00:29   #115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Anıtkabir'den

Name:  PB260164 (600 x 598).jpg
Views: 5888
Size:  45.1 KB

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 08:42   #116
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Atatürk çiçeğimi budadım suya ısladıklarım öldü saksıya diktiklerim yaşıyor gibi görünüyor. Yaşarlarsa başka saksıya alıcam. Yaprakların kırmızı olması için ne yapmam gerekiyor formu okumam lazım

Eklenen Resimler

ilkazra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 13:04   #117
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Ponsetyalarımı Şubat sonu Mart başı gibi budadım. Çıkan çelikleri köklendirmek için mini sera yöntemini denedim ama çürüme meydana geldi. Budama sonrası minik yapraklar çıktı. Fakat sağ ve soldakilerin yapraklarında büyüme gözlemlenmiyor şu an. Oldukları gibi duruyorlar. Ortadakinin durumu iyi görünüyor.
Son durumları böyle..

Eklenen Resimler

mügem beğendi.
Eski 10-04-2013, 09:18   #118
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Merhaba sayın süleyman koçak,
Atatürk çiçeği,barış çiçeği ve telgraf başlıklarındaki fotoğraflarınızı gördüm.Bitkileriniz estetik olarak çok hoş görünüyor.Umarım vazo-saksılarınızın boğazlarının darlığı nedeniyle,sorun yaşamazsınız.
Bu arada merak ettim,galiba sizin -fil ayağı vazo- fabrikanız var
Saygılar.

eda canfeda beğendi.
mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 10:55   #119
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mügem Mesajı Göster
Merhaba sayın süleyman koçak,
Atatürk çiçeği,barış çiçeği ve telgraf başlıklarındaki fotoğraflarınızı gördüm.Bitkileriniz estetik olarak çok hoş görünüyor.Umarım vazo-saksılarınızın boğazlarının darlığı nedeniyle,sorun yaşamazsınız.
Bu arada merak ettim,galiba sizin -fil ayağı vazo- fabrikanız var
Saygılar.
Teşekkürler sayın mügem. Fil ayağı vazo fabrikamız yok; sadece 9 tane vazomuz var.

mügem ve kılıçh beğendi.
Eski 10-04-2013, 11:07   #120
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
atatürk çiçeğinin yaprak dökme mevsimindeyiz

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024