agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni167Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2009, 13:26   #61
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Atatürk çiçeğimdearanlık uygulamasını yaptım, ama çiçeklenmeden bu uygulama sonuç vermezmiş.. Bitki çiçeklendikten sonra kırmızılaşıyormuş. Bendeki hala ortasında yeni yaprak veriyor, ama alttaki yapraklarını da sarartıyor.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Emel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 14:56   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
atatürk çiçeğimin alt yaprakları sararıp düşüyor ayrıca küçük çüçekleride dökülüyor.neden olabilir acaba?değerli fikirlerinizi bekliyorum

algurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 22:20   #63
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Galeri: 2
Benimki de öyle,ne yapmalıyım?

denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2009, 00:28   #64
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Atatürk Çiçeği (Poinsettia) de ataürk çiçeği bakımı ile ilgili geniş bilgi bulacaksınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2009, 15:20   #65
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Ben inceledim o sayfayı ama her şeye rağmen alt yapraklar ve yeni çıkanlar içe doğru kıvrılıp sararıyor.

Eski 12-11-2009, 15:51   #66
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Başka hiçbir açıklayacı bilgi lmadan ne diyebiliriz ki, sayfayı incelediniz, bitkinin bütün konum, sulama, ışık, gübre ve bakım ihtiyaçlarını dörtdörtlük yerine getiriyorsunuz ve hala problem varsa bu sefer akla hastalık ve zararlı gelir. Bir genel bir de yakın fotoğraf yükleyin. İçe kıvrılan yaprakların arkasını da fotoğraflayın. Flaş patlamamış net görüntü olmasını rica edelim.

Eski 13-11-2009, 17:58   #67
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

İşte:

Eklenen Resimler

Düzenleyen denizkedisi : 13-11-2009 saat 18:03 Neden: ek
Eski 13-11-2009, 18:10   #68
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Genel görünüm:

Eklenen Resimler

Eski 13-11-2009, 18:16   #69
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Yardımınız için teşekkür ederim.
İyice baktım hiçbir böcek yok.Arada alt yapraklara fıs fıs yapsam mı,acaba suyu mu çok ama değil,aydınlık direk güneş almayan yerde...

Eklenen Resimler

Eski 13-11-2009, 18:28   #70
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Burası değil sayfası ama size göstermek için ekledim :Bu arkadaş da böyle.

Eklenen Resimler

Eski 13-11-2009, 18:34   #71
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Galeri: 1
Sevgili deniz kedisi.
İki çiçeğinde de aynı sorunlar var gii geldi bana. Bunlar birşeylerden etkilendi.
Sanki çok susuz kalmışlar da biranda suya boğmuşsun gibi duruyorlar. Ama benden daha iyi gözlemleyebilecek üstadlarımızdan da sorunun ne olabileceği konusunda yardım bekliyoruz

emy_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 18:42   #72
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Belki de fazla sulamayayım diye susuz kaldı diyeceğim ama crotonun yapraklarını yıkadım.

Eski 13-11-2009, 19:53   #73
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Sorun bu olabilir mi:Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilirse yapraklarının döküldüğü görülür.

Eski 14-11-2009, 02:21   #74
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sorun bitkiyi aşırı susuz bırakıp sonra sulamanızdan kaynaklanıyor, ama ponsetyalar yetiştirilirken torfa dikilir. Torf ise suyunu birkez kaybetti mi bir daha almaz ya da çok zor alır, bu durumda bitki siz sulasanız da susuz kalır ölür. Ayrıca ne ponsetya ne kroton düzensiz sulamanın stresine dayanamaz. Kroton susuz kalınca böyle olur bir de üşüyünce ya da ısı şoku ile karşılaşınca, serin bir mekandan alıp sıcak bir yere koyarsanız aynen böyle olur ve ölür.

Kısaca her iki bitki de hastalık veya zararlıdan değil bakım uygulama sorunları yüzünden zararlanmış. Bu arada sizin bitkileriniz yapraklarını da dökmemiş, yapraklar pörsüyüp üzerinde asılı kalmış.

Bozuk yaprakları toplayın ve serin bir yerde ponsetyayı bakıma alın. Ponsetya sıcağı sevmez sıcak ta onda sıkıntı yaratır.

Kroton da soğuk sevmez, tropikal bir bitkidir. Yaprakları alıp gövdeyi 4-5 göz üzerinden budayın evde en ılık ve güneşli yerde tutun.

Eski 14-11-2009, 17:53   #75
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Çok teşekkür ederim,dediklerinizi yaptım hemen.Umarım ikisi de düzelir.

Eski 29-11-2009, 21:47   #76
/

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Merhaba

Ben geçen kış atatürk çiçeği almıştım. Ama baharda budamadım. Şimdi çiçeğim bayağı büyüdü ve bütün yaprakları yeşil. Çiçek de açmadı ama hala yeşil yaprakları çıkmaya devam ediyor. Bundan sonra çiçek açar mı ve yaprakları kızarır mı?

Teşekkür ederim.

oozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 13:10   #77
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Okulumuzdaki ponsetyamızın bir dalını daha önce görmediğim acayip birşeyler kaplamaya başlamış. O bölge yapış yapış, Ne yapsak da çiçeği kurtarsak acaba?

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 17:55   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2009
Atatürk çiçeği çok güzel. Gerçekten yetiştirmek istiyorum. Maalesef bir türlü yaşatamıyorum.

sens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 21:55   #79
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Şimdiden düşünüyorum yaz sıcağında ne yapacağız diye.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Eski 12-12-2009, 12:45   #80
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Atatürk Çiçeğime Neler Oluyor, Yardım!

Geçen yıl Ekim ayında hediye olarak gelen Atatürk Çiçeği, doğal olarak ilk geldiğinde yaprakları canlı ve çiçekli idi. Kış sonuna doğru yapraklarında sararma ve kıvrılmalar oluşunca toprağını değiştirdim. Biraz düzelir gibi oldu ancak istediğim sonucu alamayınca yaz başlarında toprak seviyesinden 10-15 cm üst kısmından budadım. Saksıda kalan budama yerlerinin üzerine kurumaması için o an aklıma geldiğinden mum damlattım.

Budadığım dalları ise köklenmesi için suya koydum. Bir süre sonra sudaki dallarda çürümeler oluşmaya başlayınca, sağlam olanları ayırıp, biraz kısaltarak torf bulunan küçük saksılara diktim. Bir süre sonra kesilen ve toprağa dikilen dallardan yeni sürgünler çıktı. Bir süre sonra bir kısmı tekrar kurudu. Şu anda iki tane çelikten tutmuş Atatürk Çiçeğim var. Boyları küçük olsa da üst yapraklarda kırmızılaşma (çiçeklenme) başladı ve genel durumları iyi görünüyor.

Saksıda kalan ana bitki ise yeni sürgünler verdi, büyüdü ve gelişti. Bu sürede gölgede balkonda durdu. Soğuklar başladıktan sonra içeriye aldım. Bir süre sonra üst yapraklar canlı olmasına, kırmızılaşma başlamasına karşın alt yapraklarda sararma ve içe kıvrılma, sonrasında ise kuruyarak dökülme oluşmaya başladı. Bu durum gelişmiş sürgünlerde olduğu gibi, yeni çıkan sürgünlerde de var. Birinci fotoğrafta alt kısımdaki yeni sürgünün yaprağında bu durum görülüyor.

Bazı fotoğrafları ekliyorum. Öncelikle sormak istediğim, çelik alma veya yenileme için budama yaptığımızda, çiçeğin sap kısmı ortası delik olduğu için kurumayı önlemek için kesim yerini ne ile kapatabiliriz?

Çiçeğim mutfakta kaloriferden uzak, köşe cam kenarında duruyor. Genelde serin bir ortam sözkonusu. Yapraklardaki kıvrılmalar neden kaynaklanıyor olabilir?

1, 2 ve 3 üncü fotoğraflar ana çiçeğe ait. Birinci fotoğrafta budama yerleri, ikinci fotoğrafta sararan yapraklar işaretlendi. Üçüncü fotoğraf ise ana çiçekte oluşan çiçeklenmeyi gösteriyor. 4 ve 5 inci fotoğraflar ise ana çiçekten budama sonrası alınan çeliklerle üretilen küçük Atatürk çiçeklerim.
Bunlarda yaprakta sararma veya kıvrılma olmuyor. Üçüde yanyana duruyor. Sadece ana çiçekte yaprakta sararma, bazı yerlerde hafif kararma, içe kıvrılma ve cansızlaşıp koparak düşme oluşuyor.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.

Düzenleyen skaraca : 12-12-2009 saat 12:47 Neden: Yazıya ek...
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 17:45   #81
Ağaçsever

reddown's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2007
Poinsettia'ların çeliklerinin köklenmesi neden çok uzun sürüyor? 1,5 ay önce 5 tane çelik aldım. Çiçekler gayet canlı görünüyorlar ama köklenme oranları neredeyse sıfır.

reddown Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 15:38   #82
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın reddown,

Köklenmenin neden uzun sürdüğü konusunda açıkçası bir bilgim yok. Ben çelikleri ayırdıktan sonra bir süre suda bekletmiştim. Bir kısmı suda çürüdü. Bazılarında sanki kök oluşumu oldu gibi ancak emin olamadım. Daha fazla çürümeye engel olabilmek için küçük bir saksıda toprağa diktim. Sonrasında gelişmeye ve yeni sürgünlerinden büyümeye başladı. Yukarıdaki fotoğraflarda da görüleceği üzere yeni sürgünler çok küçükken çiçeklenme oluştu. Ben kök oluşup, oluşmadığına ise açıkçası bakmadım. En azından gelişimi şimdilik güzel gidiyor. Rahatsız edip keyfini bozmak istemedim.
Ayrıca anaç çiçeğimdeki sararma sorunuda çözüldü gibi. Sararmalar artınca ne olursa olsun, toprağını değiştireyim dedim. Kök bölümünü çıkarttıktan sonra alt kısımda bulunan toprağın çok sıkı olduğunu, kökün ilerleyemediğini gördüm. Toprağı biraz gevşeterek yeniden aynı toprağa ektim. Şu anda eski sararan yapraklar dökülse de yeni sararma yok yapraklarda.

Eski 18-12-2009, 22:14   #83
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2009
Galeri: 1
Yapraklarının kırmızı olması için ne yapmam gerekiyor?

ieski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 23:13   #84
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın ieski,

İkinci sayfada 42 nolu mesajda belirtilen bir karartma uygulaması var. Belki işinize yarar.

Eski 27-12-2009, 12:54   #85
mrs
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2009
Arkadaşlar benim Atatürk çiçeğim yaprakları kıvrıldı, sarardı neyapıcam?? Nem %60, 75 e çıkmıyor . artık sürgünlerinden bazıları dökülmeye başladı. Ne yapmalıyım

mrs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 13:00   #86
mrs
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2009
Sararan yaprakları kopardım zaten kendisi dökülüyodu doğru mu yaptım?

Bir de güneş ışığı direk gelmesin mi? Daha doğrusu önüne tül perde falan mı kapatacağız?

Düzenleyen nevsune : 09-03-2010 saat 17:24 Neden: Mesajları birleştirmek
mrs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 15:56   #87
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın mrs,

Yukarıda 82 nolu mesajımı okursanız ilk sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz belki. Aynı durum benim çiçeğimde de vardı. Toprağı sıkı olduğu için köklerin gelişemediğini tespit edip, toprağı gevşetince sorun çözüldü. Belki sizin saksıdaki toprağınızda sıkıdır ve bitki kökleri gelişemiyordur. Bir kontrol edin. Sararan yaprakları almanız bir sorun oluşturmaz. Onlara gidecek enerji, diğer yapraklara gider. Güneş için birşey diyemem. Benim çiçeğim aydınlık ancak güneş almayan pencere kenarında duruyor.

Eski 21-02-2010, 20:13   #88
Temiz Besin

Nergis's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 15
merhabalar,
yeni aldiğim Atatürk çiçeğim 2 ay zarfında bütün yapraklarını döktü.Balkonda güneşsiz bir yerde tutuyorum.Dalları oldukça uzun,şimdi budamalımıyım,bilgilendirme yazısında mart aylarında deniyor ama burada sıcaklık oldukça yükseldi. Yoksa toprağını mı değiştirmeliyim.Aldığımda çiçekli olduğu için büyük saksıya almamıştım.Çiçekli hali ve şimdiki hali:

Eklenen Resimler

Nergis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 13:36   #89
Yeni Üye

vapurdumanı's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2011
solmaya başlayan poinsettia

Herkese Merhaba.Aranıza yeni katıldım.Sizlerden bitkiler ve bakımları hakkında çok şey öğreneceğime inanıyorum.Bilgi almak adına ilk sorunumu sizi aktarmak istiyorum.Yardımcı olacak üyelere şimdiden teşekkürler.
Saksıda özenle bakmayı başardığımı sandığım Poinsettia(Atatürk Çiçeği) iki gündür solmuş durumda.Haftada bir kez suluyorum.Direkt güneş ışığı almıyor.
Acaba çiçeğim için yapabileceğim birşey var mı?

vapurdumanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 22:05   #90
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Toprağını satın aldıktan sonra değiştirdiniz mi Sayın vapurdumanı?

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024