agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2013, 23:41   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Bu çiçeğimide bugün aldım.
İzmir de Tansaş alışveriş merkezinde süper bir çiçek resası oluşturmuşlar.
9liraya aldım.
Çok hoşuma gitti sizlerle paylaşmak istedim

Eklenen Resimler

kemal2238 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2013, 22:54   #122
Yeni Üye

Arkadaşlar Kratonumda 2 yaprağını kaybettim.

Kraton çiçeğimin yapraklarına Doğal saf zeytinyağı sürdüm.
sizce bu tarz çiçeklerin yapraklarına zeytin yağı iyi gelirmi

Düzenleyen kemal2238 : 18-01-2013 saat 00:02
Eski 19-01-2013, 19:04   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemal2238 Mesajı Göster
...sizce bu tarz çiçeklerin yapraklarına zeytin yağı iyi gelirmi
Zeytinyağ kullanımını ilk defa duyuyorum. Bitkinin gözeneklerini tıkayıp, nefes almasına engel olabilir, diye düşündüm. Başka deneyen oldu mu acaba?

bozo.0606 ve aylin% beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 20:06   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2012
bitkisel yağlar sadece toprağa karıştırılarak bitkinin üşümesini engellemek kışa hazırlık için daha çok seracıların kullandığı bir yöntem diye biliyorum.

aylin% Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 21:07   #125
Yeni Üye

valla neredeyse 1 hafta olucak yağlıyalı yapraklarını.
inanmıcaksınız ama süper oldu yapraklar. Yağı yağraklar yavaş yavaş çekiyor içine.
iyice yağı emdikten sonra nemli pamuk ile temizledikten sonra yapraklarda toz pis olacağını sanmıyorum

Eski 28-01-2013, 15:46   #126
Yeni Üye

Konude resmi olan Kraton çiçeğimin yaprakları uç kısımlarından başlıyarak çürüme göstermekte. Bugüne kadar 3 yaprağı düştü ve üzerinde bulunan bazı yapraklarında da uç kısımlarında çürümeler mevcut.

Hiç bir şey yapamadan çiçeğin bu şekilde yaprak dökmesi canımı çok sıkıyor.

Eski 12-06-2013, 22:42   #127
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Benim bitkim sürekli yaprak dökmeye başladı,tam 11 yıldır aynı yerde duruyor ama neden yaprak döküyor,düzenli vitamin desteği ve yapraklarına su püskürtme yapıyorum.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 11:55   #128
Ağaç Dostu

iynk's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2013
?

Merhabalar,

Croton sayfasını baştan sona okuduktan sonra, anladım ki benim çiçeğim çok da aydınlık bir yerde değilmiş. Hemen salonun en aydınlık bölgesine aldım. ve sağını solunu bir kontrol edeyim dediğimde örümcek ağına benzer bişeyler gördüm. Yaprak altlarına bir bakayım dedim..!!! Beyaz beyaz toz gibi bişeyler.. Bu bir hastalık mı?

Tam da yeni bir yaprak vermişken Hastalığın tam olarak ne olduğunu öğrenirsem evde yapılan ilaçlardan yapıcam.. Lütfen yardımmm

Şimdiden teşekkürler..

iynk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 04:00   #129
Ağaç Dostu

iynk's Avatar

Yok mudur yardım edecek, fikir verecek birileri!!??

Eski 20-07-2013, 11:40   #130
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iynk Mesajı Göster
Merhabalar,

Croton sayfasını baştan sona okuduktan sonra, anladım ki benim çiçeğim çok da aydınlık bir yerde değilmiş. Hemen salonun en aydınlık bölgesine aldım. ve sağını solunu bir kontrol edeyim dediğimde örümcek ağına benzer bişeyler gördüm. Yaprak altlarına bir bakayım dedim..!!! Beyaz beyaz toz gibi bişeyler.. Bu bir hastalık mı?

Tam da yeni bir yaprak vermişken Hastalığın tam olarak ne olduğunu öğrenirsem evde yapılan ilaçlardan yapıcam.. Lütfen yardımmm

Şimdiden teşekkürler..
Fotoğraf eklerseniz daha iyi yorumlama şansımız olacaktır ama unlu bit olma ihtimali var...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 11:47   #131
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemal2238 Mesajı Göster
Bu çiçeğimide bugün aldım.
İzmir de Tansaş alışveriş merkezinde süper bir çiçek resası oluşturmuşlar.
9liraya aldım.
Çok hoşuma gitti sizlerle paylaşmak istedim
Bu kroton değil ki, benjamin kauçuğu.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 09:05   #132
Ağaç Dostu

iynk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Fotoğraf eklerseniz daha iyi yorumlama şansımız olacaktır ama unlu bit olma ihtimali var...
Yapraklarına duş aldırmama rağmen örümcek ağına benzer bişeyler var. Ayrıca resimden de görüleceği üzere yaprak arkasında döküntüye benzer şeyler var. Ancak buna rağmen aydınlık bir köşeye alınca 1 hafta içinde 4. yaprağını çıkarıyor. Tam gelişmeye başlamışken umarım bir hastalıkla karşılaşmayız..

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 23-07-2013, 09:51   #133
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sizin de söylediğiniz gibi kırmızı örümcek musallat olmuş. O bitkinizi yok etmeden siz onu yok etmelisiniz.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 09:55   #134
Ağaç Dostu

iynk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Sizin de söylediğiniz gibi kırmızı örümcek musallat olmuş. O bitkinizi yok etmeden siz onu yok etmelisiniz.
Ne yapmam gerekir bu konuda? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Eski 01-08-2013, 14:36   #135
Ağaç Dostu

iynk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iynk Mesajı Göster
Yapraklarına duş aldırmama rağmen örümcek ağına benzer bişeyler var. Ayrıca resimden de görüleceği üzere yaprak arkasında döküntüye benzer şeyler var. Ancak buna rağmen aydınlık bir köşeye alınca 1 hafta içinde 4. yaprağını çıkarıyor. Tam gelişmeye başlamışken umarım bir hastalıkla karşılaşmayız..
Bir arkadaşımızın kırmızı örümcek olabilir dediği crotonum sanırım çiçek veriyor. Bugün resmini çekip yüklemeye çalışayım.. Ben ölecek diye korkarken o çiçek veriyor.

Demek ki neymiş? Çıkmamış candan ümit kesilmezmiş

Eski 25-02-2014, 13:25   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2014
Merhabalar krotondan nasıl sitil alınabilir yaprağı mı dalı mı nereden kırılmalı?

OceaN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 13:54   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2008
Merhaba arkadaşlar iş yerimizde boy hizamıza gelen baya iri bir kraton'umuz var ve aşırı yer kaplamakta bunun budamasını yapmak istiyoruz nasıl yapabiliriz kestiğimiz yerlerden yeniden başka saksıya fideleme yapabilirmiyiz?

dozturkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 19:57   #138
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Crotonun üretimi dal çelikleri ile olmaktadır. Kestiğiniz bir dalı suya koyup köklenmesini bekleyip, toprağa dikebiliriz ya da kestiğimiz dalı direk toprağa dikip suladıktan sonra yapay sera etkisi yaratarakda üretmeniz mümkündür.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 10:57   #139
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
Kroton için nette şöyle birşey var "Süs bitkisi olarak kullanılan çeşitli kroton türleri vardir ve Bunlarin bir çogu zehirli bileşikler ihtiva eder. Bazileri eczacılıkta kullanılmaktadır.. Bu bitkilerle çalışan kişilerde bazı kontakt ekzama ve çiğneyen çocuklarda AGİK tahribatı görülmüştür." doğruysa evde bebek olduğundan bu çiçeği başak bir yere taşıyacağım bilgisi olan varmı.

salvadore-tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 12:47   #140
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salvadore-tr Mesajı Göster
Kroton için nette şöyle birşey var "Süs bitkisi olarak kullanılan çeşitli kroton türleri vardir ve Bunlarin bir çogu zehirli bileşikler ihtiva eder. Bazileri eczacılıkta kullanılmaktadır.. Bu bitkilerle çalışan kişilerde bazı kontakt ekzama ve çiğneyen çocuklarda AGİK tahribatı görülmüştür." doğruysa evde bebek olduğundan bu çiçeği başak bir yere taşıyacağım bilgisi olan varmı.
Sayın Salvadore-tr, evlerde yetiştidiğimiz bitkilerin büyük çoğunluğu yenildiğinde zehirlidir. En basitinden, siklamen, kauçuk, benjamin ( sütü akan bitkiler) dieffenbachia, zakkum, hederalar, çöl gülü, gelin çiçeği, devetabanı, anthorium vs...Hepsini saymaya kalkarsak evde çiçek kalmaz.

Evde bebek varsa ya bitkileri ulaşamayacağı yüksekliğe almak lazım ya da bitkilerden bebek büyüyene kadar vazgeçmek

salvadore-tr beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 17:05   #141
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
sevgili musk bende bunu yeni keşfettim, açelya falan hepsini taşıyorum. 11 aylık bir oğlum var ve ayaklanmaya başlıyor onun için bitkilerimin bir kısmını ofisime taşıyorum. Sadece evde pulmeria süs narı ve kumkat kalacak, onlarda sanırım bir sorun yok.

salvadore-tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 20:08   #142
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salvadore-tr Mesajı Göster
sevgili musk bende bunu yeni keşfettim, açelya falan hepsini taşıyorum. 11 aylık bir oğlum var ve ayaklanmaya başlıyor onun için bitkilerimin bir kısmını ofisime taşıyorum. Sadece evde pulmeria süs narı ve kumkat kalacak, onlarda sanırım bir sorun yok.
Allah bağışlasın.
Büyük ihtimalle ufaklık onlara dokunmayacaktır ama tedbiri elden bırakmamak lazım.

salvadore-tr beğendi.
Eski 11-11-2014, 09:34   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Crotonun üretimi dal çelikleri ile olmaktadır. Kestiğiniz bir dalı suya koyup köklenmesini bekleyip, toprağa dikebiliriz ya da kestiğimiz dalı direk toprağa dikip suladıktan sonra yapay sera etkisi yaratarakda üretmeniz mümkündür.
Sayın lusoari , ben de 1 hafta önce büyük bir kroton ağacından - artık ağaç olmuş - bir çelik kestim bıçak yardımı ile. Çeliğin 10-15 yaprağı var, 1 haftadır en ortasındaki iki minik yaprak büyümeye devam etti, oldukça aydınlık bir yerde, bir bardak su içerisinde köklensin diye bekliyorum ama köklenmiyor. Yaprakları hala sağlıklı, köklenme işlemini nasıl hızlandırabilirim ?
Saygılarımla.

lusoari beğendi.
sfydnz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 18:28   #144
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sfydnz Mesajı Göster
Sayın lusoari , ben de 1 hafta önce büyük bir kroton ağacından - artık ağaç olmuş - bir çelik kestim bıçak yardımı ile. Çeliğin 10-15 yaprağı var, 1 haftadır en ortasındaki iki minik yaprak büyümeye devam etti, oldukça aydınlık bir yerde, bir bardak su içerisinde köklensin diye bekliyorum ama köklenmiyor. Yaprakları hala sağlıklı, köklenme işlemini nasıl hızlandırabilirim ?
Saygılarımla.
Köklenmesini hızlandırmak bizim elimizde olan birşey değil, uygun oda sıcaklığında mutlaka köklenecektir. Bir hafta çok kısa bir süre ama üzerinde bulunan yaprakların sayısı fazla birazını uzaklaştırın.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 16:18   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2014
Merhabalar,
Krotonumda 2adet 1er milimetre uzunluğunda kökler oluşmuş vaziyettedir Kasım ilk haftasında ayırmıştım, neredeyse 1 ay geçmiş üzerinden. Köklendirecek olanlara bir fikir olsun
Saygılarımla

sfydnz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2015, 11:05   #146
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Kroton

Yaklaşık 15 günlük bir seyahat sonrası krotonum epeyce sarsılmıştı. Yukarı çıkan odunsu ve körleşmiş dalını 1 ay önce budadım. Şu an yapraklı olan tek bir dalı var. Dalın ayrım yerinin 1-2 cm. üzerinden tekrar budamalı mıyım?

Eklenen Resimler

Milla ve happygarden beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2015, 21:01   #147
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
Yaklaşık 15 günlük bir seyahat sonrası krotonum epeyce sarsılmıştı. Yukarı çıkan odunsu ve körleşmiş dalını 1 ay önce budadım. Şu an yapraklı olan tek bir dalı var. Dalın ayrım yerinin 1-2 cm. üzerinden tekrar budamalı mıyım?
Dal kuru değilse (ki büyük ihtimalle değildir) gerek yok. O daldan yeni sürgünler çıkacaktır.

Jakin beğendi.
Eski 21-06-2015, 21:55   #148
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Dal çok kurumuş. Sürgün verir mi bilmem. Biraz daha bekleyeyim bakalım. Teşekkür ederim cevap için.

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2015, 19:47   #149
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Hediye gelen kratonum üç yıldır büyümeye devam ediyor.Yazları kapalı balkona çıkarıyorum.

Eklenen Resimler

Milla, Jakin ve deryaozel427 beğendi.
sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 11:56   #150
Yeni Üye

deryaozel427's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2015
Krotonum nerdeyse 15 yaşında

10 yil kadar annemdeydi. Ama annem pek ozenmemis ve kendi haline bırakmış. Son 5 yıldır bende ve surekli yaprak veriyor. Kışları çiçek açıyor 2 senedir ama ben oralari kopariyorum. Gelişimi etkilenmesin diye. Zaten acan kısım ayak gibi kokuyor:-):-). Ben bitkimi çoğaltmak istemiyorum. Sulama, sivi besin, banyo ve spreyleme onemli. Yer degismemeli.

Eklenen Resimler

deryaozel427 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024