agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni637Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2007, 17:55   #121
Ağaçsever

bambi's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Bambi seninkilerde de böcek var mı?
Böceklenme yok, yapraklarda pörsüme ve tomurcuklarda açamadan dökülme var canım.

bambi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 18:24   #122
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bambi Mesajı Göster
Böceklenme yok, yapraklarda pörsüme ve tomurcuklarda açamadan dökülme var canım.
Tomurcuk işine bir ara hep beraber el atalım diyorum, bu ortak bir sorun oldu.
Ama şimdilik bitkiyi kurtarmaya odaklanalım. Susuzluktan olabilir mi yapraklardaki pörsüme? Bende birkaç kez böyle olmuştu çünkü. Ne oldu acaba diye düşünürken toprağın kurumuş olduğunu farketmiştim, sulamıştım ve 3-5 saate yeniden dirilmişti yapraklar.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 18:40   #123
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 19
İşte buda şekerlememin yeni resmi merak ettim şimdi bilen varmı bu çicek begonya mı?

Eklenen Resimler

bengi_su Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 19:01   #124
Yeni Üye

camgüzeli's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Sn Gilan

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Sn Camgüzeli, ne kadar suluyorsunuz ve de ortamın sıcaklığı ve rüzgar durumu nedir?
Toprağı kurudukça suluyorum,çok sulamamaya dikkat ediyorum,4 günde bir yarın su bardağı diyebilir ve daha çok akşam üzeri suluyorum.Oda sıcaklığı normal oda sıcaklığında,yalnız yeni başlamakla beraber klima da çalışmaya başladı ama ara ara çalıştırıyorum,sırf doğal havalanma olsun diye camı açıyorum.Rüzgar derseniz yok,klima da direk vurmuyo,zaten şuan konumunuda değiştirdim,biraz benden uzaklaştı ama daha iyi olacak inşallah.Büyük ve uçları kurumuş olan yaprakları budadım.Şu an tek goncam kaldı,tomurcuğum kalmadı diyebilirim.Ama yaprakları çok sağlıklı ve altlardan hep filizleniyor.Sanırım tek sorunum çiçek çıkmaması.

camgüzeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 19:42   #125
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Bence tomurcukları dökülen uçları kes. Alttaki sürgünlerin büyümesine izin ver.
Tomurcuğun dökülmesine sebep olan etki çok önce oluşmuş ve şu an bu etki olmasa bile tüm tomurcuklar dökülecektir.
Ayrıca, aşırı titizlenmeyin.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 20:12   #126
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Benim cam güzellerimin tomurcukları da dökülüyor. Saplar o kadar ince ki sanki tomurcukları taşımıyor.

Ama o kadar çok tomurcuk var ki yine de çiçeklenenler oluyor.Bitki küçük olduğu için mi döklüyor acaba? Tomurcuklar fazla geliyor galiba.

Düzenleyen zenfree : 01-06-2007 saat 20:14 Neden: yazım hatası
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 20:17   #127
Ağaçsever

bambi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bengi_su Mesajı Göster
İşte buda şekerlememin yeni resmi merak ettim şimdi bilen varmı bu çicek begonya mı?
Evet canım, begonya. Çok güzel. Benimde vardı 2 sene önce, bozuldu, okadar aradım bulamadım. İnan benimde olmasını çok isterim canım. allah nazardan korusun.

Eski 01-06-2007, 20:33   #128
Ağaçsever

bambi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan Mesajı Göster
Bence tomurcukları dökülen uçları kes. Alttaki sürgünlerin büyümesine izin ver.
Tomurcuğun dökülmesine sebep olan etki çok önce oluşmuş ve şu an bu etki olmasa bile tüm tomurcuklar dökülecektir.
Ayrıca, aşırı titizlenmeyin.
Çok doğru Ateş bey, üzerlerine titredikçe hasta oluyorlar. Çok nazlılar. Anneannemde çok vardı ve de hiç benim kadar titiz davranmazdı yine de çok güzel olurlardı.

Eski 02-06-2007, 10:32   #129
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bengi_su Mesajı Göster
Evet bu şeker begonya...
Çok şeker güle güle büyüt.Çoğalsın belki bizede verirsin.)

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 09:04   #130
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Selamlar;

Cam güzelim sonunda açtı
Çok güzel görünüyor.

Eklenen Resimler

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 21:47   #131
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Maşallah çok güzel açmış Bol bol çiçeklenir inşallah. Malesef benimkiler vahim durumdalar.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 23:05   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Bu forumda ilk karşılaştığım en çarpıcı bilgiyi bu başlıkta edindiğimi söylemeliyim. Yıllardır cam güzeli (impatiens walleriana) yetiştiririm, ilk defa aynı cam güzeli bitkisinin beş sene boyunca canlı tutulabildiği iddiasıyla karşılaşıyorum.

Cam güzeli tek yıllık bir bitkidir. Bir bahardan diğer bahara kadar topraktan alabildiği kadarını size yansıtır ve havalar soğuduğunda da size veda eder.

Fakat sezon sonunda veda eden tek yıllık bir bitkiden çelik alıp devam etmek...

Bunu hiç denemedim aslında, çünkü mantıksız geliyordu. Sonuçta bir bitkiden alınan çeliğin yaşı o bitkinin yaşını taşır; tıpkı o bitkinin tüm özelliklerini taşıması gibi.

Elbette bunu deneyeceğim. Geçen sene her biri farklı renk ve türde büyük bir koleksiyon hazırlamıştım, fakat sezon sonunda içlerinden sadece birkaçı tohum verebildiği için bütün koleksiyonumu kaybetmiştim.

Şimdi bu "çelik alıp devam etme" bilgisini tecrübe edeceğim. İşe yaramasını umuyorum, zira tohumla çoğaltma yöntemine güven olmuyor. Ayrıca bir sonraki dönemde piyasada aynı türleri bulabilmenin garantisi yok.

Cam güzeli gerçekten toprağın ve kapladığı alanın hakkını veren bir çiçek. Arkadaşların dediği gibi, üzerinden çiçeğini eksik etmiyor. Bence yarı gölge - gölge bahçelerin olmazsa olmazı.

clypnoclia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 08:43   #133
Ağaçsever

bambi's Avatar

Aynı sorunu bende yaşıyorum . Bir türlü yaşatamıyorum. Nerde hata yapıyorum bilmiyorum.Suya koydumköklenmedi, dalındankırıp ektim çürüdü.(((

Eski 11-06-2007, 20:55   #134
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Selamlar;

Cam güzelim sonunda açtı
Çok güzel görünüyor.
Rengi pembe mi?

Eski 11-06-2007, 21:02   #135
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

[QUOTE=clypnoclia;116062]Bu forumda ilk karşılaştığım en çarpıcı bilgiyi bu başlıkta edindiğimi söylemeliyim. Yıllardır cam güzeli (impatiens walleriana) yetiştiririm, ilk defa aynı cam güzeli bitkisinin beş sene boyunca canlı tutulabildiği iddiasıyla karşılaşıyorum. ...QUOTE]

Evet. Beş senedir aynı bitkiyi yaz kış açacak şekilde sürdürüyorum. Hatta, bir ay önce iki büyük saksı boş kalmıştı. Evdekilerden 10-12 çelik alıp doğrudan toprağa ektim. Hemen hemen hepsi tuttu. Ayrıca elfoginin verdiği cam güzelinden de çelik yaptım onlarda tuttu.

Sonuç; hemen dene sen de gör.

Hatta, bir yıl önce ektiğiniz mevsimlik begonyaları sökmez, üzerini torf veya yapraklarla örtenseniz seneye tekrar sürer ve çiçek açar.
Bu da yeni bir iddia ))

Eski 11-06-2007, 21:19   #136
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bambi Mesajı Göster
Aynı sorunu bende yaşıyorum . Bir türlü yaşatamıyorum. Nerde hata yapıyorum bilmiyorum.Suya koydumköklenmedi, dalındankırıp ektim çürüdü.(((
Sorununuz için bir iki öneride bulunmak isterim.

Aldığınız çeliklerin tamamı çok yeni süren kısımdan olmasın. Bir miktar kartlaşmış gövde olmasında fayda var. Kartlaşmış derken çok eski olması gerekmiyor. Renginden anlarsınız.

15-20 cm uzunluğunda olabilir. Alttaki yaprakları koparaın. Ucunda çok az yaprak bırakın. Yapraklar büyükse ortadan kesip küçültün.

Alt ucu yaprak boğumunun hemen altından kesilmiş olsun. İki boğum ortasından kesmeyin. ( kesme işinde maket bıçağı veya keskin bir çakı, bıçak kullanıyorum. Etkisini bilemiyorum. Ayrıntıda ne yaptığımı atlamak istemedim.)

Köklendirme hormonuna batırın. İyi olur. Dibini biraz verev kesmekte faydalı oluyor mu? Bilmiyorum. Bir yerden sonra el alışkanlığı ile kesiyorsunuz.

Hazırladığınız, tercihan torflu toprağa gövdeyi kırmadan batırın. Toprağı sıkıştırın. Bolca sulayın.

Güneş, rüzgar almayan yarı gölge kuytu bir yere koyun ve 1-2 hafta unutun. Toprağı kurumasın. Eğer yaprakları pörsür sarkarsa çok yaprak bırakmışsınız demektir. Bunları kesin.

Tutup büyümeye başladığında, çiçek verme noktasına gelince ucunu koparın alttan dallansın. Bu şekilde kısa ve çek çiçekli dal olur.

Işığı iyi ayarlayın. Rengi çok açık ve yapraklar arası fazla büyüyorsa ışık az demektir. Daha aydınlık bir yere koyun.

Ben sadece bunları yapıyorum.

Kolay gelsin.

Eski 12-06-2007, 02:41   #137
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Cam güzeli mevsimlik bir çiçek yazılmış yukarda ama ben mevsimlik değil de kış soğuğuna dayanamadığı için dışarda ölüyor diye biliyorum. Yoksa evde yetiştirsem daha uzun yıllar yaşamaz mı? Bir süre sonra formu bozulur tabi ama ben bilgi olarak soruyorum. İlk sayfalarda da çok uzun bir cam güzeli resmi vardı, tek yıllık gibi değildi pek.

Eski 12-06-2007, 09:49   #138
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Alıntı:
Sorununuz için bir iki öneride bulunmak isterim.

Aldığınız çeliklerin tamamı çok yeni süren kısımdan olmasın. Bir miktar kartlaşmış gövde olmasında fayda var. Kartlaşmış derken çok eski olması gerekmiyor. Renginden anlarsınız.

15-20 cm uzunluğunda olabilir. Alttaki yaprakları koparaın. Ucunda çok az yaprak bırakın. Yapraklar büyükse ortadan kesip küçültün.

Alt ucu yaprak boğumunun hemen altından kesilmiş olsun. İki boğum ortasından kesmeyin.

Köklendirme hormonuna batırın. İyi olur. Dibini biraz verev kesmekte faydalı oluyor mu? Bilmiyorum. Bir yerden sonra el alışkanlığı ile kesiyorsunuz.

Hazırladığınız, tercihan torflu toprağa gövdeyi kırmadan batırın. Toprağı sıkıştırın. Bolca sulayın.

Güneş, rüzgar almayan yarı gölge kuytu bir yere koyun ve 1-2 hafta unutun. Toprağı kurumasın. Eğer yaprakları pörsür sarkarsa çok yaprak bırakmışsınız demektir. Bunları kesin.

Tutup büyümeye başladığında, çiçek verme noktasına gelince ucunu koparın alttan dallansın. Bu şekilde kısa ve çek çiçekli dal olur.

Işığı iyi ayarlayın. Rengi çok açık ve yapraklar arası fazla büyüyorsa ışık az demektir. Daha aydınlık bir yere koyun.

Ben sadece bunları yapıyorum.

Kolay gelsin.

Ateş Bey fotoğraf bekliyoruz.Benimkilerin açması durdu.Bu küçük örümceklerle başım dertte.Sizinkiler nasıl.Ne ilacı veriyorsunuz.Son olarak ebruli bir cam güzeli buldum .Aldım.Fuşya-Beyaz.Çok güzel.Ama şu an açması durdu.Yeni tomurcuklar geliyor.Sizin kırmızıya örümcekler dadandı.Bütün yapraklar kuruyor.

Eski 12-06-2007, 10:00   #139
Ağaçsever

bambi's Avatar

Sayın Ateş Öztan, önce benim sorularıma devamlı cevaplar vererek gösterdiğiniz sabır için teşekkürler. Köklendirme hormonu almam gerekecek sanırım. Onun amatörler için olanının markasını ve nerden alabileceğimi yazarsanız sevinirim. Selamlar

Eski 12-06-2007, 11:53   #140
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Fotoğraf eklemeye çalışacağım.
Örümcek konusunda bir sorun yaşamıyorum. Havasız ve nemli ortamda kalması yapabilir. Konumunu değiştirip havadar bir yere koysanız, nasıl olur acaba?
İlaç hiç yapmadığım için bu konuda öneride bulunamıyorum.

Sevgili Bambi, çiçekler için sıvı gübre satan her yerde bulabilirsiniz. Bulunması öyle zor bir şey değil. Büyük alışveriş merkezlerindeki çiçek bölümlerinde genellikle bulunuyor. Köklendirme hormonunun yardımı olduğu kesin, ancak, muhakkak kullanılması da gerekmiyor.

Eski 12-06-2007, 18:02   #141
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Alıntı:
Fotoğraf eklemeye çalışacağım.
Örümcek konusunda bir sorun yaşamıyorum. Havasız ve nemli ortamda kalması yapabilir. Konumunu değiştirip havadar bir yere koysanız, nasıl olur acaba?
İlaç hiç yapmadığım için bu konuda öneride bulunamıyorum.

Sevgili Bambi, çiçekler için sıvı gübre satan her yerde bulabilirsiniz. Bulunması öyle zor bir şey değil. Büyük alışveriş merkezlerindeki çiçek bölümlerinde genellikle bulunuyor. Köklendirme hormonunun yardımı olduğu kesin, ancak, muhakkak kullanılması da gerekmiyor.
Teşekkür ederim.Camekanlı balkonda duruyor.Bir uygulayalım.

Eski 15-06-2007, 16:00   #142
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Cam Güzeli bakmak çok zormuş.

İlk annemin diktiği cam güzellerim önce tüm tomurcuklarını, akabinde tüm yapraklarını döküp sadece dal olarak kaldılar. Uçlarında 2-3 yaprak var. Forumda okuduklarımı uygulayarak sanırım kurtarmayı başaracağım. Dallar şu anda sağlıklı, kalan 2-3 yapraklar da canlı renk almaya başladılar.

Onları kurtarmaya çalışırken daha da merak saldım kendilerine.. Bir tane daha aldım dayanamayıp. Bu kez pazardaki Sevgili Adabayrakoğlu'nun çiçekçisinden aldım. Fazla vitamin kullanmıyor anladığım kadarıyla.

Bu güzellikleri görüp başarmamam mümkün değil.

Azimliyim, yaşatacağım..

Eklenen Resimler

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 16:06   #143
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Ben bir türlü beceremedim cam güzeli yetiştimeyi. Bu sene iki tane aldım, hep tomurcuklarını döktüler. Bir de ballıca denilen bir hastalık geldi. Anlıyacağınız bu senede cam güzeli yetiştiremedim . Hfz hanım sizinkiler sağlıklı gözüküyorlar. Umarım bol bol çiçek verip, sizi güldürürler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 19:00   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Bende çok seviyorum cam güzelini salı günü aldım.lila renginde.Sitenize yeni girdim ama çok güsell.sizin cam güzellerinizde muhteşem.solucanların bitkiye saksıya yararı olduğunu biliyorum.toprağı havalandırıyor.doğru mudur?arkadaşım cam güzeline olumsuz etkisi olduğunu söylemiş de....

HALE DERHAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 20:28   #145
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Yok yok böyle olmayacak, benim cam güzeli gene gidici
Ben beceremeyeceğim bu işi.
Daha geçen hafta çiçek açmıştı son 2 günde de bu hale geldi.
Çok hızlı ölüyor

Eklenen Resimler

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 00:14   #146
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HALE DERHAN Mesajı Göster
Bende çok seviyorum cam güzelini salı günü aldım.lila renginde.Sitenize yeni girdim ama çok güsell.sizin cam güzellerinizde muhteşem.solucanların bitkiye saksıya yararı olduğunu biliyorum.toprağı havalandırıyor.doğru mudur?arkadaşım cam güzeline olumsuz etkisi olduğunu söylemiş de....
Solucanlar bahçede yararlıdırlar, toprağı havalandırırlar ama saksıdaysa bitkiyi kurutur. Sadece cam güzeli için de değil, her türlü bitki için saksıda zararlı.

Eski 16-06-2007, 00:18   #147
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Penelophe bence de kesin tepesini kırıp köklendir de en azından elinde kalması garanti olsun. Hem belki bu da alttan sürer.
Ben kırdıklarımı suda bekletiyorum, ortalama 2 haftada kökleniyor. Sonra da dikip, bir süre de toprağını nemli tutunca sorunsuz tutuyor.

Ama ne oldu da birden bozuldu acaba. Yer değişikliği falan yaptın mı?

Eski 16-06-2007, 09:35   #148
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Bu işi küçük yaratıklar yapıyor.Devamlı Arapsabunlu ilacı kullan.Belki yaşar.Hemen yaprakların hepsini uzaklaştır.

Eski 17-06-2007, 21:40   #149
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ben bu cam güzelinin dış mekan çiçeği olduğuna karar vermek üzereyim. Benimkiler bahçeye diktiğimden beri bayağı iyileştiler çünkü. Öncesinde hep tomurcuk döküyorlardı ve de pek keyifsiz görünüyorlardı.
Evde sağlıklı bir şekilde cam güzeli yetiştiriyorum diyen var mı?

Eski 18-06-2007, 09:08   #150
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Yok...Sanırım dışarı atmak lazım..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024