agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni637Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2011, 21:28   #481
Ağaçsever

izgi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Geçen hafta iki tüp alıp aynı saksıya ektim ama henüz büyüme belirtisi yok. En azından yaprakları hala yeşil demek ki tuttular deyip seviniyorum. Umarım çiçeklendiğini de görürüm.

izgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 16:59   #482
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izgi Mesajı Göster
Geçen hafta iki tüp alıp aynı saksıya ektim ama henüz büyüme belirtisi yok. En azından yaprakları hala yeşil demek ki tuttular deyip seviniyorum. Umarım çiçeklendiğini de görürüm.
bunlarda benim cam güzellerim nasıllar

Eklenen Resimler

Periş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 17:04   #483
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

bunlarda benim cam güzellerim nasıllar benim çok sevdigim bitanelerim

Eklenen Resimler

Düzenleyen Periş : 12-05-2011 saat 17:14
Eski 14-05-2011, 20:22   #484
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor-salkım Mesajı Göster
merhabalar bugün bir camgüzeli aldım ve forumu okumaya başladım. daha önce çelikten direk toprağa ekmiştim tutmamıştı, suda köklendirip ektim tutmadı. ben de bu kez marketten aldım. anneme hadiye edeceğim annem nasıl bakılacağını biliyor fakat ben pek bilmiyorum. buradan öğreneceğim sanırım
Ben de Yeni Gine türünü çeşitli zamanlarda, suda köklendirdim olmadı direkt toprağa diktim olmadı bir türlü yetiştiremedim bir püf noktası mı gözden kaçtı anlamadım ama anaçla aynı yerde bulunuyor bardakta köklendiriyorum çok güzel görünüyorlar toprağa diktiğim andan itibaren soluyor. Köklendirmeyi uzun tutuyorum yine aynı direkt olarak toprağa dikiyorum yine aynı anlayamadım bir türlü hatayı nerde yapıyorum. Anaç bitkinin 2. yılı ben de o da çiçek açmıyor ama çok güzel görünüyor ancak alınan çelikler sebebiyle dal sayısı bir hayli azaldı

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 15:36   #485
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
maşallah periş cam güzelleriniz çok güzeller. ben zaten o cinsleri daha çok seviyorum sevgili Alperfect yenigine türündekiler çok nazlı. diğerlerinin dallarından kır kır toprağa ek tutuyor açıyor hiç nazlanmıyor. ama yenigineler çok nazlı... neyseki bendeki bu kez büyüyor açıyor fakat diğeri kadar hızlı bir büyüme de yok. bende eskiden periştekiler gibi vardı ama kurudu. pembe katmerliydi. bulamadım bir türlü ondan marketlerde hep yenigine

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 14:46   #486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2011
merabalar geçtiğimiz çarşamba büyük bir alışveriş merkezinden yeni gine aldım. alırken çiçekleri o kadar güzeldiki. hafta sonu işyerimde suladım bıraktım. ama pzt bir geldim.dalında hiç çiçek kalmamış.. neden hazır aldığımız çiçekler böyle oluyor anlamadım.. dalında birkaç tane tomurcuk var ama bilmiyorum onlar açarmı... yeni gineyi sürekli çiçekli halde nasıl tutabilirim...

gülneva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 20:04   #487
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar,
Geçen hafta çiçekçiden aldığım pembe yalınkat cam güzelleri hiçbir neden yokken gövdeden çürüyüp yere düşüyor ve pörsüyor.5 taneden 2 tanesi sağlam kaldı ama onlarda pörsümeye başladı.Üzerinde tomurcuk olmasına rağmen gövde çürüyüp ölüyor.Sulamasına ve toprağına da dikkat ediyorum.Torf ile bahçe topragını karıştırıp diktim ve de bir haftada 2 kez suladım.Cam güzelleri hiç güneş almayan ama oldukça aydınlık pencerenin dış kısmındalar.Hemen yanındaki küpe çiçekleri güzelce çiçekleniyorken cam güzelleri neden pörsüyor olabilir?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 08:41   #488
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2011
bu sayfayla sanırım kimse ilgilenmiyor.. üzüldüğüm yeni ginem bu hafta çok güzel tomurcuklandı. biriki güne kadar pembiş pembiş çiçekleriyle odamı şenlendirecek inşaallah..

gülneva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 20:37   #489
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Geçen sene benimde yeni ginem vardı ama kökten çürüdü ayrıca dalından çogaltamadım bile çok hassas türler katmerli cam güzelleri çogaltması kolay benim cam güzellerim sabah güneşi alıyor suyu çok seviyorlar

Eski 07-06-2011, 20:39   #490
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Periş Mesajı Göster
Geçen sene benimde yeni ginem vardı ama kökten çürüdü ayrıca dalından çogaltamadım bile çok hassas türler katmerli cam güzelleri çogaltması kolay benim cam güzellerim sabah güneşi alıyor suyu çok seviyorlar
Katmerli cam güzelleri malesef İstanbulda yokSiz şanslısınız.Benim geriye kalan cam güzellerim de çürüdü.Bir daha almayacagım.

Eski 13-06-2011, 04:40   #491
Ağaçsever

ahmetsahip's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Galeri: 44
Aynen söyledikleri bende yaşıyorum,bakımı için yapılması gerekenleri zaten yazmışsınız herhalde bitki bizlere gelene kadar çok fazla besin takviyesi yapılıyor satılsın diye sonrada bizdeki sıradanlığa alışamıyor.

ahmetsahip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2011, 06:39   #492
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
İstanbulda belediyeler cam güzelerini parklara dikiyor hic sorunsuz bütün yaz cicekli muhteşemler .
yılmaz bey cok itina ve fazla su cürütmüş olabilirmi bazen cicekleri kendi hallerine brakmak en güzeli sanırım katlı olanları bende görmüyorum ne kadar güzeller

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2011, 11:16   #493
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
İstanbulda belediyeler cam güzelerini parklara dikiyor hic sorunsuz bütün yaz cicekli muhteşemler .
yılmaz bey cok itina ve fazla su cürütmüş olabilirmi bazen cicekleri kendi hallerine brakmak en güzeli sanırım katlı olanları bende görmüyorum ne kadar güzeller
Aslında itina da göstermiyorum,5 günde bir su verdim o kadar.Sanırım çiçekçideki ilgiyi bende göremedi küstü

Eski 13-06-2011, 11:26   #494
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Ahmetsahip beye katılıyorum çiçekçilerde çok fazla besin takviyesi yapılıyor aslında Yılmaz bey çiçekler biraz ilgi birazda sevgi istiyor yoksa size küserlermi hiç

Eski 13-06-2011, 11:52   #495
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Katmerli cam güzelleri malesef İstanbulda yokSiz şanslısınız.Benim geriye kalan cam güzellerim de çürüdü.Bir daha almayacagım.
Sevgili Yılmaz Yalçın, camgüzellerinden vazgeçmeyin

Katmerli olanları daha nazlı ama her yerde satılan cinsi kışa kadar çiçek dolu oluyor. Bahçeniz gölge olduğundan, cins olarak da uygun. Gerçi güneşli yerde çiçekleri daha çok oluyor. Fazla suyun kolay kolay çürüteceğini sanmıyorum, suyu seviyor. Havalar ısınmışken bir kez daha deneyin isterseniz, çabucak toparlanır. Geçen sene camgüzeli diktiyseniz, aynı yere dikmeyin ya da iyi toprak takviyesi yapın, yoksa az çiçek açıyor.

Pişman olmayacaksınız

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2011, 12:40   #496
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Sevgili Yılmaz Yalçın, camgüzellerinden vazgeçmeyin

Katmerli olanları daha nazlı ama her yerde satılan cinsi kışa kadar çiçek dolu oluyor. Bahçeniz gölge olduğundan, cins olarak da uygun. Gerçi güneşli yerde çiçekleri daha çok oluyor. Fazla suyun kolay kolay çürüteceğini sanmıyorum, suyu seviyor. Havalar ısınmışken bir kez daha deneyin isterseniz, çabucak toparlanır. Geçen sene camgüzeli diktiyseniz, aynı yere dikmeyin ya da iyi toprak takviyesi yapın, yoksa az çiçek açıyor.

Pişman olmayacaksınız
Sevgili Kiraz,
Çok hevesle 10 adet cam güzeli alıp uzun saksıya diktim.Toprağı ise %50 torf,%50 bahçe toprağı idi.Kuzey cephede hiç güneş almayan ama aydınlık pencere kenarına dış kısma koydum.5 günde bir suladım ama daha aldığımın 10 .gününde gövdelerinden yere yığıldı ve çürüdüler.Hemen yanındaki begonya ise hala çiçekli ve sağlam.Neden öyle oldu anlayamadım ve açıkcası yeniden cam güzeli almaya cesaret edemiyorum.

Eski 13-06-2011, 13:21   #497
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Sevgili Kiraz,
Çok hevesle 10 adet cam güzeli alıp uzun saksıya diktim.Toprağı ise %50 torf,%50 bahçe toprağı idi.Kuzey cephede hiç güneş almayan ama aydınlık pencere kenarına dış kısma koydum.5 günde bir suladım ama daha aldığımın 10 .gününde gövdelerinden yere yığıldı ve çürüdüler.Hemen yanındaki begonya ise hala çiçekli ve sağlam.Neden öyle oldu anlayamadım ve açıkcası yeniden cam güzeli almaya cesaret edemiyorum.
Torfa dikmeyi hiç denemedim, doğrudan bahçe toprağına dikiyorum, verandayı her gün yıkıyorum, altı genelde hep nemli kalıyor ve problem yaşamadım.

Eski 13-06-2011, 17:43   #498
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili Yılmaz bence cam güzellerinin toprağı hafif nemli kalmalı. Azar azar suyu seviyor.

Düzenleyen acemifüsun : 13-06-2011 saat 19:33
acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2011, 19:01   #499
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2010
cokk guzeller masallah.cicek olurda sevilmz mi

hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 05:06   #500
Ağaçsever

ahmetsahip's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Galeri: 44
Alıntı:
Sevgili Kiraz,
%ım ama daha aldığımın 10 .gününde gövdelerinden yere yığıldı ve çürüdüler.Hemen yanındaki begonya ise hala çiçekli ve sağlam.Neden öyle oldu anlayamadım ve açıkcası yeniden cam güzeli almaya cesaret edemiyorum.
Birde şöyle denemek gerekli bence uzun saksıların altındaki su birikimini saglayan tepsilerin çıkarılması ve yahutta saksının en altına ince bir sünger tabaka yapıp %70 torf %30 bahçe topragına dikmek kesinlikle güneşi alabilen gölgeli bir yer bulup 12 günde bir besin takviyesi ve topragın sadece nemini kaybetmeyecek kadar sulamalı.Topragın ıslak değil sadece nemli kalması ve gölgeli güneşi alması tahmin ediyorum yeterli olacak,bence besin takviyesinide sabah çok erken saatte yapraklarına püskürtülerek yapılması daha iyi netice verir diye düşünüyorum.

ahmetsahip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2011, 13:30   #501
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Benim de yaklaşık 100 fidem bir haftada gövdelerinden çürüdü. Seradaki peyzaj mühendisi hanım bu yıl cam güzellerinde bir hastalık olduğunu ve hepsinin çürüdüğünü söyledi. Tamamını sökmek zorunda kalacağım. Oysa geçen yıl sonbahara kadar çiçek açmışlardı.

aysegulhatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2011, 20:31   #502
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Baska bölümde de sordum ama cevap alamadim henüz. Cam güzeli tohumu ektigim saksida cimlenen bu bitki cam güzeli midir? Ben pek benzetemedim.

Eklenen Resimler

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2011, 21:08   #503
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Cam güzeli

Katmerlisinin hali başka oluyor

Eklenen Resimler

saimerguvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 08:06   #504
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saimerguvan Mesajı Göster
Katmerlisinin hali başka oluyor
Saim bey çok güzel ellerinize saglık

Eski 01-07-2011, 12:39   #505
Yeni Üye

emine kaya's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
merhaba ben sayfada yeniyim 1 senedir katmerli cam güzelim vardı ama şu son bir aydır yapraklarını ve tomurcuklarını döktü şimdide dalları geriye doğru yavaş yavaş çürümeye başladı (forumu okadar inceledim kendime tam bir cvp bulamadım) onu çok seviyordum kurtarmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum resminide koyacaktım ama nasıl koyacagımı bulamadım yardımlarınızı bekliyorum

emine kaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 13:47   #506
Yeni Üye

emine kaya's Avatar

Name:  Görüntü004.jpg
Views: 2553
Size:  64.6 KB

Eski 01-07-2011, 13:49   #507
Yeni Üye

emine kaya's Avatar

hıh resmide yükledim lütfen cvp verin acaba toprağınımı degiştirmeliyim bu mevsimde toprek degişi olurmu birde bu halde iken dalından alsam yeniden köklenir mi çiçeğim ölmeden aydınlatın beni...

Eski 03-07-2011, 14:57   #508
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emine kaya Mesajı Göster
hıh resmide yükledim lütfen cvp verin acaba toprağınımı degiştirmeliyim bu mevsimde toprek degişi olurmu birde bu halde iken dalından alsam yeniden köklenir mi çiçeğim ölmeden aydınlatın beni...
Bu yıl seralarda satılan tüm cam güzellerinde bulaşıcı mantar hastalığı varmış.Geçen gün serada gördüğüm katmerli cam güzelleri de sizinki gibi hastananıp ölmüşler sera sahibi söyledi.Tohumdan yetiştirilen cam güzelleri ise daha sağlam oluyormuş.Seracı mümkünse kendiniz tohumdan yetiştirin dedi.

çiğdem42 beğendi.
Eski 04-07-2011, 09:32   #509
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Yeni toprak takviyesi ile yerlerini hazırlamıştım, bir kasa çok sağlıklı fide almış ve dikmiştim. İlk iki hafta çok güzel geliştiler ama son on gündür hemen hemen hepsi çürüdü, daha önce hiç böyle olmamıştı.

Eski 04-07-2011, 09:34   #510
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emine kaya Mesajı Göster
Bu sene çoğu kişinin başına geldiği gibi sizinki de iyi durumda değil. Çelikten üretilebiliyor, bir kaç dalı kırıp dikin isterseniz, belki yaşatabilirsiniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024