agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen Sulman
  • 1 Gönderen Sulman
  • 2 Gönderen Hülya Yıldırım
  • 1 Gönderen civan
  • 1 Gönderen civan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2010, 16:51   #1
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Ficus Pumila

Sevgili agaclar.net Üyeleri. Geçen yıla kadar 10 yıl boyunca baktığım bir bitkiyi araştırdım fakat bu bitki hakkında bir başlık bulamadım, bu nedenle sizlere bildiğim kadarıyla bu bitkiyi yetiştiren arkadaşların faydalanması amacıyla bu başlığı açtım.

Yaklaşık 10 yıl önce Carrefourdan 10-15 cm bir dal halinde Ficus Pumila' yı almıştım. Kopardığım zaman akan sütten ve yaptığım araştırmalar sonucunda Ficus ailesinden olduğunu anladım. Bu nedenle bir bardağa suya koyup köklenmesini bekledim. İlkbahar olması nedeniyle yaklaşık 15-20 gün içerisinde köklendi ve diktim.

Ufakcana bir saksıya ektim. Toprak hafifleyince (kurumaya yüz tutunca) su verdim. Boy atmaya başladı büyüdü. Çelikler alarak çeşitli köklendirme çalışmalarım oldu. Ficus Benjamin kadar kolay köklenmediğini gördüm. 3-4 çelikten 2 tanesinin köklenmesi gibi.

Ficus Pumilalarım 3-4 saksıya ulaştı. Yazın tatilde susuzluktan bir kaçı kurudu. Bu sayede susuzluğa hiç gelmediğinide öğrenmiş oldum.

Amatörce edindiğim bakım önerileri:

Güneş İhtiyacı: Gölgede sağlıklı olabilir, devamlı güneş ışığından kaçınmak gerekiyor. Günde 2-3 saat güneş alması ideal. Ficus Benjaminler gibi sabah güneşini sevebilir.

Isı İhtiyacı: Evimiz kaloriferli bu nedenle 15-30 derece arası diyebilirim.

Rüzgar: Sevmiyor.

Su İhtiyacı: Arkadaşlar bu konu özellikle dikkat toprağı kuruduğu gün sulanmaya bayılıyor bu aralığı iyi tutturursanız yaz kış büyür. Toprağını tamamen susuz sakın bırakmayın kolay şekilde kurur ve ölür. Yazın sık kışın az diyeceğim ama siz en iyisi saksısını kaldırın saksı haififlemişse elinize nem gelmiyorsa sulayın.

Toprak ve Vitamin: Çiçekçilerden aldığım saksı topraklarına diktim, torfu sevebilir. Sokaktan aldığınız toprak olmasın seçmez.

Büyüme: Minyatür kalıyor arkadaşlar çok aşırı büyümez evi sarmaz ama bir minik çubuğa sardırırsanız hoş durur yoksa dalları sağa sola sallanır.

Üretim: İlk bahar ayında 10-20 Cm. lik bir dalını kesip suda köklendirme yöntemi ile. 20-30 gün süre. 3 günde bir suyunu değiştirme. Cam kenarında ışıklı bir ortamda.

Minyatür bakımı kolay bir sarmaşığı andırdığı için bu bitkiyi çok seviyorum arkadaşlar. Eğer amatörce yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Hepinize saygılar, sevgiler.

Eklenen Resimler

ascasl beğendi.
Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2011, 15:48   #2
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Bu bitkinin incire benzeyen meyveleri yeniyor mu?

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 20:18   #3
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Gercekten cok guzel bir sarmasik turu.Kucuk yapraklariyla minyatur bir sarmasik gorunumunde.Paylasim icin tesekkurler.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 20:23   #4
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AÇakıcı Mesajı Göster
Bu bitkinin incire benzeyen meyveleri yeniyor mu?
Maalesef yok. . Meyvesiz.

Harika bir bitki anlatamam size. Ficuslara haranlığım var zaten hemen hemen her türü mevcut. Güneşi iyi alırsa bendeki çift renkli olanı, yeterli güneş olmaz ise yaprak yeşil rengini alıyor. Güneş ihtiyacı güzel karşılanırsa beyaz ve yeşil oluyor... Ficus benjamin türlerindeki gibi renk karışıklığı olmuyor. Toprak ihtiyacı önemli değil. Azıcık toprak ile kocaman oluyor. Yeter ki susuz kalmasın, yeter ki suya bulanmasın.. Aynı ficus bakımı.. Saksıyı kaldırın tüy gibi hafiflemişse su verin. Yazın biraz daha bol tabi.

Saygılar.

Eski 20-04-2013, 00:23   #5
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sulman Mesajı Göster
Maalesef yok. . Meyvesiz.

Harika bir bitki anlatamam size. Ficuslara haranlığım var zaten hemen hemen her türü mevcut. Güneşi iyi alırsa bendeki çift renkli olanı, yeterli güneş olmaz ise yaprak yeşil rengini alıyor. Güneş ihtiyacı güzel karşılanırsa beyaz ve yeşil oluyor... Ficus benjamin türlerindeki gibi renk karışıklığı olmuyor. Toprak ihtiyacı önemli değil. Azıcık toprak ile kocaman oluyor. Yeter ki susuz kalmasın, yeter ki suya bulanmasın.. Aynı ficus bakımı.. Saksıyı kaldırın tüy gibi hafiflemişse su verin. Yazın biraz daha bol tabi.

Saygılar.

aynı isimde google'da aratınca meyveli bir bitki çıkıyor.
Ficus Pumila fruit

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2013, 10:11   #6
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Ficus incir türü... Bir çok türü var.

Sokakta yediğimiz incir türleride ficustur.

Bendeki gelişmiş halinin resmini ekliyorum.

Sağda, şimdi daha da büyümüş durumda. Meyve verdiğini görmedim.

Saygılar.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
Eski 08-12-2013, 19:21   #7
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Bana da dun akrabam suda koklenmis bir celik verdi,ama unlu bit vardi uzerinde ilaclayip, temizledim ve hemen kucuk bir saksiya diktim. Bakalim tutacak mi?

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 01:50   #8
Yeni Üye

Hülya Yıldırım's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2016
Merhaba arkadaşlar, ben aranıza henüz katıldım. Daha önce ficus pumila snowflake yetiştirmiştim. Yaprakları küçük, güneş aldıkça yarıya kadar beyaz oluyor ve saksıdan aşağı doğru sarkıyor.

Eklenen Resimler

lusoari ve Milla beğendi.
Hülya Yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2017, 22:32   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2012
arkadaşlar ben bu bitkiyi heryerde arıyorum ancak bulamıyorum. nereden satın alabilirim fikri olan var mı ne çiçekçilerde ne büyük seralarda ne de nenzer yerlerde bulamıyorum. elinde olan varsa ücrerli olarak yollayabilir mi. bir yıldan fazla süre peşindeyim ancak bulamadım

Mesut Temiz beğendi.
civan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 15:04   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2012
Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi civan Mesajı Göster
arkadaşlar ben bu bitkiyi heryerde arıyorum ancak bulamıyorum. nereden satın alabilirim fikri olan var mı ne çiçekçilerde ne büyük seralarda ne de nenzer yerlerde bulamıyorum. elinde olan varsa ücrerli olarak yollayabilir mi. bir yıldan fazla süre peşindeyim ancak bulamadım
hiç mi ulaşabileceğim biyer bilen yok aranızda

Mesut Temiz beğendi.
civan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2019, 11:15   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2019
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi civan Mesajı Göster
hiç mi ulaşabileceğim biyer bilen yok aranızda
Merhaba, hala arıyor musunuz?

brucciaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024