agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni532Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2006, 16:30   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Devetabanı (Monstera Deliciosa)

Herkese Selam,

70lerdeki saykedelik akımı sayesinde kült haline gelen ama maalesef modası geçtiği için unutulan ve bence muhteşem bir dekorasyon bitkisi olan Monstera Delicosa (Deve Tabanı) arıyorum aylardır her yerde ama maalesef hala başarılı olamadım

Eğer elinde olan, fazla olan, elden çıkarmak isteyen **** köklendirmek için malzeme verebilecek olan birisi varsa gerçekten almayı çok isterim.

itinayla bakılıp sevileceğinden emin olabilirsiniz

Mesut Temiz ve esar beğendi.
Ricco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2006, 12:33   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
seneler önce kemeraltında bir köftecide vardı devetabanı. metrelerce uzamış dükkanı kaplamıştı.mısır koçanını andıran çiçekleri açmıştı Yeni ASır gazetesinde haber olmuştu çiçek açması

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 12:39   #3

memet's Avatar

ev sahibimin devetabanı varmış. ama bir çelik alınabilecek yeri yok. tek bir gövde

Eski 23-08-2006, 22:21   #4

memet's Avatar

sözettiğim devetabanından çoğaltmak için ne yapılabilir.tek bir gövde uzuyor.

alperdemircan beğendi.
Eski 08-09-2006, 12:25   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2006
arkadaşlar imkan varsa bende o bitkiden var ama nasıl ulaştırırım size bilmiyorum ben burada genelde çiçekleri çöpten toplarım...
o yüzden sen iste ben sana sakssıyla göndereyim...
nasıl olsa güzellik bilmeyen biri gene atacaktırrr
ha bu arada elmdekinin kök geçmişi 1986'dır ankarada bi seradan almıştım...

Esengül14 ve Keanacur beğendi.
maxer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2006, 17:38   #6
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Unhappy

arkadaşlar deve tabanı bende var isteyene de gönderebilirim

kayınvalidemde bir tane vardı tavana kadar uzamış tekrar yere doğru iniyordu daha sonra ucundan bir parça kırdım suya koydum 15 gün içinde köklendi ben gaza geldim kayınvalidemide kandırarak bütün çiçeği kırdık abartmıyorum 47 parçaya böldük su dolu bir kovaya koyduk hepside köklendi çoğunu dağıttık isteyen olursa elimde birkaç tane var

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2006, 17:52   #7

memet's Avatar

Maxer, hoşgeldin.. profiline ressam yazdığına göre ağaç ve heykel bölümüne bir gözatmanı isterim. orada katkılarını görmek hepimizi sevindirir..

Düzenleyen memet : 09-11-2006 saat 22:56 Neden: yazım hatası düzeltme
Eski 09-11-2006, 22:52   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2006
Çok isterim

Merhaba,
Umarım hala deve tabanınız kalmıştır, zira muhakak bir tane bulmam gerekiyor. Annesini yeni kaybetmiş, yaşamdan beklentileri asgariye inmiş olan biricik arkadaşım, ona çocukluğunu hatırlatan bu bitkiyi çok istiyor. 2 aydır, ağzından 'istiyorum'la biten tek bir cümle çıktı, o da 'deve tabanı istiyorum'
Doğumgününde sürpriz yapabilmek için arayıp duruyorum, yakın çevremden çıkmadı, ben de böyle düştüm sanal aleme...Kayınvalidenizin dev deve tabanından geriye kalan birşeyler var ise, ne mutlu bize!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatyam
arkadaşlar deve tabanı bende var isteyene de gönderebilirim

kayınvalidemde bir tane vardı tavana kadar uzamış tekrar yere doğru iniyordu daha sonra ucundan bir parça kırdım suya koydum 15 gün içinde köklendi ben gaza geldim kayınvalidemide kandırarak bütün çiçeği kırdık abartmıyorum 47 parçaya böldük su dolu bir kovaya koyduk hepside köklendi çoğunu dağıttık isteyen olursa elimde birkaç tane var

zeynet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 20:09   #9
Yeni Üye

filyos's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Question Devetabanı

Arkadaşlar devetabanım yapraklarını küçülttü.Sebebi ne olabilir?Bir de yaprak uçları sararmaya başladı.Perde arkasından aldığı güneş ışıkları buna sebep olabilir mi?

filyos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 00:47   #10
imo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-02-2007
Bir tanede ben sorayım hemen;
Uzun süredir çok istediğim deve tabanı bitkisini aldım fakat yaprakları küçük ve satıcı bana bitki büyüdükçe yapraklarınında büyüyeceğini söyledi.Yeni çıkan yapraklardada bir değişiklik yok acaba bitkinin büyük yapraklı ve küçük yapraklı farklı türlerimi var??Merak ettim.

imo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 13:16   #11
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

İmo fotoğraf ekleme şansın varmı? bizde iki cins var biri sarmaşık gibi diğerini yaprakları kocaman ve ayrık ayrık sarmaşık gibi olanın da arada bir iki yaprağında ayrıklık var.

Eski 26-04-2007, 13:20   #12
Yeni Üye

filyos's Avatar

Valla iki çeşidi var diye biliyorum.Diğeri sarmaşık cinsinden.Seninki hangi cins bilemem tabi.Benim aldığım devetabanının yeni çıkan yaprakları büyük çıkmıştı.Bir elimden daha büyük.En son çıkan yaprak onlardan daha küçük çıktı ve de bir gelişme yok.Büyümüyor.Arkadaşımla aynı zamanda aldık.Onunki yerini sevmiş söylediğine göre.Çok ışık alan bir yere koymuş ve yaprakları neredeyse iki elim büyüklüğünde.Bir de sanırım verilen bitki besinleriyle de alakalı

lawdoc beğendi.
Eski 29-04-2007, 01:03   #13
imo
Ağaçsever

Papatyam,
İşte bu benimkisi,korkarımki sarmaşık gibi olan çünkü devamlı kök gibi bir uzantı çıkarıp toprağa saplıyor.Büyümez değilmi yaprakları Hayalimdeki deve tabanına kavuşamayacağım.

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2007, 10:11   #14
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

İmo sendeki sarmaşık cinsi değil gövde kalınlaşacak ve yapraklar biraz daha büyüyecek sarmaşık cinsinde olanın bazı yaprakları düz bazıları ise yırtık oluyor, o çıkan çubuk gibi şeyleri bende sevmiyorum ama mutlaka bir yararı vardır diye düşünüyorum.

Eski 19-05-2007, 10:51   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
O çıkan çubuk gibi şeyler bitkinin havai kökleridir. Bunlar bitkinin hem havanın rutubetinden faydalanmasını sağlar, hem de destek vazifesi yapar. Çoğaldıkları zaman bitkinizin bulunduğu ortamın fazla kuru olduğunu bilin. Suyunu da arttırın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 23:06   #16
imo
Ağaçsever

Papatyam ve Mine hanım çok teşekkürler.
En son çıkan yaprak ilk yaprağın neredeyse iki katı kadar olmuş.

Eski 08-08-2007, 17:56   #17
Yeni Üye

filyos's Avatar

Merhaba aradan uzun bir zaman geçti ve devetabanımda hala bir gelişme yok.Bu arada çiçekçinin verdiği mavi renkli toz şeklinde olan bitki besinini yaklaşık bir ay önce vermeye başladım.Bu maddenin ne olduğunu da bilmiyorum.Devetabanı bitkisi için özel bitki besini var mı,sizce ne yapmalıyım.Bu konuda yardım istiyorum

Eski 14-08-2007, 09:08   #18
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Devetabanı nasıl çoğaltılır bilen birisi yardım edebilir mi? Yapraktan mı? o havai köklerden de çoğalabilir mi? Çoğaltılırken suda mı köklendirilir toprakta mı? İklim ve toprak isteği nasıldır? Başka sorum yok şimdilik

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 14:58   #19
Yeni Üye

filyos's Avatar

Bu arada ben devetabanımı büyük bir saksıya dikmiştim bir senedir belki de bu yüzden büyümedi.Yaklaşık üç hafta önce bir yaprak çıkardı ve o da hala boynu bükük duruyor.Ben de baktım olacağı yok onu küçük bir saksıya taşıdım bir hafta önce.Artık ne olur bilemiyorum.Kökleri de zaten hiç büyümemiş ve garip gözüküyordu.Derdini ben anlayamadım varsa bilen lütfen benimle paylaşsın

Eski 22-08-2007, 23:59   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Deve Tabanı, tahminime göre tropikal bölgelerde, yerden sürünerek giden bir bitki.. Bu havai kökler de o işe yarıyor olsa gerek. Yerden, ağaç diplerinden sürünerek gidiyor diye düşünüyorum.

Bu havai köklerin toprağa girmesini sağlarsanız, yeni çıkan yapraklar daha büyük olacaktır. (Tecrübeyle sabittir.)

Bunlar tahmini bilgiler, gerçek verilere dayanmıyor.

Teşekkürler, saygılar.

aerkaya1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 13:51   #21
Yeni Üye

filyos's Avatar

Arkadaşım teşekkür ederim ancak benimkinin havai kökleri bile büyümüyor 2mm kadar ancak var.Öylece duruyor anlayacağın.

Eski 28-08-2007, 03:03   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi filiz Mesajı Göster
Devetabanı nasıl çoğaltılır bilen birisi yardım edebilir mi? Yapraktan mı? o havai köklerden de çoğalabilir mi? Çoğaltılırken suda mı köklendirilir toprakta mı? İklim ve toprak isteği nasıldır? Başka sorum yok şimdilik
Sevgili Filiz bu çiçeği elde edebileceğin bir yer varsa uç sürgünlerden olgun bir yaprakla birlikte Haziran ayında kesip eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dikmelisin.Sıcaklığı da 25 derece civarlarında ayarlayabilirsen birkaç hafta içinde köklenmeye başlar.Benim uyguladığım kolay ve garantili bir yöntem..

Kkaracivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 03:16   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi filyos Mesajı Göster
Bu arada ben devetabanımı büyük bir saksıya dikmiştim bir senedir belki de bu yüzden büyümedi.Yaklaşık üç hafta önce bir yaprak çıkardı ve o da hala boynu bükük duruyor.Ben de baktım olacağı yok onu küçük bir saksıya taşıdım bir hafta önce.Artık ne olur bilemiyorum.Kökleri de zaten hiç büyümemiş ve garip gözüküyordu.Derdini ben anlayamadım varsa bilen lütfen benimle paylaşsın
Filyos yazın hepimizin bildiği gibi bitkilere bol su verilmeli ancak bu bitkinin yapraklarına birde sık sık ıslak süngerle kompres uygulanmalı.Saksısı Nisan ayında değiştirilmeli..Ayrıca Nisan ve Eylül ayları arasında da 2 haftada bir kompos gübre vermeni tavsiye ederim bundan çok memnun olacaktır bitkin..Ben öyle yapıyorum.Kuruyan yaprakları hemen kesip havadan nem alabilme özelliği olan köklerede dokunma lütfen.Ayrıca bir dipnot zeytinyağınında yapraklara ve havai köklere iyi geldiğini duydum ama ben bunu denemedim.

Kkaracivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 12:03   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2007
şu çoğaltmayı anlayamadım tekrar anlatabilir misiniz ? teşekkürler

seyhan2666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 14:49   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Ben sürgünle bir iki kere çoğaltmıştım ve hatta bahçeme diktim marttan beri yaşıyorlar.İzmir ve güneyinde oturuyorsanız bahçelerinize tavsiye ederim.Ama yinede kışın tedbiri elden bırakmayın.

kuçukamazon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 13:34   #26
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Ben devetabanımı geçen kışta saksısını değiştirmiştim sonra yapraklarını teker teker soldurdu, kala kala 1 yaprağı kaldı, artık hiç saksı ya da toprak değiştirmem, çünkü öleceğinden korktum Sonra kökünün çürüdüğünü öğrendim 2 ay kadar önce, sonra kökünden kestim yeni toprağa diktim 15 gün sonra baktım köklenmişti sonra daha da rahatsız etmedim, şimdi 1 yaprakla salonda duruyor, güneş de sevmediği için aydınlık yerde. Boyu da 1.40 falan vardır.

Şimdi asıl sorun hala bir türlü hareketlenmedi, üremedi havai kökler de yerinde ama onlar da biraz koptu. Kendini köklendirmeye mi verdi ne? Deliricem ya artık değişiklik görsem de mutlu etse beni...

Bana yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

M-e-l-t-e-m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 13:59   #27
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Arkadaşlar, heryerde deve tabanı arıyorum ama bulamıyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz.Nerden bulabilrim

müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 20:26   #28
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Bende çok istiyorum bir deve tabanım olsun sevgili müge, ama devetabanı artık kolay
bulunan bir çiçek değil.

Ayrıca çok dal veren bir çiçek olmadığı için devetabanı olanlar istesede gönderemez.

En iyisi çiçekçilere sipariş vermek.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 14:52   #29
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Devetabanımda hala bir değişiklik yok 4-5 aydır, bugün dayanamayıp kökünü topraktan çıkarıp baktım, sonuç hüsran... Kökler yok olmuş derisi çıkmış çok üzüldüm onu kurtarmak istiyorum, Türkiye'de devetabanı kalmadıysa benimkisi hayatta kalsın ya n'olur Allah'ım Şimdi onu tekrar budamayı düşünüyorum arkadaşlar acaba bu yaz sıcağında kötü mü yapıyorum, annem de pes etti kızım ölmüş bu atalım dedi ama ben karşı çıktım ölmemişti çünkü daha yeşildi hala ama dibinin kökü yoktu. Şimdi ne yapmam gerekiyo lütfen acil cevap verin, bu mevsimde budayayım mı?

M-e-l-t-e-m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 17:08   #30
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Annemin komşusu bir kaç ay önce badana yaparken annesinden kalma çoook yaşlı bir deve tabanını budamış ve sokağın köşesine bırakmış,(budamış derken rast gele kırmış) bende o akşam annemdeydim cama gidiyor geliyor ah Nuriye buna nasıl kıydı diyip duruyor neye kıymış anne dedim, rahmetli Ayşe teyze nin çiçeklerini kırmış atmış dedi baktım koca koca dallar eşim her ne kadar kızsa da gittim aldım yapraklarını temizledim annem 2 kalın çeliği hemen saksıya dikti 3 çelik te ben aldım suya koydum bir ay kadar suda kaldı şimdi o 3 çelikte de yaprak var 2 tanesi küçük yaprak bir tanesi henüz tam açmadı ama kocaman )
(o akşam Nuriye abla beni görmüştü ve bir kaç gün sonra anneme kocaman bir saksı yukka hediye etti)

lolla, sinbas ve kokett beğendi.

Etiketler
hastalık, monstera deliciosa

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024