agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2009, 16:30   #121
Yeni Üye

celebity's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2009
benim sorunumla ilgilenecek kimse yokmu?????

celebity Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 06:58   #122
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
sayın celebity,deremens drac.derem lemon lıme sanırım , veya bunun bir çeşiti. Bende de elinizdekine benzer veya aynısı diyebileceğim bir bitkim var, aslında onun için ayrı başlık açtım diye hatırlıyorum ama şimdi bulamadım belkide hiç açmadım, herneyse.

bende bu bitkiyi uzun süredir yetiştiren biri değilim ama bütün yaz boyunda 2 haftada bir tarifinde belirtildiği miktarda suyla karıştırılan NPK oranı %18, %18,%18 olan sıvı besinden kullandım, aydınlık bir yerde ve perde arkasından çok az güneş ışığı alıyor. Ama kanaatimce biraz daha uzun süreyle güneş alsa daha iyi olur gibime geliyor..

benimki yeni yaprak verdi, veriyor... ama inanılmaz yavaş büyüyor. Ancak sağlıklı görünüyorlar. herhangibir kuruma **** başka birşey yok.

şimdilerde kışa girdiğimiz için sıvı besin olayını azaltacağım, ayda 1 falan dökeceğim, bitkilerin dinlenme döneminde rahat kalması ve dinlenmesi yaza daha iyi girmesini sağlar.

benim bakımım bu, alalı 3-4 ay oluyor sanırım kendi bitkimi, 2 dalı var ve dal başına 2-3 tane kadar yeni yaprağı var büyük olara. küçüklerde yavaş yavaş büyüyor. sizin için bir resmini çekeyim hatta.

birde ilaç almışsınız, bitkinizde hastalık olduğunu sanmıyorum, bence ilacı şimdilik kullanmayın. yapraklarına yakında bakın, kuruma haricinde herhangibir renk değişimi, böcek vb varmı? toprağına biraz bakabilirseniz bakın... ama bana kalırsa o yerini pek beğenmemiş belki biraz susuz da kalmış olabilir mi diye düşündüm...

celebity beğendi.
optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 07:05   #123
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

boyutlarını küçülttüm fotoğrafların çok yer tutmasın diye, işte benim bitkim. sizinkinden ya da bir çeşidi...
hatta benimkilerin yeni yaprakları (açık renkliler) öncekilerden (aldığım zamnki) daha büyük görüldüğü gibi, kuruma da yok, bakım şeklim bu. ama daha bilgili olanlar belki daha iyi yardım edebilirler...

Eklenen Resimler

celebity beğendi.
Eski 17-09-2009, 08:03   #124
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Bu çiçeğin hava akımına maruz kalması ve gelip geçerken yapraklarına temas edilmesi onu olumsuz etkiliyor; yaprak uçlarında sararma ve kurumaya neden oluyor. Ayrıca yaprak formunun sağlıklı olması için sıklıkla su püskürtülmesi ve bu suyunda iyi su olması gerekliliği var. Hatta yapraklarının sıklıkla yıkanmasından hoşlandığını söyleyen arkadaşlar da var.

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 09:17   #125
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar benim bildiğim, bu bitki yucca çeşitlerinden birisi. Yalnışım da olabilir ama ööyle olması lazım. Yukka başlığına bir bakın isterseniz

emy_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 09:18   #126
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

sevgili thomasina, ben bütün yaz neredeyse hergün yapraklarına su püskürttüm, ama sımdı havalar sogudu belki olumsuz etkileyebilir diye artık yapraklarına su püskürtmüyorum. ancak ne zaman evde kaloriferler yanmaya başlar o zaman tekrar yaz kadar olmasa da su püskürtmeyi düşünüyorum...

birde thomasina marginata için forumda yapraklarına değilmemesi gerektiği yazılmış, ben de dikkat ediyorum çiçeğin bir yere sürtünmemesi için ancak arada yapraklarını nemli yumuşak bir bezle (üşenmeyerek tek tek) siliyorum. Çünkü hergün hergün su püskürtmek için okadar çiçeğe damacana su kullanma şansım yok. çeşme suyu kullanıyoum. çeşme suları da aşırı derecede kireçli, bu nedenle iz bırakıyor. bende bu nedenle arada incitmeden siliyorum. kuruma şimdilik gözlemlemedim ama uzun vadede ne olur bilemem... belki ara sıra değmenin bir zararı yoktur ne dersin ?

Eski 17-09-2009, 09:22   #127
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

drac massangeana isimli bundan olabilir
http://www.yalovasufidan.com/popup_image.php?pID=364

ya da

deremens drac.derem lemon lıme isimli bu olabilir...
http://www.yalovasufidan.com/popup_image.php?pID=369

(bende kendi bitkimi burdan almıştım)

Eski 17-09-2009, 09:23   #128
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Galeri: 1
Tamam işte bu yukka. Yukka var formda oraya girin. Benim de aynı var

emy_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 14:41   #129
Yeni Üye

celebity's Avatar

arkadaşlar yorumlarınızı okudum çiçeğim cinsinin ne olduğunu öğrendim çok teşekkür ederim ama resmini çekip koyan arakadaşım maşallah senin çiçeğinin durumu süper benimkide böyleydi ama şimdi çok kötü görünüyo kimsenin değeceği bir yerde değil benimde perde arkasında çok güneş alan bir yerde ama genellikle panjur **** perde çekili oluyo sabahları çok güneş alan bir odada çiçeklerim salanum dikdörtgen bir oda 2 camıvar ve önlerini çiçeklerimi mümkün olduğunca yakına koyuyorum haftabir suluyorum yapraklarını yıkama ve pskürtme yapıyorum sanırım benim çiçekte başka bir sorun var uzman arkadaşlar keşke görsede bir yardımda bulunsa çok mutlu olacağım ilaç sıkalı bir hafta oldu bakalım birşeyler değişekmi sabırla bekliyorum

Eski 17-09-2009, 14:43   #130
Yeni Üye

celebity's Avatar

optimis senin koyduğun resimlerden ikincisi benim çiçeğim ben internette hiç bulamamıştım süper oldu valla...

Eski 24-09-2009, 20:53   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2007
arkadaşlar bende de bir şey var ama yukka mı dracenamı karar veremedim resmini yüklüyorum bi bakın hele.

akon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 17:30   #132
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Galeri: 8
Sevgili akon sizin çiçeğiniz yuka.

İlknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 18:20   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlknur Mesajı Göster
Sevgili akon sizin çiçeğiniz yuka.
evet öyleymiş : ). teşekkürler ilknur

akon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 19:00   #134
Yeni Üye

zeynep18's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk Mesajı Göster
dresenaya özel bir saksı değiştirme takvimi yok bildiğim kadarı ile...
nisanda değiştirebilirsiniz. (ben nisanı beklemeyip martta değiştiririm hep)
teşekkürler...

zeynep18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2009, 16:39   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Bende odamda iki tane var
Suda kökendirmeyi öneririm toprakta siz farketmeden içi boşalıp kuruyor...
Saksı değiştirme konusunda doğrudur belirli bir takvimi yok ama bence kış ayları dışında ne zaman dikerseniz dikin tutacaktır...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2009, 16:58   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2009
benim bitkimin yapraklarında yanık gibi lekeler oluştu. sorun nedir acaba

roseskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2009, 21:47   #137
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Drasena eğer hava akımında kalırsa ve ayak altı bir yerde olup da yapraklarına bir şeyler değerse de sararma oluyor. Ama tabii besin eksikliği, sulama problemi de sararmaya neden olabilir.

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 13:55   #138
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Dresenamı 2 hafta önce aparmanımın bahçesinden aldm ve ektim bitane yaınndda küçük bebeği vardı ama o öldü şimdi dresenamda bi gelişme yok durumu iyimi sizce ? bide bi yerden kestiğim dresenamda köklendi acaba bu kök boyu iyimi ekimmi yoksa daha büyümelimi

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2009, 08:38   #139
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Galeri: 2
Gövdesi sünger gibi olmuş benimkinin.Ben de tepedeki yapraklı 3 dalı kestim suya koydum,gövdeyi ne yapayım?Atayım mı ?
Çok büyük saksı mı sever, plastik mi alsam saksılarımı , toprak mı bilemedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2009, 17:40   #140
Ağaç Dostu

eminetirsi's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Merhaba arkadaşlar. Bu çiçekten yani drasena dan bendede var. Ama bütün yaprakları beyaz lekeler içinde. Ayrıca gövdeside aynı lekeler içinde. Bu leke dediğim şey canlı heralde çoğalıyor çünkü. Birde ben siliyorum yaprağını gidiyor zamanla tekran oluşuyor ne yapacağımı bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

eminetirsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 11:25   #141
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizkedisi Mesajı Göster
Gövdesi sünger gibi olmuş benimkinin.Ben de tepedeki yapraklı 3 dalı kestim suya koydum,gövdeyi ne yapayım?Atayım mı ?
Çok büyük saksı mı sever, plastik mi alsam saksılarımı , toprak mı bilemedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Başka dal yok mu üstünde? Kestiğiniz dallar sağlıklıydı ise, demek ki, gövde sağlam, niye atıyorsunuz ki? Bir tane bari dal bıraksaydınız üzerinde, ikisini ayırsaydınız madem ayıracaksınız...

Sünger gibi olmuş derken yumuşamış mı? Resim ekleyebilseydizniz... Okadar yumuşamış bir gövdede sağlam dal ve yaprak pek kalmz da...

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 22:29   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2009
merhabalar ben bu bitkimin bir çatalını kestim bu kestiğim yerden tekrar filizlenirmi acaba yoksa hepsini kesmem mi gerekiyor acaba (diğer çatallar yeşil ya o kestiğim çatalı bitki beslememe gibi bi durum olurmu) biraz karışık oldu ama sanırım ne demek istediğimi anlattım

yasarsari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 22:31   #143
Yeni Üye

resimler de bunlar bir de bu bitkisi olan arkadaşlara sormak istiyorum sizce benim bitkimin sağlık durumu nasıl?

Eklenen Resimler

Eski 22-12-2009, 15:15   #144
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Ooooo çok güzelmiş bitkiniz, çok orjinal şekli varmış... Neden kestiniz? Nasıl kıydınız

Hepsini derken daha nerelerini kesmeyi düşünüyorsunuz? Bence artık ellemeyin... Bitkiniz çok güzel MAŞALLAH!

Kestiğiniz filizi köklendirdiniz mi?

Eski 22-12-2009, 16:29   #145
Yeni Üye

teşekkür ederim erbek bu bitki 5 seneden beri bende ...neden kestim? kestiğim çataldaki sürgünlerden bi tanesi kırılmıştı bir de uzadıkça kötü görünmeye başlamıştı o yüzden kestim...
kestiğim dalı su da bekletiyorum yaklaşık 2 hafta olacak ama hala patlamadı gerçi belirtileri (diplerinde küçük beyaz kabarcıklar oluştu ) var ama birde dediğim gibi 2 hafta önce kestim zamanlama yanlışmı nezaman sürgün verir acaba (kestikten sonra aşı macunu sürmemiştim akşam forumu inceleyince hemen aşı macunuyla kestiğim yeri kapattım bir sorun olurmu)

Eski 22-12-2009, 17:29   #146
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Yok hayır bir şey olmaz... Çürüme olmadığı sürece bir sorun yok.Zaten amaç çümümeyi engellemek. Kırıldıysa yapmanız gerekeni yapmışsınız zaten, en uygun yerinden de kesmişsiniz.

Eski 22-12-2009, 22:01   #147
Yeni Üye

Ben bunu keseli 2 hafta oldu peki sizce bu kestiğim yerden ne zaman patlar
Birde gübrelemeye nezaman başlamalıyım? nasıl gübre kulllanmalıyım? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..!

Eski 23-12-2009, 08:30   #148
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Bu dönem gübreleme için uygun bir dönem... 15 günde bir, yapraklı bitkiler için özel, iyi bir sıvı bitki besini yeterli olacaktır... Bitkilerin dinlenme dönemine girdiği Şubat -mart dönemine kadar devam edilebilir.

Eski 23-12-2009, 10:56   #149
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Güzel şekil

Sayın yasarsari, gerçekten bitkinin şekli çok ilginç ve güzel. Bu şekli nasıl verildiği konusunda bilgi almak istiyorum. Aldığınızda mı böyleydi, yoksa siz mi üzerinde bir çalışma yaptınız? Konuyla ilgili bilgisi olan ve paylaşmak isteyen olursa sevinirim.

Düzenleyen Süleyman Koçak : 23-12-2009 saat 11:00 Neden: ek
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2009, 22:08   #150
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ Mesajı Göster
Bu dönem gübreleme için uygun bir dönem... 15 günde bir, yapraklı bitkiler için özel, iyi bir sıvı bitki besini yeterli olacaktır... Bitkilerin dinlenme dönemine girdiği Şubat -mart dönemine kadar devam edilebilir.
teşekkür ederim sizin önereceğiniz bir gübre markası varmı bende yapraklı bitkiler için çiçek coşturan diye bi sıvı gübre var bu olabilirmi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024