agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2007, 10:27   #31
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Dallanabiliyor.Ben kök yapmak için birini kırmıştım yeniden dal çıkarttı,ama çelik köklenememişti

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 10:34   #32
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Drasena (Dracaena)

Daha öncede belirttiğim gibi Dracaenaya kardeş kanı dendiğini duymadım, çiçekçi katalogları, kitaplar ve internette de karşılaşmadım.

Sınırlı kullanımı mı var yoksa sadece bir öneri mi anlamadım.

İnternette kırmızı reçinesinden dolayı yalnızca Dracaena draco L.'ye ejder kanı dendiğini buldum.

Eğer dracaena'ya başka türkçe ad bulunamıyorsa ve türkçe bir ad ile yazılmak isteniyorsa birçok yerde yapıldığı gibi Drasena olarak yazılmasını daha doğru buluyorum.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 10:39   #33
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Geçekten bunun adını değiştirelim ,tüylerim ürperiyor inanın buraya bakmak bile istemiyorum çoğunlukla.Kardeş kolları diyelim bence ,kol gibi uzuyor zaten

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 14:46   #34
Ağaçsever

fiancee's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Merabalar,
Bende de bu bitkiden var,geldiğinde küçüktü 5 senede epey yol aldı.Yalnız 1 senedir falan bu en büyük sürgünün yaprakları aşağı doğru inmeye başladı.Acaba ışıkla ilgili mi diye düşünüyorum.Pencereye yakın bir yerde güneş görebiliyor.Eskiden top gibiydi şimdi biraz şekli değişti,neden olabilir acaba?Bir de ne yapabilirim eski haline dönmesi için?

Eklenen Resimler

fiancee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2007, 22:32   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2007
yapraklarda beyaz şeyler

Selamlar..ben de 4gün önce yapraklarına filan dikkat etmeden Dracaena aldım ama daha dün farkettim ki yapraklarının altında ve üstünde beyaz pamuğa benzer şeyler var ve elimle onları sıyırdığımda o beyaz şeyin olduğu yer açık yeşil bir renk almış oluyor.inşallah anlatabilmişimdir bit olduğunu sanmıyorum çünkü ahreket etmiyorlar.Acaba bu nedir ve bitkiye bir zararı var mıdır?nasıl yok edebilirim?

bernay35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2007, 18:27   #36
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernay35 Mesajı Göster
Selamlar..ben de 4gün önce yapraklarına filan dikkat etmeden Dracaena aldım ama daha dün farkettim ki yapraklarının altında ve üstünde beyaz pamuğa benzer şeyler var ve elimle onları sıyırdığımda o beyaz şeyin olduğu yer açık yeşil bir renk almış oluyor.inşallah anlatabilmişimdir bit olduğunu sanmıyorum çünkü ahreket etmiyorlar.Acaba bu nedir ve bitkiye bir zararı var mıdır?nasıl yok edebilirim?
Zararlılar bölümüne bakmanız sizin için daha aydınlatıcı olur.

Ashba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 11:35   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2007
artkadaslar bende spati var yaklasık 1 yıldır onun buyumesı ıcın herseyı yaptım tum odaları gezdı ama nedense cıcek acmıyor ve hep yaprakları asagıya bakıyor ne yapmam lazım bılgı verırsenız sevınırım

aslı5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2008, 11:54   #38
Yeni Üye

durakkan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Merhabalar,
Marginata'nın köklendirmesi ve çoğaltılması ile ilgili bilgi verecilecek ve deneyimini aktarabilecek bir arkadaşımız var mı?Teşekkürler...

durakkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2008, 00:56   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2007
Galeri: 1
merhaba
ben de dracena indivisa için bilgi istiyorum
lütfen yardım edermisiniz

seherkor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 13:52   #40
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Dracaena margarita

Merhaba dostlar.
Ben de bir margarita (veya marginata) bitkisi satın aldım. Ancak uygun yaşama ortamları hakkında bilgim yok. Nasıl bir ortam ister? Su ve nem ihtiyacı nedir? Bakımında nelere dikkat etmek icabeder? Hangi toprak çeşidinden hoşlanır? Çiçekçiden getirdikten sonra yapılaması gerekenler nedir?
Ayrıca fotoğrafta da görüldüğü gibi uçlardaki sararmalar normal midir?
Bilgi verirseniz memnun olurum.

Düzenleyen Süleyman Koçak : 06-09-2010 saat 11:50
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 19:01   #41
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Sağa sola dokunmayı, sürtmeyi sevmeyen bir bitki. Uçtaki kurumalar genelde bundan olur. Çiçekçiden alındıysa ilk iş spreyle su sıkmak olmalı. Yaprakları parlatması için bazı çiçekçiler kimyasallar sıkarlar üstlerine. Doğrudan güneş almasın. Düzenli olarak da çevirirsiniz. Bunun dışında özel bir bakım istemez. Ben dipten suluyorum. Daha geçen ay verdiği filizi ayırıp hediye gönderdim. Soğuğu sevmez.

Ashba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 20:26   #42
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman KOÇAK Mesajı Göster
Merhaba dostlar.
Ben de bir margarita (veya marginata) bitkisi satın aldım. Ancak uygun yaşama ortamları hakkında bilgim yok. Nasıl bir ortam ister? Su ve nem ihtiyacı nedir? Bakımında nelere dikkat etmek icabeder? Hangi toprak çeşidinden hoşlanır? Çiçekçiden getirdikten sonra yapılaması gerekenler nedir?
Ayrıca fotoğrafta da görüldüğü gibi uçlardaki sararmalar normal midir?
Bilgi verirseniz memnun olurum.
Başından itibaren bu bölümü okursanız sanırım Dracaena margarita hakkında gereken bilgileri bulacaksınız.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 10:51   #43
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Gerçek adı ne?

Merhaba dostlar.
Bu bitkinin gerçek adını bilen varsa lütfen buraya yazsın. Çiçekçim margarita demişti. Forumu incelediğimde görüyorum ki marginata da deniliyor. Kafam karıştı doğrusu. Bu meseleyi aydınlığa kavuşturalım.
Selametle..

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 11:33   #44
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben çeliği direkt diktim, suda çimlendirmem mutlaka şart mı?, direkt dikince tutma şansı nedir?

Bilgisi olanlar paylaşabilir mi?Lütfen.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 15:15   #45
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Merhaba,
Gövde yüksekliği yerden 1.5 m, çapı 9 cm ve yaklaşık 15 yıllık marginatayı, gövdesini keserek kısaltmak istiyorum. Gövdenin daha önceden kesildiği yerde 4 ayrı uzun ve artık çelimsizleşmiş rozet dalı var. Eğer gövdeyi budarsam bitki gövdesi odunsulaştığı için ölür mü? Ölmez ise budayacağım yerden sürgün verir mi? Sürgünlerin bir tane değilde 3-5 tane olması için ne yapılabilir? Budanan üst kısımdaki kalın gövdeyi tekrar toprağa diksem tutar mı?

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 16:32   #46
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben direkt toprağa diktim onbeş gün oluyor, hala bir hareket yok, ne oldu ne öldü anlıyacağınız, umarım kendini toparlamaya ve kök yapmaya çalışıyordur.

Gelişmeleri yine bildiririm.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 22:22   #47
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Benim 2 senelik dracaenam vardı.geçtiğimiz kış üşüdüğü için bahara kadar zor dayandı,heryeri erimeye başladı ve eridi.Yalnız tepe çeliği vardı,üzerinde 2-3 yapraklı,onu kestim suya koydum,acaba köklenirmi.Tahmin edeniniz varmı arkadaşlar.**** bu şekilde köklendiren oldumu aranızda.sevgiler...

müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 10:49   #48
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Hiç süphen olmasın köklenir. Yalnız suyunu fazla bulanmadan sıkça değiştirki çürümesin.

Eski 05-06-2008, 10:37   #49
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi petulya Mesajı Göster
Merhaba,
Gövde yüksekliği yerden 1.5 m, çapı 9 cm ve yaklaşık 15 yıllık marginatayı, gövdesini keserek kısaltmak istiyorum. Gövdenin daha önceden kesildiği yerde 4 ayrı uzun ve artık çelimsizleşmiş rozet dalı var. Eğer gövdeyi budarsam bitki gövdesi odunsulaştığı için ölür mü? Ölmez ise budayacağım yerden sürgün verir mi? Sürgünlerin bir tane değilde 3-5 tane olması için ne yapılabilir? Budanan üst kısımdaki kalın gövdeyi tekrar toprağa diksem tutar mı?
Cesaretimi topladım, nisan ayında gövdeyi çelimsiz rozet dalların çıktığı yerin biraz altından dümdüz budadım. Geriye 1.5 m çubuk gövde kaldı. Budadığım yerin üzerine çürüme olmasın diye erimiş mum damlattım. Bir buçuk ay sonra kesilen yerin etrafında tomurcuklar oluşmaya başladı yani sürgün veriyor..

Demekki kalın gövdesi tomurcuk çıkarmaya engel değilmiş. rozet dallar büyüyüp çelimsizleştikte aynı şeyi yapmaya devam edeceğim buda sanırım gövdenin ağacımsı şekilde kalınlaşarak belkide bitkiyi daha değerli hale getirecektir.
Budamayı çok aşağıdan yapıp, kalın gövdeden çelik yapmaya cesaret edemedim. Tutacağından emin olmadığım için... ama sanırım Sitede Ali M. ALI nın tarif ettiği " air layering" havai köklendirme metodu başarılı ile uygulanabilir..

Eski 05-06-2008, 10:50   #50
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Çiçekçim margarita demişti. Forumu incelediğimde görüyorum ki marginata da deniliyor.

Konu başlığında olduğu gibi doğrusu marginata, bazen olur böyle şeyler, terimlere yabancı olduğumuzdan aklımızda kolay olanı **** çağrıştıranı ne ise o şekilde de kalabiliyor **** adlandırabiliyoruz.

Eski 06-06-2008, 11:09   #51
Yeni Üye

hkn.'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2008
bölümü komple okudum, ancak kafam karıştı! bir arkadaş bol güneşi sever derken diğer arkadaş fazla ışığı sevmez diyor. Kısa bir süre önce Dracaena Marginata mın toprağını değiştirdim. değişim yaparken saksının altında birikmiş kökleride kestim ve havalar ısındığı için odadan balkona aldım. fakat ölüyor gibi yapraklarının çoğu döküldü. ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

hkn. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2008, 07:55   #52
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi durakkan Mesajı Göster
Merhabalar,
Marginata'nın köklendirmesi ve çoğaltılması ile ilgili bilgi verecilecek ve deneyimini aktarabilecek bir arkadaşımız var mı?Teşekkürler...
Ben köklendirdim.Önce suya koymuştum.15 gün suda durdu.Çürüyecek korkusuyla torf+toprak karışımına diktim.10 gün üstünü şeffaf bir torbayla kapattım.Şimdi yeni yapraklar çıkartıyor.Bu dediğim işlemleri nisan ayında yaptım.Bu çiçekte ilk denememdi.Şans eseri tuttu.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2008, 10:36   #53
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

hkn, Marginata çalı grubundan tropikal bir küçük ağaç çeşidi. En iyi aydınlık ortamlarda gelişiyor. Direkt kızgın güneş ışığını almadığı sürece güneş ışığınıda tolere ediyor,biraz daha gölge ortamıda tolere edebiliyor ama o zamanda yaprakları cılızlaşıyor bünyesi zayıflayıp iyi gelişmiyor. Fazla sulanmaktanda hoşlanmayan bir bitki.Bu bitkiyi de çok ıslatmadan,tabağında su biriktirmeden,nemli tutacak miktarda sulamak gerekiyor. Ancak böyle olursa yaprak dökmüyor, **** yaprak uçlarında sararmalar yapıp kuruyarak şekil bozukluğuna neden olmuyor.
saksı/toprak değiştirirken köklerindede budama yaptığın için bitki belki biraz afallamıştır ama çok kök kaybı olmamışsa veya köklerinde çürüme yoksa bu onu öldürmeyecektir. Hem kök budamanın hemde sulamanın etkisiyle bitki kendine gelene kadar yapraklarını dökmüş olabilir bu bana normal geliyor. Benimde başıma geldi. sıcak ama yarı aydınlık bir ortamda dinlendirmeye devam edersen, en geç 4-5 hafta içinde kendini toparlar..

Eski 08-06-2008, 02:03   #54
Yeni Üye

hkn.'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi petulya Mesajı Göster
hkn, Marginata çalı grubundan tropikal bir küçük ağaç çeşidi. En iyi aydınlık ortamlarda gelişiyor. Direkt kızgın güneş ışığını almadığı sürece güneş ışığınıda tolere ediyor,biraz daha gölge ortamıda tolere edebiliyor ama o zamanda yaprakları cılızlaşıyor bünyesi zayıflayıp iyi gelişmiyor. Fazla sulanmaktanda hoşlanmayan bir bitki.Bu bitkiyi de çok ıslatmadan,tabağında su biriktirmeden,nemli tutacak miktarda sulamak gerekiyor. Ancak böyle olursa yaprak dökmüyor, **** yaprak uçlarında sararmalar yapıp kuruyarak şekil bozukluğuna neden olmuyor.
saksı/toprak değiştirirken köklerindede budama yaptığın için bitki belki biraz afallamıştır ama çok kök kaybı olmamışsa veya köklerinde çürüme yoksa bu onu öldürmeyecektir. Hem kök budamanın hemde sulamanın etkisiyle bitki kendine gelene kadar yapraklarını dökmüş olabilir bu bana normal geliyor. Benimde başıma geldi. sıcak ama yarı aydınlık bir ortamda dinlendirmeye devam edersen, en geç 4-5 hafta içinde kendini toparlar..
yardımın için teşekkür ederim petulya. söylediğin gibi umarım kendini toparlar.

hkn. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 14:25   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Bendeki dracenanın dallarından birini kestim.Kestiğim yerin az altında bir kabartı çıktı.Acaba bu yeni bir dal oluşumu mu?
Kestiğim dalıda suya koymuştum.Oda köklendi.Onu diğer saksının yanına diksem olur mu?Yoksa ayrı bir saksıya mı almalıyım?

Eklenen Resimler

nuran berna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 14:07   #56
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
bendede bu çiçekten var. gerçekten çok hoş.

Eklenen Resimler

newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 09:47   #57
Yeni Üye

zeynep kübra's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2007
Ne yapmalıyım.

Herkese merhabalar. Benimde drecena çiçeğimin bulunduğu saksının altından kökleri çıkmaya başladı ancak saksı değişimi için uygun mevsim mi bilmiyorum bu nedenle tereddüt edip değiştiremiyorum. Ama saksı altından saçak saçak çıkmışlar zemine değip kuruyor bazıları. Ayrıca yaprak uçlarında çok sararma var onları nasıl yok edebilirim yeni sararmalar olmasın diye sürtünme olmamasına dikkat ediyorum ama eskileriyle yaşayacak mı yoksa aşırı sararmış olanları koparmalı mıyım onu bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

zeynep kübra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 10:34   #58
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
bence değiştir bende 1 ay once değiştirdim.

newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 11:09   #59
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Zeynepcim yine resim eklememişsin...ama sanırım ben olsam değiştirmezdim, saksın çok mu küçük bilmiyorum ama saksı altındaki kökleri budayıp alttan su vererek sararmaların önüne geçebilirsin bence. Tümden sararmış yapraklar zaten çektinmi gelir, yani koparmana gerek yok, onları temizle, merak etme yerini yenileri alacak

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 12:00   #60
Yeni Üye

zeynep kübra's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2007
İşte bu haldeler

Drecenamın son hali. Fotoğraflı yani

Eklenen Resimler

zeynep kübra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024