agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-09-2006, 00:11   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Yukka (Yucca sp.)

Alıntı:
Herkese selam.
Yukka besliyorum.

Suyu hiç sevmiyor güneş almıyan bir yerde duruyor çok iyi bir durumda ama büyüme hızı bana göre çok zayıf yardım edebilir misiniz.
Yukka güneş almayan yerlerde çabuk bozulmasa da aslında tam güneş bitkisidir.

Bu mevsimden itibaren zaten büyümesi durur. Önümüzdeki ilkbahardan başlayarak güneşli bir yere alın. İlkbahar ve yaz mevsiminde 15 günde bir kez azotlu bir hazır besin verin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2006, 08:57   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaleyd
Merhabalar,
Bu bitkinin adini ogrenmek istiyorum.

Eklenti 2078
benimde var ama böylesine canlı değil, maşallah. İlk aldığımda 2 yıl evvel benimkide böylesine göz alıcıydı şimdi ise ölüm kalım şavaşı veriyor. yukkaya nasıl bir bakım önerirsiniz ?

sonalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2006, 21:13   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Aydınlık, güneş alan bir yere koyun. Suyunu kurudukça verin. Saksını değiştirince harcına yarı yarıya bahçe toprağı ilave edin .İlkbahardan sonbahara dek 15 günde bir azotlu hazır besini etiket dozunda verin.

Eski 28-09-2006, 01:40   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2006
ilgimize teşekkürler. önceki yukka mesajında okudum. Siz yazmışsınız benim yukkayı dipinden yukarıya doğru gövdesini sıkıca yoklayınca takriben üstten 1/3 kısmında bir boşluk var. kabuk içeriye çöküyor. bunun sebebi nedir. bu benim 2. yukkam çok sevdiğim bir bitki ama bir türlü yaşatamıyorum. gidip yenisini alıp aynı kadere mahkum etmeğede vicdanım el vermiyor.

sonalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2006, 10:21   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonalp
ilgimize teşekkürler. önceki yukka mesajında okudum. Siz yazmışsınız benim yukkayı dipinden yukarıya doğru gövdesini sıkıca yoklayınca takriben üstten 1/3 kısmında bir boşluk var. kabuk içeriye çöküyor. bunun sebebi nedir. bu benim 2. yukkam çok sevdiğim bir bitki ama bir türlü yaşatamıyorum. gidip yenisini alıp aynı kadere mahkum etmeğede vicdanım el vermiyor.
Yukkanızın kabuğu boşaldıysa yapacak birşeyiniz yok. Buradadan da anladığım kadarıyla sizin filiz yukkanız değil de odunlu yukkanız var. Yapacağınız şey,üzerindeki filizleri alıp yeniden köklendirmek.

Bir şey daha yapabilirsiniz ama boşa kürek çekmiş de olabilirsiniz.Ana bitkiyi odun taamen bozulmamışsa kurtarma şansınız var;

Kabuğun boşalma yerinin 2-3 parmak altından odunu keskin bir alet veya ince dişli testere yardınıyla kesin.İletim demetlerinin rengine bakın.İçinde siyahlaşma, kahverengileşme yoksa kesim yerine odun kömürü tozu sürün (Evde Captan gibi bir fungusitiniz varsa onu da kullanabilirsiniz ).Üzerini aşı macun ile kapatın. Saksıyı naylon poşete geçirin,sıcak bir yere koyun. Toprağı kurudukça sulayın, hergün havalandırıp sonra tekrar kapayın. Bir şans yeniden filiz verebilir.

Kolay gelsin.

lolla beğendi.
Eski 28-09-2006, 14:02   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2006, 16:02   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
daha önce 5-6 sene kadar dışarıda kalmış bir yukka 3 senedir evde yaşıyor şimdi komşum yukkayı bana vermek istiyor acaba şimdi bu mevsimde yukkayı terasıma koysam bir zararı olur mu merak ediyorum. birazcık iri de kendileri maşallah ben kadar var. yksa kendisi için evde bir yer mi baksam?

teşekkür ederim. herkese iyi bayramlar

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2006, 00:39   #8
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ben olsam dışarıya ilkbaharda koyardım. İstanbul sert kış yapıyor. Antalya'da, İzmir'de çıkarsanız sorun olmaz ama İstanbul...

(Ya da dışarıya çıkarın,kuytu bir yere koyun ama karlı kışta, donda korumaya alın. )

Eski 23-10-2006, 11:24   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
İçeri ve dışarısının ısısı arasında çok fark olmadığı zamanlar dışarıda tutmaya başlayıp yavaş yavaş alıştırmak gerek. Özellikle doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması önemli... Minenin dediği gibi rüzgar, kar, don da önemli tabii...

Bazı bitkileri içeri dışarı taşıya taşıya bunları öğrendim

Ama sizin kadar bir bitkiyi, uygun zamanlarda dışarı tutmaya sonra içeri almaya ne kadar dayanırsınız bilmem

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2006, 12:56   #10
Ağaç Dostu

sağolun teşekkürler. daha önce de zaten yaz kış dışarıda istanbulda yaşamış birşey olmamış ama tabi şimdi içerinin havasına alışmıştır diye düşündüydüm. ben en iyisi baharla birlikte dışarıya alıyım sonra bakarız

Eski 01-11-2006, 13:25   #11
Ağaç Dostu

bizim ufaklığın resmini de koyalım bari.
Name:  yukka.jpg
Views: 35641
Size:  42.6 KB

arkadaki kapıdır

kaye ve deryaozel427 beğendi.
Eski 07-12-2006, 11:33   #12
Yeni Üye

Cbarslan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Bitkim yukka cinsi mi?

İyi Günler,
Sizden evimde yaklaşık 6 yıldır beslediğimiz bir bitkimiz için yardım talep edeceğim.

Yaptığım araştırma sonucunda bahsi geçen bitkimin yukka cinsi oldugu soylendi, lakin gördüğüm bütün yukka cinsi bitkilerin odunsu kısmı kökten uca dek aynı kalınlıkta devam ediyor ve yapraklar bu odunsu gövdenin yanlarından filiz vermiş olarak cıkmış durumda. Benim bitkimde ise görünüm farklı. Odunsu kısım kökten filize kadar devam ediyor ama filize yani yaprakların oldugu yere yaklaştıkca odunsu gövdenin kalınlığı inceliyor. Odunsu gövdenin alt tarafı yaklaşık 3,5 cm çapında olmasına karşın yaprakların bulunduğu yer 1 cm çapında. Benzetmem ne derece doğru olur bilemiyorum ama bir fildişinin kok kısmından topraga dikilmiş halini andırıyor.

Sorunum şu: 6 ay once topraktan yeni bir filiz vermişti. Bir hafta önce ana gövdenin üzerindeki sürgünün tepeden 3 cm altından ezilmiş gibi olmuş ve aşağı dogru düşmüş olduğunu gördüm. dikkatle incelediğimde herhangi bir darbe almadığını ama bükülmüş olan yerin sanki içi boşalmış gibi olduğundan direncsiz kaldıgını ve kırılmış gibi aşagı sarktığını fark ettim. Bu durumdan sonra topraktan yeni çıkan filiz daha belirgin bir şekilde büyümeye başladı.

Ben yukarda kırılmış gibi duran filizi biraz daha alttan kesip suya koysam kök salma olasılığı olabilir mi ? **** kesmem dogru olur mu ? Kesmem gerekirse kökten ne kadar yukardan kesmem gerek.
Ne yapmam gerekiyor.

Fotografını koymak isterdim ama 70 KB den kucuk olmasına ragmen jpg uzantılı dosyayı yuklemedi..
Yardımcı olursanız memnun olacagım...

iyi günler diliyorum.

Cbarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2006, 11:55   #13
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Cbarslan konu ile ilgili forumda yucca ve dracena ile ilgili tüm başlıklara göz atınız. Sizinki gibi soruları cevapladık. Takdir edersiniz ki resim görmeden bitkiyi teşhis edemeyiz. Ancak anlattığınızdan ya yucca ya da dracena olduğunu düşünüyorum. Bakım bilgilerini forumda bulana dek, kırık gibi duran filizi hemen kesip köklendiriniz. Ne kadar keseceğinize gelince, yara yerinde sağlam temiz dokuya ulaşana kadar...

Eski 08-12-2006, 13:25   #14
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Fotoğraf yüklemede site de bir sorun yok.

Eklenen Resimler

Eski 08-12-2006, 14:11   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Name:  yukkax.jpg
Views: 27636
Size:  13.1 KB
Cengiz bey'in yukkası.

Eski 08-12-2006, 14:16   #16
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Cengiz Bey bitkiniz yukka.
Hemen tepedeki zayıf filizi kesip köklendiriniz.Suda köklendirebilirisniz.

Odunu da topraktan bir karış yukarıdan kesiniz. Tepesini ise mum eritip dökerek kapayınız.

lolla beğendi.
Eski 08-12-2006, 14:17   #17
Yeni Üye

Cbarslan's Avatar

Thumbs up

ohh nihayet yukka imiş ...

söylediklerinizi yaptım.. Yararı olur düşüncesi ile bardaktaki suyun yarısını mineral açısından zengin olsun diye maden suyu karıştırdım.

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim..

Eski 08-12-2006, 14:39   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Cbarslan merhaba, öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Maden Suyu Bitkilere İyi Gelir mi ? bu bağlantıda maden suyunun bitkiler için pek de iyi olmayacak etkilerini anlatan uzman/deneyimli arkadaşların anlattıklarını bir okursanız en azından bundan sonraki uygulamaların etkilerinden korumuş oluruz yucca'nızı.

Özeti şu: Maden suyu ve sodasında çok yüksek oranda sodyum (Na) var. Ve TUZ BİTKİLERE ZARAR VERİR...

Levent

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2006, 13:25   #19
Yeni Üye

Cbarslan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Cbarslan merhaba, öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Maden Suyu Bitkilere İyi Gelir mi ? bu bağlantıda maden suyunun bitkiler için pek de iyi olmayacak etkilerini anlatan uzman/deneyimli arkadaşların anlattıklarını bir okursanız en azından bundan sonraki uygulamaların etkilerinden korumuş oluruz yucca'nızı.

Özeti şu: Maden suyu ve sodasında çok yüksek oranda sodyum (Na) var. Ve TUZ BİTKİLERE ZARAR VERİR...

Levent
Merhaba Lerdemir,

mesajınızı okudum ve verdiginiz linkteki mesajları da okudum. Uyarınız ve yönlendirmeniz için teşekkür ederim. Bardaktaki suyu hemen değiştirdim.

Eski 11-12-2006, 14:51   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Rica ederim Cengiz Bey,

Güzel günlerde büyütmeniz dileğiyle...

Saygılar

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 13:42   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Name:  DSC00248.JPG
Views: 28168
Size:  23.2 KB ...

arkadaşlar herkese merhaba resimde görülen çiçeğimin yapraklarındaki hastalığın ne olduğunu bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim.iki hafta önce saksısını değiştirdim ve yapraklarında resimdeki 3-4 milimlik kahverengi lekeler oluştu daha öncede 10-15 yaprak saradı ve çürüdü yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim .çiçeğim beş yıllık yukka antalyadan getirmiştim

akkartal56 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 23:43   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2006
ya arkadaşlar yukka hakkında detaylı bilgisi olan varmı üretiminden bakımına hatta hastalıklarına kadar? yardımcı olursanız sevinirim

yucelyordam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 17:24   #23
Ağaçsever

Milka's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2006
Selam ,

Bende bu gün bir yucca aldım ama kauçuk gibi kalın yapraklı olan cinsindeb. Sakısısı ufak , Değiştirmelimiyim? Mevsim uygunmu?

Milka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2007, 23:47   #24
Yeni Üye

BARIŞ AKINCI's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2007
benim de bir tane yuccam var.Ankara koçtaş dan almıştım bir kaç ay önce.Bir hafta önce toprağını değişitirdim.Yeni bir saksıya yerleştirdikten sonra altına ve yanlarına torf koydum.Toprak hiç katmadım.Şimdi yapraklarının uçlarında sanki kuruma başlıyor.Çok da sulamıyorum.güneşliğini açmadığım bir odada (aydınlık ama direkt güneş almıyor)pencereden uzak bir konumda tutuyorum.yardım edermisiniz ne yapmam lazım...ölmesin yuccam,bir daha bulamam

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
BARIŞ AKINCI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 11:41   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Barış Akıncı, telaşlanacak bir şey yok. Yuccalar en dayanıklı ve bakımı en kolay iç mekan bitkilerindendir. Kenarlarındaki sararmalar büyük ihitimalle demir noksanlığını göstermektedir.
Nedenleri üzerinde duralım:
1- Bunun nedeni kireçli su olabilir.
2- Toprakta demir noksanlığı olabilir.
3- Değiştirdiğiniz ve tabana-yanlara koyduğunuz torf ile kökler henüz yapışmamıştır.Kökler hafiften açıkta kalmıştır.Bu da besin açığına neden olmaktadır.
4- Bitki saksı değişimi sonucu substrata adapte olamamış olabilir.

Neler yapabilirsiniz:
1-Kaynatılmış ve havalandırılmış su ile bir ay boyunca düzenli sulama yapın.
2-İç mekan bitkileri için , içinde demir ihtiva eden suni gübrelerden sıvı gübre kullanın. Bu uygulamayı bir ay boyunca haftada bir yaparak durumu gözlemleyin.
3-Yukarıda yazdığımız sulama ve gübreleme sonucunda olumlu gelişme olmazsa 1 ay sonra toprağını değiştirin ve torf kullanmayın. Torf çok gözenekli bir substrat oluşturur, kök havalanmasını arttırır. Sizin bunu saksıya % kaç oranında eklediğinizi bilmiyorum. İmkanınız varsa saksının toprağını değiştirin ve torfu yeni ekleyeceğiniz toprağa 1/3 oranında katın. 2/3 'ü bahçe toprağı olsun.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 17:47   #26
Yeni Üye

BARIŞ AKINCI's Avatar

Sn Sukranayalap hanımefendi saksıyı değiştirdiğimde malum buralarda biraz kar olduğundan bahçe toprağı bulamadığımdan yerine tamamen torf kullandım,sadece yaprak uçlarında biraz sararma var.belki geçici olabilir.
Aynı şekilde bir de Dieffenbachia almıştım,onun altına biraz çakıl ve taş;yanlarına da bolca torf koydum,ama bu bitkimdeki sararma daha fazla güneş ışığı alması mı gerekiyor?
Açıklamalarınız için teşekkür ediyorum,saygılar...

Eski 03-04-2007, 19:22   #27
Ağaçsever

flora's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2005
Galeri: 5
deliksiz saksı mı kullanıyorsunuz

taitai beğendi.
flora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 19:44   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
İç mekan yuccaları kuzey pencerelerinde de (diğer deyişle ışık dansititesi düşük olan bakılarda) rahatlıkla yetiştirilebilirler. Bu yüzden sizin sorununza çözüm daha fazla aydınlık değildir.
Ama siz perdeyi devamlı kapalı tuttuğunuz bir mekandan söz ediyorsanız bu durumda bitkinizin aydınlığa bakması için perdenizi açmanızı öneririm.
Bu arada yapraktaki sarılıklar belli olmuyor. Sanki siz durduk yerde telaşlanmış gibisiniz. Daha yakından fotoğraf çekebilir misiniz?

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2007, 02:12   #29
Yeni Üye

BARIŞ AKINCI's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flora Mesajı Göster
deliksiz saksı mı kullanıyorsunuz
evet şu an saksımın altında delik yok...ilk aldığım küçük saksıda delik vardı.

Eski 05-04-2007, 02:26   #30
Yeni Üye

BARIŞ AKINCI's Avatar

yucca fotoğraf

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
İç mekan yuccaları kuzey pencerelerinde de (diğer deyişle ışık dansititesi düşük olan bakılarda) rahatlıkla yetiştirilebilirler. Bu yüzden sizin sorununza çözüm daha fazla aydınlık değildir.
Ama siz perdeyi devamlı kapalı tuttuğunuz bir mekandan söz ediyorsanız bu durumda bitkinizin aydınlığa bakması için perdenizi açmanızı öneririm.
Bu arada yapraktaki sarılıklar belli olmuyor. Sanki siz durduk yerde telaşlanmış gibisiniz. Daha yakından fotoğraf çekebilir misiniz?

yukkamın yapraklarının ucunda kuruma var sanırım,yakından çektim biraz flu çıktı ama uçlarına bakıldığında dikket çekiyor.
Ayrıca bitkinin bulunduğu konum da pencerenin yanı ama perdeyi hiç açmıyorum,direkt güneş ışığına maruz kalır...

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024