agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2018, 12:53   #421
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan1915 Mesajı Göster
Arkadaşlar balkonda böyle bir yukka mız var benim küçüklüğümde dikilmişti ama son 7-8 yıldır hiç bir bakım yapılmadan hayatta kaldı kuruyan yapraklarını görüyorsunuz alt kısımları boş artık buna bir dur zamanı geldi yukka yı köye götürüp tam bir güneş alan yere koyucam aynı zamanda bulunduğu yeri süsler filan diyede düşünüyorum kendini toparlayıp sağlıklı büyümesine devam etmesi için ne gibi bakımlar yapmalıyım ?
- Gövdesinden belirli bir yerden kesip toprağının bi kısmını boşaltıp yeni toprak doldursam tekrar filizlenmesini beklesem nasıl olur ya da kuruyan yaprakları nasıl temizlemeliyim tavana değmesinden dolayı yamulan kısımı görüyorsunuz bunlar düzelir mi ? Yardımcı olur musunuz.
Bu bitkiyi balkondan alıp açık havaya geçirirseniz bunu hissedip farklılaşacaktır. Muhtemelen yapraklarının büyük kısmını dökecek ama bir şekilde yaşamanın yolunu bulacaktır. Eğer toprağa geçirecekseniz, iklimi çok sert bir yer değilse mutlu olacaktır. Bu gövdeyi artık düzeltemezsiniz, uğraşmaya da değmez. Toprağa geçince yukkanız göreceksiniz dipten yandan piçler verecek ve neşelenecektir. Kolay gelsin

kallium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2018, 10:47   #422
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2018
selam arkadaşlar yuka çiçeğim her gün gümbür gümbür büyürken bir anda alt taraftaki yapraklar solmaya ve güç kaybı olmaya başladı takiben yana doğru eğilmeye başladı sanırım çiçeğim ölüyor lütfen yardım ed,n şu an itibariyle neler yapabilirim

http://prntscr.com/lv8l55

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen drcengizhan : 15-12-2018 saat 10:49 Neden: fot gözükmüyor
drcengizhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2018, 10:48   #423
Yeni Üye

Mesut Temiz beğendi.
Eski 16-12-2018, 04:01   #424
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drcengizhan Mesajı Göster
selam arkadaşlar yuka çiçeğim her gün gümbür gümbür büyürken bir anda alt taraftaki yapraklar solmaya ve güç kaybı olmaya başladı takiben yana doğru eğilmeye başladı sanırım çiçeğim ölüyor lütfen yardım ed,n şu an itibariyle neler yapabilirim

Odunsu olan kısmını elle hafifçe sıkarak yumuşamış olup olmadığını kontrol edin.. Eğer yumuşayıp içi boşalmışsa üstteki yeşil sürgünleri diplerinden kesip suda köklendirebilirsiniz...
Yapraklarda ve gövdede parazit (unlu bit vs.) olup olmadığını kontrol edin..
Bir de iç mekân yucca'sı soğuğa pek dayanıklı bir bitki değil, soğuktan korunması gerekiyor...
Kök parazitleri hakkında pek bilgim yok, bilen bir arkadaş varsa ne yapabileceğinizi söyleyecektir... Bu bölümde önceki sayfalarda da çeşitli sorunlarla ilgili sorular sorulmuş ve açıklamalar yapılmış... Onları okuyarak epey bilgi edinebilirsiniz olası sorunlar ve çözüm yollarıyla ilgili.. Umarım kurtulur bitkiniz...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2018, 17:05   #425
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Odunsu olan kısmını elle hafifçe sıkarak yumuşamış olup olmadığını kontrol edin.. Eğer yumuşayıp içi boşalmışsa üstteki yeşil sürgünleri diplerinden kesip suda köklendirebilirsiniz...
Yapraklarda ve gövdede parazit (unlu bit vs.) olup olmadığını kontrol edin..
Bir de iç mekân yucca'sı soğuğa pek dayanıklı bir bitki değil, soğuktan korunması gerekiyor...
Kök parazitleri hakkında pek bilgim yok, bilen bir arkadaş varsa ne yapabileceğinizi söyleyecektir... Bu bölümde önceki sayfalarda da çeşitli sorunlarla ilgili sorular sorulmuş ve açıklamalar yapılmış... Onları okuyarak epey bilgi edinebilirsiniz olası sorunlar ve çözüm yollarıyla ilgili.. Umarım kurtulur bitkiniz...
teşekkürler ilginiz için 2 kök var.küçük olan daha sert büyük olanda onun kadar sert değil çok çok az yumuşaklık mevcut. bu zamana kadar büyümesi çok iyi gidiyırdu bi anda oldu yerini hiç değişmedim acaba toprağını değişsem faydası olurmu ?

Eski 19-01-2019, 00:26   #426
Yeni Üye

DOĞA#'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2018
Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim a101 de bir bitki gördüm resmini ekliyorum bu yuka mıdır acaba değil ise ismini biliyor musunuz

Eklenen Resimler

siflera12 beğendi.
DOĞA# Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2019, 09:54   #427
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DOĞA# Mesajı Göster
Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim a101 de bir bitki gördüm resmini ekliyorum bu yuka mıdır acaba değil ise ismini biliyor musunuz
Yukka değil Croton ( kraton )
(Codiaeum variegatum punctatum aureum )
GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2019, 11:38   #428
Yeni Üye

DOĞA#'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Yukka değil Croton ( kraton )
(Codiaeum variegatum punctatum aureum )
Çok teşekkür ederim Sayın Siflera

siflera12 beğendi.
DOĞA# Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2019, 11:45   #429
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DOĞA# Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Sayın Siflera
Rica ederim

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 22:24   #430
Yeni Üye

lusciousmonster's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2018
Merhabalar herkese,

Resimdeki annemin Yukkası (sanırım Yukka yani)
Aslında gayet sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürüyor, ancak bir süredir yapraklarında toz gibi beyaz benekler var, ıslak bezle silince kayboluyor kar ancak kurur kurulmaz aynı yerlerde noktalar yeniden beliriyor. Sizce neden olabilir? Bir hastalık belirtisi midir? Nasıl giderilebilir?

Ayrıca güneşi seven bir bitki demişsiniz ancak annem bu bitkiyi direkt güneş ışığı alan balkonumuza koydu ve yaprakları kavruluverdi bitkinin. Biz de daha sonra içeri aldık. Acaba bu başka bir tür müdür?

Eklenen Resimler

lusciousmonster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2019, 00:24   #431
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusciousmonster Mesajı Göster
Merhabalar herkese,

Resimdeki annemin Yukkası (sanırım Yukka yani)
Aslında gayet sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürüyor, ancak bir süredir yapraklarında toz gibi beyaz benekler var, ıslak bezle silince kayboluyor kar ancak kurur kurulmaz aynı yerlerde noktalar yeniden beliriyor. Sizce neden olabilir? Bir hastalık belirtisi midir? Nasıl giderilebilir?

Ayrıca güneşi seven bir bitki demişsiniz ancak annem bu bitkiyi direkt güneş ışığı alan balkonumuza koydu ve yaprakları kavruluverdi bitkinin. Biz de daha sonra içeri aldık. Acaba bu başka bir tür müdür?
Bitkiniz Yukka. Sürekli içerde durmuşsa o ortama alışmıştır, hiçbir bitki ani yer değişikliklerini sevmez. Ağustos sıcağında serin ağaç altında otururken bir anda sizi güneşin ortasına atsam mutlu olur muydunuz? Bitkiniz için de durum aynen böyle.
Gelelim beyaz beneklere... Emin olamadım tam olarak, verdiğiniz su çok kireçli bir su olmasın. Mümkünse kaynatılıp soğumuş suyu verin. Eğer bitki besini veriyorsanız vermeyi kesin.
Boş camsil şişesine 1 damla adi bulaşık deterjanı, fındık kadar arap sabunu ve 1 diş sarmısağı ezip atın, su doldurup çalkalayın. Yaprakların birine alttan ve üstten bunu püskürtün. Eğer iyileşme görürseniz, bütün bitkiye uygulayın.
Yukkaları toprak tamamen kurumadan sulamamak gerekir. Hele ki çok güneş alan bir yerde değilse...
Kolay gelsin.

Düzenleyen kallium : 25-03-2019 saat 00:26 Neden: ekleme yaptım
Eski 21-06-2019, 19:22   #432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2019
Çok cahilce bi soru olucak belki ama odunsu gövde kısmı bir yerden sonra kesilip mumlanmış klasik 3 gövdeli yukkamın yapabileceğim herhangi birşeyle boydan uzaması mümkün mü?

Mesut Temiz beğendi.
Geranium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2019, 22:30   #433
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Geranium Mesajı Göster
Çok cahilce bi soru olucak belki ama odunsu gövde kısmı bir yerden sonra kesilip mumlanmış klasik 3 gövdeli yukkamın yapabileceğim herhangi birşeyle boydan uzaması mümkün mü?
Hayır, o şekilde kesilmiş bir gövde uzamayacaktır, çünkü uzamanın gerçekleştiği kısım en uçta yaprakların çıktığı merkezdir... Ancak kesik yucca gövdeleri genellikle birden fazla yan dal verirler ve bunlar yukarıya doğru uzadıkça zamanla ana gövdeyi geçerler... Hatta çoğu kez kesik yerin hemen altından çıkar bu dallar ve kısa sürede kesik yeri aşarlar yükseklik olarak...

Eski 30-10-2019, 13:41   #434
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2019
kesilip macunlanmış yuccam yerini çok sevdiğinden sanırım her santimetre karesinden yaprak verdi ve devasa bir boyuta ulaştı. Ama artık bulunduğu yere sığamayacak kadar genişledi. Perdenin önünü sevdiği için orda tutuyorum ama yaprakları perdeyi deliyor, yerini değiştirdiğim anda solmaya başlıyor. Nasıl bir formül bulabilirim.

Mesut Temiz beğendi.
Geranium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2020, 11:20   #435
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Yukkam kuruyor

Yukka ağacım eve geldiğinde küçüktü fakat yerini sevdikçe serpildi ama son 1 ay içinde ortanca gövdesi kuruyup solmaya başladı. Elimle kontrol ettiğimde gövde boş değil ama artık hiç sağlam yaprağı kalmadı. Ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

kubraarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 12:33   #436
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2020
Name:  dsxs.jpg
Views: 984
Size:  48.6 KB

merhaba arkadaşlar,
yuccam 3 hafta oluyor alalı fakat diplerindeki yeni küçük yapraklar kurudu ve diğer yapraklarını tuttuğumda yumuşak gibi geliyor, böyle olması nırmal mi ? diplerine çiçekçi ponza taşı koydu ve toprağına baktım hafif nemli. aşırı sulamıyorum. yardımlarınızı bekliyorum

Baharcenap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2020, 22:06   #437
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2020
Merhaba, yukka ağacımız için ne yapmamız gerekiyor acaba? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler

sevgihnc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2020, 23:23   #438
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2020
Bu bitkiyi çok seviyorum ama ne yaptıysam yaşatıp büyütemedim nerede yanlış yapıyorsam

adanalim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2020, 10:00   #439
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2020
Lütfen yardım

Ağacım kurtlandı. Yeni geldiğinde yapraklar sararmaya ve kurumaya başladı. Ben suyunu ayarlayamadım galiba diye düşünürken köklerden biri tamamen kod olmuştu. İkincisini de etkilemeye başlamıştı. Süpertox isimli bir ilaç kullandım. Tam takip edemiyorum daha doğrusu zaman geçtikçe daha kötü olsun istemiyorum ama problem bitmedi gibi sanki. Problem kökte olduğu için toprağı değiştirmenin faydası olur mu bilemedim. Ağacımı kurtarmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Düzenleyen mehmetfatih1 : 08-12-2020 saat 12:46 Neden: fotoğraf
mehmetfatih1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2020, 20:20   #440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2020
Lutfen acil cevaplar misiniz size zahmet, benim yucam 6 ay once alindi, yapraklarinin dip kisimlarinda kahvrrengilesme var bunun sebebi nedir ne yapmaliyim? Yeni cikan yapraklarinin ciuzerinde de beyaz hav gibi bir seyler var toz beziyle sildim geciyorlar ama rengi bi garip.. fotografini yukleyemedim nasil yukleyecegimi bilemedim

Sonay84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2021, 12:59   #441
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2021
Yukka bitkimin yaprakları sararıyor ve ölüyor

Merhaba arkadaşlar. Bir yıl önce ikili yukka bitkisi almıştım. Anlamadığım bir sebepten küçük olan gövde tamamen kurudu ve içi de boşaldı. Şimdi de büyük olan gövdenin yaprakları sürekli sararıp dökülüyor. Yukarı doğru da gövdesinde incelme var. Ne yaptıysam olmadı suyunu az vermeye çalıştım çürüdü mü acaba diye bir değişiklik olmuyor. Yerini de değiştirdim sevmiyor mu diye diğer yerde daha kötü oldu ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

kubraemekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2021, 00:39   #442
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2021
Yuka bitkimin gövdesi yumuşadı

Yuka bitkim 2 ay önce hediye geldi. 2 gövde şeklinde ve ilk 10 gün sonunda küçük olan gövdeden daha fazla olmak üzere yapraklar sararmaya ve kurumaya başladı. Küçük gövdede 4-5 yaprak kaldı ve sararıp kurumaya devam ediyor. Bugün gövdeye bir baktım diğer gövde sertken bu yumuşacık olmuş. Sulama koşullarını yerine getiriyorum,hatta toprağını da değiiştirdim saksısı ile birlikte ama son durum bu şekilde. Ölmesini istemiyorum. Yardımcı olur musunuz. Ne yapmam gerek nasıl kurtarırım.

Kygsz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 19:20   #443
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2021
Merhaba, benim yuccam tüm yapraklarını döktü. kök gövde duruyor bi çürüme belirtisi yok ama tekrar yaprak verir mi acaba sulamaya devam etmeli miyim ya da başka bir yöntem mi izlemeliyim?

oyakanat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2021, 21:51   #444
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Fotolarda saksınız görünmüyor. Muhtemelen küçücük bir saksıya sokuşturulmuş ve hediyelik olarak yapılmış bir düzenleme. Gövde kalınlığına dikkat edin, o kalınlıkta bir ağaç sizce o ufacık saksıda olabilir mi? Olur ama geçici olarak..Çiçekçiden hediyelik olarak alırsınız, veya birine gönderirsiniz, oldu bitti.
Ne yapmanız lazım diye sorarsanız, saksıda tek kök bırakın. Çürümüş kök varsa derhal çıkarıp atın. Gövdenin herhangibir yerinde çürüme veya yumuşama olmuşsa, yumuşak yerin üstünü kesip atın.
En önemlisi, burada defalarca sizinkine benzer yuccalar için açıklamalar yapıldı, umarım bugüne kadar onları okumuşsunuzdur.

Eski 04-04-2021, 12:40   #445
Yeni Üye

Acerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2018
Merhaba,
Benim 1 metreyi biraz geçmiş kalın gövdeli yukamın tepe dallarından ikisinin kendi gövdelerinde buruşmalar görüyorum, sanki yaşlanmış gibi. yapraklar yeşil ve canlı görünüyorlar (uzun zamandır olan bazı uzun yaprak sarkmaları olsa da). neden olabilir? Bu buruşan ama büyüyen dalı ayırıp köklendirip ayrı ağaç olarak mı büyütmeliyim? Yoksa böyle kalsın mı? Ayrıca uzayan tepe dalları budama zamanı gibi bir durum var mıdır?
Teşekkürler, iyi günler dilerim.

Düzenleyen Acerkan : 04-04-2021 saat 12:43 Neden: foto linki
Acerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2023, 13:20   #446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Çiçeklenme başladı, aynı zamanda yazın sona ermek üzere olduğunun da işareti bana göre...

Eklenti 333886

Eklenti 333887
Yıccanın çiçek aştığını bilmiyordum harika görünüyor 🌸☺

Symyvz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2023, 13:37   #447
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acerkan Mesajı Göster
Merhaba,
Benim 1 metreyi biraz geçmiş kalın gövdeli yukamın tepe dallarından ikisinin kendi gövdelerinde buruşmalar görüyorum, sanki yaşlanmış gibi. yapraklar yeşil ve canlı görünüyorlar (uzun zamandır olan bazı uzun yaprak sarkmaları olsa da). neden olabilir? Bu buruşan ama büyüyen dalı ayırıp köklendirip ayrı ağaç olarak mı büyütmeliyim? Yoksa böyle kalsın mı? Ayrıca uzayan tepe dalları budama zamanı gibi bir durum var mıdır?
Teşekkürler, iyi günler dilerim.

Merhabalar benim büyük gövde de böyle oldu. Toprak değişimi yapmışım ondan mı acaba? Bir de son bi aydır yaprakları düşüp cansızlaşıyor. Toprak değişiminden sonra küçük gövdenin filizleri içice yumuşayıp büküldü. Dilizleri kesip suya koydum. Gövde ölüyor mu yoksa yeni filiz gerir mi?? Gövdede bi yumuşama yok ama büyük olanın gövderi buruştu bunun sebebi nedir?? Yardımcı olabilecek biri varsa sevinirim

Mesut Temiz beğendi.
Symyvz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2023, 15:09   #448
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Symyvz Mesajı Göster
Merhabalar benim büyük gövde de böyle oldu. Toprak değişimi yapmışım ondan mı acaba? Bir de son bi aydır yaprakları düşüp cansızlaşıyor. Toprak değişiminden sonra küçük gövdenin filizleri içice yumuşayıp büküldü. Dilizleri kesip suya koydum. Gövde ölüyor mu yoksa yeni filiz gerir mi?? Gövdede bi yumuşama yok ama büyük olanın gövderi buruştu bunun sebebi nedir?? Yardımcı olabilecek biri varsa sevinirim
Sürgünleri ayırıp suya koymakla iyi yapmışsınız... Onlar birkaç haftada kökleneceklerdir... Onları köklenmelerinin ardından saksıya dikerek yeni bitkiler elde edebilirsiniz... Ana bitkiye siz normal bakımını uygulamaya devam edin, ölmediyse bir süre sonra yeni filizler verecektir, öldüyse içi boşalmış gibi yumuşayıp çürüyecektir... Eğer bu çürüme ve "içi boşalma" sadece belli bir yükseklikten sonraysa, o kısmın biraz altından keserek de gövdenin alt kısmını kurtarabilirsiniz.. O kısım yeni sürgünler, dallar verecektir...

Yucca aslında son derece dayanıklı bir bitkidir, ama bazen gövde çürümesi olabiliyor.. Muhtemelen saksı değişimi ile ilgilidir... Ayrıca, bitkiyi yakından inceleyerek unlu bit veya diğer hastalıklar olup olmadığını da kontrol ederseniz iyi olur... Bol şans..

Eski 01-02-2024, 15:12   #449
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2024
Yuca govde baslıgı beyaz neden acaba arkadaşlar ?

Arkadaşlar yeni aldığım yuca nin gövde başı beyaz. Küf mu ne bu sizce ?

Cmy61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024