agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-02-2008, 15:28   #61
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Yucca'nın da Drecena'nın olduğu gibi bir kaç çeşiti vardır.Ve ttabi yaprakları daha sert olanı.Benim bitkim Yucca elephantipes bu türe ait bir kaç foto var ekte incelemek isterseniz bakabilirsiniz.

Eklenen Resimler

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2008, 16:37   #62
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
SN. bilce;
siz yucca olamasını istiyorsanız yucca olsun (bu kadar ısrardan sonra) ama bitkinizin çiçek yapısı bana hiç yucca gibi gelmedi.Bana daha çok sanki Dracaena fragrans gibi gözüküyor buradan ama tabi siz nasıl isterseniz.
Saygılar

Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 17:02   #63
Yeni Üye

Pyskhe's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Galeri: 1
Bitkimin büyümesini yavaşlatmak için neler yapabilirim?

Merhaba ;

yaşını bilmediğim bir yuccam var. Boyunu tam bilemiyorum ama resimlerde görüldüğü gibi tavan çok yakın ve tavan yüksekliği (2.80 m.); yaklaşık saksı çapı 45 cm., saksı derinliği 45 cm. Bitkimin sağlığından memnunum ama biraz daha büyüyecek olursa onu bir yere sığdırmak pek mümkün olmayacak. Bu sebeple onu ışıktan olabildiğince uzaklaştırdım, toprağı kuruyunca az bir miktar su veriyorum. Bitki besini kullanmıyorum; ancak gelişimi normal seyrinde devam ediyor. Büyümesini yavaşlatmak için neler yapabilirim?

Eklenen Resimler

Türkan ve esemeral beğendi.
Pyskhe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 19:24   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Nekadar güzel.Ben yukkamın gövdesini 3' e ayırmıştım. Şimdi biri tam 5 tane sürgün filiz verdi.Biri köklendi. Umarım böyle olur benim yukkamda.

esemeral beğendi.
özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 14:10   #65
Yeni Üye

Pyskhe's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Galeri: 1
Yukamın gövdesini ayırmaya cesaret edemiyorum, yaprak ağırlığı oldukça fazla; ince dalları o ağırlığı nasıl kaldırır Ayrıca bir cesaret ayırdım diyelim bu gelişmiş, güzel görünümünden çok şey kaybedecek

Pyskhe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 14:21   #66
Ağaç Dostu

Sen ayırma işlemi yapma. Benimkinin yaprakları kötülemişti onda...
Bilenlerede danışmak lazım.Sizde en uç dalların tepesinden hafifçe budasanız. Tepeye değecek dediğiniz yerlerden ortasından. yukarı büyümesi durur diye. Hem bu sayede belki yan sürgünler gelir. Dediğim gibi bilen varsa yardımcı olacaktır.

Eski 26-03-2008, 11:45   #67
ike
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2008
merhaba!ben,m yucca da maşallah tavana değiyor! ne yapmam gerek? kesip yeniden nasıl dikeceğim? diksem de tutar mı? çünkü artık iyice ağaç oldu kıyamıyorum da

ike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 14:22   #68
ike
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2008
teşekkür ederdim berduray!
geçmiş mesajları okudum ancak benim yukkanın durumu farklı gördüğümden tekara sordum!o mesajda cevap werilen yukka zayıf ancak benimki ağaç gibi! yaprakları da saksından 20 cm yukarıdan itibaren var! ayrıca o kestiğim yerden tekrar filiz verir mi?

tekrar teşekkür ederim

ike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 08:52   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Yuccam

Benimde bir yuccam var ama yeni yaprak verdikten sonra alttaki eski yaprakları sararıp ölüyor yaklaşık 2 yıldır bu böyle devam ediyor ayrıca gövdede incelmeye başladı.Bende yuccamı 2ye bölsem topraktaki köklü göde saksıdamı kalmalı galiba kestiğim parçayıda suya koymalıyım.Peki başka yapmam gereken bişey varmı?

burcind Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2008, 10:27   #70
Ağaç Dostu

Arkadaşım benim yukkamın gövdesi keldi. Bende kesip suya koydum. Yaklaşık 1,5 karış kadar parçalara ayırdım. Aydınlık bir yerde 3 günde bir suyunu değiştirip 2 ayda yeni kök ve filiz verdi. Kökler belirginleşince saksıya aldım. 2 hafta sonrada ikindinden sonra güneş gören balkonda duruyor...
Suyu ve güneşi çok seviyor. Besinde vermek gerek. Benimkinin kökünü solucanlar istila ettiği için kökü çürümüştü. Sizin sağlamsa kökü toprakta kalsın üsten kesin. Toprakta kalan kısımda 1 ayda yeni sürgün verir.

Eski 06-06-2008, 14:50   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Arkadaşım benim yukkamın gövdesi keldi. Bende kesip suya koydum. Yaklaşık 1,5 karış kadar parçalara ayırdım. Aydınlık bir yerde 3 günde bir suyunu değiştirip 2 ayda yeni kök ve filiz verdi. Kökler belirginleşince saksıya aldım. 2 hafta sonrada ikindinden sonra güneş gören balkonda duruyor...
Suyu ve güneşi çok seviyor. Besinde vermek gerek. Benimkinin kökünü solucanlar istila ettiği için kökü çürümüştü. Sizin sağlamsa kökü toprakta kalsın üsten kesin. Toprakta kalan kısımda 1 ayda yeni sürgün verir.
Yanıt için teşekkürler,hemen deneyeceğim.

burcind Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 01:22   #72
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
1 Adet Yuccadan 7 yıl içerisinde 5 adet Yucca üretmiş biri olarak Powered Derki;

1- Suda köklendirme işinden artık vazgeçin! Aynı hata diffenbachia çiçeğindede yapılıyor çürümeye davetiye çıkarıyorsunuz. Bunlar suyu çok seven bitkiler değil! Uzamış bir Yuccanız varsa alt yaprakları ölmüş çıplak ise, bitkinin en alttaki sağlam yaprağının 10-15 cm aşağısından kesin, kestiğiniz dalı nemi çok iyi tutan torf dolu bir saksıya dikin ve torf'u doyurana kadar sulayın. Saksı tabağında su görünsün, ama tabağı boşaltın sonra. İşlem tamam çiçeğin yanına 1 ay uğramayın, kendi kendine köklenecektir. Ben 5 kez böyle yaptım hiç fire yok sonuç mükemmel.

2- Yuccayı kestiniz, kestiğiniz dalı diktiniz, ana gövde kısa süre içerisinde yanlardan patlayıp yeni sürgünler vericektir. Bitkinizin gelişim hızına bağlı olarak yeni çıkan sürgünler 2-3 yıl içerisinde tam gövdeden çıktığı yerden kesilip yukarıda anlattığım şekilde dikilirse yine hiç bir sorun yaşamadan yeni bir bitkiniz daha olmuş olur ve ana gövde yeniden sürgün verir.

3- Bu bitkinin suyu sevdiğini söyleyenler olmuş edindiğim tecrübelere dayanarak söylüyorum ki hiç sanmıyorum sevdiğini! Su eksikliği herkesin bitkisinde farklı olur saksıdaki toprak cinsi, bitkinin bulunduğu ortamın ısısı ve nemi herkeste değişik olacaktır kimisinde 1 ayda bir su isterken kimisinde 15 günde bir su isteyebilir. Ama genel olarak bu bitkiye fazla su vermeyin. Ben torfa diktim, evde sadece 1 saat güneş gören aydınlık bir yerde yazın 20 günde bir sularım kışın ise 1 ayda bir. Gelişim mükemmel. İlk kestiğim gövde 1,5 metre, ondan diktiğim dal 2 metre oldu. çıkan yan sürgünleri saymıyorum.

4- Güneşi sevdiği söylenmiş, katılıyorum fakat bitki güneşi seviyormuş diye evde duran Yuccanızı birden güneşin narına koyarsanız bu hata olur. Alıştımalısınız önce az güneş alan bir yere koyup sonra güneşli bir yere alabilirsiniz, bu durumda bitkinin su isteği artacaktır toprağın nemini sürekli kontrol etmelisiniz.

5-Yapraklarına su püskürtülmesi gereken bir bitki değildir! Yaprağına su isteyen hiçbir bitki direkt güneş ışığını sevmez.

6-Eğer hiç kesmeden 10 yıl Yucanızı yaşatabilirseniz bu bitkiden artık çiçek bekliyebilirsiniz, belki ilk kez duyuyorsunuz ama 10 yıldan sonra çiçek veriyormuş ben resmini gördüm sadece, bizzat kendi gözümle görmedim.

7-Yuccanın bir çok değişik türleri var yukarıda yazdıklarımın hepsi aşağıda resmini eklediğim Yucca cinsi için geçerlidir.

Eklenen Resimler

lolla ve esemeral beğendi.
powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 12:44   #73
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Çiçek veren yukkan değil draceana...O da 10 yılı bulmuyor çünkü benimki açtı ve sanırım 5- 6 yaşında...Hemde ikinci kez açtı. Yukka da açıyor mu onu bilmiyorum. Ayrıca, ben hem yukkalarımı hem de diffenbahyalarımı sürekli fısfıslıyorum, yani benimkilere yarıyor, hatta ara sıra banyoda duş aldırıyorum, iyice rahatlasınlar diye Benim de bildiğim su püskürtmenin yarar sağladığı yönünde

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2008, 06:39   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
günaydın öncelikle iyiki sizler varsınız öyle bilgileniyorumki hergün çiçeklere ilgim artıyor
ben biliyorsunuzki sitedede çiçekçiliktede acemiyim
yukkayla ilgili bir sorunumu yazmıştım ama nereya yazdığımı bulamıyırum
bugün konunun açıldığını gördüm ve sorunumu tekrarlamaya karar verdim
benim yukkam çok güzeldi son 2 haftadır yapraklarının üstü beyazlaşmaya başladı rengi atmaya başladı yaprak çıkarıyor yine gerçi çok yavaşladı ama yinede çıkarıyor ama çıkan yapraklar öyle cansızki yamuk yumuk çıkıyor ve yeni çıkan yapraklar yanık gibi olamaya başladı çok güneşte değil suyunu haftada bir veriyorum ve sıvı besin aldım dün attım ne yapmalıyım çünkü çok büyük yukka kurursa içim açır valla

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 01:52   #75
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sevgili aliş, sorduğun soru verdiğin bilgilere göre bizi biraz aşıyor gibi. Sen en iyisi bu soruyu Forumda bir bilene soralım köşesi var orada Mine hanım'a sor, sana en doğru bilgiyi o vericektir ne söylesek tahminden öte geçmicek gibi. Ama yinede tavsiyem şudur ki;

1- Haftada bir su verme 2 haftada bir ver.
2- Yapraklarda beyaz'a dönmeler vitaminsizlikten olabilir! Yeni gübre kullanmaya başlamışssın sonucu hemen göremezsin zateb, bitkinin kendisini toparlaması uzun zaman alabilir. Kullandığın gübre özellikle demir içeren bir gübre olsa iyi olur.
3- Uzun süredir aynı saksıda ise ve çok suluyorsanız bitki kökleri çürüyor olabilir saksıyı ve toprağını yenileyin.
4- Son çare olarak en alt yapraklardan 5cm aşağısından kesip, yeni bir saksıya dikip, bolca su verip, 1 ay su vermeyin bitki köklendikten sonra kendini yeni toprak ve saksıda daha iyi geliştiricektir.

Not: Bunlar benim tavsiyelerim sadece. Siz yinede Bir Bilene Soralım Köşesinden sorununuzu bir uzamana sormayı da ihmal etmeyin.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 06:21   #76
Ağaç Dostu

sevgili powered,
cevap verdiğin için çok teşekkür ederim en kısa zamanda söylediğin köşeye yazıcam cevap vermene çok sevindim her gün açıp bakıyorum cevap yok bende yukka gibi sararmaya başlamıştım

Eski 05-07-2008, 19:13   #77
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Sevgili Aliş, eminim burdaki herkez yardımcı olmak isterdi ama yanlış birşey yazmamak, yanlış yönlendirip seni büsbütün üzmemek için cevap yazılmıyordur, mesajını gören ve bu konuda bilgisi olan neden cevap vermesin ? Powered in dediği gibi...Bir uzmana danışmakta fayda var

lolla beğendi.
Eski 16-07-2008, 14:22   #78
Ağaç Dostu

Yukka

öncelikle iyiki sizler varsınız öyle bilgileniyorumki hergün çiçeklere ilgim artıyor
yukkayla ilgili bir sorunum

benim yukkam çok güzeldi son 2 haftadır yapraklarının üstü beyazlaşmaya başladı rengi atmaya başladı yaprak çıkarıyor yine gerçi çok yavaşladı ama yinede çıkarıyor ama çıkan yapraklar öyle cansızki yamuk yumuk çıkıyor ve yeni çıkan yapraklar yanık gibi olamaya başladı çok güneşte değil suyunu haftada bir veriyorum ve sıvı besin aldım dün attım ne yapmalıyım çünkü çok büyük yukka kurursa içim açır valla

Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler

Eski 16-07-2008, 14:24   #79
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Berna, siz fotoğrafı yükleyince biz bakar ne olduğunu söyleriz. Her ikisinin de bakımlarını ayrı ayrı anlattık. Bu arada o başlıkları okumanızı öneririm. Bitkinizin teşhisi için Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? başlığını kullanınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 18:37   #80
Ağaçsever

karakule's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Bunlar da benim yucca'larım. Daha bir aylıklar. Birkaçını kökleri çürüdüğü için kaybettim. Fazla suyu sevmiyorlar!

Name:  Yucca mix.jpg
Views: 6279
Size:  56.0 KB

karakule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 20:03   #81
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliş Mesajı Göster
öncelikle iyiki sizler varsınız öyle bilgileniyorumki hergün çiçeklere ilgim artıyor
yukkayla ilgili bir sorunum

Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler
Sıvı gübreyi ne zamandır veriyorsun aliş? O yakıyor olmasın? Resim ekleyebilirmisin? Bence bu durum hastalığa benziyor, Mine hanıma sorsan iyi olur...

Eski 17-07-2008, 11:21   #82
Ağaç Dostu

Benim yukkamda dışarıda sabahtan öğlene kadar güneş gören bir yerdeydi. Gövdesinin sanki suyu çekilmiş gibi oldu bende hemen güneşten aldım. Sizce güneştenmidir? Ama yapraklarında sorun yok gayet yeşiller...

Eski 17-07-2008, 11:26   #83
Ağaç Dostu

iki haftada bir 1 litre suya 1 kapak olacak şekilde veriyorum ve yapraklarına su püskürtmüyorum
birde bir saksıda 2 kök var biri büyük biri küçük küçük hepten ölmeye başladı onları ayırsammı dersiniz

Eski 17-07-2008, 14:06   #84
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Yok ayırma aliş, onunla ilgisi yok, ama beyazlaşma ve şekil bozukluğu hayra alamet değil, bence sen fotoğraf ekle ve "bir bilene soralım" bölümünde Mine hanıma sor...

Eski 17-07-2008, 14:09   #85
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Benim yukkamda dışarıda sabahtan öğlene kadar güneş gören bir yerdeydi. Gövdesinin sanki suyu çekilmiş gibi oldu bende hemen güneşten aldım. Sizce güneştenmidir? Ama yapraklarında sorun yok gayet yeşiller...
Olaycım gövdesi suyu çekilmiş gibi oldu derken kabukları attı mı demek istiyorsun, eğer öyleyse, geçmiş olsun, çünkü ozaman o yukka malesef gitti Yaprakları henüz capcanlıdır, çünkü gövdesinden hala beslenebiliyor, ama yakında tamamen kuruyup gidecektir malesef... Umarım öyle değildir...

Eski 17-07-2008, 14:20   #86
Ağaç Dostu

Birbilene kısmına yazdım yazımı buraya taşımışlar
fotoğrafta ekleyemiyorum işten yazıyorum size evde bilgisayarım ve gerekli ekipmanım yok
özellikle yeni çıkan yaprakların üztü sanki pamucuk gibi ve yeni yapraklar çok cansız yamuluyor 3/5 yaprak nasıl canlı dipdiri gerisi yamuk

Eski 17-07-2008, 14:33   #87
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Aliiiişşşşş yeni çıkan yapraklarda pamuksu ağlar var ve yapraklarda deformasyonlar gözlemliyorsun, yukkanda gözle görülür cansızlık ve bozulma dikkatini çekiyor, eve gidince iyice bir kontrol et, sanırım yukkana unlu bit musallat olmuş!!! Bu böcekler kendilerini acayıp gizliyorlar, özellikle yeni çıkan yaprak aralarına, tam sapın birleşme yerlerine gözükmedikleri yerlere gizleniyorlar ve kendilerini bu pamuksu ağlara sarıyorlar. Eve gittiğinde bir bak ve öyleyse hemen ilk iş diyer çiçeklerin yanından uzaklaştır yukkanı emi? Çünkü hepsine geçer!

Eski 17-07-2008, 14:44   #88
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Böcekler ve oluşturdukları pamuksu yapı buna benzer...Bir bak bakalım aliş...

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2008, 15:17   #89
Ağaç Dostu

hemen yapıcam ilgine nasıl teşekkür etsem az fotoğraflardai kadar bariz değil ama ya yeni musallat olmuşsa demi eğer öyleyse ne yapayım ? yarın anlatırım size anlattığınız gibi olup olmadığını
saygılar

Eski 17-07-2008, 19:12   #90
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Tamam iyice bir kontrol et her tarafına özellikle yeni çıkan yapraklarına ve dip kısımlarına...Yani birleşme yerlerine...Gizlenebilecekleri yerler orası...Resimler çok net yani çok büyütülmüş hali yani böcekler bu kadar büyük olmadığı için pek benzetemeyebilirsin o yüzden dikkatli incele emi? Daha çok tek olarak görürsün zaten yani resimdeki gibi toplu halde değillerdir. Pamuklu ağlar da daha geniş yayılmış ve dağılmış halde olabilir. Eğer bu böcekler musallat olmuşsa, bunlar bitkinin özsuyunu emerek , önce deformasyonlara, gelişim geriliğine, renk ve doku farklılığına sebep olurken zamanla bitkiyi tamamen öldürebilir. Malesef temizlemesi güçtür. Mücadelesi için forumda arama yaptırabilirsin

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024