agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2015, 13:25   #391
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukrann Mesajı Göster
Merhabalar benim yukkam da uzun süredir kötü duRumda ne yapabilirim yaprakları sarardi ve suan tek yaprak kalmadı odun parçası şeklinde kaldı toprağı da mantarlasti resminide paylaştım aşağıda
Şürkran hanım, bitkinizin konumu sanırım ışıktan oldukça yoksun. Toprağı eski ise yeni bir toprağa alın, bunu yaparken köklerine ve toprak altındaki gövdesine de bir göz atın. tamamen yumuşama ve çürüme yok ise yeni toprağına alın.
Bundan sonra bitkinizi mümkün ise açıkhavada aydınlık bir yere alın. (Direct güneş altına değil) Güzelce sulayın, sonaki sulamaları toprağı üstten kurudukça yapın, ondan once değil.

Gövdede çürüme yok ise yeniden sürecektir.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2015, 22:17   #392
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2015
Az önce yukkamın saksısını değiştirirken çiçeğimi kırdım. Çok ama çok üzüldüm. Çok da keyifliydi, amacım daha büyük saksıya almaktı ama kırıldı. Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum. Bana ne yapacağım konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü fotoğrafta da görüldüğü gibi kırılanı tekrar ekmek saksıda kökü kalan küçük parçayı da korumak büyütmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler

ibocandan beğendi.
selce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2016, 14:51   #393
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2013
Merhabalar;

Ben de evimde Yucca besliyorum. Salonda az ışık alıyor. Aldığımda 5 gövdeden olusuyordu. Malesef en küçüğü çürüdü. Bir büyüğü de çürümek üzere. Büyükler de çok sağlıklı değil gibi. Çok fazla sulamıyorum ancak toprağının yanlış olduğunu düşünüyorum. Siz nasıl toprak kullanıyorsunuz?

burakkilic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 21:57   #394
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Yukkam Zor Durumda Yardım Lütfen

Yukkam resimde görüldüğü hale geldi. Bana geldiğinde baya yıpranmıştı maalesef yaprakları birbir gitti şimdi yaprak kökleri çok yumuşak ama gövde diri sıkı duruyor. Tekrar yapraklandırmak, canlandırmak için yardım istiyorum.

Name:  IMG_2016021.jpg
Views: 5072
Size:  38.8 KB

hiberix01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 21:58   #395
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2013
Aynı şekilde ben de yardım bekliyorum. Maalesef kötüye gidiyor hergeçen gün.

burakkilic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 16:13   #396
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
merhaba,

son baharda topladığım tohumları çimlendirip bir bardağa diktim şu an 4 cm falan oldular.Sizlere birkaç sorum olacak;
Bunları nasıl büyütmeyeliyim?
Birkaç gün sulamayınca yarakları kurumaya başladı yazın dışarı alsam mı yoksa içeride mi kalsın?
Ayrıca bu bardakta daha ne kadar kalabilir büyük bir saksıya almam gerekir mi?
Gelişmeleri için gübre vermem gerekir mi yoksa şimdilik sadece düzenli sulamamı yapayım?

Eklenen Resimler

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 16:57   #397
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

yeni çatlayan avize çiçeği tohumlarım. bardaklara ektim bakalım yaşatabilecek miyim.

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2016, 01:05   #398
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
merhaba,

son baharda topladığım tohumları çimlendirip bir bardağa diktim şu an 4 cm falan oldular.Sizlere birkaç sorum olacak;
Bunları nasıl büyütmeyeliyim?
Birkaç gün sulamayınca yarakları kurumaya başladı yazın dışarı alsam mı yoksa içeride mi kalsın?
Ayrıca bu bardakta daha ne kadar kalabilir büyük bir saksıya almam gerekir mi?
Gelişmeleri için gübre vermem gerekir mi yoksa şimdilik sadece düzenli sulamamı yapayım?
Şu başlık altında sorduğunuz sorular belki 25 kere yanıtlandı. Biraz zahmet edip baksanız görürdünüz. Kısaca: Toprak kurumadan su vermeyin. Kaloriferli yerde duruyorsa ısı kaynağının yanına koymayın. Bol ışık alsın. 1 sene o saksıda kalsın.

kallium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 12:13   #399
Yeni Üye

dawneloise's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2016
Merhaba, foruma yeni üye oldum çünkü Yukka'm hakkında detaylı bilgiye ihtiyacım var. Evimde kedi beslediğim için Yukka'mı balkona almak zorunda kaldım, kedilerim ısırdığından yaprakların uçları koptu, sarardı ve çatallaştı, acaba yaprakların uçlarından kessem daha çok zarar verir miyim? eski haline nasıl döner? yaprakları gövdeden ayırmak istemiyorum çünkü hala yeşil ve canlı görünüyorlar, şimdiden teşekkürler.

dawneloise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 16:17   #400
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kallium Mesajı Göster
Şu başlık altında sorduğunuz sorular belki 25 kere yanıtlandı. Biraz zahmet edip baksanız görürdünüz. Kısaca: Toprak kurumadan su vermeyin. Kaloriferli yerde duruyorsa ısı kaynağının yanına koymayın. Bol ışık alsın. 1 sene o saksıda kalsın.
Forumda biraz acemiyim kusura bakmayın bilgi için teşekkür ettim...

Eski 25-05-2016, 18:03   #401
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Merhaba,

Bu canlı; 50 küsur yıl sonra bahçemle ilgilenmeme yol açan gariban bitki

Yaklaşık 2 yıl önce ; komşum testere ile kökten kesip çöpe atmıştı. Kıyamadım aldım, toprağa diktim. Şimdiki halinin yarısı kadardı. Maalesef sulama yalnızca yağmur, arada hortumla yetersiz su. Gübre, iz element cinsi hiçbir şey verilmedi. Yalnızca birkaç kez en alttan sararan yaprakları kesildi.

Ancak o yılmadı. Son 15 günde ise alt kısmından fotolardaki sürgünler fışkırdı.

Forumuzdaki pek çok başlığı ve mesajları, wikipedia, palmiye merkezi sitelerini , google arama ile palmiye cinsi görsellerini incelememe rağmen tam olarak cinsini belirleyemedim daha doğrusu birebir aynı görüntüyü yakalayamadım. "Yucca"yı en yakın olarak gördüm ancak onun da çok çeşidi var.

Bilen arkadaşlarımız türünü ve alt türünü yazabilirlerse ona göre ilgileneyim. Bunca ısrarına çok ayıp ettik bitkiye.

Saygılarımla.

Not: Umarım bu değildir

Eklenen Resimler

Düzenleyen cockpit : 25-05-2016 saat 18:46 Neden: link ekleme
cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 14:04   #402
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2015
resimlerde ararken elimdeki bitkilerin yukka bitkisine benzediğini öğrendim. 2 senedir evimde duruyor, bu sene artık yaprakları kararmaya, sertleşmeye dökülmeye başladı. yeni çıkan yapraklar bile az zaman sonra aynı hale geliyor. problemli yaprakları kese kese en son bu hale geldi bitkiler. hala siyahlanma oluyor fotoğraflardan da görebilirsiniz. toprak değiştim daha büyük saksıya geçirmiştim. önceki yazıları okurken içi kurur diyenler olmuş kalın yerlerini elimle kontrol ettim yumuşak olan yeri yoktu. nasıl çare bulabilirim bu bitkiler ne istiyor acaba yardımcı olur musunuz?

Eklenen Resimler

odunq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 18:37   #403
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Arkadaşlar 2 adet bitkim var biri yucca diye tahmin ediyorum ama kesinde emin değilim bilgilendirirseniz sevinirim. Durumları hakkındada yarumlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen AliCho : 17-06-2016 saat 19:18 Neden: Resim eklendi
AliCho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 15:28   #404
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2015
Merhabalar,
Dışarı atılmış dev gibi yukka buldum..bayagı sekılsız buyumuslerdi ve tek saksıda ıkı taneydıler..once koklerınden elımden geldıgınce guzel bır sekılde ayırdım..tepelerını tamamen kestım ve mumladım..guzel karısımlı topraga diktim..ancak 1 ay gectı hala filizlenme yok..sızce daha beklemelımıyım? govdelerı bayagı uzun ve caplı..en uzun olanında tepe noktasına yakın yerde kabugunun altında hava gıbı boşalmıs hıssı verıyor sanırım oradan kurumus..çürüme yok emınım cunku curuyenı cok ıyı bılıyorum tekrar kesmeyı planlıyorum..sizlerin tavsıyesı nedır acaba?
Name:  IMG_20161117_150158.jpg
Views: 4482
Size:  31.4 KB

gunes tor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2016, 12:34   #405
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cockpit Mesajı Göster
Merhaba,

Bu canlı; 50 küsur yıl sonra bahçemle ilgilenmeme yol açan gariban bitki

Yaklaşık 2 yıl önce ; komşum testere ile kökten kesip çöpe atmıştı. Kıyamadım aldım, toprağa diktim. Şimdiki halinin yarısı kadardı. Maalesef sulama yalnızca yağmur, arada hortumla yetersiz su. Gübre, iz element cinsi hiçbir şey verilmedi. Yalnızca birkaç kez en alttan sararan yaprakları kesildi.

Ancak o yılmadı. Son 15 günde ise alt kısmından fotolardaki sürgünler fışkırdı.

Forumuzdaki pek çok başlığı ve mesajları, wikipedia, palmiye merkezi sitelerini , google arama ile palmiye cinsi görsellerini incelememe rağmen tam olarak cinsini belirleyemedim daha doğrusu birebir aynı görüntüyü yakalayamadım. "Yucca"yı en yakın olarak gördüm ancak onun da çok çeşidi var.

Bilen arkadaşlarımız türünü ve alt türünü yazabilirlerse ona göre ilgileneyim. Bunca ısrarına çok ayıp ettik bitkiye.

Saygılarımla.

Not: Umarım bu değildir
Öncelikle sayfayı çok ihmal etmişim. Herkesten özür dilerim. Tabii ilgi bekleyen o bitkilerden de özür diliyorum. Sahipleri sormuş, cevapsız kalmış. Size gelince, ne güzel olmuş, yararlı ve eğlenceli bir uğraşınız olmuş.
Gelelim yukkanıza: Yukkalar kökten kesilmeyi severler. 4-5 yerlerinden patlarlar. Mutlu olduklarında da bu eylemi yaparlar. Sizinki neden mi mutlu? Bilmeden sevdiklerini yapıyorsunuz da ondan. Yukka su sevmez. Toprak iyice kurumadan asla su verilmemeli. Hatta bir-iki gün kupkuru toprakla kalırsa daha da mutlu olur. Sizin bitkiniz kesildiğini ve köksüz kaldığını hissetmiş. Kök yapmaya çalışırken bir yandan da sürgün verme işlevini devreye almış. Malum, yaşaması ve türünü devam ettirmesi için bu eylem gerekli. Yani anlayacağınız herşey normal. Seneye siz de kökten kesin, yeni çıkanlar kestiğiniz yeri kapatıp görünmez hale getireceklerdir. Daha güzel görünümlü bir yukkanız olur. Elinizde kalanı da 15cmlik parçalar halinde çeliklere ayırır kullanırsınız.
Yukkanızın tam adını söylemek için çiçeğini beklememiz gerekebilir. Ama kabaca denebilir ki büyük ihtimalle aloifolia.
SAKSISININ YERİNİ DEĞİŞTİRSENİZ DE GÜNEŞE BAKIŞ YÖNÜNÜ ASLA DEĞİŞTİRMEYİN. SAKSIYA BİR İŞARET KOYUN VE O İŞARETE DAİMA DİKKAT EDİN.

lolla, YeniGine ve gunes tor beğendi.
Eski 30-11-2016, 07:29   #406
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gunes tor Mesajı Göster
Merhabalar,
Dışarı atılmış dev gibi yukka buldum..bayagı sekılsız buyumuslerdi ve tek saksıda ıkı taneydıler..once koklerınden elımden geldıgınce guzel bır sekılde ayırdım..tepelerını tamamen kestım ve mumladım..guzel karısımlı topraga diktim..ancak 1 ay gectı hala filizlenme yok..sızce daha beklemelımıyım? govdelerı bayagı uzun ve caplı..en uzun olanında tepe noktasına yakın yerde kabugunun altında hava gıbı boşalmıs hıssı verıyor sanırım oradan kurumus..çürüme yok emınım cunku curuyenı cok ıyı bılıyorum tekrar kesmeyı planlıyorum..sizlerin tavsıyesı nedır acaba?
Eklenti 633544
Bir gelişme olmadıysa baharı bekleyeceksiniz artık çare yok, dinlenme mevsimine girdi yukkanız. Ben olsam ince gövdeyi bir karış aşağıdan keserdim ama sizin yaptığınız da olabilir. Bahara orta yerinden patlarsa yeni sürgün, üstünde 5-6 cm bırakıp fazlasını kesin atın. Kalın gövdeniz de muhtemelen ortadan bir yerden patlar ama onun fazlasını kesmeyin tepe sürgünü verme ihtimali yüksek. Tabii bu dediklerim çürüme/boşalma olmaması durumunda geçerli. O durumda hastalıklı kısmı kesip atacaksınız. Kuruma olursa kesmeyin bekleyin, sürgünün çıkma yerine göre kesersiniz. Kolay gelsin.

Eski 01-12-2016, 15:28   #407
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2016
Herkese merhaba,

bir süredir evde yetiştirmek için bitki bakıyorduk. İç mekanda kolayca yaşayabildiği için yukka almaya kara verdik. Ancak bugün aşağıdaki resimlerde görünen dalı buldum. sanırım bahçıvan keserek atmış. Bir umut belki filizlendirebilirim diyerek aldım.
Oldukça sağlıklı görünüyor. Kesilen dalın alt ve üst kısımların açık krem renginde kararma küfleme gibi bir sorun yok. Bu dalın yukka olduğunu tahmin ediyorum.
Konuda bulunan mesajları okudum. Anladığım kadarı ile yapmam gerekenler şu şekilde;

gövdenin üst kısmı mum ile kapatılacak.
alt kısmına iğne ile delikler açarak toprak içerisine dikilecek.
ilk sulama yapıldıktan sonra saksının üst kısmı kapatılarak sera etkisi sağlanacak.
Saksının kapatılan kısmı gün içerisinde birkaç kez açılarak toprağın hava alması sağlanacak.
Bu işlemler dışında dikkat etmem gereken **** önerebileceğiniz birşey var mı? Teşekkürler

linuxp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2016, 19:13   #408
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi linuxp Mesajı Göster
Herkese merhaba,

bir süredir evde yetiştirmek için bitki bakıyorduk. İç mekanda kolayca yaşayabildiği için yukka almaya kara verdik. Ancak bugün aşağıdaki resimlerde görünen dalı buldum. sanırım bahçıvan keserek atmış. Bir umut belki filizlendirebilirim diyerek aldım.
Oldukça sağlıklı görünüyor. Kesilen dalın alt ve üst kısımların açık krem renginde kararma küfleme gibi bir sorun yok. Bu dalın yukka olduğunu tahmin ediyorum.
Konuda bulunan mesajları okudum. Anladığım kadarı ile yapmam gerekenler şu şekilde;

gövdenin üst kısmı mum ile kapatılacak.
alt kısmına iğne ile delikler açarak toprak içerisine dikilecek.
ilk sulama yapıldıktan sonra saksının üst kısmı kapatılarak sera etkisi sağlanacak.
Saksının kapatılan kısmı gün içerisinde birkaç kez açılarak toprağın hava alması sağlanacak.
Bu işlemler dışında dikkat etmem gereken **** önerebileceğiniz birşey var mı? Teşekkürler
Yaklaşik 20 cmlik çeliklere bölün elinizdeki gövdeyi. Daha isabetli olur.

Eski 02-12-2016, 14:00   #409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2016
Alıntı:
Dün akşam köklendirmek için uç kısmını mumlayarak alt kısmına iğne ile delikler açarak 2 parmak kadar su içerisine bırakmıştım. Bu akşam dediğiniz şekilde ikiye bölerek toprak içerisine gömmeyi düşünüyorum. Yorumunuz için teşekkürler

linuxp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2017, 09:24   #410
Ağaç Dostu

zynlby's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2014
Galeri: 1
Alıntı:
merhabalar,
benimde ofiste hediye gelen yukkam var ve neredeyse benden uzun.
ikisi de üst kısımlarından 4er sürgün vermiş durumdalar.
yukkamı çoğaltmak için bu sürgünlerden mi kesip çoğaltmalı yoksa ana gövdeyi 20 cmlik bölümlere ayırmak mı gerekli?
bir de kestik mumladık üstünü, altını iğneyle deldik, suda bekletmeli mi yoksa direk toprağa mı dikmeli? ne kadarı toprak altında kalmalı 20cmlik bölümün?
şu şıralar uygun zamanlama mı?
offf
kusura bakmayın çok soru sormuşum yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

zynlby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2017, 15:41   #411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2017
Merhaba, benim yukka'nın fotosunu ekliyorum. Fotoğraf 2 hafta önceye ait olduğundan biraz da kötü durumda şu an. Yapraklar sarardı ve iyice sarktı.

- Saksıyı değiştireceğim, kesinlikle bir boy büyüğüne mi geçmeliyim yoksa daha büyük saksı da olur mu?
- Toprak değişiminde, ilave karıştırmam gereken bir şey var mıdır?
- Sıvı gübre ile desteklemek istiyorum, yeşil yapraklılar için olanı alacağım doğru mudur?
- Salon camının önünde duruyordu, kötülemeye başlayınca daha çok güneş alsın diye balkona çıkardım. (cam balkon ile kapalı, rüzgar almıyor) Doğru mu yaptım?
- Gördüğüm yukkalar deli gibi coşmuşlar. Biz ne yapıyorsak bilmiyorum, yapraklar buruştu sarardı, sarktı.

Yardımcı olursanız memnun olurum. Ölsün istemiyorum.

Eklenen Resimler

cgokhana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2017, 16:06   #412
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2017
Merhaba, konuyu okuyunca bir hayli bilgiye sahip oldum fakat sorum karşısında ne yapacağımı hala bilmiyorum. Resimde işaretlediğim yer 3aydır bu şekilde ve büyümüyor ne yapmam gerekiyor? Bunun gibi bir diğeri düştü ne yazık ki

Eklenen Resimler

Gül Batur beğendi.
Nilay.cvc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2017, 22:08   #413
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Thumbs up Yukamın Durumu Nasıl? Çoğaltabilir miyim?

Merhaba arkadaşlar

2 senedir baktıgım yuka bitkimin 3 fotoğrafı aşağıda. Sorularımı fotoğraf üzerinde işaretledim. yardımlarınızı rica ederim. Nette çok araştırdım bir kaç tane uzun video da izledim ancak onlar hep gövdeden kesip çeliklemeyi anlatmış benimkisi o kadar uzun değil.

Bir de sizce genel durumu nasıl, haftada bir suluyorum, ayda bir yapraklarını fısfısla nemlendirip bazen de siliyorum tek tek. Tavsiyeleriniz nelerdir iyi bakmış mıyım sizce?

feeldattrend Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2017, 00:56   #414
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2017
benim yukka akşam ezanından sonra çiçek açıp koku salıyor

Mesut Temiz beğendi.
speed59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 21:18   #415
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2014
Burhaniye Devlet Hastanesi bahçesindeki yukka çiçekleri...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dumlupınar : 05-12-2017 saat 21:41 Neden: imla hatası
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2018, 11:20   #416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2015
Merhabalar. Yuka ağacım durup dururken boynunu büktü. Neden olabilir acaba?

sardunya84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2018, 01:19   #417
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunya84 Mesajı Göster
Merhabalar. Yuka ağacım durup dururken boynunu büktü. Neden olabilir acaba?
Yuccanızın hala yaşaması bile mucize. Kendini ışığa doğru vermek istemiş, siz bağlayarak engel olmaya çalışmışsınız. Üstelik o kadar gaddarca yapmışsınız ki bu işi, o bağladığınız ambalaj rafyalarıyla bitkiyi boğmuşsunuz. Biri sizin boynunuzu sıksa nefes alabilir misiniz? Su içebilir misiniz? Yuccanız can çekişiyor. Hala da soruyorsunuz neden böyle oldu diye. El insaf!
Acilen o bağladığınız rafyaları sökün. Hiç bir bitkiyi bağlamak için o malzemeleri kullanmayın. En iyi yol eski bir tişörtünüzden uzun şeritler keserek bunları kullanmaktır. Eğer bağladığınız yerin üstünde gövdede yumuşama olmuşsa çürüme başlamış demektir. Şansınız varsa dallara tahta çıtalarla destek vererek bitkinizi hayata döndürebilirsiniz. Dediklerimi yaptıktan sonra düzelme olmazsa yine yazın yardımcı olurum. Kolay gelsin.

Eski 13-05-2018, 13:40   #418
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2014
Arkadaşlar balkonda böyle bir yukka mız var benim küçüklüğümde dikilmişti ama son 7-8 yıldır hiç bir bakım yapılmadan hayatta kaldı kuruyan yapraklarını görüyorsunuz alt kısımları boş artık buna bir dur zamanı geldi yukka yı köye götürüp tam bir güneş alan yere koyucam aynı zamanda bulunduğu yeri süsler filan diyede düşünüyorum kendini toparlayıp sağlıklı büyümesine devam etmesi için ne gibi bakımlar yapmalıyım ?
- Gövdesinden belirli bir yerden kesip toprağının bi kısmını boşaltıp yeni toprak doldursam tekrar filizlenmesini beklesem nasıl olur ya da kuruyan yaprakları nasıl temizlemeliyim tavana değmesinden dolayı yamulan kısımı görüyorsunuz bunlar düzelir mi ? Yardımcı olur musunuz.

Eklenen Resimler

Orhan1915 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2018, 20:09   #419
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Resimde gördüğünüz 3 yıldır bizle olan yucca bitkimizin sürgünleri boyunları büktü ve su akışı kesildiği için tekrar kendine gelemedi maalesef. Biz de sürgünleri kesip başka bir saksıya diktik daha fazla öldürmeden (su sevmeyen bir bitki oldugu için suya ıslatmamalıyız diye biliyoruz).
Fakat ana gövdeyi de kurtarmamız lazım. Kesilen sürgünlerin kalan kazıklarını ana gövde ile birleştiği yere kadar budasak mı acaba? Napsak bilemedim dostlar?
Yine diğer saksıdaki yeni hayatlarına adapte olmaya çalışan sürgünlere nasıl bakmamız lazım?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
jotun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2018, 10:57   #420
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jotun Mesajı Göster
Resimde gördüğünüz 3 yıldır bizle olan yucca bitkimizin sürgünleri boyunları büktü ve su akışı kesildiği için tekrar kendine gelemedi maalesef. Biz de sürgünleri kesip başka bir saksıya diktik daha fazla öldürmeden (su sevmeyen bir bitki oldugu için suya ıslatmamalıyız diye biliyoruz).
Fakat ana gövdeyi de kurtarmamız lazım. Kesilen sürgünlerin kalan kazıklarını ana gövde ile birleştiği yere kadar budasak mı acaba? Napsak bilemedim dostlar?
Yine diğer saksıdaki yeni hayatlarına adapte olmaya çalışan sürgünlere nasıl bakmamız lazım?
Daha iyi bilen arkadaşlar vardır, ama öncelikle bitkiniz bana yucca değil de "dracaena massangeana" gibi geldi...
Kestiğiniz sürgünleri suda köklendirin... Çok taze sürgünler, bu yüzden sakın kurumasınlar, bir an önce su içine alınmaları gerekir... Uygun derinlikte (orta gelişim noktası su seviyesinin üzerinde kalacak şekilde) dar bir kavanoz ya da vazo içerisinde suya yerleştirin, aydınlık bir yere koyun. İyice köklenince üçünü ayrı ayrı saksılara diktiğinizde 3 bitkiniz olacak...

O sürgünlerin dip kısımları tamamen ölmüş görünüyor. Onları kesin, ancak ana gövde de belli bir yere kadar ya da (umarım öyle olmaz ama) tamamen ölmüş olabilir... Bunu anlamak için, yukarıdan itibaren odunsu gövdenin yumuşayıp yumuşamadığını, içinin boşalıp boşalmadığını kontrol edin. Sağlıklı olduğundan emin olduğunuz noktaya kadar yumuşamış ya da boşalmış kısmı kesin (temiz bir bıçak kullanmalısınız). Sonra kesik noktaya bir işlem yapmanız gerekiyor... Ben tarçın serpip yayıyorum, bazen bal döküyorum (bunlar bakterilerin kesik bölgeden girip bitkiyi çürütmesini önlemek için). Arkadaşların o kesik bölgeyi mumla kapladıklarını da okuyorum...

Bu konuda daha fazla bilgisi olan arkadaşlar herhalde yazarlar, ama daha fazla gecikip bitkilerinizi kaybetmeyin diye görünce yazdım.. Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024