agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2014, 22:05   #361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
yukka

işte böyle bu sorun artıcak gibi lütfen yardım edim ölmesin
Name:  collage.jpg
Views: 2079
Size:  59.6 KB

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 07:09   #362
Ağaç Dostu

Bugün bir yaprak daha sararmaya başladı ne yapıcam şimdi...

Eski 04-12-2014, 07:33   #363
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Bugün bir yaprak daha sararmaya başladı ne yapıcam şimdi...
Bitkiniz gölgede mi duruyor?
Size tavsiyem yeriniz uygunsa yuccanızı dış ortama çıkarın. En azından kendine gelene kadar.
Ben yaz kış yuccaları dışarda bırakırım. Kar kış zarar etmez. Saksıda olmalarına rağmen devasa hale geliyorlar.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 17:18   #364
Ağaç Dostu

Yalnız havalar çok soğuk öğlen güneşi alıyor ne yazıkki kapalı balkonum yok biraz daha güneş alan bir yere çekmeyi deneyeceğim

Eski 04-12-2014, 19:56   #365
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Yalnız havalar çok soğuk öğlen güneşi alıyor ne yazıkki kapalı balkonum yok biraz daha güneş alan bir yere çekmeyi deneyeceğim
Kapalı değil açık olsun zararı yok faydası var. İstanbulda değilmisiniz?. Ben yıllardır yaz kış dışarda açık alanda bahçede bırakıyorum hemde saksılı olarak. Üç tane saksıda bir tane direct bahçede dikili. Yalnız kar yağdığında korumak lazım oda donacağından değil ağırlıktan yapraklarının düşeceğinden dolayı. En azından yağar yağmaz yapraklar silkelenmeli.

Zaten istesem de içeri alamam devasa boylara geliyorlar açıkhavada.

Bir şey daha ekliyeyim. Toprak olarak normal bahçe toprağına dikerim ben yuccaları. Torf morf kullanmam.

Eski 09-12-2014, 07:32   #366
Ağaç Dostu

Dışarı aldım ama durum iyice kötüleşti sararma arttı 5 yaprak kopardım sararanlarda ( İstanbul / Eyüp ) şimdi eve alıcam evde yapabileceğim bişi varmı ??

Eski 09-12-2014, 10:01   #367
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Dışarı aldım ama durum iyice kötüleşti sararma arttı 5 yaprak kopardım sararanlarda ( İstanbul / Eyüp ) şimdi eve alıcam evde yapabileceğim bişi varmı ??
Fazla sulamadan kökte sorun olabilir çürüme vs. Buna bağlı olarak gövdede veya sürgünlerin gövdesinde yumuşama vs varsa üst taraf artık beslenemiyor demektir.
Aksi takdirde böyle birden hızla sararma normal değil.
Böyle bir durum varsada sağlam yerden kesip yeniden çeliklemek lazım.

İlk mesajınızda toprakta bisiler çıktı ve ilaç döktüm demişsiniz? Ne döktünüz ne kadar döktünüz?. Toprağı değiştirdiğinizde kökleri sağlam mıydı? Bikti döktüğünüz kimyasaldan zehirlenmiş olabilir..

İstanbulda yaz kış dış ortamda yetişen Yuccalar, 75 cm den 1.80 mt kadar var.

Eklenen Resimler

sevgice ve Tilki Mete beğendi.
Eski 09-12-2014, 19:04   #368
Ağaç Dostu

MaşlALLAH sarı bir kutuydu çiçekçiden almıştım toprak compo sananın yeşil bitki topragı , besin vermiyorum biran önce köklendirme hormonunalıp keseyim varmı bildiğiniz köklendirme hormonu

Eski 09-12-2014, 20:44   #369
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
MaşlALLAH sarı bir kutuydu çiçekçiden almıştım toprak compo sananın yeşil bitki topragı , besin vermiyorum biran önce köklendirme hormonunalıp keseyim varmı bildiğiniz köklendirme hormonu
Yucca için hormona falan gerek yok kes sararmıs yaprakları al, tepede 4-5 yaprak yeterli, daldır toprağa. Ama bu mevsimde dışarda zor köklenir tabi. İçeri cam kenarı bir yerde tut, toprağı da nemli tut. (ıslak değil).

Yine de kesmeye karar verirsen kemeden önce (gövde sağlam gözüküyorsa) bir kökleri kontrol et bakalım ne durumda ona göre karar verirsin.

Tilki Mete beğendi.
Eski 13-12-2014, 18:31   #370
Yeni Üye

bin453's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2014
:))

İyi ki geri almışız attığımız yerden büyüyor bakalım ne kadar yaşatabileceğiz.

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
bin453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2015, 14:23   #371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2015

Merhaba,

Yukka ağacımın yapraklarında beyaz lekeler ve yapraklarda kenarlardan kurumalar oluyor. sorunu ne olabilir? fazla sulama yapmıyorum.

samet-y Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 22:44   #372
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bu da benim yuccam. Annemlerde duruyor ama Bugün pazardan bu saksıyı alıp bitkiyi buraya aktardım. Umarım keyfi kaçmaz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hira : 05-03-2015 saat 22:46 Neden: Fotograf eklemeyi unutmuştum.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 05:07   #373
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
İyi yapmışsın Sevgili Hira, gayet sağlıklı ve güzel bir yucca ama biliyorsun şimdi büyüme mevsimi geliyor cılız gelişmemesi için olabildiğince bol güneşli bir yere koy ki yaprakları daha da güzelleşsin.

YeniGine ve hira beğendi.
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2015, 17:52   #374
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2010
Wink Yukam ve Dracaena fragransım

Merhaba
İlk fotoğraftaki odamda 2-3 yıldır büyüttüğüm Dracaena fragrans ve maaşallah yerinden çok mutluki hem çok büyüdü hemde bu sene çiçek açtı, çiçeği inanılmaz kokuyor, sümbülle leylak gibi
ancak diğer 2 fotoğraf evin girişinde duran Yuka ve Dracaena fragrans ancak bu sene özellikle yukkanın alt yaprakları fotoğraftaki hale geldi artık havalar güzelleştiği için yavaş yavaş dışarıya çıkaracağım ancak Dracaena fragrans yine evin içinde kalıcak ancak onunda yaprakları sorunlu. Acaba ne yapabilirim bu problemler için? Teşekkürler....

Eklenen Resimler

efeege ve Milla beğendi.
amouriss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 21:29   #375
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Kışın dışarıda kaldığı için üst yaprakları tamamen ölmüş yukkayı kurtulmaz diye kökünden söküp atmışlardı. Gövde sağlam ama kökler gece soğuğunda dışarda kalmış Açıkta. Alıp saksıya diktim. Şansı var mıdır sizce?

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 21:57   #376
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk Mesajı Göster
Kışın dışarıda kaldığı için üst yaprakları tamamen ölmüş yukkayı kurtulmaz diye kökünden söküp atmışlardı. Gövde sağlam ama kökler gece soğuğunda dışarda kalmış Açıkta. Alıp saksıya diktim. Şansı var mıdır sizce?

Kuruyan kısmı istediginiz yerden temiz bir sekilde kesin, yaranın uzerini mum veya aşı macunu ile kapatın. Yeni surgunler kısa sürede gelecektir.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen musk : 05-04-2015 saat 08:48
Eski 18-04-2015, 14:50   #377
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2015
yucca celikeri

Arkadaslar merhaba curuyen bir yuka agacimin saglam govdesini ayirarak uzayan iki filizini de celik olarak baska bir saksiya suda bekletmeden diktim ve kesik olan yerlerini mumladiktan sonra uzerini sera etkisi yaratmasi icin seffaf bir pozetle kapattim ufak delikler actim sizce dogru bir yontemmi yoksa ne yapmaliyim

soo_uz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2015, 15:03   #378
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2015
Arkadaslar merhaba curuyen bir yuka agacimin saglam govdesini ayirarak uzayan iki filizini de celik olarak baska bir saksiya suda bekletmeden diktim ve kesik olan yerlerini mumladiktan sonra uzerini sera etkisi yaratmasi icin seffaf bir pozetle kapattim ufak delikler actim sizce dogru bir yontemmi yoksa ne yapmaliyim

Eklenen Resimler

soo_uz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 12:49   #379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Merhabalar. Benim yukka bikkim 9 yaşında 2 daldan oluşuyor. 2 cepheden güneş alıyor. bu ay yapraklarında lekeler farkettim. daha çok alt yapraklarda var. incelediğimde bu lekelerin tırnakla ittirilince kalktığını farkettim. sanırım bir nevi parazit. remini çektim. sizlerle paylaşmak istiyorum. önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

oznrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 23:42   #380
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oznrl Mesajı Göster
Merhabalar. Benim yukka bikkim 9 yaşında 2 daldan oluşuyor. 2 cepheden güneş alıyor. bu ay yapraklarında lekeler farkettim. daha çok alt yapraklarda var. incelediğimde bu lekelerin tırnakla ittirilince kalktığını farkettim. sanırım bir nevi parazit. remini çektim. sizlerle paylaşmak istiyorum. önerilerinizi bekliyorum.
Yukkanızın durumunu net olarak görebileceğimiz bir fotosunu eklerseniz daha iyi yorum yapabiliriz. Muhtemelen musluk suyu kullanıyorsunuz ve muhtemelen fazla su veriyorsunuz. Toprağın kurumasını beklemiyorsunuz. Toprağın üst kısmı kaymaklaşmışsa 3-5 cm kaldırıp atın temiz toprak ekleyin.

oznrl beğendi.
kallium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 00:37   #381
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
Bakü'de sokaklarda her zaman görüyorum Yukkaları. Bir seferinde de böyle çiçek açmak üzere olan bir Yukka gördüm ve resmini çektim. Aslında çiçek açtığı zaman bir daha gidip resmini çekecektim, ama bir türlü yolum düşmedi bu Yukka'nın olduğu sokağa.

Eklenen Resimler

naturefan ve Jakin beğendi.
a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2015, 10:32   #382
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2015
bugun on yillik yuccamdan cikan 6 yeni surgunden 4 unu celikledim. torf perlit agirlikli olursa guzel kokleniyor. koklenene kadar fisfisla yapraklara su sikmak gerek. illa ki ustunu kapatmaniz gerekmiyor. hatta govde cok kalinsa direk herhangi bir yere dikip bol su verin yine koklenir.

direk suya daldirinca curume ihtimali artiyor. yeni celiklerim koklendiginde tooraga aktarirken fotograflari atarim.

Ohannes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2015, 14:01   #383
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2015
Galeri: 1
Bir senedir baktigim yucca da milim uzama olmadı, yaprakları çok sağlıklı, hep yeni yaprakta aciyo ama bitkide büyüme olmuyor. Eksik yaptığım bisey mi var acaba.

osmanyalcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 10:32   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Question Ofisde Sararan

6 ay önce ektiğimiz Yukka ve Marginata ofis bitkilerimiz sararmaya, yaprak dökmeye başladı. İstanbul Sarıyerdeki ofisimiz 150 m2 açık hacimli, kuzeye bakan geniş camlı ve iyi havalandırmalıdır.
Fotoğrafları ekliyorum.
Önerisi olan, amatörce veya profesyonelce yardım edebilecekleri bilen varsa çok sevinirim. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Nihavend Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 13:31   #385
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmanyalcin Mesajı Göster
Bir senedir baktigim yucca da milim uzama olmadı, yaprakları çok sağlıklı, hep yeni yaprakta aciyo ama bitkide büyüme olmuyor. Eksik yaptığım bisey mi var acaba.
Yukka'nın türüne bağlı: eğer yukkanız yeni yaprak veriyorsa ve uzamıyorsa türünden kaynaklanıyor olabilir.

Nihavend beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 13:46   #386
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nihavend Mesajı Göster
6 ay önce ektiğimiz Yukka ve Marginata ofis bitkilerimiz sararmaya, yaprak dökmeye başladı. İstanbul Sarıyerdeki ofisimiz 150 m2 açık hacimli, kuzeye bakan geniş camlı ve iyi havalandırmalıdır.
Fotoğrafları ekliyorum.
Önerisi olan, amatörce veya profesyonelce yardım edebilecekleri bilen varsa çok sevinirim. Teşekkürler.
Ters giden birşeyler var mutlaka. Her iki bitki de genellikle sorun çıkarmayan bitkiler. Her ikisinin filizlerinde körelme kuruma bulunmakta. Sulamasında güneş görmesinde sıkıntı olabilir. Toprak üzerine koymuş olduğunuz taşlar bitkinin hava almasını önlemekte muhtemelen. Saksı altında delikler bulunup bulunmadığı gibi bilgiler verebilirseniz arkadaşlarımız daha fazla yardımcı olabilirler. Bu konu başlığını ve aşağıdaki konu başlığını incelerseniz faydası olacaktır.

Drasena (Dracaena marginata)

Nihavend ve A_NOMAD beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 13:35   #387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Muda ve hobiciaktivist ilginize teşekkür ederim.
Saksılar akıllı saksı dedikleri, yani içerilerinde hortum şeklinde hava almasını sağlayan bir düzenek var.. Sulanma konusuna gelince kışın haftada 2 kez sulandı, birkaç hafta sonrasında hafta da 1 ' e düşürdük. Yapraklar sararmaya ve dökülmeye başladı. Şuana yazın 10 günde 1 sulanıyor. Ancak durumları yine iç açıcı değil. Doğrudan güneş almıyor, ortamın aydınlığı ile yaşıyor., camdan 10 m kadar uzakta ofisin ortasında duruyor. Havalandırma sorunu yok.Önerilerinizi bekliyoruz çünkü ofiste bitki gerçekten büyük bir keyif, vazgeçmek istemiyoruz.

Nihavend Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 20:11   #388
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nihavend Mesajı Göster
Muda ve hobiciaktivist ilginize teşekkür ederim.
Saksılar akıllı saksı dedikleri, yani içerilerinde hortum şeklinde hava almasını sağlayan bir düzenek var.. Sulanma konusuna gelince kışın haftada 2 kez sulandı, birkaç hafta sonrasında hafta da 1 ' e düşürdük. Yapraklar sararmaya ve dökülmeye başladı. Şuana yazın 10 günde 1 sulanıyor. Ancak durumları yine iç açıcı değil. Doğrudan güneş almıyor, ortamın aydınlığı ile yaşıyor., camdan 10 m kadar uzakta ofisin ortasında duruyor. Havalandırma sorunu yok.Önerilerinizi bekliyoruz çünkü ofiste bitki gerçekten büyük bir keyif, vazgeçmek istemiyoruz.
Her iki bitkinin de büyük ihtimalle ışık sorunu var. Üst mesajlarımda yaz kış dış ortamda kalan yuccaları görebilirsiniz.
drachenanın fazla sulanmaya tahammülü yoktur. Hele hele toprağı da su tutan çabuk kurumayan bir toprak ise...

Tavsiyem ikisini de bir müddet cama yaklaştırırak ışık şartlarını iyileştirin ve gözlemleyin. Hatta var ise yuccayı balkona açık havaya alın.
bitkilerdeki sararmış yaprakları da uzaklaştırın. İkisini de toprakları kurumadan sulamayın.
Sıhhatsiz bitkiler zaten topraktan su çekmekte zorlanırlar.
Arkadaşlarımızın da belirttiği gibi taşlar toprağı havasız bırakmış olabilir. Resimlerden zaten balçıklaşmış çok ıslak bir yapı var gibi gözüküyor.

Eski 08-09-2015, 09:38   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2015
😔

Merhabalar benim yukkam da uzun süredir kötü duRumda ne yapabilirim yaprakları sarardi ve suan tek yaprak kalmadı odun parçası şeklinde kaldı toprağı da mantarlasti resminide paylaştım aşağıda

sukrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2015, 09:49   #390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2015
[IMG][/IMG]

sukrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024